gatab
13.10.09,07:39
Prosím Vás o urýchlenú radu. Môžem vystaviť dobropis ako faktúru a uviesť vo faktúre DOBROPISUJEME VÁM...., alebo musím vystaviť dobropis so samostatným číslom. dakujem za skorú odpoveď
Zoltán Kovács
13.10.09,05:40
Môžeš.
gatab
13.10.09,06:08
Ďakujem Ti pekne.
polka
23.10.09,06:01
Nikdy som nevystavovala dobropis. Robím v programe MRP a potrebujem vystaviť dobropis na celú sumu faktúry ešte z augusta. To mám vystaviť akože novú faktúru s mínusovými znamienkami a vytlačiť to ako dobrobis?
Tamila
23.10.09,06:06
Vystavíš ako fa, dáš typ dokladu - daňový dobropis, typ DPH necháš ako pri povinnosti a vystavíš s mínusovými znamienkami.
Ak budeš tlačiť, vo výstupných zostavách si dáš Faktúra a v predlohách výstupnej zostavy si nájdeš dobropis. Neviem, akú máš verziu programu, ja mám dobropis pod číslom výst. zostavy 013.
betka
23.10.09,07:14
Nikdy som nevystavovala dobropis. Robím v programe MRP a potrebujem vystaviť dobropis na celú sumu faktúry ešte z augusta. To mám vystaviť akože novú faktúru s mínusovými znamienkami a vytlačiť to ako dobrobis?

Osobne by som ešte dodala, kedy vystavujeme dobropisy na celú FA:

§ 25
Oprava základu dane
(http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html#hore)


(1) Základ dane pri dodaní tovaru alebo služby a pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa opraví

a) pri úplnom alebo čiastočnom zrušení dodávky tovaru alebo služby a pri úplnom alebo čiastočnom vrátení dodávky tovaru,
b) pri znížení ceny tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti,
c) pri zvýšení ceny tovaru alebo služby.

Ak nedošlo k dodaniu tovaru alebo služby v mesiaci 8/2009, dobropis sa nevystavuje, urobí sa DDP 8/2009, FA sa stornuje.

Ak bol tovar dodaný v 8/2009, vystavuje sa dobropis-oprava, došlo k vráteniu dodávky za urč. podmienok dohodnutých v odber.-dodav.vzťahoch.
polka
23.10.09,07:46
Osobne by som ešte dodala, kedy vystavujeme dobropisy na celú FA:

§ 25
Oprava základu dane




(1) Základ dane pri dodaní tovaru alebo služby a pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa opraví



a) pri úplnom alebo čiastočnom zrušení dodávky tovaru alebo služby a pri úplnom alebo čiastočnom vrátení dodávky tovaru,
b) pri znížení ceny tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti,
c) pri zvýšení ceny tovaru alebo služby.


Ak nedošlo k dodaniu tovaru alebo služby v mesiaci 8/2009, dobropis sa nevystavuje, urobí sa DDP 8/2009, FA sa stornuje.


Ak bol tovar dodaný v 8/2009, vystavuje sa dobropis-oprava, došlo k vráteniu dodávky za urč. podmienok dohodnutých v odber.-dodav.vzťahoch.

K dodaniu služby v mesiaci 8/2009 prišlo, lenže sú tam akési nezrovnalosti,a keďže nám odberatelia nechcú platiť, môj šéf to chce všetko zrušiť - demontovať a prerobiť tú pôvodnú faktúru na nižšiu sumu (aha, vlastne nie celú čiastku). Ja som však povedala, že tú faktúru nemôžem zrušiť, lebo je už odovzdané DP DPH za 3.Q 2009 a aj zaplatené, že treba vystaviť dobropis. Aj tak sa pýtam: Na úplnú sumu možno dobropis vystaviť len pri dodaní tobaru/služby v tuzemsku z iného členského štátu? Na v tuzemsku dodané sa to nevzťahuje?
betka
23.10.09,17:43
K dodaniu služby v mesiaci 8/2009 prišlo, lenže sú tam akési nezrovnalosti,a keďže nám odberatelia nechcú platiť, môj šéf to chce všetko zrušiť - demontovať a prerobiť tú pôvodnú faktúru na nižšiu sumu (aha, vlastne nie celú čiastku). Ja som však povedala, že tú faktúru nemôžem zrušiť, lebo je už odovzdané DP DPH za 3.Q 2009 a aj zaplatené, že treba vystaviť dobropis. Aj tak sa pýtam: Na úplnú sumu možno dobropis vystaviť len pri dodaní tobaru/služby v tuzemsku z iného členského štátu? Na v tuzemsku dodané sa to nevzťahuje?

