chynorany172
13.10.09,17:48
Môže my niekto vysvetliť čo s cigaretami ktoré ostanú na sklade po 31.10.2009 s kolkom typu A .Som platcom DPH a účtujem v JÚ. Môžem tieto cigarety odpísať zo skladu do straty alebo nie? Ako to potom bude s DPH ,chcem prerušiť živnosť a neskôr aj zrušiť budem musieť vrátiť DPH ktorú som si nárokoval aj s cigariet ktoré budú vlastne nepredajné po 31.10? Ďakujem za pomoc. Martin
chynorany172
14.10.09,16:36
naozaj sa nenajde nikto co by vedel odpovedat na tieto otazky?
Lianka
14.10.09,16:48
V tych kolkoch sa nevyznam, ale z mojej skusenosti este z davnejsej minulosti - ak sa zmenila legislativa a cigeraty sa uz v takomto stave nemohli predavat, mne ich moj dodavatel dokazal zobrat naspat. Skus ho oslovit, neviem, aky typ prevadzky mas, ci odoberas velke mnozstva, alebo len prilezitostne cigarety ako tovar kupujes.

Podla mojho nazoru ich odpisat nemozes. Nejde o znehodnoteny tovar, len o tovar, ktory po istotom datume nebude zodpovedat legislative a nebudes ho moct predavat. malo by byt snahou predat ho do konca oktobra.

Ukoncenie podnikania a dan z prijmu:
Pri ukonceni podnikania musis dodanit zasoby, ktore ti ostali na sklade, t. j. aj tieto cigarety.

Z hladiska DPH:
Pri ukonceni registracie DPH musis odviest (vratit) DPH zo zasob, s ktorych si si dan uplatnil.
vikinka
14.10.09,16:51
Zásoby nepredajných cigariet,vyradiť mínusom na základe interného dokladu z výdavok celkom-tovar,jedná sa o nepredajný tovar,o ktorý treba znížiť výdavky a zároveň zásoby,DPH sa v takomto prípade neodvádza na výstupe.Pre zdokladovanie je dobré si ponechať kolok,prípadne vyhlášku podľa,ktorej nie je možné nakúpený tovar ďalej predávať a spísať zápis o vyradení.
doktor01
14.10.09,17:37
Od 1.10.2009 je možne predávať len cigarety označené novou kontrolnou známkou (kolok platný od 1.2.2009 na ktorom je uvedené veľké písmeno „B“).
Cigarety so starým kolkom, ktoré Vám zostali ešte na sklade, nie je možné po tomto dátume predávať, do 15.10.2009 by ste mali oznámiť Colnému úradu množstvo týchto cigariet a zároveň požiadať o ich zničenie. Dôvod je ten, že majú inú sadzbu dane a po tomto dátume sa budú cigarety so starým kolkom posudzovať ako keby žiadny kolok nemali a podľa toho budú aj sankcionované.
veronikasad
14.10.09,17:54
Môže my niekto vysvetliť čo s cigaretami ktoré ostanú na sklade po 31.10.2009 s kolkom typu A .Som platcom DPH a účtujem v JÚ. Môžem tieto cigarety odpísať zo skladu do straty alebo nie? Ako to potom bude s DPH ,chcem prerušiť živnosť a neskôr aj zrušiť budem musieť vrátiť DPH ktorú som si nárokoval aj s cigariet ktoré budú vlastne nepredajné po 31.10? Ďakujem za pomoc. Martin
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=208408&FileName=zz2008-00378-0208408&Rocnik=2008&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=410&Flags=160&IndexFile=zz2008&Text=zákon+o+spotrebnej+dani+z+cigariet
batorek
10.11.09,10:49
Dobrý deň.

No ja k téjto téme mám už aj skutočnosť. Kde u jedného klienta bola
kontrola z CU a nášli tam 5 krabičiek cigariet po 31.10.2009. No na CU nič
nenahlasoval že mu zostali cigarety, vlastne zamestnankyňa pohostinstva
podľa nej prehliadla tento tovar. NO teraz príde čo príde musíme nahlásiť
samozrejme po termíne na CU a požiadať o zničenie lebo tovar colníci zobrali. Teraz len čakáme, že akú pokutu naparia.
batorek
07.12.09,20:46
Prosím o radu colníci zabavili cigarety, ktoré boli po 31.10.2009
nájdene v predajni. Chceli by sme tieto cigarety vypýtať späť pre vlastnú spotrebu. Neviem podľa akého paragr. sa to dá žiadať späť. Lebo takto ten tovar zničia. Alebo vôbec je taký §, kde sa dá žiadať späť pre vlastnú spotrebu. Ďakujem
batorek
08.12.09,08:37
Prosím Vás ak niekto vie odpovedať na moju otázku, lebo dnes musím napísať na CU, ten par. podľa ktorého chceme späť tie cigatery. Nikde som také nič nenašla jedine požiadať o zničenie.
Ďakujem.
doktor01
12.12.09,20:15
Prosím o radu colníci zabavili cigarety, ktoré boli po 31.10.2009
nájdene v predajni. Chceli by sme tieto cigarety vypýtať späť pre vlastnú spotrebu. Neviem podľa akého paragr. sa to dá žiadať späť. Lebo takto ten tovar zničia. Alebo vôbec je taký §, kde sa dá žiadať späť pre vlastnú spotrebu. Ďakujem
Nie, nie je to možné. Zabavené cigarety ktoré sa považujú za neoznačené sa v zmysle zákona musia znehodnotiť.