Natasa199
12.10.09,18:51
Ahojte. Chcela by som poradiť ako zaúčtovať výdavky na zriadenie prevádzky, ak podnikateľ má živnostenské oprávnenie od 1.10.2009 a výdavky na zriadenie ma s dátumami augusta a september 2009. Všetko bolo nakupované cez pokladnu v hotovosti. Mám ich zaúčtovať s dátumom 1.10.2009? A ako zaúčtovať kolky, sú to VOZD alebo VNZD. A stačí mi k potvrdenke z pošty vypísať na čo boli zakúpené?
Ešte jedna otázka podnikateľ si zriadil účet od 1.9.2009 s tým že ho bude používať na podnikateľské účely od 1.10.2009. Na tomto účet však boli za september strhnuté poplatky za vedenie účtu. Mám výpis z účtu za september zaúčtovať alebo začnem účtovať až od 1. októbra?
Prosím poradte mi ďakujem
vulxy
12.10.09,17:42
co sa tyka uctu by aj mna zaujimalo....
Natasa199
12.10.09,18:12
a neviete mi poradiť ako to je s VPD ktoré sú s dátumom augusta september? ako ich zaúčtovať s dátumami 1.10.2009 ked má odvtedy živnostenské oprávnenie?
Marína
12.10.09,18:43
Ahojte. Chcela by som poradiť ako zaúčtovať výdavky na zriadenie prevádzky, ak podnikateľ má živnostenské oprávnenie od 1.10.2009 a výdavky na zriadenie ma s dátumami augusta a september 2009. Všetko bolo nakupované cez pokladnu v hotovosti. Mám ich zaúčtovať s dátumom 1.10.2009? A ako zaúčtovať kolky, sú to VOZD alebo VNZD. A stačí mi k potvrdenke z pošty vypísať na čo boli zakúpené?
Ešte jedna otázka podnikateľ si zriadil účet od 1.9.2009 s tým že ho bude používať na podnikateľské účely od 1.10.2009. Na tomto účet však boli za september strhnuté poplatky za vedenie účtu. Mám výpis z účtu za september zaúčtovať alebo začnem účtovať až od 1. októbra?
Prosím poradte mi ďakujem
Dozvieš sa v téme http://www.porada.sk/t52438-co-s-nakupenym-tovarom.html
veronkaj
13.10.09,05:57
nevšimla som si až teraz, že máme novú tému začiatočník v JU a tu sa odpovedá takže prosím poradte mi:

prosím šikovné hlavičky poradte mi toto som ešte neriešila a pomože aj iným:

- szčo platca dph kvartálne si kúpil dom a chce si v ňom urobiť svoju dielňu, mal tam pred tým živnosť 6 rokov ale ked sa rozviedol, dom vyplatil a musel dočasne kvôli rozvodu zrušiť v ´ňom prevádzku.

- došiel mu už LV z katastra že je vlastník

- náklady na urobenie dielne
beton na podlahu cca 2000 Eur
ostatné /vymalovanie, has. prístroje, mont. jama / 1000 Eur

- prosím ako môžeme dať tieto náklady do účtovníctva , môže už teraz pretože až potom ked bude dielňa nachystaná sa ide na živ. úrad, kde požiada o povolenie a tí ked preveria, že splňa podmienky tak mu to dajú. alebo musí ísť najprv na ŽU a podať žiadosť o zriadení prevádzky a až potom začne s prácami a tak mu pôjdu do nákladov

- ako teda dať tieto doklady do nákladov a tá najväčšia položka tá podlaha sa musí odpisovať alebo to dať všetko do jednej sumy a tak dať do účtov. a odpisovať??? lenže prevádzka ešte nieje povolená.
-
- ked svojej polovičke - priatelke prevedie polovicu domu musí mať od nej písomný súhlas o podnikaní v dome.

- vzhlľadom k tomu, že chce mať na poschodí aj jednu miestnosť ako kanceláriu musí požiadať o vyňatie z bežných daní a tie priestory - dielňu a kanceláriu dať ako priestory na podnikanie na správe daní??
- môže potom platiť nájom svojej polovike za tieto priestory??
až keď mu prevádzku schváli živ. úrad až potom si môže dať tieto priestory do podnikania.

prosím hlavne za tie bloky za prípravu dielne čo s nimi je to dosť peňazí .

- a ešte malý dodatok
vizitky asi tak 250 kusov je lepšie dať ako VOZD pr. réžia iné alebo ako nákup materiálu v členení kanc. potr.


Ďakujeme
beatam
13.10.09,07:18
veronkaj
13.10.09,07:35
1
veronkaj
13.10.09,07:35
prosím poradíte aj mne???