dufulus
14.10.09,16:45
ahojte poraďáci,
majitelia s.r.o.čky chcú dávať do hnuteľného majetku na odpisovanie veci s hodnotou už od 300€
mám to dávať na 022 a potom klasicky odpisovať
alebo keď nemajú tieto veci hodnotu 1700 € sa dávajú na 029 a tak to odpisovať alebo ako by ste mi poradili (ide o sady náradia, stojany, elektrické náradie a pod. veci)

ďakujem
ondrejvla
14.10.09,19:11
ahojte poraďáci,
majitelia s.r.o.čky chcú dávať do hnuteľného majetku na odpisovanie veci s hodnotou už od 300€
mám to dávať na 022 a potom klasicky odpisovať
alebo keď nemajú tieto veci hodnotu 1700 € sa dávajú na 029 a tak to odpisovať alebo ako by ste mi poradili (ide o sady náradia, stojany, elektrické náradie a pod. veci)

ďakujem

V hodnote nad 300,€ dávam do evidencie drobného majetku, vediem to v evidencii do jedného roka pre prípad, že by sa tieto náradia s hodnotou nad 300,-€ "stratili" medzi zamestnancami, ale aj pre prípad, že potrebujem opravu napr.vŕtačky a keď ju nemám v evidencii tak nemám doklad na to, že to bolo použité v súlade s podnikaním. Odporúčam zaúčtovať na 501/A a evidovať v drobnom majetku, čiže sú odpísané jednorázovo do nákladov, ale v operatívnej evidencii majetku.
dufulus
14.10.09,21:02
ja by som to napríklad rád tak robil, ale konateľ danej spoločnosti (teda skôr spoločníci z Nemecka) si zaumienili, že oni to chcú mi nimálne 4 roky odpisovať, že to nechcú hneď do nákladov, aj keď podľa mňa to nemá zmysel, pretože karbobrúska a podobné náradie pochybujem že mu vydrží 4 roky... ale tak ako to chcú oni :(
Takto na 501 by to bolo super, evidenciu sa k tomu všetkému vedie, ale oni chcú rozložiť náklady na 4 roky aj keď tie veci majú hodnotu napr. 600€ :(

takže môžem na 022 a podľa odpisových skupín zaradiť (najčastejšie to bude v 1skupine, keďže poväčšine ide o malé náradie)?
ondrejvla
16.10.09,19:39
ja by som to napríklad rád tak robil, ale konateľ danej spoločnosti (teda skôr spoločníci z Nemecka) si zaumienili, že oni to chcú mi nimálne 4 roky odpisovať, že to nechcú hneď do nákladov, aj keď podľa mňa to nemá zmysel, pretože karbobrúska a podobné náradie pochybujem že mu vydrží 4 roky... ale tak ako to chcú oni :(
Takto na 501 by to bolo super, evidenciu sa k tomu všetkému vedie, ale oni chcú rozložiť náklady na 4 roky aj keď tie veci majú hodnotu napr. 600€ :(

takže môžem na 022 a podľa odpisových skupín zaradiť (najčastejšie to bude v 1skupine, keďže poväčšine ide o malé náradie)?

Môžeš zaradiť do majetku a odpisovať.
adato
17.10.09,12:23
Ak chcete odpisovať majetok hmotný do 1 700 EUR, nezaradzujete ho do odpisových skupín podľa zákona o dani z príjmu, ale odpisujete ho účtovne a tieto odpisy uplatňujete pre daňové účely. V internej smernici uvediete, že majetok nad 300 EUR považujete za dlhodobý majetok a uvediete spôsob odpisovania.
milenia
17.10.09,14:25
Zdravím všetkých. Mám dilemu - zaradenie zabezpečovacieho a kamerového systému - sk1 alebo2? Systém je na obchodnej prevádzke v obchodnom centre - jedná sa o jednu obchodnú jednotku, ktorá má tento priestor prenajatý.
ondrejvla
19.10.09,18:55
Zdravím všetkých. Mám dilemu - zaradenie zabezpečovacieho a kamerového systému - sk1 alebo2? Systém je na obchodnej prevádzke v obchodnom centre - jedná sa o jednu obchodnú jednotku, ktorá má tento priestor prenajatý.

