Masox3
12.10.09,21:10
Zdravim. Najde sa tu daka mudra hlavička ktora ma skusenosť z vyrobou a všetkym kolo toho???? A otazka č.2: oplati sa vyroba pre jedneho človeka na doma??? Sukromne???? :confused:
Chobot
13.10.09,06:45
Zdravim. Najde sa tu daka mudra hlavička ktora ma skusenosť z vyrobou a všetkym kolo toho???? A otazka č.2: oplati sa vyroba pre jedneho človeka na doma??? Sukromne???? :confused:

Chceš vyrábať doma brikety?? A máš na záhrade baňu na čierne uhlie?
kaupke
13.10.09,06:56
Chceš vyrábať doma brikety?? A máš na záhrade baňu na čierne uhlie?
Možno ich ide vyrábať z drevených pilín , či ?
Chobot
13.10.09,07:32
Možno ich ide vyrábať z drevených pilín , či ?

Aha, to mi nenapadlo. Ja som poznal z detstva len tie čierne brikety, ktorými sme doma kúrili.... preto som si to spojil s uhlím. Potom sa ospravedlňujem.

Trochu som pogúglil a našiel zaujímavé veci. Napr. brikety sa dajú robiť aj zo slamy:

http://www.panzer.sk/briketovacie-lisy/?utm_nooverride=1&utm_source=google-search&utm_medium=cpc&utm_term=lisy%20na%20brikety&utm_content=3935272130&utm_campaign=SK_Google_Search_Netsuccess

ALe taký lis, to nie je lacná záležitosť, návratnosť pre súkromnú osobu (výroba pre vlastnú plotrebu, nie na podnikanie) je asi diskutabilná, alebo na dlhé roky (stojí to cca. 400.000 SKK)...

http://www.drevari.sk/inzerat4746-mechanicky-lis-na-vyrobu-drevenych-brikiet-z-pilin

http://www.drevoobrabaciestroje.sk/inzerat19194-prodam-lis-na-brikety

A tu máš diskusiu, ktorá to potvrdzuje:

http://www.e-filip.sk/Default.aspx?ContentID=1010&ThreadID=91357
Chobot
13.10.09,07:40
Masox3
13.10.09,08:59
Pohodke ja som myslel z pilin......najdeneho dodavatela pilin by som možno aj mal ale či by to šlo na vyrobu doma a sam neviem.... uvidime.....popozeram možno zistim viacej.... dakujem za odpovede popripade ak niekto niečo ešte bude vedieť môže napisať..... :-)
Fairy
13.10.09,09:16
My si robíme doma také zo starého papiera a pilín. Ten lis je síce drahší a je s tým troška roboty, ale zase to chvíľku v tom krbe horí. Aj keď to nemám odstopnuté, že koľko. Zato sa minú staré noviny a časopisy a piliny a je doma teplúčko. Jedna nevýhoda - dlho tie brikety schnú. A vlastná skúsenosť : lepšie je kombinovať papier a piliny, ako dávať len papier. Iba papier nedrží dobre pokope.
Pacino
15.10.09,10:31
mám známych ktorí sa venujú tomuto obchodu ...teda sú dodávateľmi jednej českej firmy strojov na výrobu brikiet...neviem či tu môžem robiť reklamu...ale ak budeš potrebovať info tak ti pošlem t.č.
Masox3
18.10.09,17:48
Nema niekdo skusenosti???? Ak ano napište rady, tipy... popripade postrehy keby sm nahodou mal zaujem začať akym chybam by som sa mal vyvarovať???
j.sch
19.10.09,13:40
Nema niekdo skusenosti???? Ak ano napište rady, tipy... popripade postrehy keby sm nahodou mal zaujem začať akym chybam by som sa mal vyvarovať???
brikety vyrobiť nie je problem ak maš zabezpečenú surovinu ale doporučujem ti to skúsiť očeknúť za kolko by ti dodali brikety velkovýrobcovia , a spraviť kalkuláciu.. určite najháklivejší bude predaj ... distribúcia ......... najlepšie by ti bolo vyrábať zmluvne , aspoň na náklady , a časom sa ti ozvú aj priamy zákazníci.......

PS: najprv si ale zabezpeč dostatok suroviny ...... to je základ ... hlavne aby bola surovina čo najbližšie k výrobe ........ náklady musíš okresať maximálne , lebo pracuješ relatívne s malou pridanou hodnotou....

Brikety sa robia aj zo slamy , sena, papiera, a množstva bio odpadu...... len treba sledovať výhrevnosť a percento odpadu (popola. ).
Pacino
22.10.09,09:23
No známy to má vykumštované tak, že sa dohodol z dodávateľom a lis na brikety namontoval u dodávateľa, kde mu platí za prenájom miesta,a energie a on si príde len pre hotové brikety. Je to jeden z ľudí (ten dodávateľ) ktorý chce pomôcť sa odraziť s podobným podnikaním môjmu známemu. Neviem čo majú v zmluve ale toto mi vysvetlil v skratke ako to u nich funguje. Je to taký rodinný podnik z 10 zamestnancami a roboty je tam stále dosť. Takže o materiál nemá známy strach.
P07
22.10.09,15:38
Ak máš vlastnú dielňu v ktorej vyrábaš niečo zo suchého dreva a je to v takom objeme, že ti ostáva minimálne 20t hoblín (čo je cca 650 vriec) tak sa o efektivite lisovať brikety dá uvažovať. V opačnom prípade na to zabudni.
Rovnako neprichádza do úvahy lis na seno a slamu. Tento materiál má v sebe vysoký podie minerálov čo dosť likviduje časti lisu a zároveň uberá asi 15% z výhrevnosti kotla.
Aby som to zhrnul lis sa oplatí len tomu kto má odpad a nevie čo s ním. Keď budeš kalkulovať tak nezabudni
1. surovina má predpísanú vlhkosť zvyčajne do 20% čerstvá štiepka 70%
2. štiepka sa veľmi zle suší na kope a sušiareň zhltne 1/5 až 1/4 produkcie
3. aj ten najlepší lis potrebuje pravidelný servis čo zvyšuje cenu výsledných brikiet
4. Nezabudni zarátať koľko el. energie spotrebuje lis a drvič.


Ja mám dodávateľa ktorý mi ponúkol brikety za 0,13€/kg pre smrteľníka v neobmedzenom množstve 20t/deň čo sa ti nepodarí dosiahnuť s vlastným lisom.

Vlastný lis nieje o efektivite ale o nezávislosti nemusíš sa nikomu doprosovať ani dohadovať cenu.
j.sch
25.10.09,03:17
to je tutti .... dobrý nápad