Ondrejisko
14.10.09,11:33
Dobrý deň,
mám taký problém. Brat pracujúci v ČR aj napriek plneniu si pracovných povinností a striktnému dodržiavaniu pracovného poriadku obdržal dnes od akéhosi zástupcu zamestnávateľa do ruky dva papiere. Rozviazanie pracovného pomeru dohodou a okamžité skončenie pracovného pomeru pre hrubé (možno závažné) porušenie porušenie pracovnej zmluvy. Samozrejme s perom v ruke a asertívnym vystupovaním sa od neho žiadalo podpísať jeden z nich. Nechýbali ani dôvody špecifikujúce charakter ukončenia pracovnoprávneho vzťahu. Ako dosiahne výpovednú lehotu resp. odstupné? Dá sa v tejto situácii podniknúť čokoľvek? Alebo bude len jedným z ďalších nešťastníkov, ktorí doplatili na zlé dianie v hospodárskom a ekonomickom svete? Prosím poraďte mi, o štvrtej sa má stretnúť s konateľom spoločnosti...Ďakujem Vám
doktor01
14.10.09,09:56
Dobrý deň,
mám taký problém. Brat pracujúci v ČR aj napriek plneniu si pracovných povinností a striktnému dodržiavaniu pracovného poriadku obdržal dnes od akéhosi zástupcu zamestnávateľa do ruky dva papiere. Rozviazanie pracovného pomeru dohodou a okamžité skončenie pracovného pomeru pre hrubé (možno závažné) porušenie porušenie pracovnej zmluvy. Samozrejme s perom v ruke a asertívnym vystupovaním sa od neho žiadalo podpísať jeden z nich. Nechýbali ani dôvody špecifikujúce charakter ukončenia pracovnoprávneho vzťahu. Ako dosiahne výpovednú lehotu resp. odstupné? Dá sa v tejto situácii podniknúť čokoľvek? Alebo bude len jedným z ďalších nešťastníkov, ktorí doplatili na zlé dianie v hospodárskom a ekonomickom svete? Prosím poraďte mi, o štvrtej sa má stretnúť s konateľom spoločnosti...Ďakujem Vám
V takomto prípade bohužiaľ ťaháš za kratší koniec. Na odstupné zrejme môžeš zabudnúť!! To sú dnes už bežné praktiky zamestnávateľov ako sa zbaviť zamestnanca. Zvrátiť skončenie pracovného pomeru môže konateľ. Priznám sa ešte som sa nestretol aby konateľ šiel proti vedúcemu a zastal si obyčajného zamestnanca ktorého dnes nie je problém nahradiť.
Stanislav 1975
14.10.09,10:00
Dobrý deň,
mám taký problém. Brat pracujúci v ČR aj napriek plneniu si pracovných povinností a striktnému dodržiavaniu pracovného poriadku obdržal dnes od akéhosi zástupcu zamestnávateľa do ruky dva papiere. Rozviazanie pracovného pomeru dohodou a okamžité skončenie pracovného pomeru pre hrubé (možno závažné) porušenie porušenie pracovnej zmluvy. Samozrejme s perom v ruke a asertívnym vystupovaním sa od neho žiadalo podpísať jeden z nich. Nechýbali ani dôvody špecifikujúce charakter ukončenia pracovnoprávneho vzťahu. Ako dosiahne výpovednú lehotu resp. odstupné? Dá sa v tejto situácii podniknúť čokoľvek? Alebo bude len jedným z ďalších nešťastníkov, ktorí doplatili na zlé dianie v hospodárskom a ekonomickom svete? Prosím poraďte mi, o štvrtej sa má stretnúť s konateľom spoločnosti...Ďakujem Vám

Tomu sa ľudovo povie- odišiel dobrovoľne nasilu...:mad:
Ondrejisko
14.10.09,10:04
Nebolo ich povinnosťou, teda ak sa aj dopustil nejakých omylov písomne ho upovedomiť? Nie je práve táto skutočnosť základom pre všetko dianie potom? ďakujem, že ste sa ozvali
Stanislav 1975
14.10.09,10:27
Nebolo ich povinnosťou, teda ak sa aj dopustil nejakých omylov písomne ho upovedomiť? Nie je práve táto skutočnosť základom pre všetko dianie potom? ďakujem, že ste sa ozvali