Odpisová skupina 2, (6 rokov odpisovania)
kód 31.62.11 - Elektrické, akustické alebo vizuálne signalizačné prístroje, pokiaľ by si bol vo vlastných priestoroch zaradíš to do budovy (technické zhodnotenie) a odpisuješ.
adato
20.10.09,09:58
Podľa novej klasifikácie: 26.30.50 Poplachové zariadenia na ochranu proti krádeži alebo požiaru a podobné prístroje, odpisová skupina: 1
nika224
21.10.09,05:24
V prvom rade prepáčte, že to možno nesúvisí priamo s pôvodnou otázkou, ale nechcem zakladať novú tému, keďže to súvisí s majetkom a odpisovaním.
Ako by ste účtovali majetok, ktorý bol nakúpený vo februári 2009 v hodnote cca 1400 €. Je to viac ako bola pôvodná hranica majetku na odpisovanie, takže vo februári som to zaúčtovala 042 s tým, že to zaradím do majetku a budem odpisovať. V marci bol však zmenený zákon a hranica sa posunula. Ako to urobiť účtovne, aby som ho celý dala jednorázovo do nákladov? Logicky som mala zaradiť a zaúčtovať mesačný odpis už vo februári, zatiaľ som to však neurobila. Mám teda len preúčtovať z účtu 042 na účet 501xx? Niekto by však mohol oponovať, prečo nemol majetok zaradený a urobený ten mesačný odpis. Ak ho zaradím a urobím mesačný odpis, tak potom by ste to ako preúčtovali do spotreby? Nechcem robiť rozdiel, že by som účtovne naďalej odpisovala a daňovo ho dala do nákladov celý v r.2009. Firme sa aj účtovne hodí mať to celé v nákladoch tohto roka. Vopred ďakujem za akúkoľvek radu.
Kristina27
21.10.09,13:45
obstaraný majetok 25.5.2009 - OC 9205,03 eur, 1. odpis.skupina, 4roky.
mesačný odpis 9205,03/48 mesiacov = 191,771 zaokrúhľujem už tu na celé eurá nahor, na 192 eur?

RO 2009: ÚO 192*8mesiacov? Daňový O: 2302,--
RO 2010: ÚO 192*12m Daňový O: 2302,--
RO 2011: ÚO 192*12m Daňový O: 2302,--
RO 2012: ÚO 192*12m Daňový O: 2299,03 eur
RO 2013: ÚO 192*4m


neviem, či to takto môžem dať do odpisového plánu
ďakujem za každú radu!
petra:-)
21.10.09,15:02
obstaraný majetok 25.5.2009 - OC 9205,03 eur, 1. odpis.skupina, 4roky.
mesačný odpis 9205,03/48 mesiacov = 191,771 zaokrúhľujem už tu na celé eurá nahor, na 192 eur?

RO 2009: ÚO 192*8mesiacov? Daňový O: 2302,--
RO 2010: ÚO 192*12m Daňový O: 2302,--
RO 2011: ÚO 192*12m Daňový O: 2302,--
RO 2012: ÚO 192*12m Daňový O: 2299,03 eur
RO 2013: ÚO 192*4m


neviem, či to takto môžem dať do odpisového plánu
ďakujem za každú radu!