Uplný súhlas so šéfom. AK niekto neplatí, treba zobrať tovar spať a všetko, čo sa dá.
V prvom rade sa nemôžete vkradnúť a odobrať spať svoj tovar len tak, aby Vás náhodou z niečoho neobvinili, i keď je tovar Váš. V OZ by sa určite niečo našlo.
Vypracujte si nejaký súhlas s tým, že odberatel súhlasí s vrátením tovaru a môžete ho demontovať. Keď to máte podpísané, berte všetko, čo je Vaše.
Keď si to vezmete spať, urobíte dobropis.
FA nemôžete len tak zrušiť, ani dobropisovať ju celú.
Ak sa jedná i o dodanie služieb, služba bola vykonaná, službu nemožno len tak zrušiť. Existuje možnosť dohody a to v prípade, že nebola dodaná celá služba, alebo sa s dodavatelom dohodnete na znížení ceny za službu.

Dajte si pozor, ste v práve, ale aby sa to napokon neobrátilo voči Vám s takýmito otázkami:
Dodali ste službu? Ano.
Prečo ste robili dobropis na celú dodávku? Lebo nám nezaplatil. A toto nie je správne, pretože k dodaniu či už služby, alebo tovaru došlo.
Prečo ste dobropisovali tovar? Pretože bol vrátený spať celý a odberatel súhlasil s demontážou. Tu je dobropis za vrátenie správny, ibaže pred nami stojí otázka:

...... či nedošlo k dodaniu tovaru s montážou v tuzemsku, pretože toto všetko spolu sa považuje za službu.
polka
27.10.09,15:36
ibaže pred nami stojí otázka:

...... či nedošlo k dodaniu tovaru s montážou v tuzemsku, pretože toto všetko spolu sa považuje za službu.
Všetko mi je teraz jasné a veľmi ti za objasnenie ďakujem, ale tejto poslednej časti dosť dobre nerozumiem, môžeš mi to prosím ťa bližšie vysvetliť?
nika.sum
12.01.10,11:21
Mam vystavenu fakturu v 10/2009, nakolko tovar bol vrateny, tak na tu istu sumu mam o par dni vystaveny dobropis. Mozem automaticky spravit zapocet faktury a dobropisu k nej, bez suhlasu odberatela?
Zoltán Kovács
12.01.10,11:57
Mam vystavenu fakturu v 10/2009, nakolko tovar bol vrateny, tak na tu istu sumu mam o par dni vystaveny dobropis. Mozem automaticky spravit zapocet faktury a dobropisu k nej, bez suhlasu odberatela?

Áno, ide o jednostranný zápočet.
heja3
05.05.10,10:31
Mám takýto problém: Dodávateľ z ČR priviezol tovar, ktorý sme hneď vrátili. Prišla mi faktúra + tovar + paleta - tovar - paleta = 0,- €. Teraz neviem, či to mám uvádzať v intrastate a súhrnnom výkaze....
heja3
06.05.10,05:48
Mám takýto problém: Dodávateľ z ČR priviezol tovar, ktorý sme hneď vrátili. Prišla mi faktúra + tovar + paleta - tovar - paleta = 0,- €. Teraz neviem, či to mám uvádzať v intrastate a súhrnnom výkaze....

