galova.silvia
16.10.09,10:55
Ahojte,
mám takúto otázočku:
podľa pripravovanej novely zákona o dph platnej od 1.1.2010 sa v § 19 ods. 3 píše, že pri opakovanom alebo čiastkovom dodaní sa tovar alebo služba považujú za dodané posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje - vypustilo sa slovko "najneskôr". mám tomu rozumieť tak, že už sa nemôžeme rozhodnúť, že dátum dodania tovaru a teda vznik daňovej povinnosti bude napríklad deň vystavenia faktúry? lebo nie je tam vyslovene napísané, že to musí byť ten posledný deň.
príklad - naša firma fakturuje za opakované dodanie za obdobie 1.1.-31.3.
dátum vystavenia fa - 5.1.
dátum splatnosti - 20.1.
môže byť po novom dátum dodania 5.1. alebo to musí byť 31.3.?
vďaka :)
galova.silvia
25.11.09,06:24
no, kedze doteraz nikto neodpovedal, ani nevyjadril svoj nazor, tak len pre zaujimavost, kontaktovala som metodicku danoveho riaditelstva pre dph a ta mi ozrejmila, ze datum dodania moze byt IBA ten posledny den.
teda v tomto pripade 31.3.
IvoM
25.11.09,07:24
Takže novelu zákona o DPH nám už schválili, tu je link na ňu.:)

No a k Tvojej otázke, slovko "najneskôr" je v §19.3 vypustené.

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=209301&FileName=zz2009-00471-0209301&Rocnik=2009
jeso
25.11.09,11:57
ano , aj na školení k novele DPH bolo povedané, že to bude len posledný deň...
vraj mame prehodnotiť nájomné zmluvy , aby sa nam nestalo, že nam najom zaplatia skor ako bude datum dodania - v tom prípade musíme vystaviť faktúru za prijatú platbu ...
asi sa to bude týkať viacerých subjektov
nika.sum
25.11.09,14:27
chcem vediet ci tomu spravne rozumiem: ak by som mala fakturu za elektrinu od 1.1.-31.3. - je to opakovane dodanie a dátum dodania je 31.3., ak mam fakturu mesacne od 1.1.-31.1. dátum dodania je 31.1.. Je to tak?
účtovník 007
25.11.09,16:42
Inak všimla som si, že už elektrikári vystavujú fa tak, že dátum vystavenia je napr.5.11.2009, ale dátum dodania je 30.11.2009.
Ja mám prípady, že mám zmluvy na nájom pozemkov od mesta. Nakoľko na týchto pozemkoch stoja stánky, ktoré prenajímam, tak tento nájom na začiatku roka fakturujem nájomcovi. Kedy bude dátum dodania, ak je nájom na pozemok za celý rok? 31.12.?
azla
25.11.09,17:00
Inak všimla som si, že už elektrikári vystavujú fa tak, že dátum vystavenia je napr.5.11.2009, ale dátum dodania je 30.11.2009.
Ja mám prípady, že mám zmluvy na nájom pozemkov od mesta. Nakoľko na týchto pozemkoch stoja stánky, ktoré prenajímam, tak tento nájom na začiatku roka fakturujem nájomcovi. Kedy bude dátum dodania, ak je nájom na pozemok za celý rok? 31.12.?

Ak chcete faktúrovať nájom za celý rok 2010, tak podľa môjho názoru bude dátum dodania posledným dňom - čiže 31.12.2010.

Osobne v tom vidím problém. (zatiaľ, ešte som nebola na školení ):D
Nie každy, nie všetko bude mať ošetrené tip-top k 1.1.2010

Napr. vystaví sa 5.1.2010 faktúra za nájom napr. za I.Q.
Má sa uviesť- čiže sa uvedie dátum dodania 31.3.2010. V zákone nie je zákaz vystaviť faktúru skôr ako je dátum dodania.

Odberateľ faktúru uhradí napr. 20.1.2010.
Z titulu prijatej platby pred datumom dodania (31.3.2010) vznikne daňová povinnosť už 20.1.2010.
Dodávateľ je povinný vystaviť doklad pre Dph k prijatej platbe - na účely odvodu a odpočtu.

Čo potom bude s faktúrou, ktorá bola vystavená 15.1.2010 a bol v nej dátum dodania 31.3.2010 ??? :rolleyes:

Asi by sme nemali vystavovať fakúry naostro, kým nenastane dátum dodania, aby prijatá platba nepredbehla dátum dodania.

A keď také budú vystavené ??? Alebo obdržané ???? :eek:
promont maja
26.11.09,06:11
Ak chcete faktúrovať nájom za celý rok 2010, tak podľa môjho názoru bude dátum dodania posledným dňom - čiže 31.12.2010.

Osobne v tom vidím problém. (zatiaľ, ešte som nebola na školení ):D
Nie každy, nie všetko bude mať ošetrené tip-top k 1.1.2010

Napr. vystaví sa 5.1.2010 faktúra za nájom napr. za I.Q.
Má sa uviesť- čiže sa uvedie dátum dodania 31.3.2010. V zákone nie je zákaz vystaviť faktúru skôr ako je dátum dodania.

Odberateľ faktúru uhradí napr. 20.1.2010.
Z titulu prijatej platby pred datumom dodania (31.3.2010) vznikne daňová povinnosť už 20.1.2010.
Dodávateľ je povinný vystaviť doklad pre Dph k prijatej platbe - na účely odvodu a odpočtu.

