Mikolajova
24.08.05,08:53
Ahojte všetci, chcela by som sa spytat ci mate skusenosti s tymto pripadom. Nas odberatel nam nezaplatil v r. 2004 fakturu zhruba za cca 250000. V r. 2005 sme sa rozhodli, ze ich dáme na sud, kde sme si vypocitali aj penale za nezaplatenie faktury. Ale zaplatili sme aj sudny poplatok cca 8000 sk. NO ale co sa nestalo, nas odberatel si uvedomyl, ze asi nijak nepochodi a uhradil v r. 2005 cca 80000 Sk. No sef nechce prist o penale, ale chce mu ich vyfakturovat, neviem ci sa to da a ci s alebo bez DPH, a dalsia vec ako riesit zaplateny sudny poplatok? Este vyska penale, je na to nejaky zakon ktory stanovuje jeho vysku? Dakujem
bepo
24.08.05,09:23
Penále sa fakturuje bez DPH normálnou faktúrou,ak nie je v zmluve dohodnuté inak tak sa použije sadzba NBS zvýšená o 10 %.A môžete vyfakturovať aj súdny poplatok.
Mikolajova
24.08.05,09:28
A neviete nahodou aka sadzba je momentalne aktualna teraz?
Fany
24.08.05,09:32
Daj to exekutorovi, vymôže to, vyrata penale a dlžnik zaplati všetko, aj poplatok exekutorovi.
bepo
24.08.05,09:37
Sadzba NBS je 3%,www.nbs.sk (http://www.nbs.sk/) . Exekútorovi sa nič nemôže dať lebo nie je rozhodnutie súdu a oprávnený titul,dá sa to dať právnikovi ale odmena je okolo 10% z vymáhanej hodnoty a nikto cudzí to nezaplatí,je to náklad firmy ktorej sa dlhuje.
Mikolajova
24.08.05,09:47
Viete mi povedat, kde by som sa dočitala o tom že to penale mozem navysit o 10%. My sme doposial pocitali 0,05% z dlznej sumy za kazdy den omeskania.
Mikolajova
24.08.05,10:11
Ked mozem este trosku uvazovat tak 0,05 % urok mi robi rocne 18,25 % a standartny urok v NBS je 3% + 10% t.j. 13% spolu. Takze urok by mal byt 13% rocne?
bepo
27.08.05,07:05
Je to §369 Obchodného zákonníka 513/1991 Zb v znení platných noviel.

§ 369
(1) Ak je dlžník v omeškaní so splnením peňažného záväzku alebo jeho časti, je povinný platiť z nezaplatenej sumy úroky z omeškania určené v zmluve, inak o 10 % vyššie, než je základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska uplatňovaná pred prvým kalendárnym dňom kalendárneho polroka, v ktorom došlo k omeškaniu. Základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska platná v prvý kalendárny deň kalendárneho polroka, v ktorom došlo k omeškaniu, sa použije počas celého tohto polroka.
pavolp
25.03.07,19:35
Ahojte,
chcel by som poprosit o pomoc ohladom nezaplatenej faktury.
Vystavil som fakturu so splatnostou 14 dni. K tomuto obchodu neexistuje ziadna zmluva, ktoru by sme uzatvorili s nasim odberatelom.
Splatnost uz ubehla a teraz neviem, ci mozme fakturovat nejake uroky z omeskania a kolko.Nejde o vysoku sumu a preto neviem ci je to vobec mozne.
dakujem za akukolvek pomoc.

Prosim poradte.
pavolp
27.03.07,11:26
Mozem uplatnit paragraf 369 ak s odberatelom nemame ziadnu zmluvu???

prosim poradte!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Tweety
27.03.07,11:29
Mozem uplatnit paragraf 369 ak s odberatelom nemame ziadnu zmluvu???

prosim poradte!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Áno, môžeš.
Jano23
13.08.07,16:38
Ahojte poraďaci. To do tejto témy celkom nepatrí ale nevedel som , kam mám to zaradiť. PORADCA /odborná literatúra, adresa Pri Celulóze 40 010 01 Žilinamni posielal poradcov v rokoch ...2001,2002...2006. Stále mi posielal faktúry o zaplatení dopredu. Teraz som za rok 2007 nemal záujem odoberať PORADCU
a som faktúru dopredu nezaplatil. A oni mi veselo posielali 13 pre rok 2007 čísiel a že im mám zaplatiť 945 Sk, hoci som s nimi žiadnú zmluvu nepodpísoval ano som si nič na rok 2007 neobjednával. Vraj ako svojmu dobrému starému zákazníkovi mi dali zľavu /45%/ a mám im zaplatiť 945 Sk. Žiadný doporučený list , iba list s 13 číslom PORADCU. Proste sú to podľa môjho názoru "vydridúsi"... Poradte ako sa ich zbaviť.
PS: To by ste neverili, ako v minulosti som mal problém sa zbaviť poisťovne Kooperatíva. /povinné zmluvné poistenie motorových vozidiel.../
betka
13.08.07,17:13
ZAvolajte, a povedzte, že si si nič neobjednali, a nechcete, aby Vám ďalej posielali FA a literatúru...

Mne sa ich odborná literatúra tiež nepozdávala, mali často chyby, i keď mi naďalej posielali naštvalo ma to, a povedala som, nech vymažú našu spoločnosť z číselníkov, nie som s nimi spokojná, a už nechcem, aby mi posielali FA a nič od ich spoločnosti Máme s nimi pokoj.
majklsvk
31.03.09,12:07
Potreboval by som vzor zmluvy, v ktorej ja ako dodavatel tovaru vystavim mojemu zakaznikovi fakturu na dodany tovar so 7 - 14 dnovou splatnostou. Poradite mi prosim? :)