ilona
24.08.05,08:05
Súrne potrebujem poradiť:máme zamestnankynu,ktorá bola v r.2004
na polovičnom prac.úväzku.Nevyčerpala si dovolenku a v tomto roku prešla na plný pracovný úväzok /zrušili jej invalidný/.Teraz si túto dovolenku chce čerpať a môj problém je v tom,či tá dovolenka bude 8 hodinová,alebo
4 hodinová.Ďakujem .
ivetaj
24.08.05,06:35
Myslím, že nezáleží na tom koľko hodín robí. Má prostre napr. 1 deň dovolenky bez ohľadu na to koľko robí. Takže tá dovolenka bude teraz 8 hodinová.
janaGT
24.08.05,06:40
podľa mňa dovolenku z roku 2004 si bude čerpať ako 4 hodinovú. Až dovolenku ktorá jej patrí za plný prac. úväzok si bude čerpať ako 8 hodinovú.
Tweety
24.08.05,07:07
Myslím, že nezáleží na tom koľko hodín robí. Má prostre napr. 1 deň dovolenky bez ohľadu na to koľko robí. Takže tá dovolenka bude teraz 8 hodinová.odvolávam súhlas
Zita4
24.08.05,07:16
Trošku som sa unáhlila v súhlasení aj ja. Samozrejme, keďže dovolenka vznikla za iných podmienok, nemôže sa odrazu zmeniť len preto, že si ju nevyčerpala načas.
enave
24.08.05,07:52
Nie som si celkom istá. Ako by ste postupovali v prípade zamestnanca, ktorý pracuje v tomto roku na celý úväzok, dovolenku si nevyčerpá a od 1.1.2006 začne pracovať na polovičný úväzok. Poskytnete mu namiesto štyroch týždňov osemtýždňov dovolenky?? Zákonník práce hovorí o týždňoch dovolenky, nie o dňoch, alebo hodinách.
Maňaska
24.08.05,07:54
podľa mňa dovolenku z roku 2004 si bude čerpať ako 4 hodinovú. Až dovolenku ktorá jej patrí za plný prac. úväzok si bude čerpať ako 8 hodinovú.Ja by som nesúhlasila. Zákonník práce garantuje 4 týždne dovolenky za odpracovaný rok. Nevyčerpanú dovolenku dovoľuje čerpať aj nasledujúci rok. Nikde nie je povedané, že sa má dovolenka krátiť, ak sa mení týždenný pracovný úväzok. Vždy sa počítajú dni. Podľa mňa je správna odpoveď tá, že zamestnankyňa si môže čerpať všetky dni starej dovolenky.Možno exituje nejaká interná smernica, ktorá toto rieši priamo vo firme. Ale to by som namietala, že Zákonník práce má vyššiu moc.
Luba2
24.08.05,07:55
Ja by som pri takýchto zmenách prikázala dovolenku vyčerpať /v obidvoch prípadoch/ a až potom zmeniť podmienky v pracovnej zmluve. Ale ak sa tak nestalo, tak by som postupovala tak, ako som vyššie súhlasila.
ilona
24.08.05,08:59
Ja súhlasím s tým,že za 4 hod.prac.čas by si mala vyčerpať aj 4 hod.dovolenku,takže by som za 1 deň dovolenky odrátala 2 dni dovolenky z r.2004.Kto má môže za toto napadnúť a aké nepríjemnosti z toho môžem mať?
ilona
24.08.05,09:13
Volala som na inšpektorát práce a tam mi povedali,že mám zostatok starej podľa hodín prepočítať na novú,takže za 20 dni vlanajšej bude mať 10 dní v roku 2005 8 hodinovej.Nemám to síce na papieri,ale aj tak to tak urobím.
myrjam
24.08.05,09:17
Zák.práce § 101: Za odpracovaný čas sa považuje deň, v ktorom zamestnanec odpracoval prevažnú časť SVOJEJ zmeny.
Všade je ako podmienka uvedený počet odpracovaných dní, nikde sa nepíše o hodinách.Čiže dovolenka sa nečerpá po hodinách, ale po dňoch. Myslím, že sa tu už o tom písalo. Problém je asi v určitej "nespravodlivosti" - robila 4 hodiny a dovolenkovať bude 8. Ale predsa o to nižší bude mať dovolenkový priemer, aspoň 1. Q, nie?
Luba2
24.08.05,09:37
Ale podľa otázky sa jedná o priemerku za 2 Q. A to už je rozdiel.
Kačena I.
24.08.05,10:32
Volala som na inšpektorát práce a tam mi povedali,že mám zostatok starej podľa hodín prepočítať na novú,takže za 20 dni vlanajšej bude mať 10 dní v roku 2005 8 hodinovej.Nemám to síce na papieri,ale aj tak to tak urobím.
Ja súhlasím s inšpektorátom. Veď jej v skutočnosti toľko dovolenky ostalo - v hodinách.
myrjam
24.08.05,10:55
Soráč, ja som akosi zostala na začiatku roku 2005...ale každopádne inšpektorát je asi najvyšším arbitrom, aj keď by som si od nich vypýtala na aký paragraf, smernicu, atď. sa môžem odvolať. Veľa smajlíkov a chuti do práce!!!
elenka
24.08.05,11:28
Ale podľa otázky sa jedná o priemerku za 2 Q. A to už je rozdiel. Plne súhlalsím s Luba2 - vôbec nezáleží na dňoch ale na peniazoch. On ma rovnaký počet dní dovolenky podľa ZP, či je na kratší pracovný čas alebo ustanovený pracovný čas. Ibaže - keď pracuje na kratší pracovný čas tak má aj mzdu zodpovedajúcu tomuto času aj priemerku za dovolenku podľa výšky úväzku. Ak mu chcete vyplatiť dovolenku z obdobia kedy bol na skrátený prcovný čas v období keď už pracuje na plný - ustanovený pracovný čas, tak rozdiel je vo výške priemernej mzdy. Najlepšie by bolo, keby si dovolenku ku vťahujúcu sa na kratší pracovný čas vyčerpal pri prechode na zmenu na plný úväzok.
Pekný deň