majo10
15.10.09,19:24
Ahojte,

potrebujem vyriesit jeden problem, verim ze mi tu pomozete - ako vzdy :-) Kupujem jednu domenu, nemozem povedat jej nazov, ale povedzme ze to je PORADA.SK. Povodny majitel ju ma napisanu na seba ako na fyzicku osobu a podnika na zivnost v Anglicku. Ja tu domenu chcem previest na seba, ale nemam zivnost (kvoli praci nemozem podnikat), komplet biznis robim na manzelkynu zivnost.

Tu domenu kupim tak, ze mu budem povedzme 10 rokov splacat nejaku ciastku. Ja si tie splatky ale potrebujem dat do manzelkynej zivnosti, na jej zivnost totizto budem uctovat aj vsetky prijmy z reklamy, ktore budem mat na tej domene. Avsak nechcem aby domenu kupila manzelka, chcem aby bola napisana na mna (kvoli bezpecnosti).

Vie mi niekto poradit ako to mame vyriesit zmluvne? Mozem podpisat zmluvu o predaji domeny ja s predavajucim, s tym ze on bude fakturu posielat manzelke a ona ju vzdy preplati? Nebude ale potom problem v tom ze ona plati za nieco co jej nikdy nebude patrit?

Ako by to bolo najlepsie spravit?

Diki, Majo
Lianka
15.10.09,17:48
Ja tu domenu chcem previest na seba, ale nemam zivnost (kvoli praci nemozem podnikat), komplet biznis robim na manzelkynu zivnost.

Avsak nechcem aby domenu kupila manzelka, chcem aby bola napisana na mna (kvoli bezpecnosti).

Nebude ale potom problem v tom ze ona plati za nieco co jej nikdy nebude patrit?

Nie som pravnicka, ale podla mojho nazoru, ak mate BSM a nemate inak vysporiadane vlastnictvo medzi manzelmi, cokolvek kupite, spada do BSM, t. j. aj veci na tvoje meno su manzelkinymi vecami, aj veci zakupene na manzelkine meno su tvojimi vecami, okrem veci osobnej potreby. Pokial mate BSM a jeden z Vas podnika ako FO, tazko hovorit o nejakej "bezpecnosti".
Zoltán Kovács
15.10.09,18:14
Je to skôr pre právnika ako daniara....
majo10
16.10.09,10:11
Lianka: Momentalne mate asi pravdu, spada to do BSM. Ale pre buducnost chcem vlastnit domeny ja ako osoba a na biznis si zalozim sro-cku, to bude najbezpecnejsie.

Zoltan: Asi mate pravdu, zmluvu mi musi samozrejme spravit pravnik, ale model musim asi vymysliet ja.

Kazdopadne ma ale napada nasledovne riesenie - domenu by som kupil ja (podpisal by som zmluvu s terajsim majitelom), pricom by som ju zaroven prenajal manzelke (na dobu kym domenu nevykupim) s tym ze v zmluve by mala zavazok ze bude platit tie moje splatky ako protihodnotu za vyuzivanie tej domeny (ona na nej bude zarabat).

Myslite ze by s niecim takymto nemali problem daniari?
andreaS
16.10.09,10:31
majo: a ty nemozes mat zivnost kvoli praci - zakaz konkurencie? ja mam napr. v pracovnej zmluve tak formulovane, ze nemozem ja podnikat v tej istej oblasti ako moj zamestnavatel ani priamo (szco), ani nepriamo (sro) a ani mne blizke osoby...

este ma napadlo co tak kupit tu domenu na seba a s manzelkou podpisat zmluvu o prenajme tejto domeny na daku zmluvu s vyskou splatok tolko, kolko budes platit ty? napr. ty mas platit 100,- tak s manzelkou to sformulujes tak isto, a ona bude uhradzat tebe... druha vec je, ze tento prijem musis potom priznat... len netusim, ci na toto staci zmluva a ty si zdanis prijem-vydaj=0,- (len uviest do danoveho priznania to treba) alebo ci uz aj na toto potrebujes zivnost...

