zuzanah3
13.10.09,08:39
Dobrý deň,

chcem sa opýtať, keď som nastúpila do novej roboty, tak tu mali systém účtovania prijatých faktúr taký, že sa účtovali dátumom vystavenia, neskôr sa dali urobiť prezenčné pečiatky, takže faktúra aj keď mala zdaniteľné plnenie v septembri, ale prišla v októbri, tak sa účtovala do DPH októbrovým dátumom. Viem, že z hľadiska DPH sa berie do úvahy dátum zdaniteľného plnenia, chcem sa preto opýtať, je veľká chyba, keď faktúry účtujeme dátumom prijatia a nie dátumom zdaniteľného plnenia? Ide vždy len o posunutie na prelome mesiacov.

Ďakujem
lenkam68
13.10.09,10:02
Neviem v akom programe účtuješ, ale v mojom zadávam dátum prijatia, dátum vystavenia zadávam podľa faktúry a dátum zdan. plnenia zadám podľa zdaň. obdobia, kedy si uplatňujem DPH.
Ak máš na faktúre dátum zdan. plnenia september a prišla ti až v októbri, tak DPH si môžeš uplatniť v októbri, alebo v hociktorom mesiaci do konca kalendárneho roka - § 51 ods. 2.
azla
13.10.09,10:10
Neviem v akom programe účtuješ, ale v mojom zadávam dátum prijatia, dátum vystavenia zadávam podľa faktúry a dátum zdan. plnenia zadám podľa zdaň. obdobia, kedy si uplatňujem DPH.
Ak máš na faktúre dátum zdan. plnenia (dodania) september a prišla ti až v októbri, tak DPH si môžeš uplatniť v októbri, alebo v hociktorom mesiaci do konca kalendárneho roka - § 51 ods. 2.

Chcem opraviť, že pri faktúre (dátum dodania september), ktorá došla v októbri do podania daňového priznania za september je možné si uplatniť Dph počnúc mesiacom september.
zuzanah3
13.10.09,10:12
Neviem v akom programe účtuješ, ale v mojom zadávam dátum prijatia, dátum vystavenia zadávam podľa faktúry a dátum zdan. plnenia zadám podľa zdaň. obdobia, kedy si uplatňujem DPH.
Ak máš na faktúre dátum zdan. plnenia september a prišla ti až v októbri, tak DPH si môžeš uplatniť v októbri, alebo v hociktorom mesiaci do konca kalendárneho roka - § 51 ods. 2.
Fúúha, to som prekvapená, lebo ja mám stále v hlave zafixované 3 mesiace nasledujúce po zdaniteľnom plnení a dokonca som počula, že je to obmdzené sumou DPH, ktorú si chcem odpočítať
Beata
13.10.09,10:13
Dobrý deň,

chcem sa opýtať, keď som nastúpila do novej roboty, tak tu mali systém účtovania prijatých faktúr taký, že sa účtovali dátumom vystavenia, neskôr sa dali urobiť prezenčné pečiatky, takže faktúra aj keď mala zdaniteľné plnenie v septembri, ale prišla v októbri, tak sa účtovala do DPH októbrovým dátumom. Viem, že z hľadiska DPH sa berie do úvahy dátum zdaniteľného plnenia, chcem sa preto opýtať, je veľká chyba, keď faktúry účtujeme dátumom prijatia a nie dátumom zdaniteľného plnenia? Ide vždy len o posunutie na prelome mesiacov.

