Machana
15.10.09,17:21
Môj syn má 26 rokov a prišiel o zamestnanie.Býva sám,už viac ako rok,v byte,ktorého sme majitelia my rodičia,ale platí nám,normálne,nájom každý mesiac.Teraz je vedený na úrade práce a vybavuje si dávky v hmotnej núdzy.No tie mu,samozrejme, na platenie nájmu nebudú stačiť.Zatial má trvalé bydlisko u nás, ale nie je problém ho zmeniť,alebo prechodné bydlisko. Dosť ma to trápi,lebo syn na nás nechcel byť odkázaný,ale teraz má problém nájsť si robotu.Toto riešenie s príspevkom by bolo,aspoň zatiaľ,aké také riešenie.Viem,asi to bude problém,keď sú majitelia bytu rodičia. Ale...nedalo by sa nejak??
Xanti
15.10.09,17:00
http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/B6286CB7FB0B017AC1257115004E3F63?OpenDocument

Príspevok na bývanie patrí občanovi a fyzickým osobám, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú, na úhradu nákladov spojených s bývaním, ak splnili podmienky nároku na dávku.

Podmienky vzniku nároku:
· vlastníctvo bytu alebo rodinného domu,
· nájom bytu alebo rodinného domu,
· nájom obytnej miestnosti v zariadení určenom na trvalé bývanie,
. právo doživotného úžívania v byte alebo rodinnom dome,
· uhrádzanie nákladov spojených s bývaním za predchádzajúcich 6 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov alebo preukázanie uznania dlhu a dohody o splátkach,
· podmienky nároku sa prehodnocujú raz za šesť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov,
· nárok zaniká, ak úrad zistí, že občan v hmotnej núdzi nespláca uznaný dlh, ktorý predstavuje nedoplatky spojené s bývaním.


Splnenie podmienok nároku na príspevok na bývanie sa neskúma:
- ak občan v hmotnej núdzi alebo niektorá z fyzických osôb, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú, je poberateľom starobného dôchodku,
- ak občan v hmotnej núdzi alebo niektorá z fyzických osôb, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú, je poberateľom inej dôchodkovej dávky alebo sociálneho dôchodku a dovŕšil 62 rokov veku,
- ak občanovi v hmotnej núdzi alebo niektorej z fyzických osôb, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú sa poskytuje starostlivosť v zariadení sociálnych služieb celoročne s poskytovaním bývania.

Výška príspevku:
55,80 € mesačne pre jednotlivca
Machana
15.10.09,18:28
Ak dobre chápem,tak nárok na príspevok by mohol mať. Musí v tom byte mať trvalý pobyt,alebo prechodné bydlisko?? Ale, my so synom nemáme nájomnú zmluvu a tú budú úrady asi vyžadovať. Dá sa táto zmluva spísať spätne? Podpíše nám ju notár? Veľa otázok na raz,ale budem vďačná za každú radu!
Xanti
15.10.09,19:44
Ak dobre chápem,tak nárok na príspevok by mohol mať. Musí v tom byte mať trvalý pobyt,alebo prechodné bydlisko?? Ale, my so synom nemáme nájomnú zmluvu a tú budú úrady asi vyžadovať. Dá sa táto zmluva spísať spätne? Podpíše nám ju notár? Veľa otázok na raz,ale budem vďačná za každú radu!
Prečo spätne? Hm? Ved môžete odteraz, od kedy je nezamestnaný. Ved sama píšeš, že syn platí za to, že býva v tom byte. Tak to treba dať len na papier tú sumu, teda môže byť len za inkaso a energie.

Tu máš nejaké vzory
http://vaza.sk/Vzory/Ob%E8ianske_pr%E1vo/Zmluva_o_pren%E1jme_(n%E1jomn%E1_zmluva).html

Hádam to pomôže.
Machana
16.10.09,07:34
Máš pravdu! Veď je to logické! Len,dúfam,že nebudú robiť "ofuky" na socialke,že má trvalé bydlisko u nás a ten byt v ktorom býva je tiež náš! Ale pomohol si mi. Ďakujem.
Xanti
16.10.09,07:46
Máš pravdu! Veď je to logické! Len,dúfam,že nebudú robiť "ofuky" na socialke,že má trvalé bydlisko u nás a ten byt v ktorom býva je tiež náš! Ale pomohol si mi. Ďakujem.Som žena, a problémy robiť môžu.
Ved chránia verejné financie.
Machana
16.10.09,08:29
Sorry! Podľa Xanti som bola v tom,že si muž.
Xanti
16.10.09,08:30
Sorry! Podľa Xanti som bola v tom,že si muž.
Pohoda nič sa nestalo. :D
Ester plus
16.10.09,08:41
K tej zmluve o nájme - nemali by sa registrovať na DÚ, že prenajímajú byt?
Xanti
16.10.09,09:31
K tej zmluve o nájme - nemali by sa registrovať na DÚ, že prenajímajú byt?
Tomu sa nevyznám ale ako tak čítam na webe , tak by sa mali zaregistrovať je to podľa všetkého len formálna záležitosť.
Lebo synovi nenavýšia platby a dajú platiť len inkaso a energie.
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/registracia/otazkyprenajombyt.pdf

