kay2s2
12.10.09,16:11
Prosim poradit:
Zamestnanec dovrsil 18 rokov v decembri 1999, v maji 2000 skoncil strednu skolu. Vysoku skolu zacal 1.9.2000. Teraz v nasej firme konci PP.
Na tlacive zapoctoveho listu sa ma uviest doba v nasej firme a potom celkova doba odprac.rokov. To celkove obdobie sa rata od dovrsenia 18-tky, vsak?
Zatial mam od neho len potvrdenie o studiu na VS (od spominaneho 1.9.2000) a potom zapoct.listy od roznych zamestnavatelov. Aky papier mam od neho pytat za chybajuce obdobie 12/1999-08/2000? Potvrdenie zo strednej skoly?
Vopred dik za radu.
Johanka
12.10.09,14:26
Je nejaký predpis , podľa ktorého si povinná mu spočítavať "udalosti minulé" ?
kay2s2
13.10.09,07:02
O predpise neviem, preto sa pytam tu. No na zapoctovom liste (z programu, co ma nas uctovnik) je uvedene:
1.riadok "v nasej organizacii sa zapocitalo...rokov" a
2.riadok "ku dnu skoncenie PP sa spolu zapocitalo...rokov"

Zapoctaky od inych firiem riadok s celkovymi rokmi nemaju. Takze mu mam vratit vsetky potvrdenia, co mi dal a 2.riadok v zapoct.liste ignorovat? Cize vystavil len za nasu firmu?
mzdarka renca
13.10.09,07:04
O predpise neviem, preto sa pytam tu. No na zapoctovom liste (z programu, co ma nas uctovnik) je uvedene:
1.riadok "v nasej organizacii sa zapocitalo...rokov" a
2.riadok "ku dnu skoncenie PP sa spolu zapocitalo...rokov"

Zapoctaky od inych firiem riadok s celkovymi rokmi nemaju. Takze mu mam vratit vsetky potvrdenia, co mi dal a 2.riadok v zapoct.liste ignorovat? Cize vystavil len za nasu firmu?

presne tak
IVEB
13.10.09,07:39
Ja by som mu v tomto prípade vydala Zápočtový list sumárny , nakoľko obdobie od 12/99 do 08/2000 zdokladuje rodným listom ako aj maturitným vysvedčením. Áno a roky sa počítajú od 18. veku. Všetko toto platí , ak má zdokladované ostatné roky po skončení VS a nechýba mu tam ani jeden deň . V opačnom prípade vydávam Zápočtový list len za našu organizáciu.
Paula
13.10.09,07:43
Vystavujem len za obdobie v našej organizácii, pretože nemôžem mať istotu, že predchádzajúce zápočty sú správne;).
Tamila
13.10.09,07:51
Ja vystavujem presne ako Paula.
Ančika
13.10.09,07:54
Ja by som mu v tomto prípade vydala Zápočtový list sumárny , nakoľko obdobie od 12/99 do 08/2000 zdokladuje rodným listom ako aj maturitným vysvedčením. Áno a roky sa počítajú od 18. veku. Všetko toto platí , ak má zdokladované ostatné roky po skončení VS a nechýba mu tam ani jeden deň . V opačnom prípade vydávam Zápočtový list len za našu organizáciu.
Aj ja to tak robím, ale len v prípade, ak predloží originály všetkých potvrdení.
Paula
13.10.09,08:27
Aj ja to tak robím, ale len v prípade, ak predloží originály všetkých potvrdení.


A o to práve ide - kto mi potvrdí, že aj keď originály, sú správne vystavené? Ale nehádam sa, každý sa rozhodne sám o postupe. Kópie tých potvrdení si nechám a beriem do úvahy iba pri výpočte nároku na dovolenku (20 resp. 25).
Johanka
13.10.09,08:50
Treba sa hlavne zamerať na to, aby potvrdenie o zamestnaní obsahovalo všetko tak, ako je uvedené v nasledujúcom ustanovení. V niektorých SW nie sú zapracované všetky potrebné údaje ;).

§75 ZP
(2) Pri skončení pracovného pomeru je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi potvrdenie o zamestnaní a uviesť v ňom najmä

a) dobu trvania pracovného pomeru,
b) druh vykonávaných prác,
c) či sa zo mzdy zamestnanca vykonávajú zrážky, v čí prospech, v akej výške a v akom poradí je pohľadávka, pre ktorú sa majú zrážky ďalej vykonávať,
d) údaje o poskytnutej mzde za vykonanú prácu, o poskytnutej náhrade mzdy a náhrade za čas pracovnej pohotovosti, o zrazených preddavkoch na daň z príjmov a o ďalších skutočnostiach rozhodujúcich pre ročné zúčtovanie preddavkov na daň zo závislej činnosti a z funkčných požitkov a pre výpočet podpory v nezamestnanosti,
e) údaj o dohode o zotrvaní v pracovnom pomere u zamestnávateľa po určitú dobu, po vykonaní záverečnej skúšky alebo maturitnej skúšky, alebo po skončení štúdia, alebo prípravy na povolanie vrátane údaja o tom, kedy sa táto doba skončí (§ 53 ods. 2).
f) údaj o poskytnutí odchodného podľa § 76 ods. 6.

Ostatné potvrdenia majú význam iba pre zdokladovanie nároku na dovolenku, tak ako napísala Paula.
Ančika
13.10.09,09:36
A o to práve ide - kto mi potvrdí, že aj keď originály, sú správne vystavené? Ale nehádam sa, každý sa rozhodne sám o postupe. Kópie tých potvrdení si nechám a beriem do úvahy iba pri výpočte nároku na dovolenku (20 resp. 25).
Myslím si, že práve o preukázanie nároku na dovolenku tu ide. Na iné účely počet odpracovaných rokov nepotrebuje. Sociálna poisťovňa pre účely nároku na dôchodok má svoju evidenciu a iný účel ma nenapadá. Možno pre nového zamestnávateľa by bolo zaujímavé vidieť, kde všade zamestnanec pracoval. ale to sa z toho aj tak nedozvie, keďže je to zosumarizované.
Tamila
13.10.09,09:42
Na preukázanie nároku na dovolenku mi zamestnanec doloží všetky kópie záp. listov a potvrdení, ak má doložené 15 rokov, nezaujímam sa ďalej o to či má viac alebo nie. To potrebuje až k dôchodku.
Paula
13.10.09,09:56
Sociálna poisťovňa pre účely nároku na dôchodok má svoju evidenciu a iný účel ma nenapadá.



mimotemy Mnohí, až budú žiadať o dôchodok, sa ešte len čudovať budú, aký má teta sociálka mrník v evidencii ako aj nedostatok dokladov / podkladov od bývalých zamestnávateľov. Treba v dobrom varovať zamestnancov, aby si všetko, čo od zamestnávateľa dostali (potvrdenia mám na mysli + výpl. pásky ) chránili ako oko v hlave:). Firmy vznikajú ale aj zanikajú a nie každý zamestnávateľ si plní svoje povinnosti. Takže teta sociálka si možno vypýta doklad od nádejného dôchodcu.
Tamila
13.10.09,10:02
Presne tak, koľkokrát mám problém, aby mi doniesli zamestnanci aspoň doklady na tých 15 rokov. Nemajú kopu dokladov. Vždy ich upozorňujem, nech si každý doklad odložia a z ruky nech dajú iba kópiu.