mondes
13.10.09,16:18
Dobrý deň, môj manžel je živnostník a uplatňuje si paušálne výdavky. Od nového roku však by chcel prejsť na daňovú evidenciu. Keďže pracuje v zahraničí, chcel by používať súkromné auto na podnikateľské účely. Moja otázka znie:Kedy sa vypĺňa cestovný príkaz a kedy kniha jázd? Je vôbec potrebné viesť knihu jázd? Aký je v tom rozdiel? Pracujem v programe alfa. Prosím Vás, ak máte čas, vysvetlite mi to. Vopred veľká vďaka.
mondes
13.10.09,15:06
Opýtam sa ešte raz. Aký je rozdiel medzi cestovným príkazom a knihou jázd? Ak príde manžel s prac. cesty, čo ja ako účtovníčka vyplňam? CP alebo knihu jázd? Prosím, poraďte, nemám v tom jasno.
veronikasad
13.10.09,15:55
Dobrý deň, môj manžel je živnostník a uplatňuje si paušálne výdavky. Od nového roku však by chcel prejsť na daňovú evidenciu. Keďže pracuje v zahraničí, chcel by používať súkromné auto na podnikateľské účely. Moja otázka znie:Kedy sa vypĺňa cestovný príkaz a kedy kniha jázd? Je vôbec potrebné viesť knihu jázd? Aký je v tom rozdiel? Pracujem v programe alfa. Prosím Vás, ak máte čas, vysvetlite mi to. Vopred veľká vďaka.
cestovný príkaz vyplňuješ ak si uplatňuje stravné a vreckové. Pri zahraničnej pracovnej ceste sú dôležité dátumy a časy prechodu hraníc SR

Kniha jázd slúži na evidenciu využívania motorového vozidla na podnikanie. Ak auto nemá v obchodnom majetku, uplatňuje si sadzbu základnej náhrady a spotreby PHM.
Johanka
13.10.09,16:12
Podľa mňa je "cestovný príkaz " trocha prežitý pojem, aj keď vo firmách stále používaný. V zákone nie je uvedený názov dokumentu, ale je presne ustanovené, čo má zamestnávateľ zamestnancovi písomne určiť. Vypisovať sám sebe (SZČO) príkaz - považujem za zbytočné. Nebudem si sama sebe písomne určovať kade moje cesty povedú ;). Forma vyúčtovania cestovných výdavkov pri pracovnej ceste nie je predpísaná, existuje však kopec použiteľných tlačív.

V zákone o cestovných náhradách je v §3 ustanovené :

(1) Zamestnávateľ vysielajúci zamestnanca na pracovnú cestu písomne určí miesto jej nástupu, miesto výkonu práce, čas trvania, spôsob dopravy a miesto skončenia pracovnej cesty; môže určiť aj ďalšie podmienky pracovnej cesty. Zamestnávateľ je pritom povinný prihliadať na oprávnené záujmy zamestnanca.

(2) Zamestnávateľ môže zamestnancom, ktorým častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, určiť podmienky pracovnej cesty podľa odseku 1 jedným rozhodnutím

a) pre viacerých zamestnancov,
b) na viacero pracovných ciest zamestnanca.
mondes
13.10.09,16:12
Veronikasad, prosím ťa, ak chodí manžel na trojtýždňové turnusy do zahraničia vlastným autom, tak stravné a vreckové si uplatňuje automaticky. Nie? K tomu ešte základná sadzba a PHM. On vyplní vyúčtovanie pracovnej cesty, dá to mne a ja to musím zadať do cestovných príkazov a do knihy jázd. Je to správne?/program alfa/.
veronikasad
13.10.09,16:18
Veronikasad, prosím ťa, ak chodí manžel na trojtýždňové turnusy do zahraničia vlastným autom, tak stravné a vreckové si uplatňuje automaticky. Nie? K tomu ešte základná sadzba a PHM. On vyplní vyúčtovanie pracovnej cesty, dá to mne a ja to musím zadať do cestovných príkazov a do knihy jázd. Je to správne?/program alfa/.
Celkom automaticky to nie je, musíš mu vystaviť vyúčtovanie cestovného príkazu pri zahraničnej pracovnej ceste, lebo výška stravného závisí od počtu hodín strávených v zahraničí. Preto sú nutné tie prechody hraníc na začiatku a konci prac. cesty.

