delina15
14.10.09,14:08
Zdravím, pozerala som na všeličo na porade.sk, no trápi ma stále či účtovať aj zálohovú-informatívnu fakturu...či sa musí vystavovať, alebo stačí ak príjmem zálohu od klienta, mu hned vystavit vyúčtovaciu na prijatú zálohu...! a poprípade ako to tam potom zúčtovat...v prípade ak je dodávka tovaru viac ako 15dní...od zálohy...
dočítala som sa na nete, postup s tromi FA!
1. zálohová FA 395/324
2.uhrada záloh.fa 221/395 tým sa mi zruší 395 čo je v poriadku
3.vyúčtovacia FA 311/324
311/343 -viac ako 15dní dodávka-preto rozúčtované aj DPH
324/311

4. konečná FA 311/604
311/343
311/324 -
311/343 -

Je to tak správne? nedalo by sa to aj nejako jednoduchšie, bez účtovania zálohovej FA? ...pretože raz sa tu píše, že sa neúčtuje vobec zálohová informatívna,a raz aj takýto postup som tu našla...dakujem za odp. snad to je zrozumitelne položená otázka....
azla
14.10.09,14:36
Si dodávateľ.
Vystavila si zálohovú faktúru - akoby žiadosť o platbu vopred.
Túto zálohovú faktúru............. neučtuješ.
Prijatú platbu naučtuješ ..........221,211/324

1. Ak je prijatá záloha aj dodanie v tom istom mesiaci, nemusíš vystavovať faktúru k prijatému preddavku, rovno vystavíš ostrú faktúru.

§71,1
Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci.

2. Ak je prijatá záloha v inom období ako dodanie, vystaviš
a) fa k prijatému preddavku
b) ostrú vyúčtovaciu faktúru

napríklad:
http://www.porada.sk/684603-post4.html
ddeennaa
15.10.09,07:56
pozrela som si prílohu a chcela som sa spýtat na ten bod A-máš tam vetu-učtujeme iba vo výške DPH 19tis. to znamená,že na FA si dám len zaúčtovanie 324/343...akosi mi nie je zrejmé ako to zaúčtovat na tej vyučtovacej FA....či len DPH tam dat, alebo ako? pls o radu...:-( ...aby to bolo správne..
scame
21.01.11,12:33
Poraďáci, prosím Vás, mám situáciu, že na každú dodávku tovaru mám vopred prijatú platbu. Ale...
Príjmem zálohu a keďže viem, že následne po prijatí platby, ide hneď dodávka tovaru, nerobím FA-doklad k prijatej platbe, ale len na faktúre k samotnej dodávke tovaru napíšem ešte poslednú položku mínusom, kde napíšem platba prijatá dňa ..., kde túto položku nedám s rozpisom DPH, keďže som nerobila doklad k prijatej platbe. Som presvedčená o tom, že je to takto v poriadku. Vždy však na faktúre k tovaru zúčtujem len takú sumu zo zálohy, v akej sume je vystavená faktúra na tovar. Aby som napísla nejaké konkrétne čísla.
Príjmem zálohu 20.000 EUR. Tovar dodám v hodnote 19.000 EUR (vrátane DPH). Na faktúre zúčtujem zálohu vo výške 19.000 EUR, takže suma k úhrade je 0. A rozdiel zálohy v sume 1.000 EUR posuniem k zúčtovaniu v ďalšej dodávke tovaru. Takto idem celý mesiac a ak sa mi náhodou stane, že v posledný deň mesiaca mi zostane nejaká časť prijatej zálohy nezúčtovaná s tovarovou dodávkou, urobím k tejto prijatej zálohe Faktúru-doklad k prijatej platbe vo výške zostávajúcej zálohy. Následne v ďalšom mesiaci už takúto časť zálohy samozrejme pri zúčtovaní na faktúre rozpíšem s DPH. Je môj postup správny?
Mám však oberateľa, ktorý ma tlačí, aby som mu tieto faktúry nerobila takto, ale aby som mu konkrétnu zálohu zúčtovala len s jednou dodávkou a na faktúre za dodanie tovaru napísala nasledovne:
Dodaný tovar 19.000 EUR (vrátane DPH)
Prijatá záloha -20.000 EUR
Suma k úhrade -1.000 EUR
Pričom mi tomuto odberateľovi nikdy zálohu fyzicky nevraciame. Podľa mňa tento postup nie je správny. Nikdy som sa nestretla s tým, aby som to takto vyčísľovala - t.j. suma zálohy prekračuje sumu dodávky tovaru. Účtovníčka odberateľa ma však tlačí, že všetci dodávatelia jej to tak robia, že prečo len ja nechcem. Že jej sa to zdá neprehľadné.
Musela by som si tak vyrábať zbytočne nejaké ďalšie účtovné doklady, či už zápočet, či príjmové a výdavkové doklady, že sa vrátila suma zálohy a uhradila sa z toho ďalšia faktúra, prípadne by som musela robiť zápočet s faktúrou, ktorá nebola zaplatená celá. :confused:
Prosím Vás, mýlim sa? Zdá sa Vám môj postup nesprávny alebo neprehľadný?
Šípková
31.01.13,11:34
Dobry den, prosim vas, uhradili sme zalohovu fakturu do zahranicia. Prisiel tovar aj ostra faktura, avsak na mensiu sumu, ako bola vyska zalohy. Lenze rozdiel nam nebol vrateny. Ide o malu sumu, ale visí mi na ucte 314. Da sa ta 314-tka vynulovat? Dakujem.