Dana7
13.10.09,08:42
Prosím o radu, ak firma sa v zmysle § 141 ods. 3 rozhodla, že je ochotná poskytovať zamestnancom, či už platené alebo neplatené voľno nad rámec tých, o ktorých to ustanovuje zákon, a to hlavne čo sa týka vybavovania si súkromných záležitostí.

Teraz nám, ale vyvstáva problém, ako majú dokladovať zamestnanci tie paragrafy, ak si napr. idú vybaviť nový občiansky, resp. úver do banky, či musia preukázať nejakým potvrdením z banky / aj keď v banke sa asi budú čudovať, na čo im to je /, alebo stačí, ak si napr. vypracujeme smernicu, že im nad rámec poskytneme napr. 3 dni aj bez vydokladovania.

Vôbec netuším, či máme trvať na tých potvrdeniach aleb nie?

Vopred ďakujem:mee::)
Tweety
13.10.09,06:45
Prosím o radu, ak firma sa v zmysle § 141 ods. 3 rozhodla, že je ochotná poskytovať zamestnancom, či už platené alebo neplatené voľno nad rámec tých, o ktorých to ustanovuje zákon, a to hlavne čo sa týka vybavovania si súkromných záležitostí.

Teraz nám, ale vyvstáva problém, ako majú dokladovať zamestnanci tie paragrafy, ak si napr. idú vybaviť nový občiansky, resp. úver do banky, či musia preukázať nejakým potvrdením z banky / aj keď v banke sa asi budú čudovať, na čo im to je /, alebo stačí, ak si napr. vypracujeme smernicu, že im nad rámec poskytneme napr. 3 dni aj bez vydokladovania.

Vôbec netuším, či máme trvať na tých potvrdeniach aleb nie?

Vopred ďakujem:mee::)
Tie dni voľna si ošetríte v IS.
kkllc
19.10.09,09:01
Manžel má ísť dnes na Obecný úrad skladať sľub ako člen volebnej komisie. V práci má ale poobedku. Ako to bude ospravedlnené a platené?
Chobot
19.10.09,09:22
Manžel má ísť dnes na Obecný úrad skladať sľub ako člen volebnej komisie. V práci má ale poobedku. Ako to bude ospravedlnené a platené?

V zmysle ustanovení § 136 a 137 ZP má nárok na voľno bez náhrady mzdy.
Aďka S
26.10.09,18:17
Máme zamestnanca, ktorý chodí pravidelne darovať krv. Teraz dostal pozvánku na slávnostné odovzdanie Jánskeho plakety. Má nárok na ten deň na platené voľno? Ďakujem za odpoveď.
wagner
26.10.09,18:37
Máme zamestnanca, ktorý chodí pravidelne darovať krv. Teraz dostal pozvánku na slávnostné odovzdanie Jánskeho plakety. Má nárok na ten deň na platené voľno? Ďakujem za odpoveď.
Nie nemá.Iba že by zamestnávateľ v rámci odmeny pre uvedeného zamestnanca za darovanie krvi mu na to poskytol platené voľno. Zamestnanec by to určite ocenil.
Aďka S
27.10.09,05:37
dakujem :-)
drobeceva
16.12.09,07:05
Zamestnankyňa mi doniesla paragraf - jedná sa o 41-ročného syna, ktorý je ŤZP /predpokladám/, ale doklad o tom nemám. Moja otázka znie - môžem to preplatiť?
katka50
16.12.09,07:09
Zamestnankyňa mi doniesla paragraf - jedná sa o 41-ročného syna, ktorý je ŤZP /predpokladám/, ale doklad o tom nemám. Moja otázka znie - môžem to preplatiť?
A má na doklade, že doprovod nutný ?
drobeceva
16.12.09,07:14
A má na doklade, že doprovod nutný ?
práveže to zázračné slovíčko "nutný" chýba, má len doprovod napísané
katka50
16.12.09,07:24
práveže to zázračné slovíčko "nutný" chýba, má len doprovod napísané
Vieš Evka, pokiaľ máš vedomosť, že je ŤZP ja by som to uznala.
mojik
21.05.10,11:05
zamestanec zostal doma v čase povodní, má na tento deň nárok na mzdu, podľa mňa nie, zatiaľ som nenašla že by mal nárok na mzdu, ďakujem
Tweety
21.05.10,11:06
zamestanec zostal doma v čase povodní, má na tento deň nárok na mzdu, podľa mňa nie, zatiaľ som nenašla že by mal nárok na mzdu, ďakujem
Má nárok na náhradu mzdy, len zamestnanec so zdrav. postihnutím. § 141ZP odst. 2, písm.f.
f) znemožnenie cesty do zamestnania z poveternostných dôvodov individuálnym dopravným prostriedkom, ktorý používa zamestnanec so zdravotným postihnutím; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň,
katka50
21.05.10,11:14
Má nárok na náhradu mzdy. § 141ZP odst. 2, písm.f.
f) znemožnenie cesty do zamestnania z poveternostných dôvodov individuálnym dopravným prostriedkom, ktorý používa zamestnanec so zdravotným postihnutím; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň,

Ale to platí pre zamestnanca so zdr. postihnutím.
Tweety
21.05.10,11:18
Ale to platí pre zamestnanca so zdr. postihnutím.
Ešte raz som si to pozorne prečítala a máš pravdu, ale dal by sa použiť tento bod. Ale možno by sa dal použiť tento:
(3) Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi z dôvodov uvedených v odseku 2 ďalšie pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy, alebo mu môže poskytnúť pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy z iných vážnych dôvodov, najmä na zariadenie dôležitých osobných, rodinných a iných vecí, ktoré nemožno vybaviť mimo pracovného času.
mojik
24.05.10,05:01
dakujem za odpovede, pozrela so si zakonnik prace ods 3, uvidím čo na to povie zamestnávateľ