Nerobila som knihu jázd cez ALFU, pozerala som do SW, ale zadávanie stravného som tam nevidela - len evidenciu jázd, kde ti po zadaní údajov už vypočíta celú náhradu.
Takže tie cesťáky budeš asi musieť robiť ručne.
mondes
13.10.09,16:28
Ale akosi nerozumiem tej náväznosti. Povedzme, že cesťák urobím ručne, ale ako ho zaúčtujem v programe. Prosím ťa, tak v skratke o postup zaúčtovania cestovného príkazu, napr. ak to robíš ty tak ako? Vďaka.
veronikasad
13.10.09,16:33
Ale akosi nerozumiem tej náväznosti. Povedzme, že cesťák urobím ručne, ale ako ho zaúčtujem v programe. Prosím ťa, tak v skratke o postup zaúčtovania cestovného príkazu, napr. ak to robíš ty tak ako? Vďaka.
Cestovný príkaz (stravné) ako výdavok z pokladne v členení prevádzková réžia.
Paušálnu náhradu+spotrebu PHM za používanie súkromného mot. vozidla cez interný doklad ako výdavok ovpl.základ dane v členení prevádzková réžia. Môžeš účtovať mesačne (kvoli lepšiemu prehľadu doporučujem), alebo na konci roka

Nezistila som, či existuje priame prepojenie medzi peňažným denníkom a knihou jázd v ALFe - asi nie
katkap17
14.10.09,15:28
ahojte, chcela by som sa spýtať, SZČO, cestuje každý deň svojim vl. autom do práce kde podniká, nemá auto v podnikaní , môžem mu uplatniť pauš. náhradu za Phm za každý deň? a prečo cez interný doklad nemôžem to dať ako VOZD - PR? a koľko je teraz paušál 5,50? Ďakujem
katkap17
15.10.09,15:14
Odpovie mi niekto? Ďakujem
tinča
15.10.09,17:58
Ahojte poraďáci.
Ja by som sa chcela opýtať. Manžel SZČo každý deň cestuje za prácou mimo mesta autom, ktoré má zahrnuté v majetku. Môže si na každý deň vypísať cesťák a uplatniť si stravné, ktoré si potom dá do nákladov? Ak áno, v akej výške môže? A musí nejako preukázať prácu mimo mesta, lebo skoro každý deň je niekde inde. Ďakujem za radu
mondes
18.10.09,12:57
Zdravím Vás, ak si chcem spätne dať do N cestovné náhrady na osobné auto používané na podnikateľské účely, ale nemám bločky, môžem dať do N len základnú sadzbu? Alebo potrebujem bločky? /Nezbierali sme ich, lebo sme si mysleli, že pôjdeme na paušál/. Vďaka za odpoveď.
mondes
03.01.10,21:05
Ahojte, chcem sa opýtať, že ak využívam súkromné auto na podnikateľské účely, čo všetko ohľadne auta si môžem dať do N. Niekde som počula, že aj výmena oleja sa dá dať do N, ale to sa mi nechce veriť. Vďaka.
andrea palcova
03.01.10,21:24
do nákladov v prípade využívania súkromného auta si môžte dať spotrebované PHM a amortizáciu, ktorá je v súčasnosti 0,183Eur na 1 km. pokiaľ viem okrem amortizácie sa nedajú dať do účtovníctva iné náklady /ako napr. výmena oleja/. k prejazdeným kilometrom je potrebné dokladovať aj nákup PHM /bločky za benzín/. ak by som sa mýlila, rada sa nechám opraviť a poučiť.
mondes
03.01.10,21:47
Aj ja som si to myslela. Ešte sa chcem spýtať, manžel chce kúpiť teraz auto, čo je lepšie dať ho na firmu, alebo ho využívať ako súkr. auto na podnikat. účely. Chodí na služobné cesty do zahraničia. Nie je platca DPH. Vďaka.
andrea palcova
03.01.10,22:09
priamu odpoveď Vám zrejme nebudem vedieť dať.môžem iba poradiť. ak dá manžel auto na firmu, tak si môže uplatňovať odpisy, do nákladov sa zahrnie spotreba PHM a všetky náklady súvisiace s údržbou motorového vozidla /výmena oleja, platba poistiek../ nemusel by viesť ani knihu jázd, v prípade, že by mu postačovalo 80% celkových nákladov na benzín dať do účtovníctva. ak by kúpil auto na rodné číslo, môže si uplatňovať amortizáciu 0,183 Eur na kilometer a spotrebované PHM a musí viesť knihu jázd. pri obidvoch prípadoch musí mať MV nahlásené na daňovom úrade a zaplatiť cestnú daň do konca januára. za seba iba môžem dodať, že manžel má automobil v podnikaní ako súkromný a na firmu ho zatiaľ dať neplánuje. v prípade /čo sa snáď nestane nikomu z nás/, žeby sa s firmou niečo udialo, sa môže siahnuť na majetok firmy a možno aspoň z tohto hľadiska je lepšie mať automobil ako súkromný. snáď som všetko napísala zrozumiteľne vzhľadom na pokročilú hodinu :D rozhodnutie je už na Vás a prajem nech sa dobre a múdro rozhodnete :)
ani1
06.01.10,19:17
Chcem sa spýtať, ako to bude s tým PHM? Do marca celá suma + vedená kniha jázd, potom 80 % a kniha jázd nie je potrebná?
nika.sum
06.01.10,19:47
priamu odpoveď Vám zrejme nebudem vedieť dať.môžem iba poradiť. ak dá manžel auto na firmu, tak si môže uplatňovať odpisy, do nákladov sa zahrnie spotreba PHM a všetky náklady súvisiace s údržbou motorového vozidla /výmena oleja, platba poistiek../ nemusel by viesť ani knihu jázd, v prípade, že by mu postačovalo 80% celkových nákladov na benzín dať do účtovníctva. ak by kúpil auto na rodné číslo, môže si uplatňovať amortizáciu 0,183 Eur na kilometer a spotrebované PHM a musí viesť knihu jázd. pri obidvoch prípadoch musí mať MV nahlásené na daňovom úrade a zaplatiť cestnú daň do konca januára. za seba iba môžem dodať, že manžel má automobil v podnikaní ako súkromný a na firmu ho zatiaľ dať neplánuje. v prípade /čo sa snáď nestane nikomu z nás/, žeby sa s firmou niečo udialo, sa môže siahnuť na majetok firmy a možno aspoň z tohto hľadiska je lepšie mať automobil ako súkromný. snáď som všetko napísala zrozumiteľne vzhľadom na pokročilú hodinu :D rozhodnutie je už na Vás a prajem nech sa dobre a múdro rozhodnete :)
No pokial ja viem SZČO ruci celym svojim majetkom a je jedno ci to je v podnikani alebo nie, takze toto by Vam nepomohlo...:mee:
tuta
06.01.10,20:18
Chcem sa spýtať, ako to bude s tým PHM? Do marca celá suma + vedená kniha jázd, potom 80 % a kniha jázd nie je potrebná?

