MonikaHaf
14.10.09,12:05
Ahojte,
prosim vas , da sa spojit PC s notebookom, napr. cez USB? Mozno sa pytam blbost a mozno samozrejmu vec, netusim....potrebujem si preinstalovat pocitac a pred tym si chcem zalohovat data a nemam externy HDD, usb kluc ma malicku kapacitu a napalovt sa mi nechce, leniva som :) . Disk v PC mam jeden - rozdeleny na C a D, D sluzi ako zaloha, ale pre istotu, kedze som windows este neinstalovla, by som zalohu radsej urobila mimo PC...takze by som chcela preniest udaje z PC rovno na notebook....bluetooth adapter, ci co to je, tiez nemam :) vopred vam dakujem, Monika
FugAn
14.10.09,10:09
Skús urobiť zálohy na CD alebo DVD.
bobino38
14.10.09,10:10
...no ja myslím, že buď budeš musieť si kúpiť kapacitne väčšie USB, aspoň 4 alebo radšej 8GB, cenovo 15-25€, alebo zálohovať cez napálenie na DVD...inak spojiť sa to dá sieťovým káblom, ale to chce niekoho, kto sa tomu viac rozumie ako ty.
magnum
14.10.09,10:13
novsie pc aj NB maju siet takze to priame prepojenie je treba robit radsej sietovym kablom. sietovky su uz MDI/MDX takze hociaky sietovy kabel ak si kupis tak by s tym nemal byt problem.

nastavis si sietove adresy na oboch pocitacoch napr.
maska siete na oboch 255.255.255.0
adresa PC 192.168.0.10 na NB 192.168.0.11 ostatne ta nemusi vobec trapit a das si cez prave tlacidlo mysi na disku c zdielat a mas to...

kludne sa pytaj...

cez usb je to komplikovanejsie tadial tvoja cesta nevedie
marco2233
14.10.09,10:14
no alk mas sietove karty v oboch PC treba ti krizeny kabel.. CROSS Kabel... ty si ho ale neurobis predpokladam a ak nemas niekoho kto ma na to veci mozes ho este kupit.. napr tu

http://www.datacom-ke.sk/kable-a-redukcie-lan-sietovy-internet-utp-cross_c3622.html
Martin Mocko
14.10.09,10:15
Najrýchlejšia varianta je cez sieťový kábel. Máš na obidvoch takéto "dierky"?

Tá v strede s značením RJ45.
MonikaHaf
14.10.09,10:17
skoda, cakala som, ze by to mohlo byt take jednoduche, ako ked strcim usb kluc do pocitaca......ale asi teda nie.....no radsej som sa spytala.....dakujem krasne, ste rychli :) ....a teda sa opytam na kupu externeho HDD na zalohovanie? pozerala som - take najlacnejsie 250GB, 2,5´´ stoja okolo 50€ .....stacilo by, alebo radej ten usb kluc? tie s vyssou kapacitou, su drahsie ako externe HDD....napalovat sa mi nechce, vela casu to zaberie
mpca
14.10.09,10:21
jednoznacne externy HDD,,,, ;)
bobino38
14.10.09,10:21
...dá sa aj pomocou externého HDD, ale kúp väčší.
magnum
14.10.09,10:22
siet je jednoducha a lacna zalezitost dal by som tomu prilezitost

externe hdd je tiez v pohode kapacitu musis odhadnut sama kolko potrebujes len podotykam ze 2.5ky vecsinou nepotrebuju nic len pripojit do usb (su odtial napajane elektrikou) a 3.5ky potrebuju o jednu snuru a zasuvku viac...

aj ked v poslednom case sa dost stretavam s tym ze 2.5ky nie vzdy a nie v kazdom pc idu zalezi od specifikacie zakladnej dosky pocitaca ci dodava dost elektriky pre to ktore HDD (dokonca aj s pomocnym kablom)...
MonikaHaf
14.10.09,10:27
no prave som zistila, ze tak ci tak budem musiet poriesit bud externy HDD alebo usb kluc, lebo ten notebook to je ten malicky ACer aspire one a kapacitu ma 16 GB a ja mam data na zalohovanie s vacsou kapacitou. Dostali sme ho v mountfielde ku kosacke :) K tomu zosietovaniu - v tomto sa vobec nevyznam, takze: dierky by aj boli - vsade po jednej - to je ta, kde sa strka kabel od internetu ? (nesmejte sa mi, fakt sa nevyznam - zatial :) ) fungovalo by to, keby internet odpojim a zosietujem tie dva pocitace? kabel nemam, kupila by som....zatial vam vsetkym dakujem, ste super
bobino38
14.10.09,10:30
...ano, je to dierka kde sa dáva kábel od internetu....a fungovalo by to...takže šup kúpiť kábel a môžeš zálohovať.
MonikaHaf
14.10.09,10:31
...ano, je to dierka kde sa dáva kábel od internetu....a fungovalo by to...takže šup kúpiť kábel a môžeš zálohovať.