RO 2009: ÚO 192* 8m Daňový O: 2302,--
RO 2010: ÚO 192*12m Daňový O: 2302,--
RO 2011: ÚO 192*12m Daňový O: 2302,--
RO 2012: ÚO 192*12m Daňový O: 2299,03 eur
RO 2013: ÚO 192*3m
RO 2013: ÚO 181,03*1m

Záleží aj na tom ako máte odpisovanie stanovené v internej smernici. Ak ste majetok zaradili v máji a máte stanovené, že odpisovať sa začne v mesiaci zaradenia potom je uvedený postup správny, len pri odpisoch v poslednom roku je zmena, tak ako som uviedla.
Kristina27
21.10.09,15:04
áno, odpisujeme majetok v tom mesiaci, ako bol zaradený do užívania, takže od mája 2009. Ďakujem krásne!!!
nika224
22.10.09,11:33
V prvom rade prepáčte, že to možno nesúvisí priamo s pôvodnou otázkou, ale nechcem zakladať novú tému, keďže to súvisí s majetkom a odpisovaním.
Ako by ste účtovali majetok, ktorý bol nakúpený vo februári 2009 v hodnote cca 1400 €. Je to viac ako bola pôvodná hranica majetku na odpisovanie, takže vo februári som to zaúčtovala 042 s tým, že to zaradím do majetku a budem odpisovať. V marci bol však zmenený zákon a hranica sa posunula. Ako to urobiť účtovne, aby som ho celý dala jednorázovo do nákladov? Logicky som mala zaradiť a zaúčtovať mesačný odpis už vo februári, zatiaľ som to však neurobila. Mám teda len preúčtovať z účtu 042 na účet 501xx? Niekto by však mohol oponovať, prečo nemol majetok zaradený a urobený ten mesačný odpis. Ak ho zaradím a urobím mesačný odpis, tak potom by ste to ako preúčtovali do spotreby? Nechcem robiť rozdiel, že by som účtovne naďalej odpisovala a daňovo ho dala do nákladov celý v r.2009. Firme sa aj účtovne hodí mať to celé v nákladoch tohto roka. Vopred ďakujem za akúkoľvek radu.
Prosííííím, nikto mi nevie poradiť, čo s tým?
Lenka1979
22.10.09,11:44
V prvom rade prepáčte, že to možno nesúvisí priamo s pôvodnou otázkou, ale nechcem zakladať novú tému, keďže to súvisí s majetkom a odpisovaním.
Ako by ste účtovali majetok, ktorý bol nakúpený vo februári 2009 v hodnote cca 1400 €. Je to viac ako bola pôvodná hranica majetku na odpisovanie, takže vo februári som to zaúčtovala 042 s tým, že to zaradím do majetku a budem odpisovať. V marci bol však zmenený zákon a hranica sa posunula. Ako to urobiť účtovne, aby som ho celý dala jednorázovo do nákladov? Logicky som mala zaradiť a zaúčtovať mesačný odpis už vo februári, zatiaľ som to však neurobila. Mám teda len preúčtovať z účtu 042 na účet 501xx? Niekto by však mohol oponovať, prečo nemol majetok zaradený a urobený ten mesačný odpis. Ak ho zaradím a urobím mesačný odpis, tak potom by ste to ako preúčtovali do spotreby? Nechcem robiť rozdiel, že by som účtovne naďalej odpisovala a daňovo ho dala do nákladov celý v r.2009. Firme sa aj účtovne hodí mať to celé v nákladoch tohto roka. Vopred ďakujem za akúkoľvek radu.

A čo Ti bráni naďalej ho odpisovať? Prečo ho chceš dať silou mocou do spotreby? Nevadí keď si nezaúčtovala mesačné odpisy od februára, zaúčtuj si to teraz cez ID od februára do septembra a ďalej budeš pokračovať zaradom po mesiaci ako nasledujú.
Daňovo ho do nákladov nedáš nikdy, Ty ho do nákladov dostávaš postupne-prostredníctvom účtovných odpisov.
nika224
22.10.09,12:00
Lenka, ja ho potrebujem do nákladov preto, že firma je v dosť veľkom zisku a chcú si teda ponížiť daňový základ. A keď nemusím odpisovať 4 roky, lebo došlo k zmene limitu ocenenia, tak to chcem mať v nákladoch tohto roka.
petra:-)
25.10.09,11:22
Lenka, ja ho potrebujem do nákladov preto, že firma je v dosť veľkom zisku a chcú si teda ponížiť daňový základ. A keď nemusím odpisovať 4 roky, lebo došlo k zmene limitu ocenenia, tak to chcem mať v nákladoch tohto roka.

