Nina2
15.10.09,13:41
Dobrý deň
Mám zamestnankyňu, ktorá v marci nastúpila na materskú dovolenku, v októbri je končí 28 týždňov čerpania materskej dovolenky.Chcem sa spýtať, či má nárok na preplatenie dovolenky, ktorá je vznikla počas roku 2009, ktorú si nestihla vyčerpať a ktorá je vznikla za 28. týždňov materskej dovolenky.Má vôbec nárok na jej preplatenie, alebo treba počkať kým nastúpi do práce?Za reakcie vopred ďakujem.
alušik
15.10.09,11:50
Dovolenku jej nemôžete preplatiť. Môže ju čerpať teraz po skončení materskej dovolenky pred nástupom na rodičovskú dovolenku, alebo až po skončení rodičovskej dovolenky.;)

Viď § 113 ZP ods.

(2) Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, zamestnávateľ je povinný poskytnúť ju zamestnancovi tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka. Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku jej (mu) zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.
hena22
15.10.09,11:51
Na preplatenie nárok nemá, jedine, že by končila PP. Ale má nárok na jej čerpanie po ukončení MD a RP (§113 ods2) t.j. nemusí ju vyčerpať do konca nasledujúceho roka ako bežný zamestnanec.
A voľakedy platilo, že ju môže čerpať medzi MD a RP ak sa tak rozhodne (to už neviem na 100% či platí aj teraz).
alušik
15.10.09,11:56
Ohľadom preplatenia dovolenky pozri § 116
(1) Zamestnancovi patrí za vyčerpanú dovolenku náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(2) Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(3) Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru...

Iná možnosť preplatenia dovolenky nie je...
Nina2
15.10.09,12:17
Obdobie medzi MD a RP - môže byť dovolenka?Ale nesmie poberať aj rodičovský príspevok a čerpať dovolenku, treba iba jedna z týchto možností.Mám pravdu?Ďakujem.
brčko
15.10.09,13:01
Obdobie medzi MD a RP - môže byť dovolenka?Ale nesmie poberať aj rodičovský príspevok a čerpať dovolenku, treba iba jedna z týchto možností.Mám pravdu?Ďakujem.

mamičky, čo začali poberať RP pred 1.1.09, t.j. ktoré poberajú RP podla zákona o RP účinnho do 31.12.08, môžu poberať RP aj popri poberaní náhrady mzdy za dovolenku.

Pre ostatné záleží vždy na konkrétnom dátume ukončenia MD a začiatku RD. Ak napr. končí MD 3.10.09 a od 4.10.09 do 30.10.09 čerpá riadnu dovolenku (predpokladám, ak nebola dlhodobo PN, tak má nárok na dovolenku za celý kalend.rok 2009 bez krátenia, takže záleží len od toho, kolko stihla vyčerpať) a od 31.10.09 čerpe RD, tak bude mať nárok na RP aj za 10/09 v plnej výške, lebo stačí, ak splní podmienky na nárok na RP časť mesiaca (t.j. stečí aj 1den) a má nárok na celomesačnú výšku RP.

ak by čerpala dovolenku od 4.10.-4.11.09, tak za 10/09 nárok na RP nemá.;)

ak by čerpala dovolenku 5.10.09- 5.11.09 a dna 4.10.09 čerpala RD, tak nárok má aj za 10/09 (aj ked to by bolo dosť papierovačiek)

(P.s. nepozerala som však kalendár, takže som neriešila pracovné dni a víkendy)

aj ked mne osobne na upsvar tvrdili, že čerpanie dovolenky pre nárok na RP nemá vplyv, neriskovala som to, lebo zákon o RP účinný od 1.1.09 podla mna hovorí iné. Aj čerpanie dovolenky je obdobie, kedy vzniká nárok na príjem zdanovaný podla § 5 zákona o dani z príjmov, t.j. obdobie zárobkovej činnosti.
Nina2
16.10.09,05:23
Ďakujem za odpoveď, dosť pomohlo, lebo v Zákone sa všetko nedozviem, preto sú dobré postrehy a skúseností aj iných.