Diky:D ....ja to potrebujem takto "polopatisticky" pocut (teda si precitat):---
magnum
14.10.09,10:33
no ak sa ti daju oba pocitace NARAZ pripojit na internet tak tie pocitace uz vlastne mas prepojene...

takze otazka: mas oba pocitace pripojene k internetu sucasne cez ten isty router(modem/switch proste internetova skrinka)?
MonikaHaf
14.10.09,10:37
no ak sa ti daju oba pocitace NARAZ pripojit na internet tak tie pocitace uz vlastne mas prepojene...

takze otazka: mas oba pocitace pripojene k internetu sucasne cez ten isty router(modem/switch proste internetova skrinka)?

nie, zase poviem polopatisticky: z tej skrinky ide iba jeden kabel do prijimaca pre signal a druhy do pocitaca, ale pytala som sa chlapikov z internetovej firmy, da sa to spravit aj tak, ze sa budu dat pripojit aj dva a viac pocitacov, no zatial mam len jeden kablik :)
magnum
14.10.09,10:41
hm a su na nom (na tej skrinke) este take dierky kam by sa dal vopchat taky isty kabel ako ten co ide do pocitaca?

v tom pripade tam len ten kabel vopchaj, druhy koniec do dalsieho pc a ak mas stastie (a v tej skrinke je dhcp) tak internet ide na oboch pocitacoch a navyse su aj prepojene medzi sebou takze mozes kludne zalohovaj z jedneho na druhy a vice versa...
bobino38
14.10.09,10:42
..treba ti tzv. SWITCH....niečo ako rozdvojka na elektriku po lopate povedané.
MonikaHaf
14.10.09,11:03
hm a su na nom (na tej skrinke) este take dierky kam by sa dal vopchat taky isty kabel ako ten co ide do pocitaca?

v tom pripade tam len ten kabel vopchaj, druhy koniec do dalsieho pc a ak mas stastie (a v tej skrinke je dhcp) tak internet ide na oboch pocitacoch a navyse su aj prepojene medzi sebou takze mozes kludne zalohovaj z jedneho na druhy a vice versa...

no, takze (som rada ze ste presli na "moju rec" :)) ten kabel co ide zo skrinky do pocitaca je zasunuty v takom porte ze LAN 2 a vedla neho je volny taky isty LAN 1 .....lenze nemam taky kabel druhy....:( ....a to by stacil iba ten switch, nie?
bobino38
14.10.09,11:12
Keď budeš mať switch tak potrebuješ káble 3:-)
MonikaHaf
14.10.09,11:13
BTW - co poviete na toto: http://www.najnakup.sk/Porovnaj_externe-hdd_A-DATA-CH91-250GB-white_266853.html alebo na toto http://www.najnakup.sk/Porovnaj_externe-hdd_IOMEGA-Prestige-Desktop-500GB--34303_195847.html .....lebo ako vravim, notebook ma len 16 BG, takze tak ci tak budem musiet nieco poriesit.....ale vsetko co pisete, ma zaujima aj pre buducnost, tak som rada, diky
magnum
14.10.09,11:15
na switch zabudni - nepotrebujes ho, mas tam volne LAN1 takze uz len sietovy kabel a vopchat ho do LAN1 a do toho netbooku...
MonikaHaf
14.10.09,11:15
takze jeden kabel z LAN 1 do notebooku a druhy kabel taky isty z LAN 2 do PC a pojde to ? :)
MonikaHaf
14.10.09,11:17
na switch zabudni - nepotrebujes ho, mas tam volne LAN1 takze uz len sietovy kabel a vopchat ho do LAN1 a do toho netbooku...

aha, si ma predbehol :) ....no a este ako na to "kukam" z toho sietoveho kabla, ktory mam v PC vychadza dalsi kabel k adapteru, ktory ja v elektrickej sieti.....bude taky isty potrebny aj pre ten druhy sietovy kabel?
bobino38
14.10.09,11:22
...z kábla vychadza ďalší kabel?...to čo za blbosť?
magnum
14.10.09,11:23
nie nie to je napajanie pre tu skrinku a je to riesene dost barbarsky ak to vychadza zo strany pc... s tym si hlavu nelam ;)

inak k tym diskom fakt to musis zvazit sama kolko priestoru potrebujes ale ten cenovy rozdiel tych dvoch co si dala link nie je az taky velky ze by sa neoplatil ten vacsi...
marco2233
14.10.09,11:24
no, takze (som rada ze ste presli na "moju rec" :)) ten kabel co ide zo skrinky do pocitaca je zasunuty v takom porte ze LAN 2 a vedla neho je volny taky isty LAN 1 .....lenze nemam taky kabel druhy....:( ....a to by stacil iba ten switch, nie?
ak je to tak staci ti len obycajyn switch kabel

http://www.datacom-ke.sk/kable-a-redukcie-lan-sietovy-internet-utp-patch_c3621.html

zapojis ho do LAN1 a druhy koniec do NTB

PS: nemozes tu hodit fotku tej "skrinky" + ako to mas zapojene... lebo kabel z kabla... boli by sme mudrejsi.....
bobino38
14.10.09,11:25
disk o kapacite 1TB stojí okolo 100€, to by mi veru stačilo:-)
MonikaHaf
14.10.09,11:29
...z kábla vychadza ďalší kabel?...to čo za blbosť?