Z informácie DRSR (celé znenie tu: http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/info_nov1009.pdf )

K § 22 ods. 2 písm. a), ods. 6 písm. c) až e), ods. 7, § 29 ods. 1, 2 a 3 a § 52g ods. 6 a 7 (v znení zákona č. 60/2009 Z. z.)

Od 1.3.2009 zvyšuje sa vstupná cena hmotného a nehmotného majetku, a technického zhodnotenia majetku. Vstupná cena hmotného majetku a technického zhodnotenia majetku sa zvyšuje z 996 eur na 1 700 eur. Vstupná cena nehmotného majetku sa zvyšuje z 1 660 eur na 2 400 eur.

Pri hmotnom majetku, ktorého nadobúdacia (vstupná) cena bola
1 700 eur a menej, môže daňovník zostatkovú cenu podľa § 52g ods. 6 ZDP zahrnúť v plnej výške do daňových výdavkov za zdaňovacie obdobie končiace po 28. februári 2009 alebo pokračovať v začatom odpisovaní rovnomerným alebo zrýchleným spôsobom podľa § 27 alebo § 28 ZDP.

Zároveň sa z definície nehmotného majetku v § 22 ods. 7 ZDP vypúšťajú zriaďovacie výdavky, ktoré nie sú považované za nehmotný majetok na daňové účely. Táto zmena bola vykonaná v súlade so zmenou definície nehmotného majetku na účtovné účely v § 28 ods. 4 zákona o účtovníctve (zákon č. 61/2009 Z. z.) Zostatkovú cenu zriaďovacích výdavkov podľa § 52g ods. 7 ZDP daňovník zahrnie v plnej výške do daňových výdavkov za zdaňovacie obdobie končiace v roku 2009 v daňovom priznaní podanom po 28. februári 2009.
nika224
05.11.09,05:10
To, že môžem zahrnúť do výdavkov som vedela zo školenia. Išlo mi skôr o to zaúčtovanie - či musím urobiť mesačný odpis a potom zostatkovú cenu zaúčtovať 551/082 alebo môžem dať mínusom nezaradenú 042 a účtovať 501.:confused:
mlyn16
05.11.09,07:14
Keď zaradíš faktúru za majetok necháš do marca na účte 042 a v marci preúčtuješ na 501, tak si myslím, že nič neporušíš. Otázka je, či používaš spôsob účtovania priamo do nákladov. Lebo u nás vo firme používame spôsob cez sklady. Takže u nás by som urobila zápis v marci 111/042, príjemkou 112/111, výdajkou do používania 501/112 a na podsúvahovom účte sledujeme majetok 77/79 - drobný majetok
.
nika224
06.11.09,09:43
Nepoužívam účtovanie cez sklady. Účtujem priamo o spotrebe do sumy limitu ocenenia.
betka
09.11.09,09:57
34
Opatrenie
Ministerstva finanií Slovenskej republiky
z 12. marca 2009 č. MF/10531/2009-74,
ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky zo 16. decembra 2002 č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v znení neskorších predpisov Ministerstvo financií Slovenskej republiky podľa § 4 ods. 2 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov ustanovuje:




(4) Dlhodobý hmotný majetok, vrátane technického zhodnotenia podľa § 32 ods. 2 písm. c), uvedený
do užívania najneskôr 28.februára 2009, ktorého ocenenie sa rovná sume alebo je nižšie ako suma ustanovená osobitným predpisom9), sa považuje za dlhodobý hmotný majetok a pokračuje sa v jeho odpisovaní.

