kamilka22381
14.10.09,18:13
Dobrý deň,
pracovala som na dohodu o vykonaní práce v reštaurácii. na prevádzke zmizli peniaze (konkrétne 100,- €). nepodpisovali sme žiadnu hmotnú zodpovednosť. peniaze nezmizli z kasy, ale z barového pultu. v neuzamknutom šuplíku mal šéf peňaženku s peniazmi. políciu neinformoval.
šéf teraz pri výplate mzdy mi stiahol 100,- €. vraj stiahol všetkým zamestnancom po 100,-€. žiadny doklad nepredložil, ani som nič nepodpisovala. nesúhlasím s tým, a peniaze som neprevzala.
má právo mi stiahnuť z výplaty? alebo sa dopúšťa trestného činu?
ako mám teraz postupovať? zajtra sa mám so zamestnávateľom stretnúť.
ďakujem za rýchle odpovede.
IvetaH
14.10.09,16:21
Ak je skutočnosť presne ako popisuješ, šéf jedná na 100%protizákonne.
Len sa nedaj.
Stanislav 1975
14.10.09,17:08
Dobrý deň,
pracovala som na dohodu o vykonaní práce v reštaurácii. na prevádzke zmizli peniaze (konkrétne 100,- €). nepodpisovali sme žiadnu hmotnú zodpovednosť. peniaze nezmizli z kasy, ale z barového pultu. v neuzamknutom šuplíku mal šéf peňaženku s peniazmi. políciu neinformoval.
šéf teraz pri výplate mzdy mi stiahol 100,- €. vraj stiahol všetkým zamestnancom po 100,-€. žiadny doklad nepredložil, ani som nič nepodpisovala. nesúhlasím s tým, a peniaze som neprevzala.
má právo mi stiahnuť z výplaty? alebo sa dopúšťa trestného činu?
ako mám teraz postupovať? zajtra sa mám so zamestnávateľom stretnúť.
ďakujem za rýchle odpovede.

To je na porade dnes už druhý prípad Slovenského kapitalizmu...:mad::mad::mad:
A čo keď nabudúce povie,že mu z peňaženky zmizlo 20000eur?
Jednoznačne sa nedaj...
kamilka22381
14.10.09,17:28
zajtra sa mám s ním stretnúť a teraz neviem, či mám peniaze prevziať, alebo nie. čo ak mi nedá nijaký doklad, že mi stiahla...
neviem, čo mám robiť. mám podať na ňu trestné oznámenie. ale veď nemám žiadny doklad. neviem, neviem...
arizona
14.10.09,21:03
zajtra sa mám s ním stretnúť a teraz neviem, či mám peniaze prevziať, alebo nie. čo ak mi nedá nijaký doklad, že mi stiahla...
neviem, čo mám robiť. mám podať na ňu trestné oznámenie. ale veď nemám žiadny doklad. neviem, neviem...

... a keď Ti dá doklad, čo z toho máš? :confused:
Je na ňom, aby dokázal, že tie peniaze naozaj v peňaženke mal, koľko v nej mal a pod. a mal to riešiť zavolaním Polície, ak došlo ku krádeži.
( Ak máš možnosť, zisti si, či takéto niečo neurobil aj skôr,možno len hľadá spôsoby , ako nevyplatiť mzdy brigádnikom)
Prečo majú iní ľudia platiť za jeho nezodpovednosť, ak si na peňaženku nedáva pozor?

Ak Ti to šéf predsa len stiahne z výplaty, odlož si výpl. pásku (mala by si )
Určite to pošli aj príslušnému inšpektorátu práce . http://www.porada.sk/t82252-podnet-na-inspektorat-prace.html
Xanti
14.10.09,21:07
... a keď Ti dá doklad, čo z toho máš? :confused:
Je na ňom, aby dokázal, že tie peniaze naozaj v peňaženke mal, koľko v nej mal a pod. a mal to riešiť zavolaním Polície, ak došlo ku krádeži.
( Ak máš možnosť, zisti si, či takéto niečo neurobil aj skôr,možno len hľadá spôsoby , ako nevyplatiť mzdy brigádnikom)
Prečo majú iní ľudia platiť za jeho nezodpovednosť, ak si na peňaženku nedáva pozor?

