VieraK.
14.10.09,11:27
Prosím o radu, spoločník s.r.o. využíva na pracovné cesty svoje súkromné auto - môže spoločnosť dávať do nákladov nákup PHM na tieto cesty alebo si spoločník musí urobiť cesťáky? Ďakujem.
veronkaj
14.10.09,12:05
musí si dávať cesˇťáky a k nim sa väčšinou prikladá doklad o nákupe PHM aby sa vedelo vychádzať z ceny, ak nemá tak sa berie priemerná cena benzínu na ten deň aká bola stanovená,, prerátajú sa km a amortizácia.

a keď si dáva súkromné auto na fir. účely mal by mať zaplatenú aj daň za mot. vozidlo v minosti známu ako cestnú daň
Zdenka 0705
14.10.09,12:47
musí si dávať cesˇťáky a k nim sa väčšinou prikladá doklad o nákupe PHM aby sa vedelo vychádzať z ceny, ak nemá tak sa berie priemerná cena benzínu na ten deň aká bola stanovená,, prerátajú sa km a amortizácia.

a keď si dáva súkromné auto na fir. účely mal by mať zaplatenú aj daň za mot. vozidlo v minosti známu ako cestnú daň

S poslednou vetou si dovolím nesúhlasiť.
Ak nie je uzatvorený pracovnoprávny vzťah, podľa zákona o cest. náhradách sa táto osoba /spoločník/ tiež pokladá za zamestnanca a pre účely dane z motorových vozidiel je táto osoba zamestnancom.
Daň z mot. vozidiel platí spoločnosť, ale až v termíne podania priznania, nie pri prvom použití. § 85 odst. 2 písm.a/.
IvoM
14.10.09,13:38
Ano je to tak, PHM do nákladov a v roku 2010 podá firma daňové priznanie za daň z motorových vozidiel za rok 2009, kde odvedie daň z tohto vozidla za tie mesiace v ktorých si spoločník uplatnil náhradu za jeho použitie
VieraK.
15.10.09,20:28
Tak teraz mi nie je jasné, čo je správne, či tie cesťáky alebo nákup PHM. Mohol by to niekto vyjasniť? Ďakujem.
petra:-)
15.10.09,21:21
Spoločnosť nemôže dať do nákladov nákup PHM do súkromného auta spoločníka. Za vykonané pracovné cesty spoločnosť vyplatí spoločníkovi náhradu za použitie súkromného motorového vozidla podľa zákona o cestovných náhradách na základe cestovných príkazov a vyúčtovania pracovných ciest. Za rok 2009 podá spoločnosť za toto vozidlo do 31.1.2010 daňové priznanie k dani z motorových vozidiel.
Betina2
21.01.10,15:50
Prosím Vás o riešenie.
Konateľ (a zároveň jediný spoločník s.r.o.) nakupoval v 4.štvrťroku 2009 naftu do auta. Keďže ale jediné firmé auto s jazdou na naftu sme predali ešte v septembri, zostali len autá na Benzín. Túto naftu teda bežne neviem vyúčtovať do nákladu a nedávala som ju ani do DPH. Problém je v tom, že ako konateľ používa platobnú kartu pridelenú k firemnému účtu aj na takéto nakupy. Niekedy je na bloku k PHL aj nákup dialničnej známky alebo vody do ostrekovača a pod. Ako to mám zúčtovať, keď to prebieha cez firemný BU. Jeho súkromné auto sme na DU nenahlásili, a teda by ani nechel dodatočne a ani platiť zaň daň. Po našej debate sa vymyslel, že ten nákup bude akože do kamarátovho auta (doloží kópiu TP). Neviem si však predstaviť, že budem robiť spätne cesťáky na tankovanie cca 250 litrov Nafty mesačne. Zatiaľ som si spravila analytiku pre dané auto na 501AE ako daňový náklad, ale moc sa mi to nevidí. Je mi jasné, že cestovné náhrady majú ísť na 512AE. Najradšej by som tie bloky povyhadzovala, ale je to vo firemnom účte. Nebolo by lepšie, ak by som všetky tieto nákupy účtovala ako pohľadávku voči spoločníkovi a ten by ju obratom splatil do pokladne? Firma je aj tak v strate a DPH mi to neovplyvní. A vôbec, zaujíma ma, ako pri zúčtovaní cestovného príkazu účtujete platbu firemnou kartou? Ďakujem za každú radu.