http://www.trh.sk/nehnutelnosti/byvanie/205/danova-povinnost-pri-prenajimani-nehnutelnosti
Machana
16.10.09,09:53
Keďže syn nám platí len nájom a energie,zdá sa mi zbytočné hlásiť to na daňovom.
Xanti
16.10.09,09:54
Keďže syn nám platí len nájom a energie,zdá sa mi zbytočné hlásiť to na daňovom.
Treba sa pre istotu opýtať na DU. Aby ste nemuseli potom pokuty platiť.
Tinny66
25.10.09,19:54
Chcela by som sa k tomu opýtať, či by niekto vedel poradiť. Tiež si totiž potrebujem "zlegalizovať" podnájom kvôli príspevku na bývanie. Koľko sa prosím vás platí daň za prenájom bytu alebo časti domu odovzdanej do prenájmu 1 izba (15 štvorcov + kúpeľňa + kuchynka). Chcem totiž požiadať o dávku v hmotnej núdzi pretože som ostala s dieťatkom sama, ale nemám nárok na príspevok na bývanie (nemám vlastne zlegalizovaný podnájom - medzi mnou a prenajímateľom bola len ústna dohoda). Preto rozmýšľame, či ísť na ten daňový a priznať to prenajímanie (vytvoriť nejakú zmluvu o prenájme) alebo to nechať tak (a nedostávať ten príspevok na bývanie, čo by bola škoda). Pretože ak bude prenajímateľ platiť vysokú daň, prakticky sa mu neoplatí prenajímať mi priestory za 100 Eur a zvýšenie nájomného by ma položilo. Vopred ďakujem za akúkoľvek odpoveď.
Xanti
25.10.09,20:05
Chcela by som sa k tomu opýtať, či by niekto vedel poradiť. Tiež si totiž potrebujem "zlegalizovať" podnájom kvôli príspevku na bývanie. Koľko sa prosím vás platí daň za prenájom bytu alebo časti domu odovzdanej do prenájmu 1 izba (15 štvorcov + kúpeľňa + kuchynka). Chcem totiž požiadať o dávku v hmotnej núdzi pretože som ostala s dieťatkom sama, ale nemám nárok na príspevok na bývanie (nemám vlastne zlegalizovaný podnájom - medzi mnou a prenajímateľom bola len ústna dohoda). Preto rozmýšľame, či ísť na ten daňový a priznať to prenajímanie (vytvoriť nejakú zmluvu o prenájme) alebo to nechať tak (a nedostávať ten príspevok na bývanie, čo by bola škoda). Pretože ak bude prenajímateľ platiť vysokú daň, prakticky sa mu neoplatí prenajímať mi priestory za 100 Eur a zvýšenie nájomného by ma položilo. Vopred ďakujem za akúkoľvek odpoveď.
Prenajíma Ti izbu, kuchynku a kúpelku to je spoločné z príslušenstva domu alebo bytu?

Lebo ak máš v prenájme izbu ( časť bytu ) bez vlastného uzavretia a bez príslušenstva, ktorá nenaplňa charakteristiku bytu, tak ten u koho bývaš nemá povinnosť sa zaregistrovať. A tým pádom môžeš mať uzavretú nájomnú zmluvu na izbu. Bez potreby registrácie.

zdroj : http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...renajombyt.pdf (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/registracia/otazkyprenajombyt.pdf)

Ale pokiaľ bývaš v RD, a máš samostatný vchod, samostatnú kuchynu, a kúpelku, tak vtedy sa majiteľ musí zaregistrovať. Pre teba by ten príspevok znamenal, mať zaplatené nájomné za túto izbu.
Xanti
25.10.09,20:19
Ešte si skús prečítať témy na porade

http://www.porada.sk/t41822-dan-z-prijmu-za-prenajom-bytu.html#post376135
http://www.porada.sk/t65571-p10-dan-z-prenajmu.html
http://hnonline.sk/c1-33202980

myslím, že tvoj prenajímateľ by nemusel platiť žiadnu daň čítaj http://hnonline.sk/c1-33202980