Tu má odpoveď

http://www.porada.sk/1130539-post43.html
pavol54
06.01.10,20:25
Aj ja som si to myslela. Ešte sa chcem spýtať, manžel chce kúpiť teraz auto, čo je lepšie dať ho na firmu, alebo ho využívať ako súkr. auto na podnikat. účely. Chodí na služobné cesty do zahraničia. Nie je platca DPH. Vďaka.
V prvom rade si zisti akú má cenu auto pri nákupe, koľko budú ročné odpisy, akú má spotrebu, na druhú stranu si polož koľko km prejazdí x kilometrovné spolu z náhradou za normu spotreby phm a z toho dostaneš výsledok .Ak by za prejazdené kilometre dostal menej ako sú odpisy auta spolu s spotrebou phm tak ho daj do majetku ak jazdí viac tak nech ho používa ako súkromná osoba na cesťák.
katarina.j
06.01.10,20:56
Ahojte, chcem sa opýtať, že ak využívam súkromné auto na podnikateľské účely, čo všetko ohľadne auta si môžem dať do N. Niekde som počula, že aj výmena oleja sa dá dať do N, ale to sa mi nechce veriť. Vďaka.
suhlasim s prispevkom "14", ak by si mala auto zaradene v podnikani a zaplatila by si cestnu dan, tak si môzes uplatnit vsetky naklady na auto vratane toho oleja, pneumatik,rohoze do auta,potahy.....ak mas starsie auto tak ho môzes zaradit do podnikania za zostat.cenu.
pavol54
07.01.10,15:47
tú cestnú daň zaplatíš tak či tak ak podnikateľ neprizná vozidlo zamestnanca použité na služobné cesty ten ho nemôže použiť na cesťák, to už platí najmenej dva roky, do 31.01 musíš podať priznanie za rok 2009 a odviesť daň minimálne za každý začatý mesiac roka.
pavol54
07.01.10,15:56
Ahojte, chcem sa opýtať, že ak využívam súkromné auto na podnikateľské účely, čo všetko ohľadne auta si môžem dať do N. Niekde som počula, že aj výmena oleja sa dá dať do N, ale to sa mi nechce veriť. Vďaka.

