zrzulka28
14.10.09,11:57
Dobrý deň, potrebujem poradiť....Firma končí, pracovníkom bude vyplatená len nejaká časť príjmu z posledného mesiaca...neviem ako vypísať potvrdenia o zdaniteľnom príjme...podľa skutočne vyplatených príjmov a z toho vypočitať 19 % dan a tú čiastku máme odviesť dan. úradu?
J+K
14.10.09,12:34
Áno, na potvrdenie o zdaniteľnej mzde sa uvedie len reálne vyplatený príjem. Aj odvody preddavkov dane, poistného sa uskutočnia len z toho mála, čo im reálne vyplatíte.

Nedostanú žiadnu fiktívnu výplatnú pásku, kde by stálo to, čo mali dostať vyplatené a nedostali .
Johanka
14.10.09,12:42
Zadanie som pochopila tak, že im bude vyplatená iba časť čistej mzdy.
Chápem správne ?
zrzulka28
15.10.09,05:17
áno chápeš správne...takže to im teraz musím všetko ešte raz prepočítavať?
Johanka
15.10.09,07:14
Nič nebudeš prepočítavať. Pozri napr. zákon o SP, čo tvorí vymeriavací základ:
§138 (1) Vymeriavací základ zamestnanca je

a) príjem zamestnanca za vykonanú prácu, ktorý podlieha dani z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu, 72) a funkčný plat zamestnanca, ktorý je dočasne vyslaný na vykonávanie štátnej služby do cudziny, zamestnanca, ktorý vykonáva práce vo verejnom záujme v zahraničí, a zahraničného spravodajcu Slovenského rozhlasu a Slovenskej televízie určený v eurách pred jeho prepočtom platovým koeficientom alebo objektivizovaným platovým koeficientom,
b) príjem zamestnanca, ktorý nepodlieha dani z príjmu (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-03-2009-a.html) fyzických osôb preto, že tak ustanovujú predpisy o zamedzení dvojitého zdanenia, a podiel na zisku vyplatený obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva,
c) náhrada mzdy za dovolenku na zotavenie, náhrada mzdy za sviatok, náhrada mzdy pri prekážkach v práci podľa osobitného predpisu.73)

... za vykonanú prácu, nie je tu podmienka vyplatenia.
Odvody aj preddavky na daň pôjdu v riadnom režime.
Johanka
15.10.09,07:15
Áno, na potvrdenie o zdaniteľnej mzde sa uvedie len reálne vyplatený príjem. Aj odvody preddavkov dane, poistného sa uskutočnia len z toho mála, čo im reálne vyplatíte.

Nedostanú žiadnu fiktívnu výplatnú pásku, kde by stálo to, čo mali dostať vyplatené a nedostali .

?
zrzulka28
15.10.09,08:10
ďakujem za ochotu ale ja som už z toho šalená...na výplatnej páske majú zúčtované aj odstupné ale to im vyplatené nebude..musia požiadať z garančného fondu...dávať to vôbec do výpl. pásky?
J+K
15.10.09,08:27
Myslím, že sú dve možnosti :

1.buď tam vôbec odstupné nedávať, ak nebude vôbec vyplatené

2. prípadne tam uviesť sumu nároku na odstupné a zároveň vymyslieť kód "nevyplatené odstupné" a zároveň to z tej výplatnej pásky aj týmto kódom odrátať , resp. vystornovať
- to ak by ste chceli mať vyčíslené presne koľko sa malo vyplatiť a nevyplatilo, prípadne ak by sa vyplácala časť odstupného, tak nárok uviesť celý, "nevyplatené odstupné" uviesť nevyplatenú časť a rozdiel by bol reálne vyplatený . Je to síce trošku neprehľadné, prácne, ale už som to tak robila, lebo sme potrebovali mať vyčíslený a naúčtovaný aj presný nárok na odstupné .
J+K
15.10.09,08:31
Nič nebudeš prepočítavať. Pozri napr. zákon o SP, čo tvorí vymeriavací základ:
§138 (1) Vymeriavací základ zamestnanca je

a) príjem zamestnanca za vykonanú prácu, ktorý podlieha dani z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu, 72) a funkčný plat zamestnanca, ktorý je dočasne vyslaný na vykonávanie štátnej služby do cudziny, zamestnanca, ktorý vykonáva práce vo verejnom záujme v zahraničí, a zahraničného spravodajcu Slovenského rozhlasu a Slovenskej televízie určený v eurách pred jeho prepočtom platovým koeficientom alebo objektivizovaným platovým koeficientom,
b) príjem zamestnanca, ktorý nepodlieha dani z príjmu (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-03-2009-a.html) fyzických osôb preto, že tak ustanovujú predpisy o zamedzení dvojitého zdanenia, a podiel na zisku vyplatený obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva,
c) náhrada mzdy za dovolenku na zotavenie, náhrada mzdy za sviatok, náhrada mzdy pri prekážkach v práci podľa osobitného predpisu.73)

... za vykonanú prácu, nie je tu podmienka vyplatenia.
Odvody aj preddavky na daň pôjdu v riadnom režime.