no tak mi to napojili chlapici z internetovej firmy...takze uz druhy nebude potrebny, hej? budem musiet vyvrtat druhu dierku do okenneho ramu na ten druhy kablik.... :) skrinka je totizto vonku....aj ked neviem preco.... (zisiel by sa SWITCH vnutorny, aj ked to by uz bolo komplikovanjsie :) ) ...a k tym 3,5´´ HDD davaju ten druhy kabel automaticky, ci to treba dokupit? resp. spytam sa, ktory je lepsi 3,5´´ alebo 2,5´´? Ktory by ste si kupili vy? Dakuejm va, naozaj, velmi ma tieto veci zaujimaju, chcela by som sa tomu trosku viac rozumiet ako byt len uzivatel, dufam, ze vas nezdrzujem od prace....
MonikaHaf
14.10.09,11:31
ak je to tak staci ti len obycajyn switch kabel

http://www.datacom-ke.sk/kable-a-redukcie-lan-sietovy-internet-utp-patch_c3621.html

zapojis ho do LAN1 a druhy koniec do NTB

PS: nemozes tu hodit fotku tej "skrinky" + ako to mas zapojene... lebo kabel z kabla... boli by sme mudrejsi.....

aha, takze nebude treba dierku do okenneho ramu :) boze, si pripadam ako z doby kamennej....(Vilma Flinstonová :))
marco2233
14.10.09,11:31
MonikaHaf .. Monika pls to chce foto... lebo z toho co si napisala som upne mumo... dierka do okenneho ramu.. nemozes predsa dast to foto?? lebo no neviem... o akych skatulkach sa tu uz bavime :)
magnum
14.10.09,11:37
k 3,5 disku davaju samozrejme aj napajaci kabel
pri 3,5ke nebyvaju problemy s kompatibilitou kedze ten ma napajanie tym druhym kablom oproti tomu obcas pri 2,5ke byvaju problemy ale je to prenosnejsie a sikovnejsie na pouzivanie napr. ja moj 2,5kovy disk mozem pouzit len s notebookom bo PC doma mi ho nedokaze rozumne napajat (ani pomocou pridavneho usb portu)

ci vrtat dierku alebo kupit switch, do tohto pichnut kabel co ti ide aktualne do pocitaca a z noveho switchu (ten ma minimalne 5 dierok LAN) dalsie dva kable do pocitaca a notebooku sa musis rozhodnut sama. vsetky spominane alternativy riesia tvoju situaciu a ani jedna ani druha ani ziadna nie je vyhodnejsia ako ostatne...
MonikaHaf
14.10.09,11:44
k 3,5 disku davaju samozrejme aj napajaci kabel
pri 3,5ke nebyvaju problemy s kompatibilitou kedze ten ma napajanie tym druhym kablom oproti tomu obcas pri 2,5ke byvaju problemy ale je to prenosnejsie a sikovnejsie na pouzivanie napr. ja moj 2,5kovy disk mozem pouzit len s notebookom bo PC doma mi ho nedokaze rozumne napajat (ani pomocou pridavneho usb portu)

ci vrtat dierku alebo kupit switch, do tohto pichnut kabel co ti ide aktualne do pocitaca a z noveho switchu (ten ma minimalne 5 dierok LAN) dalsie dva kable do pocitaca a notebooku sa musis rozhodnut sama. vsetky spominane alternativy riesia tvoju situaciu a ani jedna ani druha ani ziadna nie je vyhodnejsia ako ostatne...

dakujem krasne
marco2233
14.10.09,11:50
takze: vonku na balkone mam tu "internetovu skrinku" - z nej ide jeden kablik do prijimaca signalu, ktory je o poschodie vyssie (mame rodinny dom s pokrovim) a druhy kablik ktory ide z LAN 2 cez okenny ram do pocitaca - no a z tohto 2. kablika vychadza cierny (vid foto a prach si nevsimajte :) ) ktory je od adaptera zasunuteho v el. sieti.....(ten mi kazu niekedy vytiahnut a znovu napojit, ked nejde net - moze to byt jedna z pricin, preco nejde). Je to asi ine kafe, ale net ide, takze pohoda :)

no ked toto vidim... nechcem tym "technikov" ani stretnut... toto co urobili.. ty kokso... oni vyuxili volne zily a poslal po nich napajanie ci co to je tam??? a zalepene priesvitnou paskou...