Má sa v intrastate a súhrnnom výkaze vykazovať tovar, ktorý vlastne ani nebol dodaný? Hneď bol vrátený, otočené vozidlo do ČR.
mirčiak
06.05.10,08:43
Prosím o radu. Mám dva dobropisy od Orange s dátumom vystavenia 13.4.2010. Obidva sú na faktúry z minulého roku z decembra a novembra. Jeden je na vrátenie telefonu teda celá suma faktúry a druhý je len časť z faktúry. Kedže daňové je podané DPH vysporiadaná tak teraz neviem ako to zaúčtovať tieto dva dobropisy do PÚ v Omege a čo s nákladmi roku 2009 a hlavne DPH? Telefon musím vyradiť ibaže už mal byť vlani ale dozvedela som sa to až teraz. Ďakujem za pomoc.
Tweety
06.05.10,09:09
Prosím o radu. Mám dva dobropisy od Orange s dátumom vystavenia 13.4.2010. Obidva sú na faktúry z minulého roku z decembra a novembra. Jeden je na vrátenie telefonu teda celá suma faktúry a druhý je len časť z faktúry. Kedže daňové je podané DPH vysporiadaná tak teraz neviem ako to zaúčtovať tieto dva dobropisy do PÚ v Omege a čo s nákladmi roku 2009 a hlavne DPH? Telefon musím vyradiť ibaže už mal byť vlani ale dozvedela som sa to až teraz. Ďakujem za pomoc.
Zaúčtujete ich do apríla.
mirčiak
06.05.10,09:20
Prosím o radu. Mám dva dobropisy od Orange s dátumom vystavenia 13.4.2010. Obidva sú na faktúry z minulého roku z decembra a novembra. Jeden je na vrátenie telefonu teda celá suma faktúry a druhý je len časť z faktúry. Kedže daňové je podané DPH vysporiadaná tak teraz neviem ako to zaúčtovať tieto dva dobropisy do PÚ v Omege a čo s nákladmi roku 2009 a hlavne DPH? Telefon musím vyradiť ibaže už mal byť vlani ale dozvedela som sa to až teraz. Ďakujem za pomoc.

Zaúčtujete ich do apríla.

A ako ich presne mám zaúčtovať? Totižto ja som sa s dobropisom ešte nestretla tak mi to úplne nie je jasné. A čo s DPH? V 2. štvrťroku si ju pripočítam k daňovej povinnosti?
mirčiak
11.05.10,05:30
Prosím o radu. Mám dva dobropisy od Orange s dátumom vystavenia 13.4.2010. Obidva sú na faktúry z minulého roku z decembra a novembra. Jeden je na vrátenie telefonu teda celá suma faktúry a druhý je len časť z faktúry. Kedže daňové je podané DPH vysporiadaná tak teraz neviem ako to zaúčtovať tieto dva dobropisy do PÚ v Omege a čo s nákladmi roku 2009 a hlavne DPH? Telefon musím vyradiť ibaže už mal byť vlani ale dozvedela som sa to až teraz. Ďakujem za pomoc.

Zaúčtujete ich do apríla.

A ako ich presne mám zaúčtovať? Totižto ja som sa s dobropisom ešte nestretla tak mi to úplne nie je jasné. A čo s DPH? V 2. štvrťroku si ju pripočítam k daňovej povinnosti?

No tak skúsim predsa niečo napísať, čo si myslím, ako by to malo byť zaúčtované. Čiže došlý dobropis za telefonne služby zaúčtujem -518, -343/-321. Nasledujúce faktúry si ponížime o sumy z tohto dobropisu a to ako úhradu zaúčtujem 321/311. Je to tak správne? S rokom 2009 sa už nebudem zaoberať lebo náklady sa ponížia v tomto roku a DPH sa vyrovná v najbližšom podávaní daňového priznania. Môže to všetko byť takto? Ďakujem
mirčiak
11.05.10,06:53
No tak skúsim predsa niečo napísať, čo si myslím, ako by to malo byť zaúčtované. Čiže došlý dobropis za telefonne služby zaúčtujem -518, -343/-321. Nasledujúce faktúry si ponížime o sumy z tohto dobropisu a to ako úhradu zaúčtujem 321/311. Je to tak správne? S rokom 2009 sa už nebudem zaoberať lebo náklady sa ponížia v tomto roku a DPH sa vyrovná v najbližšom podávaní daňového priznania. Môže to všetko byť takto? Ďakujem

