ddeennaa
14.10.09,08:33
Ahojte poradáci, som tu nová a nový je pre mna aj učtovnícky program MRP Win, doposial som pracovala v učt. programe MRP DOS a teraz vobec neviem, ako spravit samozdanenie v denníku....Čo sa týka nahodenia zahr. FA som sa už dačo dočítala, no vobec netušim ako to nahodit v denníku??? pls...
Martin Mocko
14.10.09,06:38
Ahojte poradáci, som tu nová a nový je pre mna aj učtovnícky program MRP Win, doposial som pracovala v učt. programe MRP DOS a teraz vobec neviem, ako spravit samozdanenie v denníku....Čo sa týka nahodenia zahr. FA som sa už dačo dočítala, no vobec netušim ako to nahodit v denníku??? pls...

Neurobíš v denníku, ale priamo na faktúre:

http://upgrade.mrp.sk/faqwebpages/FaqAnswer.aspx?cislo=140 (http://upgrade.mrp.sk/faqwebpages/FaqAnswer.aspx?cislo=140)
Tamila
14.10.09,06:40
Samozdaňuješ v knihe fa a nie v denníku. Nahodíš prijatú fa, musíš dať typ DPH: dodanie tovaru 49, služba 46. Dáš dátum odpočítania aj dátum povinnosti. V položkách fa musíš dať 19 % DPH. Daň sa neukáže v celkovej sume fa ale iba v samozdanení - klikneš na "čiastky" a tam je dopočítaná DPH. Tabuľka je z dvoch častí, dopočítaná DPH musí byť v oboch. V peňažnom denníku musí byť typ DPH 39. Neprepisuj ho, zarátalo by ti to 2x do DP.
Žabinka
14.10.09,07:35
Samozdaňuješ v knihe fa a nie v denníku. Nahodíš prijatú fa, musíš dať typ DPH: dodanie tovaru 49, služba 46. Dáš dátum odpičítania aj dátum povinnosti. V položkách fa musíš dať 19 % DPH. Daň sa neukáže v celkovej sume fa ale iba v samozdanení - klikneš na "čiastky" a tam je dopočítaná DPH. Tabuľka je z dvoch častí, dopočítaná DPH musí byť v oboch. V peňažnom denníku musí byť typ DPH 39. Neprepisuj ho, zarátalo by ti to 2x do DP.
mimotemy No ale toto? :eek::--- Nemohla som si nevšimnúť. :D:D
Ale tiež účtujem rovnako.
ddeennaa
14.10.09,07:35
Dakujem za odpoved, aj za link, všetko som spravila tak ako píšete, len v MRP DOS sa nahodila FA zaučtovala ako 504/321 a potom som sa ešte vždy vrátila do knihy P a Z, a tam znova sumy nahodila raz do danovej skupiny G a raz do 2, a zaučtovala na 343.1/343.4 a zasa naopak 343.4/343.1 tu sa také niečo neučtuje, ked píšete,že priamo na FA! ...som z toho velmi zmätená :-( ...
Tamila
14.10.09,07:47
Ten preklep sa mi podaril :D:D:D:D

