Naďa
23.08.05,16:21
Mám otázku:
Pracujem ako účtovníčka - externista.
Pre firmy, ktoré spracovávam kontrolujem aj náväznosť vydanej faktúry a dodacieho listu. Skladové hospodárstvo nemajú, pracujú na priame objednávky.
Som povinná to robiť? Kto nesie zodpovednosť za túto náväznosť a tým aj za správnosť vystavenej faktúry?
Pravidelne to robím a až teraz sa zamýšľam nad tým, či musím. Ktorý zákon o tomto pojednáva?
Jana Acsová
23.08.05,14:28
To sú súvislosti, ktoré sa musia vyčítať aj spomedzi riadkov zákonov. Napr. účtovníctvo má byť správne ... t.j. účtovné operácie dokladované. Účtovná závierka má vyjadrovať obraz o finančnej situácii ... t.j. ak máte interne zaužívané postupy vystavenia DL a následne faktúry, previazanosť by sa mala preukázať. Avšak v prípade, že to nie je nevyhnutné, DL byť nemusí a faktúra ho môže nahrádzať (ak sa na nej položkovite uvádza celý predaj). Avšak nadväznosť fakturácie na sklad - nakupované zásoby, od teba môže byť požadovaný kedykoľvek, t.j. mám na mysli pri spôsobe "A" aj "B" účtovania zásob v PÚ, ale rovnako aj v jednoduchom účtovníctve.
Jana Acsová
23.08.05,14:30
Za vecnú správnosť fakturácie zodpovedá osoba, ktorá je zodpovedná za obchodnú transakciu. Mala by to riešiť smernica o obehu účtovných dokladov, alebo iná smernica s určením právomocí a zodpovedností osob zapojených do ...