Barbora78
13.10.09,21:05
Dobry den, chcela by som Vas poprosit o radu. V obdobi 28-31.12. chce zamestnavatel nariadit "celozavodnu dovolenku". K dnesnemu dnu nemam uz ani jeden den volna, nakolko som si vsetko uz vycerpala. Ma zamestnavatel narok mi urcit tuto dovolenku, napriek tomu ze uz nemam narok na cerpanie? Aka je moznost dohodnut sa zo zamestnavatelom? Dohodnut sa na nahradnom volne - odpracujem to v roku 2010 alebo sa dohodnut na "pred"cerpani z roku 2010? Alebo je aj nejaka ina moznost? Dakujem Vam
doktor01
13.10.09,20:21
Už len z logického hľadiska to nie je možné. Ak je niečo minuté a viac toho nemáš tak viac toho minúť už nemôžeš.
Ale poďme k veci najlepšie je sa so zamestnávateľom dohodnúť.
Buď na náhradnom voľne (platenom alebo neplatenom -nemusíš odpracovať) alebo na prenose chýbajúcich hodín do ďalšieho obdobia (novelizácia ZP to už umožňuje).
PS" Ak más nejaké nadčasové hodiny ktoré zamestnávateľ ešte nepreplatil tak môžeš na toto voľno použiť tie ale to je tiež na dohode so zamestnávateľom.
veronikasad
14.10.09,05:28
Dobry den, chcela by som Vas poprosit o radu. V obdobi 28-31.12. chce zamestnavatel nariadit "celozavodnu dovolenku". K dnesnemu dnu nemam uz ani jeden den volna, nakolko som si vsetko uz vycerpala. Ma zamestnavatel narok mi urcit tuto dovolenku, napriek tomu ze uz nemam narok na cerpanie? Aka je moznost dohodnut sa zo zamestnavatelom? Dohodnut sa na nahradnom volne - odpracujem to v roku 2010 alebo sa dohodnut na "pred"cerpani z roku 2010? Alebo je aj nejaka ina moznost? Dakujem Vam
Ide o hromadné čerpanie dovolenky ?
Ak ano a ty už máš dovolenku za rok 2009, do konca roka je ešte dostatok času na to, aby si si toto volno nadpracovala
ivka70
14.10.09,05:55
Zamestnavatel ti moze umoznit cerpat aj dovoleku z roku 2010, mozes mat neplatene volno /ale to ta musi aj odhlasit na tie dni z poistovni/ a mozes mat nahradne volno - to mi pripada ako najlepsia alternatíva - dohodnut sa s nim a do decembra si to "predrobit" :)
Chobot
15.10.09,10:41
Zamestnavatel ti moze umoznit cerpat aj dovoleku z roku 2010, mozes mat neplatene volno /ale to ta musi aj odhlasit na tie dni z poistovni/ a mozes mat nahradne volno - to mi pripada ako najlepsia alternatíva - dohodnut sa s nim a do decembra si to "predrobit" :)

Podľa mňa nie je možné v roku 2009 čerpať dovolenku, na ktorú vznikne nárok až v roku 2010.
ivka70
17.10.09,18:28
Podľa mňa nie je možné v roku 2009 čerpať dovolenku, na ktorú vznikne nárok až v roku 2010.

Moze, uz som sa s tym aj v praxi stretla.
Staci sa drzat ZP
§ 113


(1) Zamestnávateľ môže určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky, aj keď doposiaľ nesplnil podmienky na vznik nároku na dovolenku, ak možno predpokladať, že zamestnanec tieto podmienky splní do konca kalendárneho roka alebo do skončenia pracovného pomeru.
babi2
18.10.09,05:47
Moze, uz som sa s tym aj v praxi stretla.
Staci sa drzat ZP
§ 113


(1) Zamestnávateľ môže určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky, aj keď doposiaľ nesplnil podmienky na vznik nároku na dovolenku, ak možno predpokladať, že zamestnanec tieto podmienky splní do konca kalendárneho roka alebo do skončenia pracovného pomeru.