Čo potom bude s faktúrou, ktorá bola vystavená 15.1.2010 a bol v nej dátum dodania 31.3.2010 ??? :rolleyes:

Asi by sme nemali vystavovať fakúry naostro, kým nenastane dátum dodania, aby prijatá platba nepredbehla dátum dodania.

A keď také budú vystavené ??? Alebo obdržané ???? :eek:
Súhlasím z Azlou, ale iba z jednou podotázočkou ... mám účtovný prípad, keď dátumom dodania, resp. poskytnutia služby je napr. 31.3.2010? = môžem vystaviť faktúru skôr?

Je jasné, že poskytujem túto službu opakovane = každý deň ... takže z účtovného hľadiska mám účtovný prípad a mám povinnosť potom fakturovať ...
lenkam68
27.11.09,07:14
Súhlasím z Azlou, ale iba z jednou podotázočkou ... mám účtovný prípad, keď dátumom dodania, resp. poskytnutia služby je napr. 31.3.2010? = môžem vystaviť faktúru skôr?

Je jasné, že poskytujem túto službu opakovane = každý deň ... takže z účtovného hľadiska mám účtovný prípad a mám povinnosť potom fakturovať ...
Faktúru môžeš skôr vystaviť, ale keď ti príde platba pred dodaním služby alebo tovaru, si povinná v zmysle § 19 ods. 4 vystaviť daňový doklad k platbe, kde dňom dodania bude deň prijatia platby. Faktúra s dňom dodania 31.3.2010 bude považovaná za zálohovú faktúru.
promont maja
27.11.09,08:18
Faktúru môžeš skôr vystaviť, ale keď ti príde platba pred dodaním služby alebo tovaru, si povinná v zmysle § 19 ods. 4 vystaviť daňový doklad k platbe, kde dňom dodania bude deň prijatia platby. Faktúra s dňom dodania 31.3.2010 bude považovaná za zálohovú faktúru.
Aj keď sa to na prvý pohľad bude javiť, že som mimo témy...

Nedá sa nesúhlasiť s predchádzajúcim príspevkom, nakoľko rieši daňový problém súviasiaci s touto témou ... ale ja by som potrebovala rozobrať problém aj z hľadiska účtovného ... nakoľko v prípade inkasa preddavku mám účtovný prípad ale účtujem iba jeho inkaso a nemám preto prečo vystavovať faktúru ( aj keď nás k tomu ustanovenia Zákona o dani z pridanej hodnoty prinútili ...).
Luba
27.11.09,09:23
Faktúru môžeš skôr vystaviť, ale keď ti príde platba pred dodaním služby alebo tovaru, si povinná v zmysle § 19 ods. 4 vystaviť daňový doklad k platbe, kde dňom dodania bude deň prijatia platby. Faktúra s dňom dodania 31.3.2010 bude považovaná za zálohovú faktúru.

Nie som si istá, či by sa to dalo považovať za zálohovú fa. Na základe čoho? Dodávateľ služby by síce DPH neodviedol 2x, ale odberateľ by mal 2 faktúry s vyčíslením DPH, na základe ktorých by si ju mohol odpočítať. Nebolo by správnejšie tú prvú fa stornovať, resp.dobropisovať a vystaviť novú s dátumom prijatia platby? Je to komplikované, ale...
aktaK
27.11.09,10:10
pretieram si oči, čo to tu čítam :o((

ja štvrťročne vystavujem cca 25-30 faktur za prenajom, z toho je valná vačšina platcovia DPH!!
prevazne v prvy mesiac (ked sa zadarí) su faktury uhradene a poniektorí - prevažne platcovia DPH platia po mesiacoch na tri splátky..............
sme štvrtrocný platca DPH a JU

tak to sa zapotím, akym najlepsím a najjednoduchsím systemom na to?

myslim, ze tato tema bude pre mna velmi zaujimava...

ale tiez suhlasim s jednou vecou, ze preco by som mala vystavovat zalohove faktury?
lenkam68
27.11.09,10:22
Nie som si istá, či by sa to dalo považovať za zálohovú fa. Na základe čoho? Dodávateľ služby by síce DPH neodviedol 2x, ale odberateľ by mal 2 faktúry s vyčíslením DPH, na základe ktorých by si ju mohol odpočítať. Nebolo by správnejšie tú prvú fa stornovať, resp.dobropisovať a vystaviť novú s dátumom prijatia platby? Je to komplikované, ale...
Odberateľ si nemôže dvakrát odpočítať DPH, pretože na prvej faktúre má dátum dodania 31.3. teda odpočítať DPH môže podľa § 51 odst. 2 najskôr v tom zdaň. období, v ktorom právo na odpočítanie vzniklo, teda môže si ju uplatniť najskôr v marci a keď dostane faktúru k platbe a platba nastala skôr ako dodanie, tam už je iný dátum dodania a na základe tejto faktúry si uplatní DPH. V prípade, že by mi platba prišla v marci, faktúru k platbe vystavovať nebudem, pretože zdaniteľné plnenie je v rámci jedného zdaň. obdobia.
Čo sa týka tej "zálohovej faktúry", nemusíš ju považovať za zálohovú a vystaviť vyúčtovaciu, ale potom musíš vystaviť k tej pôvodnej faktúre dobropis.
Je tu ešte možnosť vystavovať faktúry spätne, teda po dodaní, alebo hneď vystaviť zálohovú faktúru.
lenkam68
27.11.09,10:37
Aj keď sa to na prvý pohľad bude javiť, že som mimo témy...

