AnitaMartinska
16.10.09,08:52
Na co si treba dat najviac pozor, ak sa dava byt do prenajmu?
Na co sa nesmie zabudnut?
Treba aj na danovom nieco vybavovat?
Ako zostavit zmluvu s buducim najomnikom?......
Dakujem
hena22
16.10.09,07:31
Na co si treba dat najviac pozor, ak sa dava byt do prenajmu? aby ste neostali bez peňazí aj bez bytu, treba si dobre vybrať nájomníkov. najlepšie slobodný, zamestnaný jednotlivec
Na co sa nesmie zabudnut? ošetriť zmluvne prípadné nedoplatky za energie a služby, odpísať stav meračov, správne identifikovať zmluvné strany aj prenajímaný byt, termín trvania zmluvy od-do, nie na dobu neurčitú
Treba aj na danovom nieco vybavovat?:(áno DIČ
Ako zostavit zmluvu s buducim najomnikom?......najlepšie u právnika ale aj na nete sa dajú nájsť celkom dobré zmluvy
Dakujem

no je to síce dobrý zdroj príjmu ale naozaj treba byť obozretný aj pri výbere nájomníka aj pri uzatváraní zmluvy
AnitaMartinska
16.10.09,07:52
no je to síce dobrý zdroj príjmu ale naozaj treba byť obozretný aj pri výbere nájomníka aj pri uzatváraní zmluvy

Keby bolo na mne, tak to asi neurobim, ale mladi ludia s velkymi hypotekami sa dnes maju co obracat a na dlhe roky, aby to splatili.
Vdaka za radu
5danula
03.10.11,18:34
Dobry vecer.chcela by som sa spytat na prenajom bytu.s priatelom sme podielovy vlastnoci bytu ktory chceme prenajat.musime byt obidvaja napisany na najomnej zmluve?ako je to s registraciou na danovom a v zdravotnej poistovni?staci ak sa jeden zaregistruje?dakujem dana
GabiZ
04.10.11,05:56
Je dôležité akým spôsobom bude napísaná nájomná zmluva. Prenajímateľom môže byť iba jedna osoba, vtedy iba pre ňu vzniká registračná povinnosť a následné platenie daní a odvodov. Osoba, ktorá je vlastníkom (resp. spoluvlastníkom), však musí dať písomný súhlas na nakladanie so svojim podielom. Osoba, ktorá je uvedená v nájomnej zmluve tak bude musieť zdaňovať a platiť odvody z celej sumy z nájmu.

Inak platí,(ak uzatvoríte nájomnú zmluvu spoločne), že v uvedenom prípade sa nejedná o bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. Pri zdanení príjmov z prenájmu preto nemožno postupovať podľa § 4 ods. 8 zákona, ale sa musí aplikovať § 10 ods. 1 zákona o dani z príjmov. Podľa tohto ustanovenia príjmy dosiahnuté spoločne dvoma daňovníkmi z dôvodu spoluvlastníctva k veci a spoločné výdavky vynaložené na ich dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie sa zahŕňajú do základu dane jednotlivých daňovníkov podľa ich spoluvlastníckych podielov, ak nie je právnym predpisom ustanovený alebo účastníkmi dohodnutý iný podiel podľa § 137 a nasl. Občianskeho zákonníka.
zk24
04.10.11,06:02
Je dôležité akým spôsobom bude napísaná nájomná zmluva. Prenajímateľom môže byť iba jedna osoba, vtedy iba pre ňu vzniká registračná povinnosť a následné platenie daní a odvodov. Osoba, ktorá je vlastníkom (resp. spoluvlastníkom), však musí dať písomný súhlas na nakladanie so svojim podielom. Osoba, ktorá je uvedená v nájomnej zmluve tak bude musieť zdaňovať a platiť odvody z celej sumy z nájmu.

Inak platí,(ak uzatvoríte nájomnú zmluvu spoločne), že v uvedenom prípade sa nejedná o bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. Pri zdanení príjmov z prenájmu preto nemožno postupovať podľa § 4 ods. 8 zákona, ale sa musí aplikovať § 10 ods. 1 zákona o dani z príjmov. Podľa tohto ustanovenia príjmy dosiahnuté spoločne dvoma daňovníkmi z dôvodu spoluvlastníctva k veci a spoločné výdavky vynaložené na ich dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie sa zahŕňajú do základu dane jednotlivých daňovníkov podľa ich spoluvlastníckych podielov, ak nie je právnym predpisom ustanovený alebo účastníkmi dohodnutý iný podiel podľa § 137 a nasl. Občianskeho zákonníka.

Zdravotne odvody z prijmov z prenajmu nehnutelnosti boli zrusene. Alebo sa mylim?
GabiZ
04.10.11,06:09
Zdravotne odvody z prijmov z prenajmu nehnutelnosti boli zrusene. Alebo sa mylim?