(5) Dlhodobý nehmotný majetok uvedený do užívania najneskôr 28. februára 2009, ktorého ocenenie
sa rovná sume alebo je nižšie ako suma ustanovená osobitným predpisom5), sa považuje za dlhodobý
nehmotný majetok a pokračuje sa v jeho odpisovaní.“.

Toto opatrenie nadobúda účinnosť 20. marca 2009.

Vyradili sa len zriaďovacie výdavky a zmenili sa postupy v JU, pri účtovaní tohto majetku v závislosti ZDP
nika224
09.11.09,11:04
Betka,tak ja teraz naozaj neviem... Ako sa môže rozchádzať usmernenie drsr s opatrením ministerstva? :confused: Čo s tým teda účtovne? Ja to mám stále nezaradené do užívania - zatiaľ úmyselne.
marjankaj
09.11.09,11:11
Betka,tak ja teraz naozaj neviem... Ako sa môže rozchádzať usmernenie drsr s opatrením ministerstva? :confused: Čo s tým teda účtovne? Ja to mám stále nezaradené do užívania - zatiaľ úmyselne.

Veď účtovne to môžeš odpisovať, a daňovo to odpíšeš podľa zákona o dani z príjmov. Teda upravíš to v daňovom priznaní.
nika224
09.11.09,11:14
Ale ja som to nechcela odpisovať ani účtovne - chcela som to mať rovnako v nákladoch, aby som si nemusela viesť kartu IM len kvôli účtovným odpisom.:o Nemôžem?
mlyn16
09.11.09,11:16
Keď si majetok nezaradila, tak ho nemozes ani odpisovať. Nebudú žiadne odpisy, len urob interný doklad o použití s dátumom marec 2009 alebo neskoršie a máš to vyriešené. Nič nie je porušené.
nika224
09.11.09,11:36
Veď presne takto som nad tým uvažovala, že by som to vo februári nezaradila do používania a v marci preúčtovala z účtu 042 mínusom na účet 501AE pre drobný majetok nesplňujúci limit ocenenia. Len som si nie istá, či môžem...:confused:
mlyn16
09.11.09,12:29
nič neporušuješ, len ten doklad o daní do používania musí byť z marca.
Účtovným aj daňovým obdobím je rok.
danicak
11.11.09,10:21
Ahojte,
kúpili sme PC v hodnote 600 € , zaradím do DHM, správne?,,, sme škola a kúpili sme ho z vlastných príjmov, nie z dotácie štátu resp. obce...
Olice
11.11.09,11:14
Ahojte,
kúpili sme PC v hodnote 600 € , zaradím do DHM, správne?,,, sme škola a kúpili sme ho z vlastných príjmov, nie z dotácie štátu resp. obce...
Vstupná cena pre odpisovanie DHM je od 1.3.2009 vyššia ako 1 700,- €
marjankaj
11.11.09,12:17
Vstupná cena pre odpisovanie DHM je od 1.3.2009 1 700,- €

Tak to nie je pravda. Ak obstarám DHM za 100 000 € tak nebudem odpisovať z ceny 1700 €.
Pozri príslušné paragrafy zákona o dani z príjmov.

§ 22
Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku

(1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 alebo 14 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 a nehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.

(2) Hmotným majetkom odpisovaným na účely tohto zákona sú

a) samostatné hnuteľné veci, prípadne súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie, ktorých vstupná cena je vyššia ako 1 700 eur a prevádzkovo-technické funkcie dlhšie ako jeden rok,