Nedá sa nesúhlasiť s predchádzajúcim príspevkom, nakoľko rieši daňový problém súviasiaci s touto témou ... ale ja by som potrebovala rozobrať problém aj z hľadiska účtovného ... nakoľko v prípade inkasa preddavku mám účtovný prípad ale účtujem iba jeho inkaso a nemám preto prečo vystavovať faktúru ( aj keď nás k tomu ustanovenia Zákona o dani z pridanej hodnoty prinútili ...).
Neviem, či rozumiem otázke správne. Máš na mysli že počas kvartálu každý deň poskytujete službu a tým pádom ti každý deň nastane účtovný prípad a mala by si fakturovať? Ak si to myslela takto, tak potom nesúhlasím, v zmluve máš dohodnuté fakturačné obdobie a na základe toho účtuješ.
promont maja
27.11.09,11:21
Nie... len som rozobrala podotýkam, z účtovného hľadiska, či mi vzniká povinnosť fakturovať, pretože pri preddavkoch z daňového hľadiska ( myslím DPH) nemám na výber ... nakoľko nemám účtovný prípad, mám iba tzv. inkaso preddavku ...

Práve v súvislosti s takým prípadom, keď máš dohodnuté v zmluve, že napr. opakovanom dodaní služby = napr. nájom, že bude zúčtovaný, teda vyfaktúrovaný napr. ku 5. 1. 2010 na celý I. štvrťrok 2010, s tým, že podľa tejto novely je dátumom dodania až 31. 3. 2009 ... takže daňovú povinnosť máš podľa toho, čo príde skôr ( ľudovo povedané ... ) či úhrada t. j. teda preddavok, a jeho úhradu máš zmluvne dohodnutú alebo pristúpiš so svojím nájomcom ku novej dohode a faktúru vystavíš v 5.1.2010 s dátumom dodania služby 31.3.2009 a ten ho potom následne uhradí, ale nie skôr ako 31. 3. 2010 ... ????

Čo z toho potom vyplýva ...???
promont maja
27.11.09,11:31
Neviem, či rozumiem otázke správne. Máš na mysli že počas kvartálu každý deň poskytujete službu a tým pádom ti každý deň nastane účtovný prípad a mala by si fakturovať? Ak si to myslela takto, tak potom nesúhlasím, v zmluve máš dohodnuté fakturačné obdobie a na základe toho účtuješ.
Práve kvôli týmto skutočnostiam máme opakované dodania tovaru či služieb ... napr. ak dodávajú každý deň do predajne rožky, či chieb, nebudú predsa každý deń vystavovať faktúry, ale si to písomne t. j. zmluvne dohodnú, že kedy ....
Moja úvaha sa týkala starého známeho o vystavovaní tzv. preddavkových faktúr ... pretože z účtovného hľadiska ide len o "akúsi" nevyhnutnosť, nakoľko si to presadil Zákon o DPH.

V prípade opakovaného dodania ( z hľadiska tejto novely Zákona o DPH) je to teraz iné v tom, že sa dátum dodania posunul na posledný deň predmetného obdobia ... = daňová povinnosť k tomuto dňu ...
promont maja
27.11.09,11:35
Odberateľ si nemôže dvakrát odpočítať DPH, pretože na prvej faktúre má dátum dodania 31.3. teda odpočítať DPH môže podľa § 51 odst. 2 najskôr v tom zdaň. období, v ktorom právo na odpočítanie vzniklo, teda môže si ju uplatniť najskôr v marci a keď dostane faktúru k platbe a platba nastala skôr ako dodanie, tam už je iný dátum dodania a na základe tejto faktúry si uplatní DPH. V prípade, že by mi platba prišla v marci, faktúru k platbe vystavovať nebudem, pretože zdaniteľné plnenie je v rámci jedného zdaň. obdobia.
Čo sa týka tej "zálohovej faktúry", nemusíš ju považovať za zálohovú a vystaviť vyúčtovaciu, ale potom musíš vystaviť k tej pôvodnej faktúre dobropis.
Je tu ešte možnosť vystavovať faktúry spätne, teda po dodaní, alebo hneď vystaviť zálohovú faktúru.
Až teraz som si všimla tvoj príspevok ... a pomohol. Vďaka
promont maja
27.11.09,11:48
Odberateľ si nemôže dvakrát odpočítať DPH, pretože na prvej faktúre má dátum dodania 31.3. teda odpočítať DPH môže podľa § 51 odst. 2 najskôr v tom zdaň. období, v ktorom právo na odpočítanie vzniklo, teda môže si ju uplatniť najskôr v marci a keď dostane faktúru k platbe a platba nastala skôr ako dodanie, tam už je iný dátum dodania a na základe tejto faktúry si uplatní DPH. V prípade, že by mi platba prišla v marci, faktúru k platbe vystavovať nebudem, pretože zdaniteľné plnenie je v rámci jedného zdaň. obdobia.
Čo sa týka tej "zálohovej faktúry", nemusíš ju považovať za zálohovú a vystaviť vyúčtovaciu, ale potom musíš vystaviť k tej pôvodnej faktúre dobropis.
Je tu ešte možnosť vystavovať faktúry spätne, teda po dodaní, alebo hneď vystaviť zálohovú faktúru.
Takže to celé ašte naposledy rozoberiem ...