Johanka, chceš zamestnancom zdaniť a odviesť poistné z príjmu, ktorý nedostanú?:(
J+K
15.10.09,08:41
Pokiaľ zostane nevyplatené len odstupné, nemusíme riešiť odvody poistného. To sa nemení ...
brčko
15.10.09,08:56
podla mna riadne vyrátaš, na čo majú nárok, t.j. všetko aj s odstupným. Ved výplatná páska nie je doklad o vyplatenej mzde. Ak sa mýlim, opravte ma prosím, lebo je to teraz pre mna podstatné, budem to veeelmi potrebovať. aj ked teraz čítam, že mzdový list obsahuje údaje o vyplatenej mzde ??? (vid zákon o dani z príjmov § 39 ods.2 písm.f bod 2.) TAkže sa asi mýlim??? Tak ako to spraviť?

No a potvrdenie o prijme pre roč.zúčtovanie dane alebo danové priznanie je iné kafe. Tam už ide len vyplatená mzda. Ale veru by ma zaujímalo, ako to spravíte, ak bude vyplatená len časť mzdy, ak na výplatnej páske bude aj riadna mzda za mesiac + odstupné + príp. nevyčerpaná preplatená dovolenka (ktorú časť uvediete, tú s odvodmi alebo bez odvodov= odstupné).

LEbo ja tiež idem robiť výplatné pásky za 4mesiace len z dôvodu výpočtu nároku, pravdepodobne od zamestnávatela=správcu nič nebude vyplatené. Možno časť po ukončení konkurzu, aj ked sú to pohladávky proti podstate (t.j. vyplácajú sa z príjmov podla dátumu splatnosti). A tiež budeme uplatnovať nárok z garančného fondu na časť, ktorú možno z GP požadovať (t.j. dovolenka za rok, kedy vznikla platobná neschopnosť+ rok predtým, a nie za dalšie roky, čo u nás tiež vznikla).

Takže predpokladám je dôležité, aby hlavne do SP boli odoslané mesačné výkazy, aby sa bol jednoznačný vymeriavací základ pre NP, PvN, DP ... a nemal v budúcnosti problém zamestnanec, napr. pri požadovaní nároku na podporu, s dôchodkom a snád tiež garanč.fondu.

No a ak bude vyplatená len časť čistej mzdy, tak vlastne treba spätne vyrátať, kolko je to v hrubom mzda - prisluchajúce odvody k tomu? - odpočet nezdanitelnej čiastky - prísluchajúca dan.

No a dosť mám problém, čo uviesť v potvrdení pre GF, či odrátať aj nezdanitelnú čiastku a potom, ak bude vyplatené aj niečo po ukončení konkurzu, či do potvrdenia o vyplatenej mzde a preddavkoch tiež uplatniť nezdan.čiastku. Alebo sa rozhodnúť, do ktorého papiera to uviesť? Lebo dávka z garanč.fondu nie je zdanitelný príjem, takže vôbec do dan.priznania nepôjde. Trošku mám v tom hokej. Neviem, či to chápete, lebo najlepšie je to už s konkrétnymi číslami.
brčko
15.10.09,08:59
Nič nebudeš prepočítavať. Pozri napr. zákon o SP, čo tvorí vymeriavací základ:

§138 (1) Vymeriavací základ zamestnanca je

a) príjem zamestnanca za vykonanú prácu, ktorý podlieha dani z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu, 72) a funkčný plat zamestnanca, ktorý je dočasne vyslaný na vykonávanie štátnej služby do cudziny, zamestnanca, ktorý vykonáva práce vo verejnom záujme v zahraničí, a zahraničného spravodajcu Slovenského rozhlasu a Slovenskej televízie určený v eurách pred jeho prepočtom platovým koeficientom alebo objektivizovaným platovým koeficientom,

b) príjem zamestnanca, ktorý nepodlieha dani z príjmu fyzických osôb preto, že tak ustanovujú predpisy o zamedzení dvojitého zdanenia, a podiel na zisku vyplatený obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva,

c) náhrada mzdy za dovolenku na zotavenie, náhrada mzdy za sviatok, náhrada mzdy pri prekážkach v práci podľa osobitného predpisu.73)



... za vykonanú prácu, nie je tu podmienka vyplatenia.

Odvody aj preddavky na daň pôjdu v riadnom režime.

Johanka, veru si nie som istá, lebo dan ide len z vyplatenej mzdy do 31.1 nasledujúceho roka. Síce dani podlieha, ale až po vyplatení a to sa asi nikdy neuskutoční. Resp. nemá to aj niečo s výplatným termínom?


§ 4 Zákon o dani z príjmu
Základ dane

(1) Základ dane sa zistí ako súčet čiastkových základov dane podľa jednotlivých druhov príjmov uvedených v § 5 až 8.