Prosím nikto nevie poradiť či je to správne? S dobropisom som sa ešte nestretla. A ešte by som poprosila aj na názor účtovania dobropisu za mobilný telefon, ktorý bol reklamovaný a teraz naň tiež prišiel dobropis. Telefon bol zaradený do majetku cez účet 042 a jednorazovo odpísaný ešte v novembri 2009. Neviem ako tento dobropis mám teda zaúčtovať. Poprosím niekoho skontrolovať text vyššie a poradiť s týmto telefonom ak niekto vie. Ďakujem.
katka25
21.05.10,12:17
mam takyto problem. v roku 2008 a v roku 2009 mi dosli dobropisove faktury od byvaleho prenajimatela (vyuctovanie energii - preplatok), co nas samozrejme potesilo ... dodnes mi ale tieto dobropisy z neznamych dovodov neboli uhradene. zatial som urgovala len mailom (nereagovali) a telefonicky (slubovali) , ale nedockala som sa. pritom ide o solventnu firmu, ktora vlastni vela nehnutelnosti a tvaria sa ako velmi prestizna firma ... otazka je, ci mozem postupovat presne tak ako ked sa jedna o neuhradenu fakturu, cize najprv upomienky, a potom postupenie pravnikovi...? :confused:
Llívia
27.07.10,08:31
Firma dostala faktúru, na ktorej je uvedený nakúpený materiál, ale aj vrátené palety a vrátený nejaký predtým odobraný materiál. Je tátofaktúra správne vystavená? Nemali nám poslať 2 doklady - faktúru a dobropis?
Rozpis DPH je takto:

Fakturovaný materiál +500
Vrátený materiál -200
Vrátené palety -100
Celkom bez DPH 200
DPH 19 % 38
Celkom k úhrade 238
L-M
27.07.10,09:10
Veĺmi pekne poprosím súrne o radu. Mám takýto problém. V 12/2009 bola prijatá záloha - k nej vystavená aj vyúčt.faktúra za prijatie platby. Dodanie bolo v 3/2010, kde sa táto záloha mala odrátať, ale stal sa omyl a neodrátala sa celá ,ale iba väčšia časť. Môžem aj v tomto prípade vystaviť dobropis a uviesť, že bola omylom neodrátaná celá záloha? Ak áno, dátum dodania v tomto prípade bude dátum vystavenia a odovzdania "preplatku"? A pôjde mi to do DPH za 7/2010?

Alebo ako postupovať v takomto prípade?


Vopred ďakujem za rady
L-M
27.07.10,09:32
Veĺmi pekne poprosím súrne o radu. Mám takýto problém. V 12/2009 bola prijatá záloha - k nej vystavená aj vyúčt.faktúra za prijatie platby. Dodanie bolo v 3/2010, kde sa táto záloha mala odrátať, ale stal sa omyl a neodrátala sa celá ,ale iba väčšia časť. Môžem aj v tomto prípade vystaviť dobropis a uviesť, že bola omylom neodrátaná celá záloha? Ak áno, dátum dodania v tomto prípade bude dátum vystavenia a odovzdania "preplatku"? A pôjde mi to do DPH za 7/2010?

Alebo ako postupovať v takomto prípade?


Vopred ďakujem za rady
keby bol niekto taký dobrý a pozrel sa mi na to:confused:
Ďakujem
lenkam68
27.07.10,10:58
Podľa mňa nejde o opravu základu dane v zmysle § 25 ods. 1, preto by mal byť dátum dodania na dobropise z pôvodnej vyúčtovacej faktúry a mala by si podať DDP k tomuto obdobiu.
L-M
28.07.10,07:37
Podľa mňa nejde o opravu základu dane v zmysle § 25 ods. 1, preto by mal byť dátum dodania na dobropise z pôvodnej vyúčtovacej faktúry a mala by si podať DDP k tomuto obdobiu.
Ďakujem za názor -ale môže to byť riešené= dobropisom - teda faktúrou-pohľadávkou s mínusovou položkou s dátumom vystavenia -28.7.2010 a dát.dodania 3/2010 ale nebude to oprava ZD a podá sa DDP . DÚ nám vráti peniažky a my vrátime odberateľovi sumu o ktorú viac zaplatil, teda tú časť zálohy, ktorá nebola odrátaná?

L
mordechaj
04.08.10,15:30
Nejde o opravu základu dane. Môžeš to spraviť dobropisom a DDP za pôvodné zdaňovacie obdobie.
alenad
14.01.11,07:37
Pekný deň prajem.

Mám došlý dobropis, ktorý došiel dňa 13.1.2010. Dobropis je vystavený 31.12.2010, dátum dodania 31.12.2010. Otázka znie, kedy mne nastáva zdaniteľné plnenie? Dátumom 31.12.2010 alebo keď došiel (13.1.2010)? Ide o dosť vysokú sumu dph, takže sa obávam aby som zvolila správne obdobie.
Tweety
14.01.11,07:37
Pekný deň prajem.

