Diska
23.08.05,18:14
Firma nam poskytuje gastrolistky v hodnote 60 Sk. Z toho 55 perc. plati firma a 45 perc. zamestnanec. Musi firma povinne prispievat na gastrolistky z tych 45 perc. alebo to zalezi len od dobrovolnosti firmy.
Dakujem
Jana Acsová
23.08.05,16:19
Nerozumiem presne otázke.

Povinnosti zamestnávateľa:
1) podľa § 152 ZP t.j. najmenej 55 % ceny jedla, najviac do výške 55 % stravného poskytovaného na pracovnej ceste v trvaní 5-12 hodín (v súčasnosti 44,00 Sk maximálny príspevok),
2) cca 30 % tvorby sociálneho fondu podľa zákona č. 152/1994 Z.z. o sociálnom fonde v platnom znení

Záleží na interných podmienkach firmy a kalkulácii stravného lístka, aké bude konečné inkaso za SL od zamestnancov.
Diska
23.08.05,16:26
Znova nerozumiem odpovedi :)

Cena listka je 60 Sk, z toho 33 Sk plati firma .
Zamestnanec plati zvysnu sumu tj 27 Sk.
Potrebujem poradit, ci z tejto sumy 27 Sk je firma povinna prispievat tych 30 percent a vlastne z akej sumy sa tych percent pocita, ci zo sumy listka alebo tejto sumy, cize ci sa tato suma este znizi, alebo zamestnavatel nieje povinny poskytovat prispevok zo soc.fondu.
Jana Acsová
23.08.05,16:32
Znova nerozumiem odpovedi :)

Cena listka je 60 Sk, z toho 33 Sk plati firma .
Zamestnanec plati zvysnu sumu tj 27 Sk.
Potrebujem poradit, ci z tejto sumy 27 Sk je firma povinna prispievat tych 30 percent a vlastne z akej sumy sa tych percent pocita, ci zo sumy listka alebo tejto sumy, cize ci sa tato suma este znizi, alebo zamestnavatel nieje povinny poskytovat prispevok zo soc.fondu.Vzorové kalkulácie:
33,00 príspevok zamestnávateľa
2,00 príspevok zo sociálneho fondu
25,00 inkaso od zametnanca

alebo

33,00 príspevok od zamestnávateľa
1,00 príspevok so sociálneho fondu
26,00 príspevok od zamestnanca

Priebežne si sleduješ čerpanie zo SF. Následne môžeš meniť podľa potreby príspevok, t.j. sleduješ si cca 30 % tvorby sociálneho fondu.

Zamestnávateľ je povinný postupovať pri tvorbe a čerpaní SF podľa spomínaného zákona, t.j. ak chceš mať tvorbu SF v nákladoch, bolo by vhodné, keby si plnila aj doporučené čerpanie.
janask
23.08.05,16:40
Znova nerozumiem odpovedi :)