Príklad:
1. Na základe zmluvy o nájme vystavím 5. 1. 2010 faktúru v súvislosti s vyfakturovaným nájomným za I. štvrťrok 2010, teda v nej bude dátum dodania 31. 3. 2010.
2. Úhrada tejto faktúry príde 10. 1. 2010 - ide o úhradu mojej pohľadávky, teda účtujem na účte 221/311.
3. Nakoľko sa mi tým, že mi nabehla úhrada zmenil " štatút" daňovej povinnosti DPH, resp. dátum dodania .. čo urobím ... do ŠR som povinná odviesť DPH ale na základe čoho ..? .. teda podľa zákona o DPH musím 10. 1. 2009 vystaviť "dobropis" alebo tzv. opravu faktúry v plnej výške s dátumom dodania 31. 3. 2010 .... teda účtujem 6**/3??
4. a následne vystavím preddavkovú faktúru, v ktorej bude dátum dodania 10. 1. 2009 a zúčtujem ju ako 3??/343?
nika.sum
27.11.09,16:13
Boze, preco je to zase takto komplikovane????? Tí zlí skriatkovia tam hore asi uzavieraju stavky kto to najviac uctovníkom zavarí...
Tweety
27.11.09,16:52
Takže to celé ašte naposledy rozoberiem ...

Príklad:
1. Na základe zmluvy o nájme vystavím 5. 1. 2010 faktúru v súvislosti s vyfakturovaným nájomným za I. štvrťrok 2010, teda v nej bude dátum dodania 31. 3. 2010.
2. Úhrada tejto faktúry príde 10. 1. 2010 - ide o úhradu mojej pohľadávky, teda účtujem na účte 221/311.
3. Nakoľko sa mi tým, že mi nabehla úhrada zmenil " štatút" daňovej povinnosti DPH, resp. dátum dodania .. čo urobím ... do ŠR som povinná odviesť DPH ale na základe čoho ..? .. teda podľa zákona o DPH musím 10. 1. 2009 vystaviť "dobropis" alebo tzv. opravu faktúry v plnej výške s dátumom dodania 31. 3. 2010 .... teda účtujem 6**/3??
4. a následne vystavím preddavkovú faktúru, v ktorej bude dátum dodania 10. 1. 2009 a zúčtujem ju ako 3??/343?
Už prvý bod je zlý, nemôžeš predsa vystaviť 5.1. faktúru za dodanie, ktoré sa ešte neuskutočnilo.
lenkam68
27.11.09,17:44
Už prvý bod je zlý, nemôžeš predsa vystaviť 5.1. faktúru za dodanie, ktoré sa ešte neuskutočnilo.
A ktorý § hovorí o tom, že nemôžem vystaviť faktúru pred dodaním? Ak mám zmluvne dohodnuté fakturačné obdobie, že nájomné za prvý štvrťrok 2010 budem fakturovať vždy k 15.1. 2010, nevidím dôvod, prečo by som nemohla faktúru vystaviť pred dodaním služby. Podľa doteraz platného zákona § 19 ods. 3 hovorí, že ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, tovar alebo služba je dodaný najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje. T.z., že faktúru za 1. kvartál môžem vystaviť s dátumom dodania 2.1. alebo hociktorý deň až do 31.3. A v tomto § je od 1.1.2010 zmena, pretože sa vypúšťa slovo najneskôr a nahrádza sa znením ... tovar alebo služba je dodaná posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje, takže po novom musí byť dátum dodania 31.3.
Veď aj teraz sa bežne nájomné fakturuje dopredu a v tomto nenastala žiadna zmena.
lenkam68
27.11.09,19:08
Takže to celé ašte naposledy rozoberiem ...

Príklad:
1. Na základe zmluvy o nájme vystavím 5. 1. 2010 faktúru v súvislosti s vyfakturovaným nájomným za I. štvrťrok 2010, teda v nej bude dátum dodania 31. 3. 2010.
2. Úhrada tejto faktúry príde 10. 1. 2010 - ide o úhradu mojej pohľadávky, teda účtujem na účte 221/311.
3. Nakoľko sa mi tým, že mi nabehla úhrada zmenil " štatút" daňovej povinnosti DPH, resp. dátum dodania .. čo urobím ... do ŠR som povinná odviesť DPH ale na základe čoho ..? .. teda podľa zákona o DPH musím 10. 1. 2009 vystaviť "dobropis" alebo tzv. opravu faktúry v plnej výške s dátumom dodania 31. 3. 2010 .... teda účtujem 6**/3??
4. a následne vystavím preddavkovú faktúru, v ktorej bude dátum dodania 10. 1. 2009 a zúčtujem ju ako 3??/343?
Bod 1 je OK
Bod 2 - príde mi platba, vystavím faktúru 311/6xx, na základe ktorej odvediem DPH - dátum dodania bude deň platby
Bod 3 - úhrada faktúry k platbe 221/311
Bod 4 - vystavím dobropis k pôvodnej faktúre 6xx/311
Zákon ti neukladá povinnosť vystaviť dobropis, on ti ukladá vystaviť faktúru k platbe, na základe ktorej odvedieš DPH.
Ako bolo už v predchádzajúcich príspevkoch písané, ešte môžeš prehodnotiť zmluvy a fakturovať až po dodaní. Je to síce najmenej prácne, ale z pohľadu finančného nie moc efektívne. Predsa len, "co je doma, to se počítá pánové."
P.s. pracujem vo firme, kde máme účtovníctvo rozdelené a ja nepracujem na fakturačnom oddelení, takže si počkaj, či mi niekto neopraví predkontáciu.
betka
27.11.09,20:10
Riešenie. Príklad:

Nájomná zmluva je uzatvorená takým spôsobom, že nájomné na rok 2010 je 1200 € a bude sa platiť Q do 15.1., 15.4., 15.7., 15.10...... (teda vopred)..... pričom sa vystaví FA .....