Mám došlý dobropis, ktorý došiel dňa 13.1.2010. Dobropis je vystavený 31.12.2010, dátum dodania 31.12.2010. Otázka znie, kedy mne nastáva zdaniteľné plnenie? Dátumom 31.12.2010 alebo keď došiel (13.1.2010)? Ide o dosť vysokú sumu dph, takže sa obávam aby som zvolila správne obdobie.
Zaúčtuješ ho do decembra.Kedže si opravila pôv. príspevok, opravím aj ten svoj, bude to január.
alenad
14.01.11,07:52
Zaúčtuješ ho do decembra.

Prepáčte uviedla som zlý dátum, kedy došla faktúra - 13.1.2011.

Ja som si našla tento paragraf zákona o dph a bola som v tom, že do dph to pôjde v januári 2011.


§ 53
Oprava odpočítanej dane
(http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-05-2010-a.html#hore)

(1) Ak bola vykonaná oprava základu dane podľa § 25, ktorá má za následok zníženie základu dane, je platiteľ, ktorý odpočítal daň, povinný opraviť odpočítanú daň. Oprava odpočítanej dane sa vykoná v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ dostal doklad o oprave základu dane.
alenad
14.01.11,08:06
Moc, moc ďakujem za odpoveď.:)
maska4
17.01.11,09:02
Teraz sa tak hlúpo spýtam, nebolo by vhodnejšie dať to do decembra? Keďže sa to týka obdobia 12/2010 a je tam 19% DPH?
Mňa také dobropisy ešte čakajú ....a úprimne sa priznám, že som ich chcela dať do 12/2010 ...
dobsony
17.01.11,10:19
Dnes som dostala faktúru -dobropis a vystavené a zdaň.plnenie je 05.01.2011 a je tam uvedená sadzba DPH 19%. Je to tak správne?
maska4
20.01.11,07:35
Dobrý deň , takže poprosím o usmernenie. Došlí dobropis v januári s DPH 19% so zdaniteľným plnením 31.12.2010. Čo s tým?Ďakujem
maska4
20.01.11,08:06
Dobrý deň , takže poprosím o usmernenie. Došlí dobropis v januári s DPH 19% so zdaniteľným plnením 31.12.2010. Čo s tým?Ďakujem
Podľa mňa by som to mohla dať ešte za 12/2010 nakoľko ma nepustí ani soft a s prihliadnutím na §.53 odst.6 by to nešlo?
Ďakujem , za akýkoľvek názor
Tweety
20.01.11,08:06
Podľa mňa by som to mohla dať ešte za 12/2010 nakoľko ma nepustí ani soft a s prihliadnutím na §.53 odst.6 by to nešlo?
Ďakujem , za akýkoľvek názor
Zaúčtuj do 2010.
maska4
20.01.11,08:22
No mňa hlavne mýlil ten §53,odst.1,2.Je to oprava podľa §25. Ale ten odst.6 by to umožnil...:confused: no som z toho zmätená :eek: . Ale malo by to prejsť s DPh za 12/10 .Dúfam
ďakujem Tweety
maska4
21.01.11,11:03
No mňa hlavne mýlil ten §53,odst.1,2.Je to oprava podľa §25. Ale ten odst.6 by to umožnil...:confused: no som z toho zmätená :eek: . Ale malo by to prejsť s DPh za 12/10 .Dúfam
ďakujem Tweety



A predsa ešte niečo.....Dnes mi prišiel dobropis Dph 19%.
Ale do knihy záväzkov - 2011 to dám s dnešným dátumom????ale zdan.plnenie teda 31.12.2010??!!
maska4
24.01.11,07:05
Podľa mňa by som to mohla dať ešte za 12/2010 nakoľko ma nepustí ani soft a s prihliadnutím na §.53 odst.6 by to nešlo?
Ďakujem , za akýkoľvek názor


Dobré ráno.Tak ja poprosím ešte raz.Ak môžte , venujte mi prosím minútu.Uzatváram DPH za 12/2010 a nechcem spraviť chybu.
Dnes mi prišli dobropisy a potrebujem si zo zosúladiť :
1.Dobropis vystavený 21.1.2011 s 19% Dph z 02.12.2010 Dátum dodania neudali. Dám to za 12/2010 ? Podľa mňa áno. Do KZ , ale zapíšem , že prišiel teda toho 21.01.2011.Nebudem ju evidovať ako záväzok roku 2010?!

2.Dobropis vystavený 21.01.2011 s 19% DPH.ALE dátum dodania 14.01.2011.Týka sa vráteného náhr.dielu. No to by malo ísť podľa mňa do 1/2011 ale čo potom ta 19% DPH???????