pozn: mala som dlhsie otvorene okno s odpovedou a nevsimla som si tvoju uvahu nad mojim prispevkom :)
ALDA
16.10.09,10:32
Lianka napísala skutočnosť. Ak niečo kúpite ako FO, kupuje to aj vaša manželka a musí byť podpísaná na zmluve aj ona. Takže neviem o čo vám ide.
Ak potom zriadite sro, tak to môžete previesť na sro so súhlasom manželky.
hrosko
16.10.09,10:48
ja som riesila tento domenovy problem pre kamosa a on ostal vlastnikom , ale fakturantom je jeho firma, cize do nakladov to ide jemu. Urobila sa "najomna " zmluva ako fo voci firme a za akych podmienok prenajima napr. ze po dobu trvanie jeho zamestnania vo firme, ak sa nevyplati mzda , tak automaticky konci najom a atd.
majo10
16.10.09,11:23
andreaS: Ja mam zmluvu postavenu tak, ze v oblasti v ktorej podnika moj zamestnavatel alebo v oblasti ktora je mojou pracovnou naplnou nemozem podnikat, pricom ak by som chcel podnikat v inej oblasti musim informovat zamestnavatela - co nechcem, nepotrebujem aby v praci vedeli o mojich sukromnych aktivitach. Tak som zalozil zivnost na manzelku a vsetky aktivity robim cez nu.

ALDA: Preco by na zmluve o kupe domeny mala byt podpisana manzelka? Ak chcete vlastnit domenu musite sa zaregistrovat na urade, mat prideleny identifikator - to vsetko mam uz na seba vybavene, na manzelku to nechcem vybavovat a vnasat do toho komplikacie. Mam na seba asi 30 domen, tak isto chcem riesit aj tuto.

hrosko: Hej, budem musiet spravit takuto najomu zmluvu s manzelkou. Musi to byt ale tak ze ona zaplati mne a ja potom predavajucemu? Lebo v tom pripade by som si asi musel robit danove priznanie. Neda sa to spravit tak ze ona kvazi za najom na seba prevezme aj zavazky na splacanie splatok rovno predavajucemu?

Pre ostatnych su mozno tieto debaty o domene komplikovane. Prirovnam to k nehnutelnosti. Som v situacii ze chcem kupit dom na seba, pricom ho budem splacat 10 rokov. Ale pocas celej doby splacania bude v tom dome podnikat moja manzelka. Ja by som to chcel tak pravne vyriesit aby ona platila rovno vsetky moje zavazky predavajucemu - ako kvazi najomne, pricom po 10 rokoch by ten dom ostal mne a zmluvu s manzelkou mozem zrusit. Nehladajte v tom ziadne senzacie ze chcem o nieco pripravit manzelku, len ide o to ze domeny registrujem na seba a podnikam na nu. Ono to mozno nebude na celych 10 rokov, mozno si skor zalozim tu srocku a "najomne" prehodim na nu.
Lianka
16.10.09,13:18
ja som riesila tento domenovy problem pre kamosa a on ostal vlastnikom , ale fakturantom je jeho firma, cize do nakladov to ide jemu. Urobila sa "najomna " zmluva ako fo voci firme a za akych podmienok prenajima napr. ze po dobu trvanie jeho zamestnania vo firme, ak sa nevyplati mzda , tak automaticky konci najom a atd.

Firma ako PO a zivnost ako podnikanie FO je rozdiel. Majo to vsak chce kupit ako FO a manzelka podnika tiez ako FO.

Svoj nazor z vlastnictvu som vyjadrila vyssie. Som rada, ze ALDA ma podporila, hadam sa este niekto vyjadri z pravneho hladiska.

Prenajimat sam sebe alebo manzelke v ramci BSM je hlupost, nema to logiku.
ALDA
17.10.09,07:03
majo10, Ty môžeš na seba počas manželstva kúpiť akurát niečo, ak by si dedil. A ak máš už také niečo vybavené, tak daj právnikovi výpoveď, pretože pokiaľ tam nie je podpis Tvojej manželky, je zmluva neplatná. A Ty nemôžeš niečo splácať ako FO a sám. Keby ste sa delili, bol by to aj záväzok manželky.
Dávaj si pozor na tieto vážne veci. Všetko je spoločné, ak ste ako FO aj príjmy a aj výdaje. Ked skrachuje manželka ako FO, budeš platiť aj TY!
Ak chceš chrániť manželku môžeš iba ako PO. Prepáč, ale tvoj zámer a špekulácie mi je nejaký čudný.

Toť môj názor zo skúseností.
hanelie
17.10.09,07:35
pokiaľ ide o nájom / prenájom / veci / v tomto prípade domény/, nehnuteľnosti ap. - v prípade BSM to nie je možné - presne ako píše ALDA, jedine v prípadoch ak je majetok zdedený alebo darovaný alebo nemáte BSM / podielové vlastníctvo , zúženie BSM /