Podľa mňa ak už zamestnanec nemá nárok na dovolenku, ďalšie čerpanie zamestnávateľ určiť nesmie, myslím si že toto: alebo do skončenia pracovného pomeru, znamená, že ak zamestnanec skončí pracovný pomer pred koncom roka. Aj keď sa pozrieme z pohľadu ZDP zamestnávateľ má mzdové náklady v tom roku ku ktorému mzda prislúcha, ak si nevyčerpám dovolenku v roku 2009, tak a aj táto nevyčerpaná dovolenka je preňho nákladom roku 2009, a ako by to bolo v prípade, že nariadi vopred čerpať dovolenku z roku 2010, myslíte si že to môže byť náklad roku 2009? podľa mňa nie, môj názor
ivka70
18.10.09,18:22
Podľa mňa ak už zamestnanec nemá nárok na dovolenku, ďalšie čerpanie zamestnávateľ určiť nesmie, myslím si že toto: alebo do skončenia pracovného pomeru, znamená, že ak zamestnanec skončí pracovný pomer pred koncom roka. Aj keď sa pozrieme z pohľadu ZDP zamestnávateľ má mzdové náklady v tom roku ku ktorému mzda prislúcha, ak si nevyčerpám dovolenku v roku 2009, tak a aj táto nevyčerpaná dovolenka je preňho nákladom roku 2009, a ako by to bolo v prípade, že nariadi vopred čerpať dovolenku z roku 2010, myslíte si že to môže byť náklad roku 2009? podľa mňa nie, môj názor

Nikde tam nie je napisane, ze to skoncenie pracovneho pomeru ma byt do konca daneho roka.
A co zakon vyslovene nezakazuje, to je povolene.
babi2
19.10.09,06:07
Nikde tam nie je napisane, ze to skoncenie pracovneho pomeru ma byt do konca daneho roka.
A co zakon vyslovene nezakazuje, to je povolene.

Takto sa vyjadrila JUDr. Andrea Olšovská, ktorá je odborníčka na pracovno právne vzťahy, našla som to v jednom článku na SME

Závodná dovolenka

Firmy, ktoré predpokladajú, že pre prevádzkové dôvody ako oprava alebo výmena všetkých strojov nebudú môcť pokračovať v prevádzke alebo ak by čiastková výroba bola neefektívna, môžu po dohode so zástupcami zamestnancov rozhodnúť o čerpaní dovolenky pre všetkých alebo väčšinu zamestnancov.

Hromadné čerpanie dovolenky je možné len vtedy, ak si to vyžadujú prevádzkové dôvody u zamestnávateľa.

Ak už zamestnanec nemá nárok na dovolenku, ďalšie čerpanie už zamestnávateľ určiť nesmie.

Vina zamestnávateľa
Zamestnanec, ktorý nemôže za to, že musí čerpať dovolenku a už nemá z čoho, má nárok na väčšinu platu.

Ak si zamestnanec vyčerpal už všetku dovolenku a zamestnávateľ nariadi hromadné čerpanie dovolenky dlhšie, ako bolo pôvodne naplánované, zamestnanci nebudú chodiť do práce rovnako ako tí, čo dovolenku ešte majú.

„Ak nastane prekážka v práci na strane zamestnávateľa z prevádzkových dôvodov, pre ktoré zamestnávateľ nemôže prideľovať prácu, patrí zamestnancovi náhrada mzdy 60 percent ich priemerného zárobku, ak sa tak zamestnávateľ písomne dohodne so zástupcami zamestnancov. Ak u zamestnávateľa nie je uzatvorená takáto dohoda, patrí zamestnancom náhrada mzdy v sume ich priemerných zárobkov,“ povedala Olšovská
Lianka
19.10.09,07:15
A nemoze zamestnavatel takemuto zamestnancovi "pridat" tych par dni dovolenky navyse? Uz som sa stretla s tym postupom, neviem, nakolko je spravny.
elaurie
19.10.09,07:27
Moze, uz som sa s tym aj v praxi stretla.
Staci sa drzat ZP
§ 113


(1) Zamestnávateľ môže určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky, aj keď doposiaľ nesplnil podmienky na vznik nároku na dovolenku, ak možno predpokladať, že zamestnanec tieto podmienky splní do konca kalendárneho roka alebo do skončenia pracovného pomeru.

Nesúhlasím, tento § hovorí o zamestnancovi, ktorý doposial nesplnil podmienky na vznik nároku na dovolenku... To je o inom...
Chobot
19.10.09,09:05
Nikde tam nie je napisane, ze to skoncenie pracovneho pomeru ma byt do konca daneho roka.
A co zakon vyslovene nezakazuje, to je povolene.