vyhláška o cestovných náhradách, tá zahŕňa aj výmenu oleja, staré auto ktoré má častejšiu výmenu ešte bohate zarobí, nové autá majú výmenu po 30tisíc km tak o čom je to, ak niečo nie je v majetku firmy okrem cestnej dane nemôže byť nákladom čo nie je na cesťáku ako to chceš napísať do ktorej kolonky ved tam je prednastavené cestovné stravné a ručne nahodíš ubytovanie a jazda mestom.
m.aj.a
28.02.10,22:21
Dobrý deň, môj manžel je živnostník a uplatňuje si paušálne výdavky. Od nového roku však by chcel prejsť na daňovú evidenciu. Keďže pracuje v zahraničí, chcel by používať súkromné auto na podnikateľské účely. Moja otázka znie:Kedy sa vypĺňa cestovný príkaz a kedy kniha jázd? Je vôbec potrebné viesť knihu jázd? Aký je v tom rozdiel? Pracujem v programe alfa. Prosím Vás, ak máte čas, vysvetlite mi to. Vopred veľká vďaka.

Je to síce už starší príspevok, no aj teraz aktuálny. K tomu len toľko, že v Alfe sa dajú importovať údaje z KJ do CP aj s cestovnými náhradami za PHM + paušál (pri použití súkr.MV), k tomu je zadanie výpočtu stravného. Lenže! Ku každej ceste je jeden CP, tzn. že ak sú opakujúce sa jazdy denne a celý mesiac atď., keď SZČO vykonáva napr. rozvoz, alebo robí servis a pod., je tých CP za jeden mesiac 20 aj viac a čo potom za celý rok.
Moja otázka smeruje k tomu, že som mala možnosť nahliadnúť do jedného účtovníctva, kde bola KJ rozdelená po jednotlivých mesiacoch za celý rok a ďalšia tlačová zostava, kde namiesto klasických "cesťákov" bola vytlačená Kniha jázd aj s priebehom pracovnej cesty a so zúčtovaním cestovných náhrad hneď naraz v jednom riadku s jednotlivými PC a to aj za celý mesiac. Predpokladám, že podobne ako v Alfe, boli tieto údaje generované z KJ. Čiže vyplnením KJ sa predvyplnilo aj zúčtovanie cestovných náhrad. Toto je to, čo mi v Alfe chýba, lebo si môže jednou sumou a jednoducho zaúčtovať stravné aj cestovné náhrady a hlavne za viac prac.ciest. Ďalšou tlačovou zostavou si vytlačil údaje k zaúčtovaniu tankovaných PHM za celý mesiac, ku ktorej si pripol prísluchajúce doklady o nákupe.
No to je asi tak všetko, čo o tom viem. Vôbec sa mi totiž nepodarilo zistiť, z akého SW táto KJ pochádza, pretože to tam nebolo ani na jednej strane uvedené, čo je ako iste uznáte nekonečná škoda. Už niekoľko dní sa snažím k tomu dopátrať, bohužiaľ nič. Ak má niekto potuchy o akej KJ hovorím, prosííím dajte vedieť, určite by to ocenili mnohí ďalší účtovníci, ktorí sú zavalení nekonečným vyhotovovaním CP a KJ.
denisadam
10.03.10,22:22
cestovný príkaz vyplňuješ ak si uplatňuje stravné a vreckové. Pri zahraničnej pracovnej ceste sú dôležité dátumy a časy prechodu hraníc SR