Ondrej, ja viem je to nečistá hra-áno, podla mňa ho mali upozorniť,ale vieš prax je taká,že može si plniť povinnosti ako má, može mať pekné výsledky,ale keď ho odtiaľ budú chcieť dostať,tak ho odtiaľ dostanú-vždy sa dá niečo nájsť,bohužiaľ...:mad:
doktor01
14.10.09,10:33
Nebolo ich povinnosťou, teda ak sa aj dopustil nejakých omylov písomne ho upovedomiť? Nie je práve táto skutočnosť základom pre všetko dianie potom? ďakujem, že ste sa ozvali
Áno, upozorňovať mali. Ale ak chcú niekoho prepustiť tak si dôvod nájdu. A v tomto prípade je úplné jasné o čo ide.
Vieš si predstaviť pracovať kde sa ťa chcú zbaviť? Je len otázkou času kedy odídeš alebo ťa vyhodia.
Stanislav 1975
14.10.09,10:35
Áno, upozorňovať mali. Ale ak chcú niekoho prepustiť tak si dôvod nájdu. A v tomto prípade je úplné jasné o čo ide.
Vieš si predstaviť pracovať kde sa ťa chcú zbaviť? Je len otázkou času kedy odídeš alebo ťa vyhodia.

No však oni mu to jasne naznačili,že je čas odísť...:mad:
ivka70
14.10.09,10:37
Bud musi mat zavazne porusenie pracovnej discipliny firma definovane v nejakych predpisoch a to musel porusit /musi to byt napisane na tej okamzitej vypovedi/ alebo ak take nieco nema, nemoze mu dat zavazne porusenie a okamzitu vypoved, ale musi ho pisomne upozornit a dat mu cas na napravu v tom upozorneni, ak sa to zopakuje do 6 mesiacov, moze dostat okamzitu vypoved.

Takto to ma fungovat podla slovenskeho ZP.
Ak by dostal zavazne porusenie a okamzitu vypoved bez tychto nalezitosti, tak vysudi neplatnost vypovede.
Stanislav 1975
14.10.09,10:46
Bud musi mat zavazne porusenie pracovnej discipliny firma definovane v nejakych predpisoch a to musel porusit /musi to byt napisane na tej okamzitej vypovedi/ alebo ak take nieco nema, nemoze mu dat zavazne porusenie a okamzitu vypoved, ale musi ho pisomne upozornit a dat mu cas na napravu v tom upozorneni, ak sa to zopakuje do 6 mesiacov, moze dostat okamzitu vypoved.

Takto to ma fungovat podla slovenskeho ZP.
Ak by dostal zavazne porusenie a okamzitu vypoved bez tychto nalezitosti, tak vysudi neplatnost vypovede.

