danco111
12.10.09,19:46
Dobrý deň, poprosil by som o radu : v dedičskom konaní som zdedil rodinný dom. So súrodencami sme sa dohodli že sa napíše na mňa s tým že keď dom predám som povinný ich vyplatiť ( máme kupca na tento dom ). Nakoľko nemám absolútne čas na tieto veci kvôli pracovnému vyťaženiu, chcel by som prepísať, darovať, alebo neviem akým spôsobom previesť vlastníctvo tohto domu so všetkými povinnosťami a právami vyplývajúcimi zo zápisu dedičského konania na brata. Čo by bolo podľa Vás najrozumnejšie riešenie a zaujímali by ma prípadné poplatky za takýto právny úkon. Poprípade či nemusí byť znalecký odhad ceny tejto nehnuteľnosti. Ďakujem za prípadné rady. S pozdravom Danco 111
sarasara
12.10.09,18:20
Znalecký odhad nemusí byť. Ak chcete dom predať, nechápem, prečo by ste ho mali prevádzať najprv na brata a potom na kupca. Veci okolo predaja domu môže vybaviť brat ak mu dáš splnomocnenie.
danco111
12.10.09,18:29
Aby som pravdu povedal je v tom ešte niečo iné, ale mne ide hlavne o to čo by bol najlepší krok k prevodu vlastníctva. Ono ten kupec nie je na 100 % istý a ja zasa pre zmenu pracujem v zahraničí takže nemám čas okolo toho behať. Mňa tiež napadla možnosť splnomocnenia, ale chcem to naňho prepísať, darovať--proste neviem čo by bolo vhodnejšie. Ak sa to nepredá nech si s tým robí čo chce, aj v dedičskom zápise je napísané : len v prípade predaja je povinný vyplatiť ostatných dedičov..... je to taká malá chalúpka vhodná len na víkendové bývanie.
sarasara
13.10.09,18:37
V takom prípade je myslím vhodná darovacia zmluva. Vypracovanie darovacej či kúpnej zmluvy je rovnako finančne náročné, odhad nie je potrebný, poplatok za vklad na kataster je tiež pri oboch zmluvách rovnaký.
K darovaniu či predaju potrebuješ zmluvu, návrh na vklad a kolok