Liptáčik
13.10.09,09:08
Sídlo firmy je v rodinnom dome. Môže sa časť nákladov na údržbu rodinného domu (zateplenie, opravy) účtovať na náklady firmy? Prevádzka firmy je mimo rodinného domu. Ak áno, má to vplyv na platenie dane z tejto nehnuteľnosti? Prípadne čo všetko to ešte ovplyvní?
Liptáčik
13.10.09,13:06
Nemáte s tým skúsenosti v praxi?
Liptáčik
13.10.09,14:31
Skúsim sa opýtať opäť. Ak mám sídlo firmy v rodinnom dome, viem si dať nejaké náklady na údržbu RD do nákladov?
Lianka
13.10.09,14:45
Ja to vidim ako problem, pokial dom nie je vo vlastnictve firmy.
Liptáčik
13.10.09,14:49
Tiež si myslím, no nejaký expert si dáva do výdavkov firmy 50 % nákladov na údržbu - a moji klienti si myslia, že nemajú dobrú účtovníčku, pretože im túto možnosť neponúkla.
veronikasad
13.10.09,14:59
Tiež si myslím, no nejaký expert si dáva do výdavkov firmy 50 % nákladov na údržbu - a moji klienti si myslia, že nemajú dobrú účtovníčku, pretože im túto možnosť neponúkla.
Ide o FO alebo PO ?
Lianka
13.10.09,15:00
Zial, s tymto nazorom som sa uz stretla :(. Ten expert a jemu podobni si asi myslia, ze pri danovej kontrole im taketo danove vydavky bude obhajovat uctovnicka... :eek: Vselico sa da, pokial je dobra argumentacia, dostatocne preukazne dokazy, danova kontrola schopna privriet oci... Ja som vsak dost opatrna, toto by som svojim klientom neodporucila.
KEJKA
13.10.09,15:09
pokiaľ si nájomné zdaní prijímateľ, nie je problém.
Mám klientov, ktorí podnikajú v RD, ktoré sú vo vlastníctve dôchodcov a tí si takto prilepšujú.
Ak však je v RD len sidlo, a prevádzka je inde, tak nájomné sa platí za prevádzku a náklady na sídlo si treba premyslieť.
Lianka
13.10.09,15:14
Ale tu nebola (zatial) rec o najomnom ;).

V pripade najomneho by som aj ja uvazovala inak, ako som vyssie napisala.
KEJKA
13.10.09,15:22
no ja to stotožňujem. Náklady na RD kompenzuje nájomné. Ide iba o pomenovanie.
Čisto náklady sú preukázané faktúrami (OLO, SIPO, elektráne, vodáre SPP, ..... a to je na meno majiteľa. Takže týmto spôsobom určite nie. Opakujem pre sro - určite NIE (iný subjekt-preto treba nájomnú zmluvu), a pre SZČO je to diskutabilné (počet vlastníkov, BSM a iné dôvody).
Liptáčik
13.10.09,15:54
Majiteľom RD je podnikateľ, má FO aj PO. Ani fy jedna neplatí nájomné.
KEJKA
14.10.09,18:32
a ako deklaruje výdavky na údržbu?
casch
15.10.09,13:31
Skúsim sa opýtať opäť. Ak mám sídlo firmy v rodinnom dome, viem si dať nejaké náklady na údržbu RD do nákladov?
Náklady si môžeš uplatniť vtedy, ak je aspoň časť domu vedená oko nebytový priestor. To správca dane uzná. Jedná sa o náklady na prevádzku, údržbu, daň nehnuteľností za nebytový priestor a pod. Inak je to podľa mňa problém.
Liptáčik
16.10.09,12:25
Ak si chce zriadiť v dome nebytový priestor, kde je to potrebné zaevidovať? Na podnikanie používa skladové priestory v dome a 1 izbu ako kanceláriu
casch
16.10.09,20:03
Tam, kde platí dan z nehnuteľností - mestský alebo obecný úrad. Táto daň je pri nebytovom priestore vyššia.
Liptáčik
17.10.09,07:27
Ďakujem. Môžem si z faktúr, ktoré sa týkajú nebytových priestorov odpočítať DPH?
Zlata
17.10.09,20:54
Ďakujem. Môžem si z faktúr, ktoré sa týkajú nebytových priestorov odpočítať DPH?

Odpovedať sa nedá jednoznačne, treba brať do úvahy ďalšie skutočnosti.
Povedzme, že si prenajímaš nebytové priestory a faktúra týkajúca sa týchto priestorov na prevádzku (voda, elektrina) znie na IČO, IČ DPH tej firmy , je to zadefinované v nájomnej zmluve, tak povedzme , že môžeš.
Liptáčik
18.10.09,16:57
Ďakujem.