Ja som voľakedy tiež robila v DOSe. Zvykneš si na WIN rýchlo. Na lepšie sa rýchlo zvyká.
ddeennaa
14.10.09,08:58
Pozrela som si tú správu, takže tie interné doklady a len PPD a VPD pridávam cez denník? ešte som sa síce nedopracovala k tomu, ako to tam nahodím, no snad to niekde nájdem....a to samozdanenie mám teda učtovat priamo vo fa? napr. nákup tovaru 504/321 a hned za to pridat zápis označit si doklad rovnako ako FA a dopísat do riadku samozdanenie sumu a 343.1./343.4 a naopak? či ako to tam spravit? pretože som to tak skúsila a hned v dalšom riadku mi tu sumu hodilo mínusom-tak som to hned zučtovala na 343.4/343.1...dakujem...snad si na to zvyknem... :-(
Tamila
14.10.09,09:36
Faktúru zaúčtuješ rovno z knihy fa, ale samozdanenie zvlášť v denníku cez interný doklad 343 AE / 343 AE.
ddeennaa
14.10.09,10:36
jáááj tááák to má byť :D velmi moc dakujem za radu, som z toho akosi mimo, ale zatial mám program len druhý den, tak snad sa to dajako naučím teda...s vašou pomocou tu :D ...no išla som to tam nejako nahodit, ale akosi zasa neviem čo s tým dalej,...v denníku som si dala pridat zápis a chce to po mne typ DPH..mám dat 39 aby to neovplyvnilo dph al. aky vlastne? v dose to bolo na 2 a G skupine...a tu vobec ani neviem ako to nahodit a kde si skontrolovat či to je správne...
Tamila
14.10.09,11:05
V p. denníku účtuješ pokladňu, banku a ID. Musíš tam dať typ DPH podľa druhu dokladu, ak je to odpočet - 40, ak je to mimo DPH 39 alebo 19, povinnosť 10 ..... - vyberieš si z ponuky.
Fa účtuješ cez knihu fa, kde dáš typ DPH, keď je zapísaná, ideš cez funkcie - zaúčtovanie fa - prenesie ťa do p. denníka a tam samo dá typ DPH 39 alebo 19, ten už neprepisuješ.
Ak máš úhradu fa - nájdeš si ju v knihe fa, dáš uhradiť a potvrdíš zaúčtovanie do denníka.
ddeennaa
14.10.09,11:39
No skúšala som spraviť uhradu FA, viac menej sa asi podarilo, len som sa chcela spýtať či sa mi nemá doklad nahodit samostatne aj do denníka, pretože uhrada sa spravila, no nahodilo sa mi to k zaúčtovaniu FA, nie samostatne do denníka ako v starom DOSe, je to tak správne?no ked si dám výstupy a len učet 211 tak tam bola...
Tamila
14.10.09,11:43
Áno, nahodí ti úhradu do jednej skupiny zápisov spolu so zaúčtovaním celej faktúry. Je to veľmi prehľadné, každú fa si môžeš ľahko skontrolovať.
ddeennaa
14.10.09,11:45
no ja som si našla na nete viac menej aj tu na porade, že PFA zo SR je typ DPH 40, VFA do SR typ 10, čo sa týka zahraničných PFA tak 49, a ked budem nahadzovat bločky do učtovného denníka tak číslo 40, je to tak správne? ...inak mi denník dáva len tú 39 a 19tku...
no to samozdanenie sa mi akosi stále nedarí...vôbec neviem, či nahodiť dva zápisy al. ako... a tie sumy ako tam mám nahodit....či len vpísat do kolonky mimo DPH...a zaúčtovať ..343A /343A a znova ten istý zápis s tou istou sumou a opačnou analytikou...a nechat typ DPH 39...či mi to nespraví potom šarapatu v DP...
Tamila
14.10.09,12:08
Samozdanenie zaúčtovať - cez peň. denník - ID - typ DPH 39 - zaúčtovať 343AE/343AE
ddeennaa
14.10.09,12:28
a mám ten zápis spraviť tiež dva krát za sebou ako v DOSe, však? aby sa mi 343analytické zúčtovali medzi sebou...?
dakujem....:o ....aj ked viem,že tie otázky zneju často hlúpo, no lepšie si chvilu pripadat ako hlupák,než to robit zle a potom celé prerábat!...však?...ešte raz dakujem...
Tamila
14.10.09,12:46
Ja mám na DPH účty:
343 010 povinnosť
343 020 odpočet
343 030 samozdanenie povinnosť
343 040 samozdanenie odpočet
343 050 zúčtovanie DPH so ŠR

samozdanenie zaúčtujem cez ID 343 040 / 343 020

na konci mesiaca prenesiem zostatky so všetkých účtov 343 cez ID na účet 343 050 a zostatok na tomto účte mi musí sedieť na daňové priznanie.
v.balogova
14.10.09,21:17
No neviem, mne to stále akosi nejde. Ak ked fa nahodím, v čiastkach si pozriem doúčtovanie, to tam je, len čo ďalej. Keď si dám zoznam dokladov DPH tak sa to tam neuvádza. čo robím zle? Kde všade sa to samozdanenie ukáže? Ktoré riadky priznania? Mne to nijako nevychádza- som z toho jeleň...
ddeennaa
15.10.09,05:26
ty máš tolko analyt.??? mna v bývalej práci učili len 343.1 na povinnost a odpočet zároven, dalej 343.2 na preúčtovanie DPH, ked mám FA zo starého mesiaca nájdenu, a chcem ju tam dat,dalej 343.3 na úhrady dph a 343.4 na samozdanenie, a samozdanenie som robila dvomi zápismi na 343.1/343.4 a naopak, aby to bolo na obidvoch danových skupinách...a to bola účtovnícka firma...! kde ma to tak učili! tak teraz neviem ako je lepšie si to evidovat...
ddeennaa
15.10.09,05:29
v.balogova- presne tieto otázky ma tiež trápia...samozdanenie FA sa by sa malo ukázat v riadkoch 7 a 8 podla mna...
Andyke
15.10.09,05:43
No neviem, mne to stále akosi nejde. Ak ked fa nahodím, v čiastkach si pozriem doúčtovanie, to tam je, len čo ďalej. Keď si dám zoznam dokladov DPH tak sa to tam neuvádza. čo robím zle? Kde všade sa to samozdanenie ukáže? Ktoré riadky priznania? Mne to nijako nevychádza- som z toho jeleň...
Pokiaľ máš nadobudnutie tovaru z EÚ mala si nahodiť faktúru kódom daň.skupiny 49.
Objaví sa v daň.priznaní DPH na r. 7 a 8(daňová povinnosť) a odpočet na r. 19. Skús pozrieť na monitore iba zoznam DPH dokladov či to tam budeš mať. Musí tam byť.
v.balogova
15.10.09,05:44
v.balogova- presne tieto otázky ma tiež trápia...samozdanenie FA sa by sa malo ukázat v riadkoch 7 a 8 podla mna...
Ale keď si pozrieš zoznam dokladov DPH, ja tam mám fa, ktoré som si samozdanila, ale s nulovými hodnotami. Má to tak byť?
Andyke
15.10.09,05:51
POzri na monitore : Záznamná povinnosť za 9/2009 a uvidíš, že sa Ti to objaví na r. 7,8 a 19.
v.balogova
15.10.09,05:55
POzri na monitore : Záznamná povinnosť za 9/2009 a uvidíš, že sa Ti to objaví na r. 7,8 a 19.
Ďakujem, tam to je v správnych riadkoch, neukazuje sa nič len v tom zozname dokladov DPH. Len ešte mám otázku ak ide o prepravu z EU do tuzem. fa od firmy z ČR, uvediem kód 46 a plný nárok na odpočet? Ďakujem za trpezlivosť.
Tamila
15.10.09,10:25
Skúste si dať výstupnú zostavu Zoznam DPH dokladov - zoznam 003, kde je aj dopočítaná DPH.
mysimis
15.10.09,10:37
Ďakujem, tam to je v správnych riadkoch, neukazuje sa nič len v tom zozname dokladov DPH. Len ešte mám otázku ak ide o prepravu z EU do tuzem. fa od firmy z ČR, uvediem kód 46 a plný nárok na odpočet? Ďakujem za trpezlivosť.