(2) Základ dane zistený podľa jednotlivých druhov príjmov uvedených v § 6 až 8 sa znižuje o daňovú stratu. Daňovú stratu alebo jej časť, ktorú nemožno uplatniť pri zdanení príjmov v zdaňovacom období, v ktorom vznikla, možno odpočítať od úhrnu čiastkových základov dane zistených podľa jednotlivých druhov príjmov uvedených v § 6 až 8 v nasledujúcich zdaňovacích obdobiach podľa § 30.

(3) Príjmy zo závislej činnosti (§ 5) plynúce daňovníkovi najdlhšie do 31. januára po skončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa dosiahli, sú súčasťou základu dane za toto zdaňovacie obdobie.
brčko
15.10.09,09:15
pardon, vzdy doplnujem postupne, tak som upravila predchádzajúce príspevky. A prosím vás o váše názory. Ozaj je to pre mna toto tiež velmi dôležité. Asi sa nevyhnem ani návšteve soc.poistovne.
Ako prukázať a vyrátať všetky odvody, ak nie cez software a konkrétny mesiac???
Johanka
15.10.09,09:23
Johanka, chceš zamestnancom zdaniť a odviesť poistné z príjmu, ktorý nedostanú?:(

Ak niekomu počítaš mzdu, pýtaš sa zodpovedného zástupcu firmy, či im táto mzda bude aj vyplatená ??? Ak povie áno - odvedieme(píšem o odvodoch do SP a ZP), ak povie nie - neodvedieme, ak povie možno - potom čo ? Počkáme ? Takto sa mzdy nepočítajú ...
Johanka
15.10.09,09:39
Mne sa téma veľmi páči , hlavne z pohľadu extrerného účtovníka, ktorý netuší, že nebude vyplatené. Je pravda, že preddavky (aj sa to tak uvádza na Q-prehľad) sa odvádzajú z úhrnu zaúčtovaných a VYPLATENÝCH miezd, ale ak mám dodržať lehotu na Q-prehľad, tak si fakt neviem predstaviť čo tam napíšem .... Viete ako to funguje, vyplácajú v hotovosti hocikedy a píše sa posledný deň nasledujúceho mesiaca.
brčko
15.10.09,09:49
No u nás posledná zamestnankyna je vo výpovednej lehote po RD. Dočerpala si zvyšok dovolenky a teraz má prekážky na strane zamestnávatela. Ak sa podarí, tak dostane vyplatené z GF max. cca 2006eur, zvyšok podla toho, či správca niečo aj spenaží, no nevyzerá to ružovo.
Takže napr. v prípade, ak by nedostala vyplatené od správcu nič, tak síce bola dôchodkovo poistená, ale ak nikto nepošle výkazy, tak potom bude chúda .... poistená? A ako posudzovať dávku vyplatenú z GF, ako vyplatenú mzdu??? Bude problém, čo uviesť do ELDP.

NO a mimochodom, spráca nemá účtovníčku ani mzdárku a povedal jej, nech si vyráta mzdu sama v hrubom a napíše mu, kolko si u neho uplatnuje. To len taká perlička :) :((
J+K
15.10.09,11:13
Myslím, že sú dve možnosti :

1.buď tam vôbec odstupné nedávať, ak nebude vôbec vyplatené

2. prípadne tam uviesť sumu nároku na odstupné a zároveň vymyslieť kód "nevyplatené odstupné" a zároveň to z tej výplatnej pásky aj týmto kódom odrátať , resp. vystornovať
- to ak by ste chceli mať vyčíslené presne koľko sa malo vyplatiť a nevyplatilo, prípadne ak by sa vyplácala časť odstupného, tak nárok uviesť celý, "nevyplatené odstupné" uviesť nevyplatenú časť a rozdiel by bol reálne vyplatený . Je to síce trošku neprehľadné, prácne, ale už som to tak robila, lebo sme potrebovali mať vyčíslený a naúčtovaný aj presný nárok na odstupné .


Ja som sa s týmto problémom stretla len raz a robili sme to potom týmto druhým spôsobom. Tak som dostala aj na výplatnú pásku reálne údaje, teda aj na mzdový list. Odtiaľ nebol problém aby mi to správne ťahalo údaje na potvrdenie o zdaniteľnej mzde .

Je fakt , že dopredu sa ani interná mzdová účtovníčka nedozvie, že sa mzdy nevyplatia celé . Všetko toto som absolvovala dodatočne len preto, aby sme mohli poslať správne opravný prehľad daní, aby zamestnanci dostali správne potvrdenie o zdaniteľnej mzde. Aby sa všetko zosúladilo .

Mala som to šťastie, že mzda bola vyplatená načas. Zostalo len odstupné nevyplatené .
lydus2001
03.02.10,16:42
tak ako postupovať pri vydávaní potvrdenia o zdaniteľnej mzde, ak za mesiac 5/2009 bola Zcom vyplatená iba časť mzdy a odvody a poistné nebolo vyplatené vôbec? čo uvádzať do Potvrdenia?