Tweety prosím , ak ste tam poradte mi.Alebo niekto...

Ďakujem
kimart
27.01.11,08:44
tiež mám ten istý problém:došlé dobropisy vystavené v januári 2011, týkajúce sa vyfaktúrovaného tovaru z roku 2010, no dátum dodania na fa je rok 2011 sú s 19% DPH, čo teraz s tým, dať dodatočné DPH????????????
Adiks
27.01.11,21:05
tiež mám ten istý problém:došlé dobropisy vystavené v januári 2011, týkajúce sa vyfaktúrovaného tovaru z roku 2010, no dátum dodania na fa je rok 2011 sú s 19% DPH, čo teraz s tým, dať dodatočné DPH????????????
Budú súčasťou daňového priznania za január 2011. DDP DPH nepodávaš.
kimart
28.01.11,05:49
moc pekne ďakujem, takže ak som dobre porozumela DDP dávajú len tí, ktorí vystavujú opravené faktúru týkajúce sa roka 2010 a tiež ak nám príde tovar z EU, ktorý musíme samozdaniť. Rozmiem tomu správne?
lenkam68
28.01.11,06:12
moc pekne ďakujem, takže ak som dobre porozumela DDP dávajú len tí, ktorí vystavujú opravené faktúru týkajúce sa roka 2010 a tiež ak nám príde tovar z EU, ktorý musíme samozdaniť. Rozmiem tomu správne?
Nie, skús si prečítať § 25 a 53. DDP z dobropisov podávaš vtedy, ak opravuješ pôvodnú faktúru z dôvodov, ktoré nie sú obsiahnuté v § 25. Ja takéto dobropisy resp. ťarchopisy nazývam nezákonnými. Ak opravuješ pôvodnú faktúru v zmysle § 25, dátum dodania sa spravidla na faktúre ani neuvádza, pretože zo zákona mi vyplýva, že dátumom dodania je dátum vystavenia DD alebo ŤP. Z uvedeného plynie, že ak ti príde DD k pôvodnej faktúre z r. 2010 so sadzbou dane 19 %, nemusíš zákonite podávať DDP k DPH.
kimart
28.01.11,06:42
Čítam, ale potom asi zle. Napovedz, ktoré sú to tie nazákonné opravy? Ja som sa stretla len s dobropismi týkajúcich sa tovarov dodaných za rok 2010. Tiež v poradcovi som čítala, ža ak nám príde fa zo zahraničia za dodanie tovaru ( EU) z r. 2010 a tento máme povinnosť - samozdaniť, tak by sa malo podať DDP - čiže ho musíme zdaniť 19% dph, a nemôžeme ho zdaniť teraz s 20% dph, čo je zle?
lenkam68
28.01.11,08:41
Nepíšeš z akého dôvodu Vám boli DD vystavené a v prvom príspevku si ani neuviedla, že ide o tovar dodaný s povinnosťou samozdanenia.

Čo sa týka "nezákonných dôvodov na vystavenie DD alebo ŤP," sú to zjednodušene povedané, chyba, ktorú zapríčinil vystavovateľ faktúry, alebo ten, čo ti dáva podklady k fakturácii. Napr. nesprávne uvedený odberateľ, nesprávne opísaný stav vodomeru a pod.
kimart
28.01.11,08:57
v prvom príspevku som to nepísala, pretože som mala namysli dobropisy vystavené za tovar - tuzemsko. Je pravda potom, čo ste mi odporučili preštudovať zákony, že som tam uviedla aj úvahu nad faktúrami- nie dobropismi za tovar z krajín EU, ktoré sa týkajú r. 2010 avšak prišli až teraz
lenkam68
28.01.11,09:18
Aby sme to nejako ukončili. Viacmenej som reagovala na vetu citujem: "takže ak som dobre porozumela DDP dávajú len tí, ktorí vystavujú opravené faktúru týkajúce sa roka 2010," pretože s týmto nesúhlasím a znovu sa odvolávam na § 25 resp. na § 53 - ak sa to týka došlého dobropisu. Takže ak más došlý dobropis s 19 % sadzbou dane, týka sa r. 2010 a oprava bola vykonaná v zmysle § 25, opravu dane vykonáš v tom zdaňovacom období, v ktorom si dostala doklad. DDP nepodávaš, aj keď sa to týka r. 2010, alebo aj predošlých rokov.
silvia
08.02.11,10:41
Prosím Vás, dobropisy (vystavene aj zdanitelne vo februari 2011) ale k faktúram z r. 2010, uctujete do nakladov so znamienkom minus resp. do vynosov v r.2011? alebo cez ID do r.2010?
diky!
Adiks
08.02.11,20:16
Prosím Vás, dobropisy (vystavene aj zdanitelne vo februari 2011) ale k faktúram z r. 2010, uctujete do nakladov so znamienkom minus resp. do vynosov v r.2011? alebo cez ID do r.2010?
diky!
So znamienkom mínus do výnosov v roku 2011.
silvia
09.02.11,08:02
Dakujem za odpoved.
Myslela som ale dobropisy, ktore sme dostali my, nie nami vystavene...