Cena listka je 60 Sk, z toho 33 Sk plati firma .
Zamestnanec plati zvysnu sumu tj 27 Sk.
Potrebujem poradit, ci z tejto sumy 27 Sk je firma povinna prispievat tych 30 percent a vlastne z akej sumy sa tych percent pocita, ci zo sumy listka alebo tejto sumy, cize ci sa tato suma este znizi, alebo zamestnavatel nieje povinny poskytovat prispevok zo soc.fondu.
Diska,
stravné poskytované na pracovnej ceste v trvani 5-12 hod je 80 Sk , t.j. zamestnavatel moze poskytnut maximalne 55% z tychto 80 Sk co cini 44 Sk . Navyse moze k tomuto poskytnut este ciastku zo soc.fondu .
Priklad : cena gastrolistka je 60Sk . Zamestnavatel pouzije max.prispevok 44Sk + 2Sk zo Soc.fondu a zamestnanec zaplati len 14 Sk za 1 gastrolistok.
Staci ?
Diska
23.08.05,16:56
Dakujem, uz sa mi troska osvietilo :)
kaška
06.10.05,11:27
Prosím Vás vie niekto bližšie informácie k nasledovnému dotazu?
Môže dostať príspevok zo sociálneho fondu na stravný lístok aj starosta obce?
Ďakujem.
Jura
06.10.05,11:40
Prosím Vás vie niekto bližšie informácie k nasledovnému dotazu?
Môže dostať príspevok zo sociálneho fondu na stravný lístok aj starosta obce?
Ďakujem.
Keď máš možnosť íst na stránku www.sloves.sk , tam nájdeš informáciu
k tejto otázke z 30.9.2005 podľa ktorej "áno".
kaška
06.10.05,11:48
Ďakujem. Super pomoc.
kvet
06.10.05,11:51
Si dobrá Jura. No ja mám zase stanovisko z MPSVaR a to, že starostovia obcí, resp. z ich odmien sa netvorí sociálny fond, preto ho nemôžu ani čerpať. Je to dosť diskutabilná otázka.
Naile
06.10.05,11:55
Starosta je v služobnom pomere. Z jeho platu sa tvorí SF, aj on má nárok na plnenia zo SF.
kvet
06.10.05,11:56
Starostovia obcí nie sú v žiadnom prípade v služobnom pomere !!!
Jura
06.10.05,12:11
Si dobrá Jura. No ja mám zase stanovisko z MPSVaR a to, že starostovia obcí, resp. z ich odmien sa netvorí sociálny fond, preto ho nemôžu ani čerpať. Je to dosť diskutabilná otázka.
Aj mi sme ten list z ministerstva dostali a naši hneď reagovali tak, že z ich
odmeny sa netvorí SF a nedali im stravenky. Po 2 mesiacoch sa rozhodli,
že im stravenky dajú, ale bez príspevku SF. Včera som si klikla na uvedenú
stránku lebo som chcela vedieť o koľko % sa budú valorizovať platy v roku
2006 a vtedy som to objavila.
Katija
06.10.05,13:00
Aj mi sme ten list z ministerstva dostali a naši hneď reagovali tak, že z ich
odmeny sa netvorí SF a nedali im stravenky. Po 2 mesiacoch sa rozhodli,
že im stravenky dajú, ale bez príspevku SF. Včera som si klikla na uvedenú
stránku lebo som chcela vedieť o koľko % sa budú valorizovať platy v roku
2006 a vtedy som to objavila. Mne sa to nezdá. Čo bolo novelizované, že SLOVES dospel zrazu k takémuto výkladu?
Zákon 152/1994 Zb. o SF nie, Zákonník práce tiež nie. Tak ako sa zrazu stali starostovia vedúcimi zamestnancami a to bez služobného, alebo pracovného pomeru?
Konatelia právnických osôb bez pracovnej zmluvy majú tiež postavenie vedúceho zamestnanca. To teraz máme analogicky podľa logiky SLOVESU tvoriť SF aj z ich odmien?
kvet
07.10.05,05:15
Starostovi stravné lístky síce dávame aj mi, no neprispievame na ne zo SF.
Katija, nič nebolo novelizované, podľa výkladu SLOVES - u, pri aplikácii zákona o SF vo vzťahu k starostom a primátorom treba vycházať z dikcie ust. § 13 zákona o obecnom zriadení (tzn., že starosta je štatutárnym orgánom v pracovnoprávnych vzťahoch), ktorý podkazuje na § 9 Zákonníka práce a z toho odvodili, že starosta má postavenie vedúceho zamestnanca. Je to však veľmi diskutabilné. Ja by som však vychádzal zo zák. č. 253/1994 o právnom postavení a platových pomeroch .... a preto požiadam znovu o stanovisko MPSVaR. Dám vedieť o výsledku.
Katija
07.10.05,06:31
Veď práve to ma zarazilo, že prišli na to podľa par.9 ZP. Presne tak isto by to totiž už od roku 2001 muselo platiť na všetkých konateľov PO, lebo tiež majú v pracovnoprávnych vzťahoch postavenie vedúceho zamestnanca. A neplati.