Ak Ti to šéf predsa len stiahne z výplaty, odlož si výpl. pásku (mala by si )
Určite to pošli aj príslušnému inšpektorátu práce . http://www.porada.sk/t82252-podnet-na-inspektorat-prace.html
Myslím, že z oficiálnej pásky jej to nestrhne. Dá jej pásku a dá podpísať prevzatie výplaty o 100 eur vyššej ako v skutočnosti vyplatí. A ked to podpíše, tak vlastne nemá žiaden doklad nič, že jej vyplatili o 100 eur menej.

Tažko radiť čo robiť, ale určite by som si nedala siahnuť na toľko prachov z výplaty. A vadila by som sa, alebo žiadala zaslať peniaze na účet. Že v hotovosti ich nepreberieš ( na účet nemôže poslať menej a ked pošle tak máš dôkaz, že tam je rozdiel oproti páske ) bezdôvodný.
arizona
14.10.09,21:26
Myslím, že z oficiálnej pásky jej to nestrhne. Dá jej pásku a dá podpísať prevzatie výplaty o 100 eur vyššej ako v skutočnosti vyplatí. A ked to podpíše, tak vlastne nemá žiaden doklad nič, že jej vyplatili o 100 eur menej.

Tažko radiť čo robiť, ale určite by som si nedala siahnuť na toľko prachov z výplaty. A vadila by som sa, alebo žiadala zaslať peniaze na účet. Že v hotovosti ich nepreberieš ( na účet nemôže poslať menej a ked pošle tak máš dôkaz, že tam je rozdiel oproti páske ) bezdôvodný.
Napadlo to aj mňa, že to môže zamestnávateľ skúsiť...ale snáď Kamilka nie je taká hlúpa, aby podpísala, že prevzala peniaze, ktoré v skútočnosti neprevzala...Veď 100€ je pre brigádnika obrovský peniaz.
Xanti
14.10.09,21:29
Napadlo to aj mňa, že to môže zamestnávateľ skúsiť...ale snáď Kamilka nie je taká hlúpa, aby podpísala, že prevzala peniaze, ktoré v skútočnosti neprevzala...Veď 100€ je pre brigádnika obrovský peniaz.
Len ak použije zastrašovanie, tak asi podpíše. Alebo jej povie, že podpisuje preberanie výplatnej pásky.

Ináč je to riadne hlúpe. Lebo ked tak sa mali zložiť a nie každému stiahnuť, ved je to obohacovanie sa .
IvetaH
15.10.09,16:01
Šéf mal volať políciu a v žiadnom prípade neobviňovať zamestnancov. Veď je to krivé obvinenie, alebo urážka alebo hocičo iné nechutné.
A to skladanie sa, no to nehrozí v žiadnom prípade. Keď som nič neurobila, nemám dôvod sa niekomu skladať na jeho chýbajúce peniaze. Na základe čoho?
kamilka22381
16.10.09,13:57
ďakujem za odpovede.
bola som pri šéfovi. samozrejme, peniaze mi chce stiahnuť, ale nechce mi vydať žiadny doklad. chcel mi podstrčiť papiere, že som zarobila menej a tak. nedala som sa a nič som nepodpísala. teraz mu idem poslať výzvu na vyplatenie mojej plnej mzdy, ináč to dám na súd. mám vyplnenú dochádzku, podľa ktorej mi musí vyplatiť 107,-€ v čistom. z princípu sa budem hádať a dožadovať sa svojho.
Eulalia
16.10.09,14:04
Zamestnávateľ môže stiahnuť z výplaty (samozrejme len cez výplatnú pásku) iba to, čo povoľuje Zákonník práce. Toto, čo robí Tvoj šéf je protizákonné. Takže ho písomne vyzvi na zaslanie celej výplaty a ak ju nedostaneš, ihneď podaj podnet na inšpektorát práce. Uspela by si aj na súde, ale to je na dlhšie.