lenku
13.10.09,10:23
ak mám zamestnaca s pevne stanovenou mesačnou mzdou, náhrada mzdy za neodpracovaný štátny sviatok sa mu vypláca mesačnou mzdou alebo priemernou mzdou? a ktorý paragraf to ošetruje?
vikinka
13.10.09,08:27
Zák.práce
§ 122
Mzda a náhrada mzdy za sviatok
Na začiatok

(3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.
KvetkaK
13.10.09,08:28
ak mám zamestnaca s pevne stanovenou mesačnou mzdou, náhrada mzdy za neodpracovaný štátny sviatok sa mu vypláca mesačnou mzdou alebo priemernou mzdou? a ktorý paragraf to ošetruje?
Mesačnou mzdou a nájdeš to v § 122 ods.3:

3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.
J+K
13.10.09,08:29
Dostane za sviatok svoju mzdu , tak ako v prípade hociakého pracovného dňa. Rieši to § 122 ods. 3.
magnum
14.10.09,04:32
hm toto ma trocha zmiatlo pretoze napriek tomu ze nemame dohodnute priemerne ocenovanie sviatkov v ziadnej zmluve tak to tak pocitam. ako je to potom s dovolenkou a PN. tam dufam uz treba tu priemerku ratat.
inak asi ostanem aj pri sviatkoch na tej priemerke (mozem aj ked to nie je nikde dohodnute?) pretoze nasi zamestnanci maju dohodnutu mesacnu mzdu 295,5 (minimum) co je pevna zlozka mzdy a vo forme odmien/premii sa im vyplaca 35 % z vykonov co vyrobili a teda priemer vychadza potom lepsie. da sa vlastne este toto klasifikovat ako mesacna mzda?
ivka70
14.10.09,04:53
hm toto ma trocha zmiatlo pretoze napriek tomu ze nemame dohodnute priemerne ocenovanie sviatkov v ziadnej zmluve tak to tak pocitam. ako je to potom s dovolenkou a PN. tam dufam uz treba tu priemerku ratat.
inak asi ostanem aj pri sviatkoch na tej priemerke (mozem aj ked to nie je nikde dohodnute?) pretoze nasi zamestnanci maju dohodnutu mesacnu mzdu 295,5 (minimum) co je pevna zlozka mzdy a vo forme odmien/premii sa im vyplaca 35 % z vykonov co vyrobili a teda priemer vychadza potom lepsie. da sa vlastne este toto klasifikovat ako mesacna mzda?

Mozes platit aj priemerkou, je to v poslednej vete toho paragrafu zakona:

V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.

Ano, mesacna mzda moze mat pohyblivu zlozku, premie, odmeny a pod.