často sa stáva, že nájomcovia zabúdajú, vedia, že sa im vystaví FA a na základe nej budú uhrádzať, takže zmluvy sú často pozabudnuté.

Aby nájomca mohol získať platbu vopred, pričom novela zákona mi definuje, že opakované dodanie služby pre mňa znamenajú: terminologia: = .......služba považujú za dodané posledným dňom obdobia .
Teda DP: 31.3, 30.6, 30.9, 31.12.

Postup: 1.
1. upozornenie nájomcu: Zálohová FA-nedaňový doklad. VYstavím 15.1.2010
2. Nájomca si povie, aha nájom. Zaplatí 25.1.2010

3. Prenajímatelovi prídu PP na účet 27.1.2010. A teda vystaví daňový doklad na základe prijatej platby.

Postup 2.

1. detto

2. Nájomca, kašle nato a nezaplatí, zaplatí až 15.3.2009. Mne nabehne 17.3.
3. Vystavím FA, DP mi vznikne prijatím platby.

Ibaže tu by bolo vhodné upovedomiť nájomcu, že porušuje podmienky zmluvy.

Vidím to iba týmto spôsobom riešitelné, ale čas ukáže
lenkam68
27.11.09,20:54
Ale v prípade, že nemám v zmluve uvedené termíny platieb, len fakturačné obdobie a nájomca zaplatí až v marci, alebo podľa splatnosti uvedenej na faktúre, neporušil zmluvné podmienky. Zrejme sa bude musieť prepracovať väčšina zmlúv. Naša firma sa rozdhodla ísť cestou zálohových faktúr.
P.s. Čo narobí zmena jedného slova v zákone:confused::mad:
promont maja
30.11.09,05:11
Riešenie. Príklad:

Nájomná zmluva je uzatvorená takým spôsobom, že nájomné na rok 2010 je 1200 € a bude sa platiť Q do 15.1., 15.4., 15.7., 15.10...... (teda vopred)..... pričom sa vystaví FA .....

často sa stáva, že nájomcovia zabúdajú, vedia, že sa im vystaví FA a na základe nej budú uhrádzať, takže zmluvy sú často pozabudnuté.

Aby nájomca mohol získať platbu vopred, pričom novela zákona mi definuje, že opakované dodanie služby pre mňa znamenajú: terminologia: = .......služba považujú za dodané posledným dňom obdobia .
Teda DP: 31.3, 30.6, 30.9, 31.12.

Postup: 1.
1. upozornenie nájomcu: Zálohová FA-nedaňový doklad. VYstavím 15.1.2010
2. Nájomca si povie, aha nájom. Zaplatí 25.1.2010

3. Prenajímatelovi prídu PP na účet 27.1.2010. A teda vystaví daňový doklad na základe prijatej platby.

Postup 2.

1. detto

2. Nájomca, kašle nato a nezaplatí, zaplatí až 15.3.2009. Mne nabehne 17.3.
3. Vystavím FA, DP mi vznikne prijatím platby.

Ibaže tu by bolo vhodné upovedomiť nájomcu, že porušuje podmienky zmluvy.

Vidím to iba týmto spôsobom riešitelné, ale čas ukáže
Tento spôsob je tak pekne jednoduchý a mne osobne sa pozdáva najviac, ale musím pripomenúť, že takto by peniažky mohli prísť prenajímateľovi oveľa neskôr ako by chcel ... poznám nejedného môjho klienta, ktorý takéto " neúčtovné" preddavkové faktúry hádže rovno do koša ...
galova.silvia
09.12.09,13:04
my sme to nakoniec vyriesili tak, ze budeme vystavovat faktury v tom istom zdanovacom obdobi (sme mesacni platitelia), ako je datum dodania, aby sme predisli tomu, ze nam to zaplatia skor.
teda za obdobie 1Q vystavime fakturu 15.-31.3.
ak fakturujueme napr. za 17.2.-16.3., dautm dodania je 16.3. a faktura sa vystavi 5.-16.3.
Lotarka
10.12.09,08:41
My vystavujeme faktúry za nájom za reklamné plochy. Vždy platbu požadujeme vopred za určité obdobie, niekedy aj za celý rok. Niektoré zmluvy jú dohodnuté aj na jeden rok napr. od 1.2.2009-31.1.2010.

Nakoľko šéf vystavuje jednotlivé faktúry sám, hľadali sme spôsob ako to riešiť bez ďalších písomností teda bez zálohových faktúr,dobropisov, ale nezmeniť spôsob platieb. Napadol ho spôsob, že napr. na faktúru za celý rok nájmu vystavenú 1.1.2010 napíše dátum dodania slovom deň zaplatenie alebo 31.12.2010. Podľa mňa to nebude dostačujúce, čo vy na to?
Janinkaaa
10.12.09,10:38
A čo splátkové kalendáre za nájom ? Dotýka sa ich zmena zákona ?

