lenka1510
13.10.09,11:13
Dobrý deň. Potrebujem súrne radu. Jedná sa o rodičov môjho priateľa. Matka priateľovho otca vlastnila nejaké pozemky, okrem iného i pozemok, na ktorom je postavený dom kde býva priateľ s rodičmi. Dom je vlastne dvoj dom, kde prvé poschodie je napísané na priateľových rodičov a vrchné poschodie na jeho sestru(tá tam však nebáva). Pozemok tvorí i veľká záhrada, o ktrorú sa 30 rokov starali priateľovi rodičia a nikto o tento pozemok nejavil záujem ani ho nezvelaďovali. Teraz však matka otcovho priateľa darovala všetky pozemky ktoré vlastnila, vrátane záhrady na svoju dcéru (Darovacia zmluva). Zdá sa mi to dosť nefér, preto by som rada vedela, či sa to dá prácne nejak napadnúť, aby priateľovi rodičia nevyšli úplne naprázdno. Ďakujem za každú radu.
kaco11
13.10.09,13:57
Spytam sa ta otazku. Budes mat raz v zivote majetok a niekomu ho darujes. Zrazu pride vnukova priatelka a bude mat neodolatelnu tuzbu s tym "nieco robit". Ja bych jej nieco povedala. A teraz k teme. Vlastnictvo majetku je ustavou chranene resp.pravo vlastnit nieco. Nikto a nic to nemoze zmenit lebo sa mu to zda nefer. Pokial je svojpravna a pri plnom vedomi tak bohuzial.
sarasara
13.10.09,18:57
Keďže matka priateľových rodičov už nie je vlastníčkou pozemkov, priateľovi rodičia môžu osloviť terajšieho vlastníka. Napadnúť darovaciu zmluvu, ak je darkyňa svojprávna, nemôžu.
lenka1510
19.10.09,12:24
ja im len chcem pomôcť, lebo priatelova stará mama sa zachovala nefér a priatelovi rodičia plakali keď mi to hovorili...ja to neriešim osobne, nechodím za priatelovou starou mamou, nic jej nevycitam..len som chcela niekomu poradiť, aby sa mali v prípade možnosti na niekoho obrátiť...ak ťa moje správanie pobúrilo, tak vedz, že ludia by si mali pomáhať...jchcela som len vediet, ci maju este nejake prava..a som nikomu nenadávala, neubližovala, nepodvádzala..len som sa snažila pomôcť...
kaco11
19.10.09,15:38
Lenka a ja som len chcela povedat,ze kazdy ma pravo robit so svojim majetkom co chce. Oni darovaciu zmluvu napadnut nemozu tak ako bolo povedane kym je svojpravna. Moze je napadnut ten kto daroval ak sa obdarovany k nemu nesprava v sulade s dobrymi mravmi /vid obciansky zakonnik/
anitram
20.10.09,03:56
Ahojte, chcela by som Vas poprosit o pomoc. Potrebujem prepisat byt v osobnom vlastnictve s vecnym bremenom dozitia dedka na mojho brata. Byt je na mna napisany uz 8 rokov, nemam a ani som nemala trvaly pobyt v byte, neviem ci je lepsie darovanie alebo predaj (za nejaku symbolicku sumu), nie som si ista ci pri predaji nebudem musiet platit dan z prijmov, a co je potrebne vykonat pri prevedeni vecneho bremena?
Nastali spory v rodine kvoli tomu bytu a ten byt mi za to nestoji.

Dakujem vopred za odpovede a pomoc
M
buchač
20.10.09,06:39
Ahojte, chcela by som Vas poprosit o pomoc. Potrebujem prepisat byt v osobnom vlastnictve s vecnym bremenom dozitia dedka na mojho brata. Byt je na mna napisany uz 8 rokov, nemam a ani som nemala trvaly pobyt v byte, neviem ci je lepsie darovanie alebo predaj (za nejaku symbolicku sumu), nie som si ista ci pri predaji nebudem musiet platit dan z prijmov, a co je potrebne vykonat pri prevedeni vecneho bremena?
Nastali spory v rodine kvoli tomu bytu a ten byt mi za to nestoji.

Dakujem vopred za odpovede a pomoc
M

Martina , najlepšie bude prevod darovaním ...hlavne kvôli tým sporom ...

Pri predaji by si náhodou ešte k nejakým komplikáciám prísť mohla , ľudia sú rôzny .

Čo sa týka daní pri predaji bytu , tak tam by si aj tak dane neplatila , nakoľko si vlastníkom vyše 5 rokov , trvalý pobyt tam nemusíš mať , stačí ak figuruješ ako majiteľ v katastri nehnuteľností ....

Na nete si nájdi vzor darovacej zmluvy , je ich tam plno , postupuj podľa nej a máš to ...do tejto dáš aj vecné bremeno na dožitie deduška v danom byte , u brata .
Potom len je potrebné dať všetky náležitosti vkladom do katastra a máš to z krku ...;)
Chobot
20.10.09,08:01
Ahojte, chcela by som Vas poprosit o pomoc. Potrebujem prepisat byt v osobnom vlastnictve s vecnym bremenom dozitia dedka na mojho brata. Byt je na mna napisany uz 8 rokov, nemam a ani som nemala trvaly pobyt v byte, neviem ci je lepsie darovanie alebo predaj (za nejaku symbolicku sumu), nie som si ista ci pri predaji nebudem musiet platit dan z prijmov, a co je potrebne vykonat pri prevedeni vecneho bremena?
Nastali spory v rodine kvoli tomu bytu a ten byt mi za to nestoji.

Dakujem vopred za odpovede a pomoc
M

AK som dobre pochopil, to vecné bremeno už v katastri zapísané je. Potom v darovacej zmluve už netreba osobitne zriaďovať vecné bremeno, toto VB prechádza na nového majiteľa bytu.