Martina CF
13.10.09,14:39
Naši zamestnanci sa zúčastnili školenia. Teraz mi prišla faktúra s nasledovnými položkami:

- ubytovanie
- prenájom školiacej miestnosti a služby s tým spojené
- poplatok za ubytovanie

Na aké účty jednotlivé položky zaúčtovať?

Ďakujem ;)
Lenka1979
13.10.09,15:42
Naši zamestnanci sa zúčastnili školenia. Teraz mi prišla faktúra s nasledovnými položkami:

- ubytovanie
- prenájom školiacej miestnosti a služby s tým spojené
- poplatok za ubytovanie

Na aké účty jednotlivé položky zaúčtovať?

Ďakujem ;)

Málo, info... nevieme či zamestnancom nebola vyplatená záloha, ako je vystavená faktúra (na firmu, či na zamestnanca)... nerobila si vyúčtovanie pracovnej cesty zamestnancom?
a_je_to
13.10.09,18:28
Ak sa môžem zamiešať....netreba sa nechať zmiasť fakturáciou dodávateľa, v tomto prípade vám neurčuje, čo všetko sa bude účtovať. Kľudne mohol fakturovať ešte pitnú vodu, elektrinu, výkon školiteľa.....Pre vás je to stále školenie, ako komplexná služba, na ktoré ste vyslali zamestnancov. Teda 518 + 343 ?/321. Ak školenie splnilo aj nárok zamestnancov na pracovnú cestu....tak cesťák po predložení k tomu512/333, alebo211.
Do určitej miery by sa členitá fakturácia dala od dodávateľa pochopiť, ako snaha o zníženie DPH , lebo každá z fakturovaných položiek by mohla mať inú DPH. Ubytovanie je DPH 19 %, prenájom miestnosti by mohol byť interpretovaný ako oslobodené plnenie a poplatok za ubytovanie je miestny poplatok, teda nezdaniteľné plnenie. Ale z jeho strany by šlo o chybu, lebo základom DPH je všetko, čo tvorí protihodnotu...možno okrem poplatku, ktorý by mohol byť uznaný, ako prefakturácia, lebo je inkasovaný bez navýšenia pre obec.
Martina CF
14.10.09,05:59
Zamestnancom sme žiadnu zálohu nevyplácali. Mali zabezpečenú komplet stravu počas dňa a doprava bola zabezpečená služobným autom - vyúčtovanie pracovnej cesty zamestnancom som nerobila. Faktúra bola na firmu.
Môžem to teda kompletne zúčtovať na účet 518? Aj ten ubytovací poplatok? Na ubytovanie a prenájom školiacej miestnosti mám na faktúre DPH 19% a na poplatok 0%.
a_je_to
14.10.09,22:11
Zamestnancom sme žiadnu zálohu nevyplácali. Mali zabezpečenú komplet stravu počas dňa a doprava bola zabezpečená služobným autom - vyúčtovanie pracovnej cesty zamestnancom som nerobila. Faktúra bola na firmu.
Môžem to teda kompletne zúčtovať na účet 518? Aj ten ubytovací poplatok? Na ubytovanie a prenájom školiacej miestnosti mám na faktúre DPH 19% a na poplatok 0%.
Áno, tak to treba zaúčtovať, vrátane poplatku. Pre vás je to školenie, ako komplexný náklad. Že do faktúry rozpísali vlastné kalkulačné položky je ich záležitosť, vy ste od nich chceli iba školenie a to prebehlo, takže 518/321, rozpis podľa DPH.
Lianka
15.10.09,20:01
V tejto suvislosti sa spytam, ci spravne uctujem:
Ked bol napr. zamestnanec vyslany na skolenie:

a) platil si tam v hotovosti ubytovanie, vratil sa, vypisal si cestak - to ubytko by som zauctovala na 512. Je to spravne?

b) ked ubytovanie v hotovosti neplatil, ale za ubytovanie prisla faktura na firmu, bude to 518?
Lenka1979
16.10.09,06:59
V tejto suvislosti sa spytam, ci spravne uctujem:
Ked bol napr. zamestnanec vyslany na skolenie:

a) platil si tam v hotovosti ubytovanie, vratil sa, vypisal si cestak - to ubytko by som zauctovala na 512. Je to spravne? áno, správne, ubytovanie bude vyúčtované v rámci cestovného príkazu, ktorý zaúčtuješ na účet 512.

b) ked ubytovanie v hotovosti neplatil, ale za ubytovanie prisla faktura na firmu, bude to 518? áno , v tomto prípade platí za ubytovanie zamestnávateľ (firma)

... tiež to takto robím ...;)
Lianka
16.10.09,07:03
Dakujem, lenka. Predpokladam, ze podobne je to aj s inymi polozkami, napr. poplatok za skolenie - faktura 518 a cestak 512.
Lenka1979
16.10.09,07:07
Dakujem, lenka. Predpokladam, ze podobne je to aj s inymi polozkami, napr. poplatok za skolenie - faktura 518 a cestak 512.

áno, ak by to bola 512 -tka tak by som to dala ako "Iné nutné vedľajšie výdavky" v CP. Ináč 518.
Lianka
16.10.09,07:08
Dakujem :).