ewita888
13.10.09,11:09
Náš zamestnanec, ktorý mal zmluvu na dobu neurčitú, požiadal o výpoveď dohodou, ale nebolo mu to schválené. Odišiel zo dňa na deň, chceme mu podľa zákona siahnuť na mesačnú mzdu. Máme nejaké povinnosti to niekde hlásiť? Vyplývajú nám nejaké povinnosti?
Chobot
13.10.09,09:25
Náš zamestnanec, ktorý mal zmluvu na dobu neurčitú, požiadal o výpoveď dohodou, ale nebolo mu to schválené. Odišiel zo dňa na deň, chceme mu podľa zákona siahnuť na mesačnú mzdu. Máme nejaké povinnosti to niekde hlásiť? Vyplývajú nám nejaké povinnosti?

Máte to písomne dohodnuté v pracovnej zmluve?
Ančika
13.10.09,09:26
Len ak to bolo písomné dohodnuté v pracovnej zmluve, resp. v jej dodatku.
ewita888
13.10.09,09:29
áno, je to v zmluve..
ewita888
13.10.09,09:51
a to je všetko, čo ste mi poradili? že to treba mať v zmluve, som vedela.. ako je to so SP a ZP? treba tam niečo? ďakujem...
Chobot
13.10.09,09:53
áno, je to v zmluve..

Tak to uplatnite....

Môže tam byť jediný zádrheľ právnického charakteru. Ustanovenie totiž uvádza:

(3) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.

A on dal návrh na skončenie PP dohodou a tú ste zamietli. Výpoveď asi nepodal, preto mu neplynie výpovedná doba. Ale to bude asi chyba v znení, lebo inak by zamestnanci to mohli zneužívať a nedávať výpoveď, len sa rovno zo dňa na deň zbaliť a odísť.
Chobot
13.10.09,09:55
a to je všetko, čo ste mi poradili? že to treba mať v zmluve, som vedela.. ako je to so SP a ZP? treba tam niečo? ďakujem...

Nie, najprv som potreboval vedieť, či to máte v zmluve. Ak by to tam nebolo, nemá zmysel uvádzať bližšie podrobnosti k pokute, nemohla by si ju uplatňovať...

So SP a ZP nič netreba. Je to len pokuta, ktorú zamestnanec je povinný uhradiť. To nie je mzda ani náhrada mzdy. To je rovnaké, ako keby napísali, že zamestnanec zaplatí pokutu 1000 EUR. Tiež by si nerozmýšľala, čo so SP a ZP. Len bolo treba v zákone nejako vyčísliť výšku pokuty. A to sa uviedlo, že bude tak vysoká, ako je mesačná mzda zamestnanca. Nič iné so mzdou to nemá spoločné. Je to pokuta ako každá iná. Zamestnanec to platí z čistej mzdy alebo z vlastného vrecka.

P.S - a to, že to má byť v zmluve si vedela (ale neuviedla si to - odkiaľ sme to mali vedieť:confused:)... ale to, že výpoveď dohodou neexistuje, si asi nevedela... :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:
ewita888
13.10.09,09:58
čiže hrubá mzda zamestnanca za september bude nula.. chápem to dobre?
Chobot
13.10.09,10:04
čiže hrubá mzda zamestnanca za september bude nula.. chápem to dobre?

Chápeš to zle. Mzdu zamestnancovi vypočítaš normálne, všetky odvody odvedieš. Len miesto toho, aby si mu vyplatila čistú mzdu, mu oznámiš, že je povinný ti zaplatiť pokutu vo výške XXX EUR. Môžeš mu to strhnúť z čistej mzdy a vymáhať rozdiel medi čistou mzdou a pokutou.

Ak nemáš podpísanú dohodu o zrážke zo mzdy, tak by si mu to nemala strhnúť zo mzdy, ale vymáhať to od neho súdnou cestou. Lebo zo mzdy môžeš odviesť len povinné odvody a to, na čo ťa zamestnanec splnomocnil - a tá pokuta v § 131 uvedená nie je:


(1) Zo mzdy zamestnanca zamestnávateľ prednostne vykoná zrážky poistného na sociálne poistenie, preddavkov poistného na verejné zdravotné poistenie, nedoplatku z ročného zúčtovania preddavkov na verejné zdravotné poistenie, príspevku na doplnkové dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnanec podľa osobitného predpisu, zrážky preddavku na daň alebo dane, nedoplatku preddavku na daň, daňového nedoplatku, nedoplatku, ktorý vznikol zavinením daňovníka na preddavku na daň a na dani vrátane príslušenstva a nedoplatku z ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti.

