GAP
14.10.09,22:08
Poradil by mi niekto - odpovedal? Mám zopár otázok. Začala som robiť na pozemkovom spoločenstve lesov a teda niesom si ista či mam viesť v PÚ alebo JÚ. Minuleho roku sa viedlo v PÚ. V predchadzajúcom účtovnom období sme nedosiahli príjmy 99581,76€. A teda podľa zákona o účtovníctve §9 ods. 2 pis. e) ak tomu dobre rozumiem tak by som mohla viesť v JÚ. Len neviem či to platí iba pre pozemkové spoločenstvá (tým myslím iba pozemky ako sú napríklad pasienky) alebo k tomu patrí aj pozemkové spoločenstva lesov. A ďalej neviem či robím správne že sme všetci (6) zamestnaní na dohodu o vykonaní práce. Môže byť aj predseda zamestnaný na dohodu? A keďže spolčenstvo spravuje lesy fyzickým osobám , tak ako to je zo zmluvami že sa im hospodárime na ich lesoch? Nemohli by ste mi dať vzor zmluvy? A ešte ďalej neviem ako je to z dividentami? Kedy sme povinný vyplácať a kedy nie? Musí to byť zaznamenané v zmluve? Tohto roku to vyzerá že bude zisk iba minimalny, to znamená že v podstate nám ostane len na naše mzdy. Nikdy som nerobila na poz. spoločenstve a teda neviem ako mam postupovať.
a_je_to
15.10.09,21:23
Skús zadať do vyhľadávača "pozemkové spoločenstvá" a zo zobrazenej ponuky vyber napr. pozemkové spoločenstvá, urbáre - zakladateľ témy "mariab" v okruhu Neziskové organizácie..... Je tam 168 príspevkov na tieto otázky. Čítaj od zadu, tie sú najnovšie. Pozri aj ďalšie príspevky.
Ďalej si nádi zákon č. 181/1995 Z.z. o pozemkových spoločenstvách, tam sa veľa dočítaš.
Inak...pozemkové spoločenstvá sú všetky, ktoré sú založené podľa citovaného zákona. Ak neprekročí limit, teraz už 200 tis. Eur obratu, tak môže viesť JÚ. Ale pre urbár aj pri nižších obratoch je JÚ nedostačujúce, kvôli zložitým zúčtovacím vzťahom, ktoré sa v JÚ nedajú zobraziť a evidovať. Všade celé výbory a dozorné rady pracujú na dohodu o pracovnej činnosti. Aj vaše spoločenstvo má zmluvu, bez zmluvy by ho obvodný lesný úrad nezaevidoval. Musí ju mať predseda, alebo niekto z výboru. PS nemá dividendy, ale podiely a delí ich...ak je z čoho a ak tak rozhodne valné zhromaždenie na návrh výboru....preštuduj ten zákon.
GAP
15.10.09,22:36
Neodpíše, neporadí, nepomôže nikto? :mad: Ak som niečo napísala nezrozumiteľne tak sa pýtajte. :confused: Fakt by som potrebovala poradiť.
GAP
15.10.09,23:58
Nevšimla som si že prišiel príspevok, ďakujem. Prečítam si tie zákony, dúfam že budem múdrejšia.
GAP
16.10.09,12:28
Ešte by som mala jednu otázočku. Vediem podklady pre účtovníctvo a mzdy doma na svojom osobnom počítači, a chcela by som aby sme kúpili na poz. spoločenstvo počítač,ktorý vyradili z inej firmy za sumu 166€. Počítač má Windows XP ale nemá licenciu. Môžme takyto počítač kúpiť? Účtovný program a program na mzdy budem mať s licenciou a tiež chcem byť pripojená na internet. Ako je to s kontrolami na programy vo firmach?Odpíšte mi niekto.