Tieto splátkové kalendáre vystavujeme na celý rok.
Mesačne v nich máme rozpísané platby za nájom.
Splatnosť v nich máme uvedenú vždy do 10-teho dňa v mesiaci.
A tento dátum je aj dátum dodania.
enter
10.12.09,16:45
A čo splátkové kalendáre za nájom ? Dotýka sa ich zmena zákona ?

Tieto splátkové kalendáre vystavujeme na celý rok.
Mesačne v nich máme rozpísané platby za nájom.
Splatnosť v nich máme uvedenú vždy do 10-teho dňa v mesiaci.
A tento dátum je aj dátum dodania.

posúvam otázku
azla
10.12.09,17:50
My vystavujeme faktúry za nájom za reklamné plochy. Vždy platbu požadujeme vopred za určité obdobie, niekedy aj za celý rok. Niektoré zmluvy jú dohodnuté aj na jeden rok napr. od 1.2.2009-31.1.2010.

Nakoľko šéf vystavuje jednotlivé faktúry sám, hľadali sme spôsob ako to riešiť bez ďalších písomností teda bez zálohových faktúr,dobropisov, ale nezmeniť spôsob platieb. Napadol ho spôsob, že napr. na faktúru za celý rok nájmu vystavenú 1.1.2010 napíše dátum dodania slovom deň zaplatenie alebo 31.12.2010. Podľa mňa to nebude dostačujúce, čo vy na to?

Na faktúre musí byť deň dodania jednoznačný.

Ak by bola vystavená faktúra napr. za obdobie od 1.1.2010 - 31.12.2010 , tak služba sa považuje za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje - t.j. 31.12.2010.

Ak chcete peniaze za službu na rok dopredu, iná cesta ako cez zálohové platby nie je.
vjejka
11.12.09,08:33
Chcela by som sa spýtať - podľa nájomnej zmluvy sme faktrovali nájomné do 15.dňa v mesiace nájomné dopredu - napr. v novembri do 15.11 sme vystavili faktúru za december, teraz 15.12. by som mala podľa zmluvy vystaviť faktúru za nájomné za január, ale čo teraz:) vystavím faktúru s dátumom dodania služby 31.01 a ked mi prídu peniaze v decembri, tak zdaním, alebo nevystavím žiadnu faktúru, len zálohovú a riadnu faktúru vtedy keď prídu peniaze s dátumom pripísania na účet ak bude predchádzať posladnému dňu plnenia??
evina7
11.12.09,11:49
Chcela by som sa spýtať - podľa nájomnej zmluvy sme faktrovali nájomné do 15.dňa v mesiace nájomné dopredu - napr. v novembri do 15.11 sme vystavili faktúru za december, teraz 15.12. by som mala podľa zmluvy vystaviť faktúru za nájomné za január, ale čo teraz:) vystavím faktúru s dátumom dodania služby 31.01 a ked mi prídu peniaze v decembri, tak zdaním, alebo nevystavím žiadnu faktúru, len zálohovú a riadnu faktúru vtedy keď prídu peniaze s dátumom pripísania na účet ak bude predchádzať posladnému dňu plnenia??
Podľa mňa je potrebné fakturovať podľa doteraz platného zákona o DPH, t.j. vystaviť tak ako doteraz. Aký dátum je dňom dodania služby?
azla
11.12.09,13:23
Podľa môjho názoru aj doterajšia fakturácia nemusela byť bez "problémov".
Ak Ste faktúrovali 15.11. - nájomné za december , aký dátum Ste uvádzali ?
Podľa môjho názoru správny dátum je od 1.12 - 31.12.2009. Je to ktorýkoľvek deň mesiaca, za ktorý sa má zaplatiť, najneskôr 31.12.2009 .

Ak zaplatil nájomca nájom až v decembri - nič na skutočnosti sa nemení.
Dátum dodania je decembri.

Avšak, ak nájomca zaplatil v novembri , dátum dodania je dňom zaplatenia, lebo predchádza dátum dodania nájmu.
Čo Ste robili v takomto prípade ???

V novom zákone je už dátum dodania stanovený jednoznačne (bez slovíčka najneskôr)- posledným dňom obdobia - čiže nájom za január je deň dodania 31.1.2010.

Prečo vystavujete faktúru dopredu ?? Domnievam sa, že preto, lebo chcete dopredu platbu.
Ak vystavíte ostrú faktúru v decembri , uvediete deň dodania 31.1.2010
(iný ani nemôžete).

Ak nájomca Vám uhradí v decembri:
Dopad:
- v decembri musíte vystaviť faktúru k prijatému preddavku
- a čo potom s ostrou faktúrou, ktorú už má nájomca ??????

Ak chcete platbu dopredu-už v decembri, tak doporučujem nie na základe ostrej faktúry, ale iba na základe zálohovej faktúry.
Rozalka
12.12.09,14:17
Preddavková faktúra sa vystavuje vopred, za dodávky tovaru alebo služby, ktoré nastanú po úhrade preddavkovej faktúry.

Ak je služba poskytnutá -a táto je poskytnutá určite: priestory sú obsadené - nie je dôvod vystavovať preddavkovú/zálohovú (je to jedno, ako ju nazveme) faktúru.

Ani doteraz v tom problém nevidím: všetko záleží od zmluvy.
Ak je v nej uvedené, že sa nájomné platí vopred pred začiatkom obdobia, za ktoré sa platí, tak deň dodania bol jasný - podľa zmluvy.

