mo.bas
16.10.09,09:42
Dobry den, prosim o radu.
Nasa spolocnost v 7/09 podpisala s Polskou firmou zmluvu na dodanie stroja s dopravou, instalaciou a zaskolenim obsluzneho personalu za 40000€.
Stav k dnesnemu dnu t.j. k 16.10.2009 je taky, ze Polska firma stroj vyskladnila 23.9, ale instalovat nemoze lebo nemame ukoncene stavebne prace.
Fakturu od polskej firmy zatial nemame. Fakturu dodaju az po celkovom ukonceni zmluvneho vztahu.Montaz a zaskolenie este nebola. Tym, ze nemame fakturu, DPH na vstupe uplatnit nemozem.
Vznika mi danova povinnost v 9/09?

Dakujem.
Monika
adabirk
16.10.09,18:45
- predpokladám, že v zmysle podpísanej zmluvy stroj bude uvedený do používania až dňom inštalácie, montáže a zaškolenia, týmto dňom bude služba dodaná, potom vám dodávateľ vystaví faktúru a tým dňom vám vznikne aj daňová povinnosť v zmysle § 19 zákona o DPH
2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby. Ak je služba dodaná zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo z tretieho štátu a osobou povinnou platiť daň v tuzemsku je príjemca služby podľa § 69 ods. 2 až 4, daňová povinnosť vzniká dňom vyhotovenia faktúry; ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná.
- skúste si pozrieť metodický pokyn DR SR - na str. 2 je riešený podobný prípad:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mp_19_21.pdf