vikuska
15.10.09,17:53
Uvazujeme nad tym, ze by sme kupili peknu a zrekonstruovanu chatu, z ktorej by sa stal nas rodinny dom. Problemom vsak je, ze banky len nerady davaju na taketo nehnutelnosti (urcene na rekreaciu) hypoteky. Neviete ako by sa to dalo vyriesit?
Ide o murovanu a rekonstruovanu budovu, ktora sa sice nazyva "chata," a je postavena v zahradkarskej oblasti, avsak je tak prerobena, ze je celorocne obyvatelna so vsetkymi IS a komfortom rodinneho domu. Ako by bolo mozne zmenit status nehnutelnosti, resp. ucel pozemku, na ktorom je postavena?
Miloš Mičega - CIMOM TN
15.10.09,15:58
Uvazujeme nad tym, ze by sme kupili peknu a zrekonstruovanu chatu, z ktorej by sa stal nas rodinny dom. Problemom vsak je, ze banky len nerady davaju na taketo nehnutelnosti (urcene na rekreaciu) hypoteky. Neviete ako by sa to dalo vyriesit?
Ide o murovanu a rekonstruovanu budovu, ktora sa sice nazyva "chata," a je postavena v zahradkarskej oblasti, avsak je tak prerobena, ze je celorocne obyvatelna so vsetkymi IS a komfortom rodinneho domu. Ako by bolo mozne zmenit status nehnutelnosti, resp. ucel pozemku, na ktorom je postavena?

Skúste vybaviť stavebné povolenie na "fiktívne" stavebné úpravy. Nazvite si stavbu rekreačný dom, záhradný dom alebo niečo podobné. Zistite si čo banka akceptuje.
Po ukočení fiktívnych stav. úprav stavbu skolaudujte s názvom Vám vyhovujúcim.

Viem o takomto reálnom riešení, ktoré vyšlo.

CIMOM
pepa78
15.10.09,16:00
čo ja viem tak, nehnutelnost aby mohla byť definovaná ako celoročne obývateľná, tak musí byť postavená na území, ktoré je definované na účel celoročne obývatelneho charakteru, aj keď v záhradkárskej oblasti..ak sa mýlim opravte ma.
buchač
15.10.09,16:17
Povedal by som , že obidve príspevky v niečom majú pravdu .....

ALE problémy vidím


kupili peknu a zrekonstruovanu chatu
ak je takto evidovaná aj v katastri nehnuteľností , máte po ptákach ....

Totiž na hypotéku musíte dať záložné právo na nehnuteľnosť / v tomto prípade asi uvedený objekt / a toto cez kontrolu v banke neprejde ....:rolleyes:no ak sú správny ľudia na správnych miestach , tak nema probléma ;)

Inak hypotéka , úver sa dáva len na stavby ako je uvedené vyššie ...;)
vikuska
15.10.09,18:52
V uzemnych planoch je ta parcela (a aj okolite) vedene ako pozemky rekreacnych chat a chalup.Zaroven ale tri parcely vpravo su okolite pozemky uz plochami rodinnych domov, a tri parcely vlavo podla uzemneplany.sk prechadzaju zmenou z jedneho ucelu na druhy. A okrem toho, nedaleko tej nasej parcely je niekolko "rekreacnych" pozemkov a medzi nimi jedna parcela pre rodinny dom. Ako sa da vyriesit zmena ucelu pozemku?
Miloš Mičega - CIMOM TN
16.10.09,04:25
Povedal by som , že obidve príspevky v niečom majú pravdu .....

ALE problémy vidím


ak je takto evidovaná aj v katastri nehnuteľností , máte po ptákach ....