Takže ja to vidím takto:
1) nájomné na II. Q, platbu požadujem do konca marca, faktúru vystavím v marci, deň dodania je 30.6.
2) platba príde 30.3. - vystavím "daňový doklad" na prijatú platbu.
3) v júni vystavím storno "daňového dokladu" s poznámkou Prijatá platba sa započítava na úhradu faktúry č. (tá z marca)

Len taká poznámočka:
ak je lízing splatný napr. 1. deň v mesiaci a splátku uhradíme skôr, pričom platba príde na účet lízingovky ešte koncom predchádzajúceho mesiaca, lízingovka vystaví daňový doklad na prijatú platbu v mesiaci prijatia platby a zároveň storno-doklad na splátku nasledujúceho mesiaca s dňom dodania 1.-ho
Janinkaaa
14.12.09,08:26
A čo splátkové kalendáre za nájom ? Dotýka sa ich zmena zákona ?

Tieto splátkové kalendáre vystavujeme na celý rok.
Mesačne v nich máme rozpísané platby za nájom.
Splatnosť v nich máme uvedenú vždy do 10-teho dňa v mesiaci.
A tento dátum je aj dátum dodania.


Asi tie splátkové kalendáre nesúvisia s témou.
Tých sa novela zákona o DPH asi netýka.
promont maja
14.12.09,11:45
Preddavková faktúra sa vystavuje vopred, za dodávky tovaru alebo služby, ktoré nastanú po úhrade preddavkovej faktúry.

[/I]

Ja už len na margo tejto vety. Preddavková faktúra nie je účtovným dokladom - nenastal žiadny účtovný prípad, aj keď si ju trh svojim spôsobom, dá sa povedať, vynútil. Iba z hľadiska tzv. inkasa preddavku platca dane z pridanej hodnoty má daňovú povinnosť dane z pridanej hodnoty ... takže vo forme " preddavkovej faktúry" zúčtujeme DPH z uhradeného preddavku, čiže z hľadiska účtovného o preddavkovej faktúre, ktorá je vystavená vopred neúčtujeme ... ( to len pre úplnosť, aby si to niekto nevysvetlil inak, hoci je to z predchádzajúcich príspevkov jasné).
promont maja
14.12.09,11:48
Asi tie splátkové kalendáre nesúvisia s témou.
Tých sa novela zákona o DPH asi netýka.
Janinkaa, ak ide o splátkové kalendáre za nájom, teda opakované dodanie služby, tak sa táto téma práve toho týka. Ale ak ide o splátkový kalendár v súvislosti s leasingom, tak tam ide podľa môjho názoru skôr o splácanie istiny a nie o poskytovanie služby.
Janinkaaa
14.12.09,11:51
Janinkaa, ak ide o splátkové kalendáre za nájom, teda opakované dodanie služby, tak sa táto téma práve toho týka. Ale ak ide o splátkový kalendár v súvislosti s leasingom, tak tam ide podľa môjho názoru skôr o splácanie istiny a nie o poskytovanie služby.


Majka ide mi o nájom.
promont maja
14.12.09,11:53
Janinkaa pozri si prípevok č. 23 od Betky.
Janinkaaa
16.12.09,14:01
Janinkaa pozri si prípevok č. 23 od Betky.

Majka ďakujem.
Ale ja nevystavujem faktúry, ale na celý rok vystavím Spátkový kalendár na 01 až 12/2010.
Je to tiež opakované dodanie služby a chcela som vedieť, že či aj mňa sa dotýka novela zákona DPH.
Ale myslím si, že nie, pretože dútumy dodania mám každý mesiac : 10.01.2010, 10.02.2010, .... 10.12.2010.
Lotarka
16.12.09,18:36
Majka ďakujem.
Ale ja nevystavujem faktúry, ale na celý rok vystavím Spátkový kalendár na 01 až 12/2010.
Je to tiež opakované dodanie služby a chcela som vedieť, že či aj mňa sa dotýka novela zákona DPH.
Ale myslím si, že nie, pretože dútumy dodania mám každý mesiac : 10.01.2010, 10.02.2010, .... 10.12.2010.

Ak platbu za jeden mesiac požadujete do 15.dňa daného mesiaca, tak podľa mňa by mal splátkový kalentár vyzerať tak, že za mesiac január je deň splatnosti 15.1. a dátum dodania 31.1.
lenkam68
16.12.09,19:07
Majka ďakujem.
Ale ja nevystavujem faktúry, ale na celý rok vystavím Spátkový kalendár na 01 až 12/2010.
Je to tiež opakované dodanie služby a chcela som vedieť, že či aj mňa sa dotýka novela zákona DPH.
Ale myslím si, že nie, pretože dútumy dodania mám každý mesiac : 10.01.2010, 10.02.2010, .... 10.12.2010.
§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
(3) Za faktúru sa považuje aj

