S.Ch.
15.10.09,07:24
Dobrý deň, poprosím Vás o Váš názor:
Dodávateľ služby (platca DPH) nám ako zdaniteľnej osobe vystavil za úhradu vykonanej služby príjmový pokladničný doklad. Faktúru nám však nevystavil. Príjmový pokladničný doklad má všetky náležitosti podľa § 71 ods 2 zákona o DPH, len nemá názov faktúra. Môžeme na základe tohto dokladu odpočítať DPH? Nie je pre dodávateľa povinnosť vystaviť "klasickú faktúru?" Ďakujem.
vikinka
15.10.09,07:30
Ak PPD spĺňa náležitosti podľa § 71 ZDPH,tak sa považuje za faktúru,je nárok na odpočet.
Mária.K.
15.10.09,07:30
Dobrý deň, poprosím Vás o Váš názor:
Dodávateľ služby (platca DPH) nám ako zdaniteľnej osobe vystavil za úhradu vykonanej služby príjmový pokladničný doklad. Faktúru nám však nevystavil. Príjmový pokladničný doklad má všetky náležitosti podľa § 71 ods 2 zákona o DPH, len nemá názov faktúra. Môžeme na základe tohto dokladu odpočítať DPH? Nie je pre dodávateľa povinnosť vystaviť "klasickú faktúru?" Ďakujem.
Nie je podstatné ako sa doklad nazýva. Podstatné je, aby mal všetky náležitosti stanovené zákonom.
Jana Acsová
15.10.09,07:38
Marianna01
15.10.09,07:41
Ak PPD spĺňa náležitosti podľa § 71 ZDPH,tak sa považuje za faktúru,je nárok na odpočet.

mimotemy
súhlasím, niekedy je však klientom oveľa jednoduchšie povedať - zožeňte si k tomu faktúru, ako vysvetľovať, ktoré náležitosti podľa príslušného § musí ten doklad mať... žiaľ, ekonomické povedomie podnikateľov býva fakt nízke.

To samozrejme neplatí o zadávateľovi otázky, ale o mojich klientoch
S.Ch.
15.10.09,07:42
Aké rýchle odpovede :) ! Ďakujem veľmi pekne.
Ivuchak
20.11.09,11:34
Mám tiež len PPD s IČO-m dodávateľa - bez pečiatky, faktúru akosi neviem od neho dostať. Je FO a nie je platiteľ DPH. Na PPD je popis služby, za ktorú sme platili. Má povinnosť vystaviť faktúru? Ďakujem pekne.
babi2
20.11.09,11:43
Mám tiež len PPD s IČO-m dodávateľa - bez pečiatky, faktúru akosi neviem od neho dostať. Je FO a nie je platiteľ DPH. Na PPD je popis služby, za ktorú sme platili. Má povinnosť vystaviť faktúru? Ďakujem pekne.
Nemusíš mať faktúru, ten PPD má vlastne náležitosti, aké by mala faktúra, pečiatka nie je povinná
Ivuchak
20.11.09,11:51
To si ma potešila, že ho už nebudem prenasledovať a asi aj jemu to urobí radosť:D.Diky moc.
Mariana42
23.11.09,08:28
Dobrý deň ,prosím o pomoc - tiež mám problém týkajúci sa daňového dokladu:
5.9. sme dostali preddavkovú faktúru od dodávateľa /faktúra bola vystavená aj s DPH - dátum dodania 6.9. na požadovanú zálohu 11.900€/.
Dňa 10.9. som uhradila požadovanú čiastku 11.900€.
Dodávateľ však nie je ochotný vystaviť vyúčtovaciu faktúru na zálohu - tvrdí, že nárok na odpočet mám na základe preddavkovej faktúry + máme zmluvu o dielo, kde je zakotvené, že kedy sa má zaplatiť záloha.
Podľa mňa však na základe týchto dokladov nám právo na odpočet nevzniká, lebo na preddavkovej fakt. mám dátum dodania nesprávne uvedený - podľa § 19 ods. 4 - v tomto prípade dátum dodania vzniká dňom prijatia platby.
Kto z nás má pravdu?
Vopred ďakujem za odpoveď
Mariana
Tweety
23.11.09,08:30
Dobrý deň ,prosím o pomoc - tiež mám problém týkajúci sa daňového dokladu:
5.9. sme dostali preddavkovú faktúru od dodávateľa /faktúra bola vystavená aj s DPH - dátum dodania 6.9. na požadovanú zálohu 11.900€/.
Dňa 10.9. som uhradila požadovanú čiastku 11.900€.
Dodávateľ však nie je ochotný vystaviť vyúčtovaciu faktúru na zálohu - tvrdí, že nárok na odpočet mám na základe preddavkovej faktúry + máme zmluvu o dielo, kde je zakotvené, že kedy sa má zaplatiť záloha.
Podľa mňa však na základe týchto dokladov nám právo na odpočet nevzniká, lebo na preddavkovej fakt. mám dátum dodania nesprávne uvedený - podľa § 19 ods. 4 - v tomto prípade dátum dodania vzniká dňom prijatia platby.
Kto z nás má pravdu?
Vopred ďakujem za odpoveď
Mariana
Mali ste obdržať faktúru k zaplatenému preddavku na základe ktorej si uplatníte nárok na odpočet dph.
Marianna01
23.11.09,15:04
Mám tiež len PPD s IČO-m dodávateľa - bez pečiatky, faktúru akosi neviem od neho dostať. Je FO a nie je platiteľ DPH. Na PPD je popis služby, za ktorú sme platili. Má povinnosť vystaviť faktúru? Ďakujem pekne.

to, že na doklade nie je pečiatka, nie je žiadna chyba. Viac by ma zaujímalo, že tam nie je DIČ...
Ivuchak
23.11.09,15:11
to, že na doklade nie je pečiatka, nie je žiadna chyba. Viac by ma zaujímalo, že tam nie je DIČ...

Musí byť? Neviem si ho totiž zistiť. nie je platca DPH. Myslíte, že by nám to kontrola vyhodila z nákladov?
JarkaL
23.11.09,15:26
Musí byť? Neviem si ho totiž zistiť. nie je platca DPH. Myslíte, že by nám to kontrola vyhodila z nákladov?

DIČ má každý, aj keď nie je platca DPH. Asi si to mýliš s IČ DPH, ktoré je rovnaké ako DIČ, len má pred tým SK.
Ivuchak
23.11.09,15:39
DIČ má každý, aj keď nie je platca DPH. Asi si to mýliš s IČ DPH, ktoré je rovnaké ako DIČ, len má pred tým SK.

Ved práve, ak by mal IC DPH, najdem si ho na portáli DÚ . Ale ked nie je , neviem DIČ, lebo taký register som nenašla. Zaujíma ma, či budeme mať problém s daniarmi aj my, keď DIČ na PPD nie je. Ak si to on neprizná, to už nie je naša vec.Podpis príjemcu tam je.