Ivka,ale ide o to, že ho odtiaľ dostanú tak či tak-nieje problém si nájsť na to dovody...
Danila
14.10.09,11:09
Dobrý deň,
mám taký problém. Brat pracujúci v ČR aj napriek plneniu si pracovných povinností a striktnému dodržiavaniu pracovného poriadku obdržal dnes od akéhosi zástupcu zamestnávateľa do ruky dva papiere. Rozviazanie pracovného pomeru dohodou a okamžité skončenie pracovného pomeru pre hrubé (možno závažné) porušenie porušenie pracovnej zmluvy. Samozrejme s perom v ruke a asertívnym vystupovaním sa od neho žiadalo podpísať jeden z nich. Nechýbali ani dôvody špecifikujúce charakter ukončenia pracovnoprávneho vzťahu. Ako dosiahne výpovednú lehotu resp. odstupné? Dá sa v tejto situácii podniknúť čokoľvek? Alebo bude len jedným z ďalších nešťastníkov, ktorí doplatili na zlé dianie v hospodárskom a ekonomickom svete? Prosím poraďte mi, o štvrtej sa má stretnúť s konateľom spoločnosti...Ďakujem VámNeviem, koľko je hodín, ale ja by som nepodpísala alebo ani jedno, alebo by som požadovala obidva výtvory zamestnávateľa. Ja nepredpokladám, že má niečo bombastické v rukách pre porušenie pracovnej disciplíny. České zákony v oblasti pracovnoprávnych vzťahoch rovnako požadujú pred ukončením pracovného pomeru z týchto dôvodov najskôr napomenutie. Ja by som ho presvedčila, aby sa skľudnil, a aby sme sa dohodli na serioznosti.;) Teda na odstupnom. :)
Danila
14.10.09,11:11
Ivka,ale ide o to, že ho odtiaľ dostanú tak či tak-nieje problém si nájsť na to dovody...Ja s Tebou, ak dovolíš, nesúhlasím. V tomto prípade by som si vyložila nohy na stôl, a počkala, až mi po vyhratí súdneho sporu všetko doplatia. Lavírujú, ešte ani nič nezačalo.:)
Ondrejisko
14.10.09,11:11
Ešte raz Vám ďakujem milí pisatelia za cenné i keď kruté odpovede. Rád by som mu odporučil podanie žiadosti o určenie neplatnosti skončenia pracovného pomeru k súdu, čím by si dokázal predĺžiť nezávideniahodnú situáciu s argumentovaním, že chce aby ho aj naďalej zamestnávali. Faktom ostáva ako poznamenal doktor01, pracovať v agresívnom prostredí je pomalé zabíjanie sebavedomia a azda aj čakanie na horšie. Áno Ivka70, viem ako je to zakotvené v našom ZP. Jedná sa o slovenského zamestnávateľa, pôsobiaceho čiastočne na území ČR a tu je pre mňa mätúce akým metrom danú vec premerať. I tí mladší, menej skúsenejší podnikatelia sa pred vykročením ku kariérnemu rastu a vidine rýchleho zbohatnutia istení právnickými klauzulkami, kt. bežný smrteľník rozlúskne len ťažko. Aj tento má pracovný poriadok a dôvody, pre kt. musí brat takto nešťastne skončiť ani najmenej nekorenšpodujú skutočnosti. Ako sa hovorí, kto chce psa biť, palicu si nájde...nám ostatným prajem čo najmenej podobných skúseností či prežitkov.
Stanislav 1975
14.10.09,11:30
Ja s Tebou, ak dovolíš, nesúhlasím. V tomto prípade by som si vyložila nohy na stôl, a počkala, až mi po vyhratí súdneho sporu všetko doplatia. Lavírujú, ešte ani nič nezačalo.:)

Danilka, stačí im priemerný právnik a dostanú ho...Niečo iné by bolo, keby to bola nejaká afera,že by toto spravili viacerým ľuďom a sa to zmedializovalo,ale sám nezmože nič...A ešte aby aj nemal pri aute v noci návštevu...
Mimochodom-strojári z Detvy koľko rokov čakajú na výplaty? 8rokov?hmhm a to vyhrali všetky súdy...
Ondrejisko
14.10.09,11:59
A viete, že ma napadla aj PNka? Je predsa niečo ako ochranná doba, kt. by mu zaručovala akúsi "imunitu"...mať tak známeho, čo sa nebojí podpísať pod fiktívnu diagnózu so včerajším dátumom(:
Danila
14.10.09,12:36
Danilka, stačí im priemerný právnik a dostanú ho...Niečo iné by bolo, keby to bola nejaká afera,že by toto spravili viacerým ľuďom a sa to zmedializovalo,ale sám nezmože nič...A ešte aby aj nemal pri aute v noci návštevu...
Mimochodom-strojári z Detvy koľko rokov čakajú na výplaty? 8rokov?hmhm a to vyhrali všetky súdy...Stanko, podľa mojich skúseností sú to práve pracovné spory, ktoré akosi citlivejšie a rýchlejšie posudzujú práva zamestnanca a neprávosti zamestnávateľov zo strany sudcov... Ľudia by to mali začať využívať viac. Ale v tomto s Tebou súhlasím, keby nebolo doterajšieho chaotického postoja zamestnávateľa. Časy sú véééééľmi....:mee:. Ale všetko mi never, a usmej sa.:)
Danila
14.10.09,12:37
A viete, že ma napadla aj PNka? Je predsa niečo ako ochranná doba, kt. by mu zaručovala akúsi "imunitu"...mať tak známeho, čo sa nebojí podpísať pod fiktívnu diagnózu so včerajším dátumom(:Existuje ochranná doba, ktorá mu zaručuje právo na PN. Imunitu majú len naši ochrancovia najvernejší. A nikto vlastne už dnes nie je zdravý.......;). Len to nevie pomenovať.