kokiplex
13.10.09,12:36
Ahojte,
robím čašníka, som ženatý a mám dve deti. Môj hrubý mesačný príjem je 400 EUR. Zamestnávateľ ma presviedča, aby som išiel pracovať na živnosť a bude mi platiť 560 EUR.
1. Oplatí sa mi to?
2. Ak áno, mám si zvoliť paušálne odpisy z daní?
3. V prípade, že by som išiel na živnosť, môžem si dať do nákladov auto, ktoré mám na lízing a používam ho pre odvoz do a z práce?

Ďakujem za odpoveď.
Koki Plex
mysimis
13.10.09,11:19
Ak zostaneš robiť čašníka aj naďalej u toho istého "zamestnávateľa" nie je dobré aby si to robil na živnosť, nakoľko sa jedná o závislú prácu a v prípade kontroly to nedopadne dobre ani pre Teba ani pre zamestnávateľa.
Martin Mocko
13.10.09,11:44
Jeden pohľad ti povedala mysimis, druhý ti poviem ja.
Ukončiť spoluprácu so živnostníkom je jednoduchšie, ako so zamestnancom - a to si treba uvedomiť. Veľa takýchto "živnostníkov" prišli v čase krízy o prácu iba a len kôli tomu, lebo nemali pracovný pomer (resp. pri pracovnom pomere by mali nárok aspoň na odstupné)
Lianka
13.10.09,12:56
Vsetko spomenute je pravda, je len pridam:

"Socialne istoty" mas urcite vacsie v pracovnom pomere, t.j. istotu prijmu (ukoncit pracovny pomer so zamestnancom nie je jednoduche), platenu dovolenku, poskynute stravne listky/stravne, ochranne pracovne pomocky, PN a OCR platenu podla vysky mzdy a pod.

Podnikanie si vyzaduje uplnu samostatnost a zodpovednost za seba sameho - poistne, platba vysetkych vydavkov (aj napr. ochranne pracovne pomocky), povinnosti voci uradom, zabezpecenie si odberatelov a komunikacia s nimi.

Vzhladom na tebou popisanu situaciu neodporucam. Zvlast, ze pojde o porusenie zakona, ako pises mysimis.
veronikasad
13.10.09,13:08
Čiašník na živnosť - to sa dá ? A kde je hmotná zodpovednosť ?
O závislej práci radšej nepíšem ...
Martin Mocko
13.10.09,14:27
Čiašník na živnosť - to sa dá ? A kde je hmotná zodpovednosť ?
O závislej práci radšej nepíšem ...

Je to skôr o "vyčúranosti zamestnávateľa-odberateľa". Určite je výhodnejšie pre majiteľa reštaurácie, aby čašníci !pracovali na živnosť!. (odhliadnuc od nezákonnosti tohoto kroku). Tým pádom obíde všetky ustanovenia zákonníka práce počnúc maximálnym pracovným časom, časom odpočinku...až po nárok na dovolenku, stravné a pod. Ak má externé účtovníctvo ušetrí ďalší krát a o odvodoch ani nehovorím. A zamestnanec je v mylnej predstave, že dostane viac peňazí za svoju prácu...