TAm nie, je to ale v ustanoveniach o dovolenke, že dovolenka sa poskytuje za kalendárny rok. Takže tieto ustanovenia vylučujú poskytnúť dovolenku z nasledujúceho kalendárneho roka.

Potom podľa tvojej teórie by som si v roku 2010 mohol zobrať dovolenku v trvaní 75 dní, veď v nasledujúcich 3 rokoch si to odrobím, nie?

A to ustanovenie "alebo do skončenia pracovného pomeru" chápem presne tak, ako babi2. Ak by zákonodarca myslel, že koniec PP bude neskôr ako koniec roka, tak by v ustanovení nemusel uvádzať, že do konca kal. roka. Mohla kľudne zostať len podmienka "alebo do skončenia pracovného pomeru", veď to by zahŕňalo aj "do konca kal. roka". Takto to ale znamená, že do konca kal. roka a ak skončenie PP nastane skôr, tak do skončenia PP.

Ak sa to v praxi tak robí, tak je to podľa mňa nesprávne.
Chobot
19.10.09,09:06
A nemoze zamestnavatel takemuto zamestnancovi "pridat" tych par dni dovolenky navyse? Uz som sa stretla s tym postupom, neviem, nakolko je spravny.

Na základe čoho mu "pridá" pár dní dovolenky navyše?
Lianka
20.10.09,11:54
Ak by mu chcel zamestnavatel pridat dovolenku z vlastnej vole a aj zamestnanec ma zaujem na cerpani volna pocas Vianocnych sviatkov. Neurcuje Zakonnik prace nahodou len minimalnu vymeru dovolenky?
elaurie
20.10.09,13:04
Ak by mu chcel zamestnavatel pridat dovolenku z vlastnej vole a aj zamestnanec ma zaujem na cerpani volna pocas Vianocnych sviatkov. Neurcuje Zakonnik prace nahodou len minimalnu vymeru dovolenky?

To by musel zamestnávateľ zachovať rovnosť medzi zamestnancami a pridať rovnaký počet dní všetkým zamestnancom... pochybujem, že by to nejaký zamestnávateľ riešil takýmto spôsobom...
Lianka
20.10.09,14:06
elauria, ja mam taku sro, kde ma majitel (lekar) aj PP + jedneho dalsieho zamestnanca (sestricka). Pri ich cinnosti si mozu dovolit, aj maju obaja zaujem (najma majitel) mat viac volna. Z tohto dovodu majitel vie pridat rovnaky pocet dni dovolenky navyse aj sebe, aj sestricke. Je to takto ok?
Chobot
20.10.09,14:12
elauria, ja mam taku sro, kde ma majitel (lekar) aj PP + jedneho dalsieho zamestnanca (sestricka). Pri ich cinnosti si mozu dovolit, aj maju obaja zaujem (najma majitel) mat viac volna. Z tohto dovodu majitel vie pridat rovnaky pocet dni dovolenky navyse aj sebe, aj sestricke. Je to takto ok?

Nemusí ísť o dodatkovú dovolenku. Môžu si udeliť platené voľno.
Lianka
21.10.09,15:07
Nemusí ísť o dodatkovú dovolenku. Môžu si udeliť platené voľno.

Aha, to znie dobre, to by slo :). Este som o "platenom" volne nepocula. Dakujem, Chobot. Treba platene volno pred niekym (urady, kontrola) nejako zdovodnovat, zdokladovat? Internu smernicu nemaju.
Chobot
21.10.09,21:34
Aha, to znie dobre, to by slo :). Este som o "platenom" volne nepocula. Dakujem, Chobot. Treba platene volno pred niekym (urady, kontrola) nejako zdovodnovat, zdokladovat? Internu smernicu nemaju.

Myslím, že nie. Jednoducho ak máš dobrého zamestnávateľa, tak ti môže dať voľno s tým, že ti ho preplatí ako keby si pracovala. Je to v súlade so ZP § 141 ods. 3:

(3) Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi z dôvodov uvedených v odseku 2 ďalšie pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy, alebo mu môže poskytnúť pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy z iných vážnych dôvodov, najmä na zariadenie dôležitých osobných, rodinných a iných vecí, ktoré nemožno vybaviť mimo pracovného času.