§ 25

(1) Vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku je

a) obstarávacia cena;118) obstarávacou cenou majetku nadobudnutého od fyzickej osoby darom alebo vkladom je obstarávacia cena zistená u darcu alebo vkladateľa, len ak ide o majetok, ktorý u darcu alebo vkladateľa nebol zahrnutý do obchodného majetku, pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania alebo vkladu by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9,
b) suma vo výške vlastných nákladov, 118)
c) reprodukčná obstarávacia cena zistená podľa osobitných predpisov;118) pri nehnuteľných kultúrnych pamiatkach sa reprodukčná obstarávacia cena určí ako cena stavby zistená podľa osobitného predpisu119) bez prihliadnutia na kategóriu kultúrnej pamiatky, na jej historickú hodnotu a na cenu umeleckých a umelecko-remeselníckych prác, ktoré sú jej súčasťou,
d) cena určená podľa písmen a) až c) pri preradení majetku z osobného užívania fyzickej osoby do obchodného majetku alebo u daňovníka nezaloženého alebo nezriadeného na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, pričom za roky nevyužívania hmotného majetku a nehmotného majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu sa odpisy neuplatňujú,
e) suma vo výške pohľadávky, ktorá je zabezpečená prevodom vlastníckeho práva k hmotnému hnuteľnému majetku a k hmotnému nehnuteľnému majetku, ktorý pri nezaplatení pohľadávky alebo jej časti prechádza do vlastníctva veriteľa, 115) znížená o čiastku splateného úveru alebo pôžičky,
f) zostatková cena majetku zistená u vkladateľa alebo darcu pri vyradení v dôsledku jeho vkladu do obchodnej spoločnosti alebo družstva alebo darovania okrem majetku vylúčeného z odpisovania,
g) obstarávacia cena majetku vylúčeného z odpisovania u vkladateľa alebo darcu pri vyradení v dôsledku jeho vkladu do obchodnej spoločnosti alebo družstva alebo darovania.
h) pre jednotlivé oddeliteľné súčasti podľa § 22 ods. 15
AMM
11.11.09,12:49
Naša spoločnosť kúpila nehnuteľnosť. Môžem ju zaradiť do majetku a začať odpisovať v deň, ktorý je zhodný s dátumom dodania na faktúre alebo musíme počkať na list vlastníctva z katastra, čo bude tak o 2-3 mesiace neskôr?
hnedoočka
11.11.09,12:53
Naša spoločnosť kúpila nehnuteľnosť. Môžem ju zaradiť do majetku a začať odpisovať v deň, ktorý je zhodný s dátumom dodania na faktúre alebo musíme počkať na list vlastníctva z katastra, čo bude tak o 2-3 mesiace neskôr?

na zaradenie do majetku spoločnosti ti slúži faktúra alebo kúpno-predajná zmluva.
marjankaj
11.11.09,13:27
na zaradenie do majetku spoločnosti ti slúži faktúra alebo kúpno-predajná zmluva.

Ja si myslím, že zaradiť majetok môžeš, až keď máš list vlastníctva z katastra. Pozri aj zákon o dani z príjmov.

§ 24
(1) Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje daňovník, ktorý má k tomuto majetku vlastnícke právo. Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje aj daňovník, ktorý nemá vlastnícke právo k tomuto majetku, ak účtuje1) alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14 o

a) hmotnom majetku pri prevode vlastníckeho práva z dôvodu zabezpečenia záväzku prevodom práva115) na veriteľa, ak sa pôvodný vlastník (dlžník) písomne dohodne s veriteľom na výpožičke116) tohto majetku počas trvania zabezpečenia záväzku,
b) dlhodobom hmotnom hnuteľnom majetku, ku ktorému vlastnícke právo prechádza na kupujúceho až úplným zaplatením kúpnej ceny a do nadobudnutia vlastníckeho práva majetok kupujúci užíva,
c) nehnuteľnej veci obstaranej na základe zmluvy, pri ktorej sa vlastnícke právo nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností, ak do nadobudnutia vlastníckeho práva nehnuteľnosť užíva,
d) hmotnom majetku prenajatom formou finančného prenájmu,
e) hmotnom majetku a nehmotnom majetku štátu, obce alebo vyššieho územného celku, ktorý bol zverený do správy rozpočtovej organizácie, príspevkovej organizácie alebo inej právnickej osobe.116a)
JankaO
11.11.09,13:42
Vlastníctvo k nehnuteľnosti sa nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľnosti. (§2 odst.2 "postupov PU")
Olice
11.11.09,14:24
Tak to nie je pravda. Ak obstarám DHM za 100 000 € tak nebudem odpisovať z ceny 1700 €.