Áno, ospravedlňujem sa od mája 2011 boli odvody do ZP zrušené, v tej vete som to zabudla vypustiť. Ďakujem za upozornenie.
verkaz
04.10.11,06:44
Táto téma tu už bola viacej krát rozoberaná. Aj vzor zmluvy o nájme bytu je tu, musíš si len pohľadať.
V zmluve musí byť hlavne uvedené :
nájomca a prenajímateľ (ak je viacej vlastníkov, tak splnomocnenie ostatných na prenájom)
predmet nájmu t.j byt, prípadne zariadenie
doba nájmu
výška a splatnosť platenia nájmu
stav bytu, prípadne zariadenia (môže byť spísaný odovzdávací protokol, kde búde uvedený aj stav na meračoch energií)
dohoda čo s nedoplatkom alebo preplatkom z vyúčtovania
milkami
04.10.11,16:33
Tiež ma zaujíma táto téma. Dcéra uvažuje, že prenajme byt (je dlhodobo v zahraničí). Zaujíma ma výpočet dane. Fixtívne čísla: Mesačný nájom vrátane energii 300,-Eur.
Príjem za rok: 3600,-
oslobodený príjem: 500,-
príjem zahrnutý do DP: 3100,-
40% výdavkov: 1240,- (alebo skutočné náklady na energie?)
základ dane: 1860,-
nezdan.časť: 3559,-
daň: 0
Počítala som správne? A zdravotné poistenie nebude platiť, ani robiť RZ? T.č. nie je v SR zdravotne poistená. Ďakujem za rady.
Mila123
04.10.11,16:53
Tiež ma zaujíma táto téma. Dcéra uvažuje, že prenajme byt (je dlhodobo v zahraničí). Zaujíma ma výpočet dane. Fixtívne čísla: Mesačný nájom vrátane energii 300,-Eur.
Príjem za rok: 3600,-
oslobodený príjem: 500,-
príjem zahrnutý do DP: 3100,-
40% výdavkov: 1240,- (alebo skutočné náklady na energie?)
základ dane: 1860,-
nezdan.časť: 3559,-
daň: 0
Počítala som správne? A zdravotné poistenie nebude platiť, ani robiť RZ? T.č. nie je v SR zdravotne poistená. Ďakujem za rady.
ak uvažujem správne, ak dcéra nie je na SK zdravotne poistená , je v zahraničí zamestnaná???
wegamizi
04.10.11,20:41
Dobry vecer.chcela by som sa spytat na prenajom bytu.s priatelom sme podielovy vlastnoci bytu ktory chceme prenajat.musime byt obidvaja napisany na najomnej zmluve?ako je to s registraciou na danovom a v zdravotnej poistovni?staci ak sa jeden zaregistruje?dakujem dana


Pre teba ako prenajimatela je lepsia zmluva o podnajme, nez zmluva o prenajme. Najomnik na Slovensku ma nadstardatne prava podla OZ a ked bude mazany vsetkymi mastami, tak ich aj vyuzije. Ak mas uprimny zaujem prenajat nehnutelnost a nepoznas ludi, komu zverujes svoj majetok, tak zmluva o podnajme ta lepsie chrani a mas lepsie paky na pripadne riesenie sporov z nedbanlivymi podnajomnikmi. To su moje rady z vlastnej skusenosti. A mam ich,ver mi, dost.
P.S. Viem, ze sa to v otazke nepitas, ale som chcela poradit i v tomto smere.
milkami
05.10.11,05:18
je zamestnaná
Mila123
05.10.11,05:31
je zamestnaná
dcéra má povinnosť podávať DP na SK aj z príjmov zo zahraničia a aj z prájmov z prenájmu z nehnuteľností...
v tomto prípade, podľa toho aký príjem dosahuje ako zamestnanec, môže sa jej zmeniť DP, odpočítateľná položka už za tento rok je nie možné si uplatňovať na tkzv. neaktívne príjmy a prenájom medzi tie neakt. príjmy patrí.....t.j. dcéra zo základu dane z prenájmu zaplatí daň....
milkami
05.10.11,05:39
ale keď do DP zahrniem príjmy zo zahraničia ako vyňaté zo zdanenia, ani vtedy si neuplatním nezdaniteľnú položku? Asi nie.Ešte mi ide o výdavky - môžem si uplatniť percentom (keď to ešte bude reálne), alebo skutočné náklady na energie?
Mila123
05.10.11,08:07
ale keď do DP zahrniem príjmy zo zahraničia ako vyňaté zo zdanenia, ani vtedy si neuplatním nezdaniteľnú položku? Asi nie.Ešte mi ide o výdavky - môžem si uplatniť percentom (keď to ešte bude reálne), alebo skutočné náklady na energie?
s výdavkami máš možnosť sa rozhodnúť....ktoré ti budú výhodnejšie ....od 01012011 platí, podľa § 11 ods. 1 daň. zákona ...Základ dane (čiastkový základ dane) zistený z príjmov podľa § 5 alebo § 6 ods. 1 a 2 alebo súčet čiastkových základov dane z týchto príjmov sa znižuje o nezdaniteľné časti základu dane ...
nevidela som tlačivo DP pre rok 2011 (predpokladám, že ani neexistuje ešte, ak by sa prípadne menili zákony)malo by byť oproti predchádzajúcim zmenené.....
milkami
05.10.11,16:40
Ďakujem za rady. Prajem ešte príjemné 4 hodinky dnešného večera.
5danula
13.03.13,07:21
Dobrý deň. Môj nájomca odomna žiada zmenu najomnej zmluvy. Jeho zamestnavatel mu prispieva večšou častou na najom čo si chc odpísať z daní a chce aby sme zmluvne podmienky zmenili na zamestnávatela. Zostatkovu čast najmu mi bude uhrádzat najomca sam. Nechcem meniť zmluvu a tak sa chcem spýtať či sa to da ošetriť len dodatkom k zmluve a ako by mal vyzerat takýto dodatok??pripadne ak musim zmenit zmluvu ako by mala vyzerat.
5danula
13.03.13,14:36
Dobrý deň. Môj nájomca odomna žiada zmenu najomnej zmluvy. Jeho zamestnavatel mu prispieva večšou častou na najom čo si chc odpísať z daní a chce aby sme zmluvne podmienky zmenili na zamestnávatela. Zostatkovu čast najmu mi bude uhrádzat najomca sam. Nechcem meniť zmluvu a tak sa chcem spýtať či sa to da ošetriť len dodatkom k zmluve a ako by mal vyzerat takýto dodatok??pripadne ak musim zmenit zmluvu ako by mala vyzerat.
nevie mi niekto poradiť??????