Ďakujem
Ak je na faktúre zdaniteľné plnenie september, môžeš uplatniť odpočítanie dane v DP DPH za september až december 2009. Ak si taká šikovná, že si už odovzdala priznanie za september, tak uplatníš v mesiaci október - december.
zuzanah3
13.10.09,10:15
Chcem opraviť, že pri faktúre (dátum dodania september), ktorá došla v októbri do podania daňového priznania za september je možné si uplatniť Dph počnúc mesiacom september.
je možné, alebo je povinnosť? :confused:
JarkaL
13.10.09,10:19
Je možné.
mimotemyAle divím sa, že to takto robíte, veď každý si chce DPH odpočítať čo najskôr, Vy dotujete štát každý mesiac tým, že si DPH z týchto dokladov pýtate o mesiac neskôr.
lenkam68
13.10.09,10:19
Je možné - novela zákona o DPH účinná od apríla 2009
zuzanah3
13.10.09,10:20
Ak je na faktúre zdaniteľné plnenie september, môžeš uplatniť odpočítanie dane v DP DPH za september až december 2009. Ak si taká šikovná, že si už odovzdala priznanie za september, tak uplatníš v mesiaci október - december.
:) až taká šikovná zase nie som, ale ide o to, že naši šéfovci chcú účtovať faktúry dátumom prezenčnej pečiatky kvôli reportingom, ktoré robíme, a zatiaľ sa to nerozlišovalo dátum dodania a dátum prijatia v zaúčtovaní, účtovalo sa vždy iba jedným dátumom. Od nového roka by som to chcela zmeniť, ale neviem, či to, ako sme to robili doteraz nebola chyba, nakoľko sme odpočítavali daň z faktúr vždy až v nasledujúcom mesiaci.
zuzanah3
13.10.09,10:22
Je možné.
mimotemyAle divím sa, že to takto robíte, veď každý si chce DPH odpočítať čo najskôr, Vy dotujete štát každý mesiac tým, že si DPH z týchto dokladov pýtate o mesiac neskôr.
Tiež som bola prekvapená, keď som tu nastúpila, ale je to kvôli reportom, aby to sedelo s nimi, tie sa posielajú vždy 3. deň nového mesiaca. Tam sa už zmeny nedajú potom robiť.
Beata
13.10.09,10:25
:) až taká šikovná zase nie som, ale ide o to, že naši šéfovci chcú účtovať faktúry dátumom prezenčnej pečiatky kvôli reportingom, ktoré robíme, a zatiaľ sa to nerozlišovalo dátum dodania a dátum prijatia v zaúčtovaní, účtovalo sa vždy iba jedným dátumom. Od nového roka by som to chcela zmeniť, ale neviem, či to, ako sme to robili doteraz nebola chyba, nakoľko sme odpočítavali daň z faktúr vždy až v nasledujúcom mesiaci.
Šéfov treba poučiť, že zaúčtovanie došlej faktúry a uplatnenie práva na odpočítanie dane sú dve veci.
Btw, aký program na účto používate?
zuzanah3
13.10.09,10:37
Šéfov treba poučiť, že zaúčtovanie došlej faktúry a uplatnenie práva na odpočítanie dane sú dve veci.
Btw, aký program na účto používate?
Používame MoneyS3, od nového roka si to vydobijem :)
marta bodonova
13.10.09,14:07
Vie mi niekdo poradiť?
Odberateľ oznamyl, že FA - datum dodania služby je 30/09/2009 a splatnosť FA 10/10/2009 preplatí až koncom mesiaca, takže DPH z tejto FA budem musieť odviesť zo svojho?
Ďakujem.
Johanka
13.10.09,14:11
Vie mi niekdo poradiť?
Odberateľ oznamyl, že FA - datum dodania služby je 30/09/2009 a splatnosť FA 10/10/2009 preplatí až koncom mesiaca, takže DPH z tejto FA budem musieť odviesť zo svojho?
Ďakujem.
Hm, čo chceš poradiť? Tento systém je tu dávno. Do DPH zahŕňaš zdaniteľné obchody, nie zinkasované pohľadávky ... podobné je to pri odpočte dane. Daň si odpočítaš, aj keď faktúru nezaplatíš ...
azla
14.10.09,10:12
Vie mi niekdo poradiť?
Odberateľ oznamyl, že FA - datum dodania služby je 30/09/2009 a splatnosť FA 10/10/2009 preplatí až koncom mesiaca, takže DPH z tejto FA budem musieť odviesť zo svojho?
Ďakujem.

Platí to, čo je uvedené v predchádajúcom príspevku.
Tvoja odvodová povinnosť je nezávislá od zinkasovania pohľadávky.

Keďže je pohľadávka po lehote splatnosti, skús sa s odberateteľom dohodnúť aspoň na úhrade Dph.
Mnohí slušní vedia takto "výjsť v ústrety". ....

Je to iba zmiernenie ich omeškania (ich chyby) a zvykneme sa na to pozerať "ako na ústretový krok", lebo neplatiť je už bežné.
Škoda.:D