DPH zo spominanych dobropisov uvediem v DP za 2/2011, ale uctovala by som cez ID do r.2010 s minusom 5xx/326 ??
Tweety
09.02.11,08:12
Prosím Vás, dobropisy (vystavene aj zdanitelne vo februari 2011) ale k faktúram z r. 2010, uctujete do nakladov so znamienkom minus resp. do vynosov v r.2011? alebo cez ID do r.2010?
diky!
Zaúčtuješ ich na pôvodné účty, ako faktúry k nim, len so znamienkom mínus.
silvia
09.02.11,09:22
Ďakujem Tweety za odpoveď, ale do ktoreho roku?
Tweety
09.02.11,09:25
Ďakujem Tweety za odpoveď, ale do ktoreho roku?
Prepáč, že som nenapísala rok, nepredpokladala som, že aj s ním máš problém, ale dobropis účtujeme v období, v ktorom sme ho obdržali, takže r. 2011.
witch
10.02.11,11:38
Ahoj, väčšina príspevkov sa týka Došlého DP. Ja mám ale opačný problém. Mám vystaviť DV na tovar dodaný v 2010 - ako množstevnú zľavu - 2% z dodaného tovaru. Po minulé roky sme to ešte vtesnali do daného roku (december), ale teraz ho mám vyhotoviť vo februári. Sadzba DPH bude 19%, zaúčtujem DV 604/325 do roku 2011 alebo cez ID 604/326 2010 a DV 326/325 2011? Daňová povinnosť bude 12/2010 (podám DDP) alebo február a pôjde do februárovej DPH? :confused: (myslím, že február, podľa §25 ods.3)

Mám v tom hokej, prosím, poraďte mi!:mee:
witch
10.02.11,12:03
Ahoj, väčšina príspevkov sa týka Došlého DP. Ja mám ale opačný problém. Mám vystaviť DV na tovar dodaný v 2010 - ako množstevnú zľavu - 2% z dodaného tovaru. Po minulé roky sme to ešte vtesnali do daného roku (december), ale teraz ho mám vyhotoviť vo februári. Sadzba DPH bude 19%, zaúčtujem DV 604/325 do roku 2011 alebo cez ID 604/326 2010 a DV 326/325 2011? Daňová povinnosť bude 12/2010 (podám DDP) alebo február a pôjde do februárovej DPH? :confused: (myslím, že február, podľa §25 ods.3)

Mám v tom hokej, prosím, poraďte mi!:mee:

Zjednoduším otázku: Mám vystaviť DV na tovar dodaný v 2010 - ako množstevnú zľavu - 2% z dodaného tovaru:

- Sadzba DPH bude 19% ?
- zaúčtujem DV 604/325 do roku 2011 ?
- Daňová povinnosť bude február 2011 ?
witch
10.02.11,12:29
posúvam..
silvia
21.02.11,11:24
Prepáč, že som nenapísala rok, nepredpokladala som, že aj s ním máš problém, ale dobropis účtujeme v období, v ktorom sme ho obdržali, takže r. 2011.

Ospravedlňujem sa za asi smiešnu otazku, ale stretla som sa s uctovanim dobropisu vystaveneho v r.2011 k fakture z r.2010 aj takto:
1. v r.2010 cez ID 5xx/326 so znamienkom minus
2. v r.2011 na zaklade dobropisu 326,343AE/321 so znamienkom minus

aj normalne iba v r.2011 zauctovany dobropis 5xx,343AE/321 s minusom.

Preto som chcela vediet, ako to robit spravne...