PS mozes urobit este foto tej skrinkly na balkone??
MonikaHaf
14.10.09,11:55
no ked toto vidim... nechcem tym "technikov" ani stretnut... toto co urobili.. ty kokso... oni vyuxili volne zily a poslal po nich napajanie ci co to je tam??? a zalepene priesvitnou paskou...

PS mozes urobit este foto tej skrinkly na balkone??

foto hned poslem......ale aby som ich trosku zastala tych technikov - my sme mali povodne komp v inej izbe a prestahovali sme ho do ruhej a kabel bolo vyhodnejsie tahat nanovo cez okno na izbe, ako z izby do izby vnutrom domu, ak mi rozumiete.....no a moj muz, to vyriesil tak (kedze koncovka ktora ide do portu na PC uz cez dierku na okne nepresla, len kabel), ze kabel a koncovku odpojil, zapamatal si, ako to bolo napojene, spravil novu dierku v novom rame, kabel pretahol dnu (boze, to je slovnik) a napojil koncovku presne tak, ako bola....ibaze nemal izolacnu pasku, tak to zalepil priesvitnou.....no strach....ale vsetko je tak isto ako povodne, okrem tej pasky....idem odfotit skrinku...
MonikaHaf
14.10.09,12:26
[QUOTE=magnum;1178067]k 3,5 disku davaju samozrejme aj napajaci kabel
pri 3,5ke nebyvaju problemy s kompatibilitou kedze ten ma napajanie tym druhym kablom oproti tomu obcas pri 2,5ke byvaju problemy ale je to prenosnejsie a sikovnejsie na pouzivanie napr. ja moj 2,5kovy disk mozem pouzit len s notebookom bo PC doma mi ho nedokaze rozumne napajat (ani pomocou pridavneho usb portu)

este by ma zaujimalo, pri tychto HDD sa spomina "ATA, SATA" ....o co ide, porebujem to vediet pri kupe? :confused:
marco2233
14.10.09,17:17
no tak ti treba ten kabel na pripojenie dalsieho pc poprfipade kupit wifi router pripojit ho priamo na balkone a vyuzit wifi kartu ak ju mas v NTB .. a netreba tahat kabel
melbak
12.11.09,19:54
no ak sa ti daju oba pocitace NARAZ pripojit na internet tak tie pocitace uz vlastne mas prepojene...

takze otazka: mas oba pocitace pripojene k internetu sucasne cez ten isty router(modem/switch proste internetova skrinka)?

pridam otazku, pc a notbuk su cez router pripojene na internet, kazdy je v inej miestnosti, ale tlaciaren je len jedna pripojena k notbuku, bolo by mozne nejakym sposobom sa dostat aj z pc do tej istej tlaciarne
dakujem
Blankake
12.11.09,21:28
pridam otazku, pc a notbuk su cez router pripojene na internet, kazdy je v inej miestnosti, ale tlaciaren je len jedna pripojena k notbuku, bolo by mozne nejakym sposobom sa dostat aj z pc do tej istej tlaciarne
dakujem
Tlačiareň má wi-fi? Chceš ju mať pripojenú súčasne k PC aj NB?
Chobot
13.11.09,07:54
pridam otazku, pc a notbuk su cez router pripojene na internet, kazdy je v inej miestnosti, ale tlaciaren je len jedna pripojena k notbuku, bolo by mozne nejakym sposobom sa dostat aj z pc do tej istej tlaciarne
dakujem

AK je tá tlačiareň pripojená k NB (napr. cez USB) tak treba zosieťovať PC a NB a na NB dať zdieľať tlačiareň. Potom budeš môcť tlačiť aj z PC.

Len pozor, ak máš nejaký firewall, musíš si na NB dať povoliť IP adresu PC, lebo inak firewall na NB nepovolí prístup pre PC. Mne to chvíľu trvalo, kým som došiel na to, prečo síce vidím druhé PC v sieti, ale nemám na neho prístup (ja tak mám tlačiareň pre 2 PC).
melbak
13.11.09,17:17
AK je tá tlačiareň pripojená k NB (napr. cez USB) tak treba zosieťovať PC a NB a na NB dať zdieľať tlačiareň. Potom budeš môcť tlačiť aj z PC.

Len pozor, ak máš nejaký firewall, musíš si na NB dať povoliť IP adresu PC, lebo inak firewall na NB nepovolí prístup pre PC. Mne to chvíľu trvalo, kým som došiel na to, prečo síce vidím druhé PC v sieti, ale nemám na neho prístup (ja tak mám tlačiareň pre 2 PC).

dakujem za pomoc