Na samozdanenie je potrebné použiť kód 49.
Tamila
15.10.09,13:09
ty máš tolko analyt.??? mna v bývalej práci učili len 343.1 na povinnost a odpočet zároven, dalej 343.2 na preúčtovanie DPH, ked mám FA zo starého mesiaca nájdenu, a chcem ju tam dat,dalej 343.3 na úhrady dph a 343.4 na samozdanenie, a samozdanenie som robila dvomi zápismi na 343.1/343.4 a naopak, aby to bolo na obidvoch danových skupinách...a to bola účtovnícka firma...! kde ma to tak učili! tak teraz neviem ako je lepšie si to evidovat...
Nemusíš mať toľko analytických účtov, analytika je dobrovoľná. Na druhej strane je to ale veľmi prehľadné a dobre sa hľadá prípadná chybička. Tu na porade som sa stretla s tým, že viacerí účtujú DPH tak ako ja.
v.balogova
13.01.10,20:02
Ja mám na DPH účty:
343 010 povinnosť
343 020 odpočet
343 030 samozdanenie povinnosť
343 040 samozdanenie odpočet
343 050 zúčtovanie DPH so ŠR

samozdanenie zaúčtujem cez ID 343 040 / 343 020

na konci mesiaca prenesiem zostatky so všetkých účtov 343 cez ID na účet 343 050 a zostatok na tomto účte mi musí sedieť na daňové priznanie.
A ako sa vysporiadaš ak ti 343 nesedí kvôli dátumom (napr. zaúčtovanie fa v 12 a narok na odpočet v 11 mesiaci), potom ti nesadne 343050 s priznaním.
Tamila
14.01.10,07:08
Keď fa účtujem v decembri a odpočet mám v novembri, tak v knihe došlých fa uvádzam dátumy: dátum zaradenia - dám v decembri, dátum odpočítania dane - v novembri. Zaúčtovanie v účtovnom denníku - dátum zaúčtovania (ten, ktorý je hore na vrchu) súhlasí s dátumom zaradenia a dátumy v položkách uvádzam ten deň, kedy bola odpočítaná DPH. Potom mi to vždy sadne. Či to je úplne správne neviem, ale robím to takto.
v.balogova
14.01.10,10:28
Keď fa účtujem v decembri a odpočet mám v novembri, tak v knihe došlých fa uvádzam dátumy: dátum zaradenia - dám v decembri, dátum odpočítania dane - v novembri. Zaúčtovanie v účtovnom denníku - dátum zaúčtovania (ten, ktorý je hore na vrchu) súhlasí s dátumom zaradenia a dátumy v položkách uvádzam ten deň, kedy bola odpočítaná DPH. Potom mi to vždy sadne. Či to je úplne správne neviem, ale robím to takto.
Ano, potom to sadne. A nekonzultovala si to s MRP, ako by to malo byť správne aj podľa postupov?
v.balogova
14.01.10,10:30
Ano, potom to sadne. A nekonzultovala si to s MRP, ako by to malo byť správne aj podľa postupov?
A pri tlači výstupných zostáv to nerobí neplechu ak sú tam rozdielne dátumy? A ešte ma napadlo, už v denníku v položkách meníš len dátum pri účtovaní dph alebo aj zaúčt. fa?
Tamila
14.01.10,10:31
Nie, nekonzultovala som to, pretože si myslím, že by to takto mohlo byť.
Tamila
14.01.10,10:55
A pri tlači výstupných zostáv to nerobí neplechu ak sú tam rozdielne dátumy? A ešte ma napadlo, už v denníku v položkách meníš len dátum pri účtovaní dph alebo aj zaúčt. fa?


Dátum dávam vo všetkých položkách rovnaký, nielen DPH.
v.balogova
14.01.10,10:57
Dátum dávam vo všetkých položkách rovnaký, nielen DPH.
Ďakujem. Skúsim to aj ja takto :-)