addy
12.10.09,21:54
Chceme založiť novú firmu. Moja budúca spoločníčka už má viac rokov živnosť, otázne je či si mám vybaviť živnosť aj ja a spolupracovať ako združenie živnostníkov, alebo radšej si založiť s.r.o. viete mi popísať základne pre/proti, výhody/nevýhody a náklady pri založení? Ako je to keď je spolumajiteľ súčastne zamestancom s.r.o. Už sme skúmali možnosti, no každý názor/príspevok môže pomôcť dobre sa rozhodnúť. Prosím aspoň o užitočné linky. Ďakujem.
marian152
13.10.09,02:32
s.r.o - potrebné zložiť základné imanie ale neviem presne koľko to je, ručí sa však iba majetkom spoločnosti

živnosť - prakticky za facku, ale ručíš celým svojim majetkom
Martin Mocko
13.10.09,03:55
s.r.o - potrebné zložiť základné imanie ale neviem presne koľko to je, ručí sa však iba majetkom spoločnosti

živnosť - prakticky za facku, ale ručíš celým svojim majetkom

Základné imanie SRO je 5tis €. Zo založením SRO i živnosti sú určité výdavky. Ale rozhodnutie či SRO alebo živnosť záleží od veľa veľa aspektov. (mám pracovný pomer alebo nie, potrebujem sociálne poistenie alebo nie...atď) Pohľadaj na porade - je tu o tom veľa tém. Určite nájdeš odpoveď na svoje otázky.
esite
06.11.09,11:54
Ale to zakladne imanie nepotrebujes zlozit hned pri zakladani spolocnosti nie ?
Aljok
06.11.09,12:59
Ale to zakladne imanie nepotrebujes zlozit hned pri zakladani spolocnosti nie ?
Pozri Obch. zák.:
§ 111

(1) Pred podaním návrhu na zápis spoločnosti do obchodného registra musí sa na každý peňažný vklad splatiť najmenej 30%. Celková hodnota splatených peňažných vkladov spolu s hodnotou odovzdaných nepeňažných vkladov musí však byť aspoň 50 % zo zákonom ustanovenej minimálnej výšky základného imania podľa § 108 ods. 1.

(2) Ak spoločnosť založil jeden zakladateľ, môže sa zapísať do obchodného registra, len keď je v plnej výške splatené jej základné imanie.