životné minimum je 185,19 € platné od 1.7.2009
Tinny66
25.10.09,20:27
Veľmi pekne ďakujem za rýchlu odpoveď. Ono je to také, že: vchod do rodinného domu máme všetci spoločný, no oni (domáci) bývajú na prízemí a ja s dcérou sme hore v podkroví v jednej izbe (bez dverí :-)) Zvyšný horný priestor je neobývateľný. Kúpeľňu máme dole všetci spoločnú a takisto aj kuchynku. Takže nemusíme ísť na ten daňový, iba pre potreby sociálnej poisťovne urobiť nejakú zmluvu o prenájme toho priestoru?
Xanti
25.10.09,20:31
Veľmi pekne ďakujem za rýchlu odpoveď. Ono je to také, že: vchod do rodinného domu máme všetci spoločný, no oni (domáci) bývajú na prízemí a ja s dcérou sme hore v podkroví v jednej izbe (bez dverí :-)) Zvyšný horný priestor je neobývateľný. Kúpeľňu máme dole všetci spoločnú a takisto aj kuchynku. Takže nemusíme ísť na ten daňový, iba pre potreby sociálnej poisťovne urobiť nejakú zmluvu o prenájme toho priestoru?
No nemáš samostatnú bytovú jednotku, takže na daňový podľa toho linku čo som prilepila netreba ísť. A aj keby sa domáci registroval, tak tú daň by neplatil.

Držím palec, nech sa Ti to podarí vybaviť a potom napíš ako si dopadla. Hlavne či nerobili veľké problémy na UP.
Tinny66
25.10.09,20:49
Veľmi pekne ďakujem za užitočné rady a čoskoro sa ozvem.
Tinny66
26.10.09,09:22
Dobrý deň! Ešte ma napadlo teraz, keď už vypracúvame tú zmluvu o prenájme bytových priestorov, že aký tam vlastne máme napísať dátum uzavretia zmluvy. Keďže v tých podmienkach nároku na príspevok na bývanie je napísané:
Uhrádzanie nákladov spojených s bývaním za predchádzajúcich 6 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov alebo preukázanie uznania dlhu alebo dohody o splátkach...
Teraz neviem, či stačí napísať nejaký súčasný dátum a platenie nájomného budú kontrolovať až o šesť mesiacov alebo tam treba napísať, že bola zmluva uzavretá pred tými šiestimi mesiacmi (v apríli) a každé to nájomné (za každý mesiac) nejako zdokladovať. A k tomu zdokladovaniu - ako to treba urobiť? Keďže prenajímateľ nemá účet a peniaze mu dávam priamo na ruku. To stačí ten bloček, že "príjmový doklad"??? A vlastne môže to napísať na taký doklad, keďže nie je živnostník??? ĎAKUJEM
Xanti
26.10.09,09:43
Dobrý deň! Ešte ma napadlo teraz, keď už vypracúvame tú zmluvu o prenájme bytových priestorov, že aký tam vlastne máme napísať dátum uzavretia zmluvy. Keďže v tých podmienkach nároku na príspevok na bývanie je napísané:
Uhrádzanie nákladov spojených s bývaním za predchádzajúcich 6 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov alebo preukázanie uznania dlhu alebo dohody o splátkach...
Teraz neviem, či stačí napísať nejaký súčasný dátum a platenie nájomného budú kontrolovať až o šesť mesiacov alebo tam treba napísať, že bola zmluva uzavretá pred tými šiestimi mesiacmi (v apríli) a každé to nájomné (za každý mesiac) nejako zdokladovať. A k tomu zdokladovaniu - ako to treba urobiť? Keďže prenajímateľ nemá účet a peniaze mu dávam priamo na ruku. To stačí ten bloček, že "príjmový doklad"??? A vlastne môže to napísať na taký doklad, keďže nie je živnostník??? ĎAKUJEMDaj kludne zo súčasnosti, teraz začínaš bývať, predtým si možno inde bývala. To by nemali skúmať. Alebo to urob mesiac dva do zadu, pre pokoj v duši úradníkov.
A aj ked nie je živnostník, tak môže používať tlačivo príjmový doklad. Alebo len rukou napísané, prijal peniaze za nájom izby v rodinnom dome o výmere 15 m2 od... v sume .... dňa .... podpis ....
Tinny66
26.10.09,10:22
Ešte raz veľmi pekne ďakujem za vyčerpávajúce odpovede a užitočné informácie. Ešte tento týždeň sa ozvem, čo som vybavila.
Xanti
26.10.09,10:24
Ešte raz veľmi pekne ďakujem za vyčerpávajúce odpovede a užitočné informácie. Ešte tento týždeň sa ozvem, čo som vybavila.
Držím palec, a som aj ja zvedavá.
Machana
28.10.09,15:32
Ja som sa bola informovať na soc.úrade,ohľadom toho synovho príspevku na bývanie. Tak,musí tam mať trvalý pobyt,samozrejme zmluvu o podnájme a čestné vyhlásenie od nás ,koľko nám mesačne platí.Ešte sme to nezačali vybavovať,lebo syn je momentálne hospitalizovaný.
Xanti
28.10.09,15:50
Ja som sa bola informovať na soc.úrade,ohľadom toho synovho príspevku na bývanie. Tak,musí tam mať trvalý pobyt,samozrejme zmluvu o podnájme a čestné vyhlásenie od nás ,koľko nám mesačne platí.Ešte sme to nezačali vybavovať,lebo syn je momentálne hospitalizovaný.
Ináč je to divné s trvalým pobytom, lebo to má len evidenčný charakter, a v podstate ako majú získať trvalý pobyt napr. deti z detských domovov.
Ved ak dostanú trvalý pobyt na mesto, tak to tiež nič neznamená , len príslušnosť k mestu .