S týmto môžem len súhlasiť.
AMM
11.11.09,18:40
Vlastníctvo k nehnuteľnosti sa nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľnosti. (§2 odst.2 "postupov PU")

Co je vlastne to povolenie vkladu? To mi vyda kataster pri zapise nehnutelnosti?
Olice
12.11.09,04:26
Co je vlastne to povolenie vkladu? To mi vyda kataster pri zapise nehnutelnosti?
Povolenie vkladu znamená, že sa stávate vlastníkom kúpenej nehnuteľnosti. Kataster dá okrúhlu pečiatku správy katastra na prvú stranu kúpnej zmluvy, zároveň je tam dátum, kedy bol vklad povolený a meno vkladárky, ktorá vklad povolila.
halúzka
18.11.09,10:12
Pekný deň prajem,
poprosím o Váš názor či je to správne

zadanie:
Konateľ spoločnosti so zamestnancom vykonal zahr.pracovnú cestu za účelom kúpy užitkového vozidla.
Spravili si cesťáky a taktiež tam dali doklady o vedľajších výdavkoch. To je v poriadku, ale práve rozmýšľam, že to nemôžem účtovať na 512 ale na 042 -ako vedľajšie výdavky na obstaranie majetku ( k tomu vozidlu). Je to tak správne?
halúzka
18.11.09,10:28
posúvam a čakám na Váš názor a rady...
Kristina27
20.11.09,16:30
V r. 2006 sme kúpili PC za 30310 SKK, odpisoval sa rovnomerne.
1.1.2009 som urobila nasledovný prepočet:
prepočet OC 1006,11 eur
prepočet odpisov 754,63 eur
prepočet ZC 251,48 eur

keďže OC majetku je menej ako 1700 eur, môžem v r. 2009 ZC zahrnúť do nákladov?

Ďakujem za /po/radu!
tuta
20.11.09,17:51
Pri hmotnom majetku, ktorého nadobúdacia (vstupná) cena bola 1 700 eur a menej, môže daňovník zostatkovú cenu podľa § 52g ods. 6 ZDP zahrnúť v plnej výške do daňových výdavkov za zdaňovacie obdobie končiace po 28. februári 2009 alebo pokračovať v začatom odpisovaní rovnomerným alebo zrýchleným spôsobom podľa § 27 alebo § 28 ZDP.
Kristina27
21.11.09,07:20
A účtovne to bude tak, že cez ID v ZC daňovej vyradím PC: 501xxx/082xxx?

Mala, ale neúčtovala som ešte mesačné účtovné odpisy, tak ani nebudem a na IK majetku dám poznámku uvedený §52g ZDP.

