Enyma
12.10.09,13:27
Rodicia mi darovali dom s tym, ze ich doopatrujem. Brat ma v dome trvaly pobyt a nikdy sa nebude dat prepisat - lebo aj ked mu rodicia darovali pozemok - ma postaveny penzion, kde sa trvaly pobyt neda prepisat.

Co znamena trvaly pobyt - ake su z toho nasledky pre mna.


Za odpovede dakujem.


enyma
Johanka
12.10.09,11:33
kaco11
12.10.09,13:32
Ty ako vlastník nehnuteľnosti mu trv.pobyt povoluješ a zároveň rušíš. Čo sa týka dedenia, exekúcie a podobných inštitútov trv.pobyt na ne vplyv nemá. Pokiaľ sa pohádate ty mu trvalý pobyt zrušíš tak mu obec do OP zapíše mesto posledného trvalého pobytu. To je všetko.
elaurie
12.10.09,13:56
Rodicia mi darovali dom s tym, ze ich doopatrujem. Brat ma v dome trvaly pobyt a nikdy sa nebude dat prepisat - lebo aj ked mu rodicia darovali pozemok - ma postaveny penzion, kde sa trvaly pobyt neda prepisat.

Co znamena trvaly pobyt - ake su z toho nasledky pre mna.

Trvalý pobyt slúži iba na evidenciu pobytu občanov SR, nezakladá nijaké vlastnícke ani užívacie právo k nehnuteľnosti... Pre teba to môže znamenať, že na adresu tvojho domu bude bratovi chodiť úradná pošta a môže to mať aj určité iné dôsledky (napr. že ho budú počítať za člena domácnosti pokiaľ ide o poplatok za odvoz smetí, to že tam nebýva budeš museť preukazovať ty, a pod.)
Prečo by sa trvalý pobyt nedal zmeniť? (Podľa § 3 ods. 2 zákona č. 253/1998 Z. z. nič nebráni tomu, aby brat nahlásil trvalý pobyt hoci aj vo svojom penzióne.) Ak to chceš riešiť, vyzvi ho na zmenu trvalého pobytu. Ak odmietne a nemá k domu žiadne užívacie právo, podľa § 7 ods. 1 písm. f) môžeš ako vlastníčka domu podať návrh na zrušenie bratovho trvalého pobytu v dome a trvalý pobyt mu bude zrušený. Potom to už bude bratov problém, kde sa prihlási na trvalý pobyt...

Zákon č. 253/1998 Z. z. o hlásení pobytu občanov Slovenskej republiky a registri obyvateľov Slovenskej republiky

§3
(1) Trvalý pobyt je pobyt občana spravidla v mieste jeho stáleho bydliska na území Slovenskej republiky. Občan má v tom istom čase iba jeden trvalý pobyt.

(2) Trvalý pobyt má občan len v budove alebo jej časti, ktorá je označená súpisným číslom alebo súpisným a orientačným číslom a je určená na bývanie, ubytovanie alebo na individuálnu rekreáciu, ak tento zákon neustanovuje inak. Za časť budovy sa považuje aj byt.

(3) Prihlásenie občana na trvalý pobyt nezakladá nijaké právo k budove uvedenej v odseku 2 ani k jej vlastníkovi a má evidenčný charakter.

...

§ 7
1) Ohlasovňa záznam o trvalom pobyte zruší
...
f) na návrh vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti alebo nájomcu, ak je budova alebo jej časť v nájme občanovi, ktorý nemá k budove alebo jej časti žiadne užívacie právo; návrh nemožno podať voči vlastníkovi, spoluvlastníkovi, manželovi alebo nezaopatrenému dieťaťu vlastníka, spoluvlastníka alebo nájomcu, ...

§ 5
Občan, ktorému bol trvalý pobyt zrušený podľa § 7 ods. 1 písm. d) až g) a ktorý sa nemôže prihlásiť na trvalý pobyt podľa § 3 alebo 4, sa môže prihlásiť na trvalý pobyt v ohlasovni v mieste, kde sa zdržiava. V takom prípade občan predkladá iba doklad podľa § 3 ods. 8 písm. a), ak ho nemá, doklad podľa § 3 ods. 8 písm. b) a ako miesto trvalého pobytu sa uvedie iba obec pobytu...