Naozaj veľmi čudné. Je fajn, že ste tieto info posunuli dalej, aj pre ostatných. Vlastná skúsenosť je na nezaplatenie.

Ale predsa "pochybnosť z mojej strany " ak niekomu prenajmem byt, tak mu nedovolím si tam dať trvalý pobyt. A pritom tam môže bývať roky a platiť úhrady. A predsa


Podmienky vzniku nároku:
· vlastníctvo bytu alebo rodinného domu,
· nájom bytu alebo rodinného domu,
· nájom obytnej miestnosti v zariadení určenom na trvalé bývanie,
. právo doživotného úžívania v byte alebo rodinnom dome,
· uhrádzanie nákladov spojených s bývaním za predchádzajúcich 6 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov alebo preukázanie uznania dlhu a dohody o splátkach,
· podmienky nároku sa prehodnocujú raz za šesť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov,
· nárok zaniká, ak úrad zistí, že občan v hmotnej núdzi nespláca uznaný dlh, ktorý predstavuje nedoplatky spojené s bývaním. nikde sa nepíše o trvalom pobyte. A to sú info z ich stránky. Myslím, že konajú nad rámec svojich povinností čo sa týka trvalého pobytu. Ak bývam na ubytovni tiež nedostanem tam trvalý pobyt.....
veronikasad
28.10.09,16:34
Ja som sa bola informovať na soc.úrade,ohľadom toho synovho príspevku na bývanie. Tak,musí tam mať trvalý pobyt,samozrejme zmluvu o podnájme a čestné vyhlásenie od nás ,koľko nám mesačne platí.Ešte sme to nezačali vybavovať,lebo syn je momentálne hospitalizovaný.
Len pripomeniem, aby ste nezabudli na registráciu na DU a zdanenie príjmu z prenájmu
Machana
28.10.09,18:31
Aj mne to bolo veľmi čudné s tým trv.pobytom,ale fakt mi to tak povedali. Nám to až taký problém nerobí,no iným to, vážne, môže skonplikovať situáciu.Ale isto sa na to budem viac informovať,keď k tomu príde.Dám vedieť! Len nech sa mi syn dá do poriadku.To je pre mňa teraz prvoradé.Nezvládol to psychicky. Na to daňové nezabudneme. Dík!
Xanti
28.10.09,18:33
Aj mne to bolo veľmi čudné s tým trv.pobytom,ale fakt mi to tak povedali. Nám to až taký problém nerobí,no iným to, vážne, môže skonplikovať situáciu.Ale isto sa na to budem viac informovať,keď k tomu príde.Dám vedieť! Len nech sa mi syn dá do poriadku.To je pre mňa teraz prvoradé.Nezvládol to psychicky. Na to daňové nezabudneme. Dík!
Ste písali, že máte dva byty, v podstate ak v byte kde má trvalý pobyt mu prenajmete izbu resp. mu prenajmete akože ten byt, tak nemusí meniť trvalý pobyt. A vy sa nemusíte hlásiť na danovom úrade v prípade prenajatia izby.

Skúste sa ešte na toto opýtať.
Nech sa drží.
Tinny66
30.12.09,19:23
Dobrý deň! Tak som dnes konečne vybavila na sociálke aspoň tie dávky v hmotnej núdzi. K tomu samozrejme chceli odo mňa kópiu zmluvy o prenájme priestorov, potvrdenie o zaplatení za posledných 5 mesiacov (máme zmluvu urobenú od augusta), tú sme museli dávať notársky overiť, takisto som si (dobrovoľne) menila trvalý pobyt a na sociálku som musela zaniesť potvrdenie o trvalom pobyte. Teraz už len rozmýšľam ako prebieha tá registrácia na daňovom a čo nám k tomu bude treba doniesť. Ešte by som vás chcela poprosiť o radu, keď platím za podnájom 90 Eur mesačne, v akej výške bude prenajímateľ platiť daň z príjmu z prenájmu. ĎAKUJEM!