Kniha jázd slúži na evidenciu využívania motorového vozidla na podnikanie. Ak auto nemá v obchodnom majetku, uplatňuje si sadzbu základnej náhrady a spotreby PHM.
chcem vás poprosiť je to tak ako uvádza veronikasad???ak si podnikateľ neuplatňuje stravné ani vreckové nevyplňuje cestovné príkazy ( podniká popri zamestnaní takže nemá nárok na stravné ak ho už má ako zamestnanec) je to tak ? vďaka
Evanka
10.03.10,23:52
chcem vás poprosiť je to tak ako uvádza veronikasad???ak si podnikateľ neuplatňuje stravné ani vreckové nevyplňuje cestovné príkazy ( podniká popri zamestnaní takže nemá nárok na stravné ak ho už má ako zamestnanec) je to tak ? vďaka
Veronika má pravdu.
Podľa §19
Daňovo uznateľný výdavok je aj
stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu, ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e),
Teda nemôžeš uplatňovať stravné súčasne.....
Zita5
11.03.10,05:55
Je to síce už starší príspevok, no aj teraz aktuálny. K tomu len toľko, že v Alfe sa dajú importovať údaje z KJ do CP aj s cestovnými náhradami za PHM + paušál (pri použití súkr.MV), k tomu je zadanie výpočtu stravného. Lenže! Ku každej ceste je jeden CP, tzn. že ak sú opakujúce sa jazdy denne a celý mesiac atď., keď SZČO vykonáva napr. rozvoz, alebo robí servis a pod., je tých CP za jeden mesiac 20 aj viac a čo potom za celý rok.
Moja otázka smeruje k tomu, že som mala možnosť nahliadnúť do jedného účtovníctva, kde bola KJ rozdelená po jednotlivých mesiacoch za celý rok a ďalšia tlačová zostava, kde namiesto klasických "cesťákov" bola vytlačená Kniha jázd aj s priebehom pracovnej cesty a so zúčtovaním cestovných náhrad hneď naraz v jednom riadku s jednotlivými PC a to aj za celý mesiac. Predpokladám, že podobne ako v Alfe, boli tieto údaje generované z KJ. Čiže vyplnením KJ sa predvyplnilo aj zúčtovanie cestovných náhrad. Toto je to, čo mi v Alfe chýba, lebo si môže jednou sumou a jednoducho zaúčtovať stravné aj cestovné náhrady a hlavne za viac prac.ciest. Ďalšou tlačovou zostavou si vytlačil údaje k zaúčtovaniu tankovaných PHM za celý mesiac, ku ktorej si pripol prísluchajúce doklady o nákupe.
No to je asi tak všetko, čo o tom viem. Vôbec sa mi totiž nepodarilo zistiť, z akého SW táto KJ pochádza, pretože to tam nebolo ani na jednej strane uvedené, čo je ako iste uznáte nekonečná škoda. Už niekoľko dní sa snažím k tomu dopátrať, bohužiaľ nič. Ak má niekto potuchy o akej KJ hovorím, prosííím dajte vedieť, určite by to ocenili mnohí ďalší účtovníci, ktorí sú zavalení nekonečným vyhotovovaním CP a KJ.

Ja robím v ALFE KJ , denne je viac jázd a mám len jeden cestovný príkaz s vyúčtovaním za mesiac .
Neviem prečo by ste mali mať za deň napríklad 5 cestovných príkazov .
Však v prvom rade si spravím KJ a potom sa presuniem do Cestovných príkazov , vytvorím CP za konkrétny mesiac a jednotlivé jazdy klikom vyberiem z KJ a uložia sa mi do CP .Takto pokračujem celý mesiac a keď prídem k poslednúmu dňu tak cestovný príkaz uzavriem a Vytvorím nový na ďalší mesiac .
m.aj.a
11.03.10,21:30
Ďakujem za Váš príspevok, nemala som na mysli 1 CP pre každú jazdu niekoľkokrát za deň, ale každý deň 1 CP. No urobila som to tiež tak, ako aj vy, že som dala všetky cesty za 1 mesiac do 1 CP. Akurát, že príkaz na jazdu uvádza začiatok cesty napr. 1.v mesiaci a koniec cesty trebárs 29. v mesiaci, no ale si myslím, že keď má priloženú KJ, tak by to nemusel byť problém. Aj tak Vám ďakujem, že ste mi potvrdili, že to tak môže byť.
hriblan
16.01.11,10:38
Ja robím v ALFE KJ , denne je viac jázd a mám len jeden cestovný príkaz s vyúčtovaním za mesiac .
Neviem prečo by ste mali mať za deň napríklad 5 cestovných príkazov .
Však v prvom rade si spravím KJ a potom sa presuniem do Cestovných príkazov , vytvorím CP za konkrétny mesiac a jednotlivé jazdy klikom vyberiem z KJ a uložia sa mi do CP .Takto pokračujem celý mesiac a keď prídem k poslednúmu dňu tak cestovný príkaz uzavriem a Vytvorím nový na ďalší mesiac .

Tak to robím aj ja, ale aj tak mám otázku. Ak si kupujem stravné lístky, nemôžem si uplatňovať stravné aj na základe pracovnej cesty. Musím teda ten cestovný príkaz vôbec mať? Ja robím denne cca 6 jázd, vytváranie CP za celý mesiac je teda riadna makačka. KJ samozrejme mám.

Ďakujem
mondes
06.05.11,19:54
Prosím Vás, poradíte mi ako urobiť knihu jázd v alfe a vystaviť zahraničný cestovný príkaz? Veľmi by mi pomohol nejaký podrobnejší postup. Viem, že auto musím zaevidovať do číselníka áut, ale neviem kde zadať , že ide práve o zahraničnú cestu, ďalej výpočet PHM + amortizácia atď. Skrátka celé vyúčtovanie zahraničnej pracovnej cesty + phm. Ďakujem veľmi pekne.