PBEA
15.10.09,08:38
Ahojte môžete mi poradiť ako mám zaúčtovať faktúru z ČR vystavenú bez Dph, ktorá znie: doprava náhradných dielov na stroj. Je to faktúra len za dopravu, zaúčtujem ju na 518?, a dám samozdanenie samouplatnenie? Ďakujem za radu!
Jana Acsová
15.10.09,06:43
Ahojte môžete mi poradiť ako mám zaúčtovať faktúru z ČR vystavenú bez Dph, ktorá znie: doprava náhradných dielov na stroj. Je to faktúra len za dopravu, zaúčtujem ju na 518?Dopravu zaúčtujete tam, kde zaúčtujete náhradné diely. Ak ste účtovali o materiálových nákladoch, aj doprava bude materiálový náklad. Ak inak, náklad vždy bude súvisieť s dodávkou. Jedná sa o typický vedľajší náklad obstarania náhradných dielov.

...dám samozdanenie samouplatnenie? Ďakujem za radu!
Áno, ak sa jedná o službu s miestom dodania v tuzemsku, samozdaňujete.
PBEA
18.10.09,19:22
no ono je totiž tak, že daná firma nám mala doniesť náhrad né diely a pomôcť pri oprave stroja, ale zistili že na daný stroj už náhradné diely neexistujú, tak sme im preplatili len dopravu, lebo sa unúvali prísť k nám a poradili nám ako daný stroj opraviť, preto žiadne náhradné diely, len doprava. A preto sa pýtam, či na 518 a či to samozdanenie samouplatnenie dakujem
Jana Acsová
19.10.09,08:35
no ono je totiž tak, že daná firma nám mala doniesť náhrad né diely a pomôcť pri oprave stroja, ale zistili že na daný stroj už náhradné diely neexistujú, tak sme im preplatili len dopravu, lebo sa unúvali prísť k nám a poradili nám ako daný stroj opraviť, preto žiadne náhradné diely, len doprava. A preto sa pýtam, či na 518 a či to samozdanenie samouplatnenie dakujem
Problém vznikne vždy ak sa nejasne nadefinujú vzťahy. K čomu vlastne došlo? Objednali ste si náhradné diely, ale tieto nie sú. Firma z ČR t.j. jej zamestnanci prišli do SR a radili. A dohodli ste sa na úhrade dopravy. Koho? Predpokladám zamestnancov? Ak áno, tak si zadefinujte službu. A nebude to doprava, ale spomínané poradenstvo. Ostatné je vecou dohodnutej ceny. Následne je možné predmetnú službu posúdiť podľa § 15 ods. 8, kde platí prenos daňovej povinnosti.

A účtovanie záleží od druhu prijatej služby. Ak je možné chápať Váš problém tak ako uvádzam, nie je možné transakciu zúžiť na dopravu. Vy ste si neobjednali dopravu českých odborníkov na Slovensko, ale ich poradenstvo. Predmetná dodávka sa pretransformovala z pôvodne zamýšľaného dovozu náhradných dielov. Dôležité je určiť, k čomu v konečnom dôsledku došlo. Pomenovať si službu.
PBEA
19.10.09,11:24
Faktúra znie doprava náhradných dielov na stroj, tak som to dala na prepavne 518XXX