Totiž na hypotéku musíte dať záložné právo na nehnuteľnosť / v tomto prípade asi uvedený objekt / a toto cez kontrolu v banke neprejde ....:rolleyes:no ak sú správny ľudia na správnych miestach , tak nema probléma ;)

Inak hypotéka , úver sa dáva len na stavby ako je uvedené vyššie ...;)

Ak bude kolaudačné tak, ako som uviedol v príspevku č. 1, tak na katastri sa to prepisuje len na základe žiadosti (návrhu) na zápis nových skutočností, bez poplatku.

CIMOM
Miroslava2401
16.10.09,06:49
Dobrý deň,
takáto nehnuteľnosť sa dá použiť na realizáciu hypotekárneho úveru.Ale neakceptujú to všetky banky.Jediná nevýhoda je v tom , že Vám nikto neposkytne 100% financovanie ale iba 50% z hodnoty nehnuteľnosti, práve kôli špecifikácii " rekreačná chata"
Takže všetko záleži na tom koľko financií potrebujete a či by Vám ta 50 -ka stačila.Samozrejme,že na tú nehnuteľnosť by už bolo záložné právo v prospech banky. Dôležité sú informácie ako :
1.Lokalita ( niektoré banky majú vybrané lokality, kde akceptujú takéto nehnuteľnosti)
2.Cena nehnuteľnosti ( stanovená súdno znaleckým posudkom )
3.Účel na ktorý by sa hypotekárny úver bral

Rada poradím ako nato, ale cez SS

Pekný zvyšok dňa
Miloš Mičega - CIMOM TN
16.10.09,07:51
Dobrý deň,
takáto nehnuteľnosť sa dá použiť na realizáciu hypotekárneho úveru.Ale neakceptujú to všetky banky.Jediná nevýhoda je v tom , že Vám nikto neposkytne 100% financovanie ale iba 50% z hodnoty nehnuteľnosti, práve kôli špecifikácii " rekreačná chata"
Takže všetko záleži na tom koľko financií potrebujete a či by Vám ta 50 -ka stačila.Samozrejme,že na tú nehnuteľnosť by už bolo záložné právo v prospech banky. Dôležité sú informácie ako :
1.Lokalita ( niektoré banky majú vybrané lokality, kde akceptujú takéto nehnuteľnosti)
2.Cena nehnuteľnosti ( stanovená súdno znaleckým posudkom )
3.Účel na ktorý by sa hypotekárny úver bral

Rada poradím ako nato, ale cez SS

Pekný zvyšok dňa


Presne z uvedeného dôvodu som v prvom príspevku napísal, cit. "Nazvite si stavbu rekreačný dom, záhradný dom alebo niečo podobné.".
Vždy tam treba použiť slovo dom , nie chata.


CIMOM
Miroslava2401
16.10.09,14:48
Kompletizácia informácii tvorí celok :) ktorý snáď pomôže :) ďakujem za doplnenie..a prajem pekný večer :)
vikuska
16.10.09,18:45
Velmi vam dakujeme za pomoc, naozaj ste nam pomohli. Vieme omnoho lepsie ake su nase moznosti. Vdaka este raz.
martin131
29.10.15,12:58
Ale veď chata sa dá normálne na hypotéku zobrať .. Tam je obmedzenie hlavne vo výške tej hypotéky, že Vám ju nedajú na 80-90% ale na menej.. aj garáž sa dá dokonca zobrať na hypotéku :) Skúste sa opýtať najprv vo svojej banke na to...
buchač
29.10.15,13:09
K danému linku :

1. Reaguješ na 6 rokov starú tému, ktorú si si účelovo vybral a viď bod 2.

2. Reklama jak bejk

3. Citujem :

O autorovi
Som freelancer a majiteľ niekoľkých internetových obchodov. Vo svojom voľnom čase rád píšem články na tému financie a podnikanie, nepohrdnem však ani dobrou knihou z týchto oblastí.

Trochu sa povzdelaj, máš medzery...a to si dovolím tvrdiť, aj keď nie som financ odborník.
Prax je dôležitá a nie nejaké články (čítaj pindy) na nete.