/účt. a daň. odpisy sa nerovnajú, obyčajne mám rozdiel ako pripoč. položku k HV, ale to ma teraz už nemusí zaujímať, však?/
casch
25.11.09,12:26
Chcem sa len uistiť, či som dobre pochopila: Ak sa rozhodnem využiť § 52 odst. 4 ZDP a preradím majetok podľa prílohy č. 1 až od 1. januára 2010, novoobstaraný majetok od 1. 3. 2009 budem tiež zaraďovať do odpisových skupín podľa starého zákona?
MilkaIňa
27.11.09,14:54
My máme vo firme vypracovaný odpisový plán, v ktorom máme vymedzené, koľko rokov budeme hmotný majetok do určitej hodnoty odpisovať. Napr. majetok do 33 euro účtujeme priamo do spotreby /501/, pri majetku s obstarávacou cenou od 33 euro do 170 euro uplatňujeme 50-percentný odpis pri zaradení a 50-percentný odpis pri vyradení majetku, ostatný majetok s obstarávacou cenou do 1700 euro odpisujeme 4 roky./ 042/ Majetok nad 1700 euro sa už riadi zákonom o dani z príjmu a zatrieďuje sa do jednotlivých odpisových skupín. Vypracujte si aj vy odpisový plán, v ktorom si určíte ako budete majetok do 1700 euro odpisovať. Je to len na Vás.
Dúfam, že som ti trochu pomohla.:)
AntekaK
28.11.09,11:14
Ahojte,
keď je dodaná výrobná linka vrátane 2 ks náhradných dielcov, majú ísť do obstarania dlhodobého hmotného majetku aj tieto náhradné diely? Ďakujem.
JuKaS
28.11.09,11:22
Ak sa tie dielce vo výrobnej linke už nachádzajú, a tieto sú náhradné, tak nevstupujú do ceny majetku.
alena024
13.01.10,13:29
mam otázku.
ake suma presne bola na rok 2009 ako max. ak ste chceli napr auto dat do nkladov jednorázovo a nemuset ho odpisovat postupne?
marjankaj
13.01.10,13:57
A účtovne to bude tak, že cez ID v ZC daňovej vyradím PC: 501xxx/082xxx?

Mala, ale neúčtovala som ešte mesačné účtovné odpisy, tak ani nebudem a na IK majetku dám poznámku uvedený §52g ZDP.

/účt. a daň. odpisy sa nerovnajú, obyčajne mám rozdiel ako pripoč. položku k HV, ale to ma teraz už nemusí zaujímať, však?/

V tom prípade by som rád videl tvoj plán účtovných odpisov.
zlatko7979
14.01.10,20:45
Chcem sa len spýtať čo je správne. Kúpil som osobné auto od seba "kúpnou zmluvou" v hodnote 4250 € má 6 rokov môžem si to auto odpisovať 4 roky aj ked je staré. Lebo známa mi povedala že nemôžem. Tak sa chcem ujistiť a keď som ho kúpil (prepísal) 27.12. aj by som mohol odpisovať tak beriem v roku2009 pri odpisovaní 1 mesiac? Vďaka za odpoveĎ.
marjankaj
14.01.10,21:12
Chcem sa len spýtať čo je správne. Kúpil som osobné auto od seba "kúpnou zmluvou" v hodnote 4250 € má 6 rokov môžem si to auto odpisovať 4 roky aj ked je staré. Lebo známa mi povedala že nemôžem. Tak sa chcem ujistiť a keď som ho kúpil (prepísal) 27.12. aj by som mohol odpisovať tak beriem v roku2009 pri odpisovaní 1 mesiac? Vďaka za odpoveĎ.

Prilož ofotený technický preukaz. Ešte som taký nevidel.:confused:
zlatko7979
14.01.10,21:21
Ako si to myslel?
marjankaj
14.01.10,21:32
Ako si to myslel?

Som zvedavý ako ti to prepísali na dopravnom inšpektoráte.
zlatko7979
14.01.10,22:29
Jáj, ja som tam nenapísal, že som to odkupoval od fyz. osoby ako ja na firmu sro. A poradíš mi ako to mám urobiť? Díky moc.
marjankaj
15.01.10,07:18
Jáj, ja som tam nenapísal, že som to odkupoval od fyz. osoby ako ja na firmu sro. A poradíš mi ako to mám urobiť? Díky moc.

S.r.o. to zaradí do majetku. Účtovný odpis bude 1 mesiac( suma podľa toho koľko si zvolíš dobu odpisovania, napríklad 48 mesiacov, potom UO=4250/48=88,54 €, zaokrúhlenie si môžeš sám určiť v odpisovom pláne) a daňový odpis bude 1/4 vstupnej ceny(4250 €)