(2) Po vykonaní zrážok podľa odseku 1 môže zamestnávateľ zraziť zo mzdy len

a) preddavok na mzdu, ktorý je zamestnanec povinný vrátiť preto, že neboli splnené podmienky na priznanie tejto mzdy,
b) sumy postihnuté výkonom rozhodnutia nariadeným súdom alebo správnym orgánom,
c) peňažné tresty a pokuty, ako aj náhrady uložené zamestnancovi vykonateľným rozhodnutím príslušných orgánov,
d) neprávom prijaté sumy dávok sociálneho poistenia a dôchodkov starobného dôchodkového sporenia alebo ich preddavky, štátnych sociálnych dávok, dávok v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke v hmotnej núdzi, peňažných príspevkov na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia a peňažného príspevku za opatrovanie, ak je zamestnanec povinný ich vrátiť na základe vykonateľného rozhodnutia podľa osobitného predpisu,
e) nevyúčtované preddavky cestovných náhrad,
f) náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo jej časť, na ktorú zamestnanec stratil nárok alebo mu nárok nevznikol,
g) náhradu mzdy za dovolenku, na ktorú zamestnanec stratil nárok, prípadne na ktorú mu nárok nevznikol,
h) sumu odstupného alebo jeho časť, ktorú je zamestnanec povinný vrátiť podľa § 76 ods. 3.

(3) Ďalšie zrážky zo mzdy, ktoré presahujú rámec zrážok uvedených v odsekoch 1 a 2, môže zamestnávateľ vykonávať len na základe písomnej dohody so zamestnancom o zrážkach zo mzdy, alebo ak povinnosť zamestnávateľa vykonávať zrážky zo mzdy a iných príjmov zamestnanca vyplýva z osobitného predpisu.
Johanka
13.10.09,10:06
Na tento prípad sa ustanovenie § 62 nedá použiť .
Žiadna výpovedná lehota nezačala plynúť ...

Zamestnanci odchádzajú len tak, zo dňa na deň. Jednoducho zmiznú. Zamestnávateľ ich písomne vyzve aby sa dostavili na pracovisko , môže aj s jemným upozornením, čo všetko porušujú (odvolávky na pracovný poriadok). Keď sa neozvú (listy sa väčšinou vrátia ako nedoručené) nasleduje okamžité zrušenie PP pre porušenie pracovnej disciplíny .
ewita888
13.10.09,10:16
ste zlatíčka, ďakujem Vám..ešte v tom par. 62 ZP je, že máme právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca.. zoberem asi priemer za posl. kvartál, že?
Chobot
13.10.09,10:33
ste zlatíčka, ďakujem Vám..ešte v tom par. 62 ZP je, že máme právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca.. zoberem asi priemer za posl. kvartál, že?

Áno, priemerná mzda je v zmysle zákonníka práce § 134 - teda priemer za posledný kvartál.
nikulik
26.09.12,05:31
Poprosím Vás o radu. Zamestnanec ma pracovnu zmluvu na dobu určitu, ale pred jej skončením dáva vypoved. Výpovedná doba je 2 mesiace. Ak nezotrvá v PP počas tých 2 mesiacov, musí vrátiť mesačnu mzdu, ktorá sa vypočítava ako priemer za posledný kvartal. Ide mi len o to, že či píšem správne aj ked je pracovná zmluva na dobu určitu?A ked nepríde do práce, ako sa vymaha potom ta mesačná mzda ktorú ma vrátiť? Ďakujem pekne.
ivka70
26.09.12,06:07
Poprosím Vás o radu. Zamestnanec ma pracovnu zmluvu na dobu určitu, ale pred jej skončením dáva vypoved. Výpovedná doba je 2 mesiace. Ak nezotrvá v PP počas tých 2 mesiacov, musí vrátiť mesačnu mzdu, ktorá sa vypočítava ako priemer za posledný kvartal. Ide mi len o to, že či píšem správne aj ked je pracovná zmluva na dobu určitu?A ked nepríde do práce, ako sa vymaha potom ta mesačná mzda ktorú ma vrátiť? Ďakujem pekne.

To, ci je prac. zmluva na donu urcitu nema vplyv, ak chce odist skor, ako je dohodnute v zmluve, musi dat riadnu vypoved. Zrazku za nedodrzanie vypovednej doby zrazaz z cistej zmy, ak jej vyska je nizsia ako zrazka, je to zakonny narok vymahatelny aj sudne ci exekutorom.
tictac7
26.09.12,06:11
To, ci je prac. zmluva na donu urcitu nema vplyv, ak chce odist skor, ako je dohodnute v zmluve, musi dat riadnu vypoved. Zrazku za nedodrzanie vypovednej doby zrazaz z cistej zmy, ak jej vyska je nizsia ako zrazka, je to zakonny narok vymahatelny aj sudne ci exekutorom.

...ale len v prípade, že sa na tejto peňažnej náhrade písomne​ dohodli v PZ....
nikulik
01.10.12,09:21
Ďakujem ivka70 veľmi pekne za radu. tictac7, áno má to v pracovnej zmluve zakotvene.