a) dohoda o platbách nájomného, ktorá je súčasťou nájomnej zmluvy, ak obsahuje údaje podľa odseku 2,
b) dohoda o platbách, ktorá je súčasťou zmluvy o dodaní elektriny, plynu, vody, tepla, ak dohoda o platbách pokrýva obdobie najviac 12 kalendárnych mesiacov a ak obsahuje údaje podľa odseku 2.
Sama si napísala, že ide o opakované plnenia, preto by si sa mala riadiť novelou zákona.
promont maja
17.12.09,05:22
Majka ďakujem.
Ale ja nevystavujem faktúry, ale na celý rok vystavím Spátkový kalendár na 01 až 12/2010.
Je to tiež opakované dodanie služby a chcela som vedieť, že či aj mňa sa dotýka novela zákona DPH.
Ale myslím si, že nie, pretože dútumy dodania mám každý mesiac : 10.01.2010, 10.02.2010, .... 10.12.2010.
Janinka, podľa môjho názoru, ak si platcom DPH a týka sa to nájmu, tak už splátkové kalendáre v tomto prípade jednoducho nevystavíš, pretože Ti v tom bráni práve táto novela ... ledaže by si zaviazala klienta, a ten by tie úhrady presne k tomuto dátumu aj vykonával, napr. vždy k 30. resp. 31. v mesiaci ( neberúc do úvahy február)... ale to je dosť nereálne.

Ja osobne si však myslím, že DRSR sa bude musieť k tomu nakoniec vyradriť.
Lotarka
17.12.09,06:54
c) Ak platiteľ požaduje za každé obdobie opakovane poskytovaného nájmu nehnuteľnosti popri nájomnom
osobitne úhradu za presne dodané množstvo elektriny,
plynu, vody a tepla, považujú sa tieto tovary za
dodané dňom vyhotovenia faktúry, ktorou platiteľ
požaduje platbu za tieto tovary,

Neviem, či sa táto vec tu už spomínala, len si to chcem ujasniť.

Ak fakturujem popri nájme aj energie, čiže mimo sumy nájmu, tak v tomto prípade dátum dodania nie je tak ako pri nájme - posledný deň daného obdobia alebo deň zaplatenia (čo skôr), ale dátum vystavenia faktúry alebo zaplatenia (čo skôr).?
enter
17.12.09,07:02
Vedel by mi niekto vysvetliť, z akého dôvodu došlo k zmene "zákona o DPH pri opakovanom poskytovaní slžieb" aby sme si vedeli lepšie vysvetliť- pochopiť zákonné ustanovenia.
Vylučujem tú možnosť, že je to iba buzerácia, ale pripúšťam tú alternatívu, že nevedeli v zákone jednoznačne aj v súvialostiach zadefinovať to čo cheli dosiahnúť .
Janinkaaa
17.12.09,10:47
Ak platbu za jeden mesiac požadujete do 15.dňa daného mesiaca, tak podľa mňa by mal splátkový kalentár vyzerať tak, že za mesiac január je deň splatnosti 15.1. a dátum dodania 31.1.

Lotarka ja si myslím, že nie je dôležité, že aký dátum dodania uvediem v splátkovom kalnedári v jednotlivých mesiacoch. Môže byť vždy 1., alebo 10. v mesiaci, alebo 31.
Podľa mňa môžem uviesť dátum od 1. do 31.
Dôležité podľa mňa je, aby som odviedla daň za daný mesiac.

Aspoň ja to tak chápem :
§19
(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodaný tovar alebo službu vzťahuje s výnimkou ....
azla
17.12.09,11:43
Dátum , ktorýkoľvek v období sa môže uviesť pri fakturácii v znení zákona do 31.12.2009, lebo tam je ešte v texte slovíčko "najneskôr"....

Datum dodania pri opakovanom dodaní tovaru a služby je jasne stanovený.

Znenie platné od 1.1.2010
§19
(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodaný tovar alebo službu vzťahuje s výnimkou ....

Požadujete platbu za mesiac január 2010......dátum dodania.........31.1.2010 (žiadny iný).

Požadujete platbu za I.Q.2010 ...................dátum dodania .........31.3.2010 (žiadný iný).
Janinkaaa
17.12.09,12:38
Dátum , ktorýkoľvek v období sa môže uviesť pri fakturácii v znení zákona do 31.12.2009, lebo tam je ešte v texte slovíčko "najneskôr"....

Datum dodania pri opakovanom dodaní tovaru a služby je jasne stanovený.

Znenie platné od 1.1.2010
§19
(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodaný tovar alebo službu vzťahuje s výnimkou ....

Požadujete platbu za mesiac január 2010......dátum dodania.........31.1.2010 (žiadny iný).

Požadujete platbu za I.Q.2010 ...................dátum dodania .........31.3.2010 (žiadný iný).


V zmluve máme uvedené, že nám majú platiť do 10. dňa príslušného mesiaca
Čiže do Splátkového kalendára musím uviesť dátum dodania 31.01.2010, 28.02.2010, 31.03.2010, ..... a nie ako doteraz, že dátum dodania bol k 10. dňu v mesiaci.

Ďakujem Azla za usmernenie.
Rozalka
17.12.09,19:12
Vedel by mi niekto vysvetliť, z akého dôvodu došlo k zmene "zákona o DPH pri opakovanom poskytovaní slžieb" aby sme si vedeli lepšie vysvetliť- pochopiť zákonné ustanovenia.
Vylučujem tú možnosť, že je to iba buzerácia, ale pripúšťam tú alternatívu, že nevedeli v zákone jednoznačne aj v súvialostiach zadefinovať to čo cheli dosiahnúť .
Dôvod je jednoduchý - prispôsobenie sa predpisom EÚ.
Janinkaaa
18.12.09,13:28
V zmluve máme uvedené, že nám majú platiť do 10. dňa príslušného mesiaca
Čiže do Splátkového kalendára musím uviesť dátum dodania 31.01.2010, 28.02.2010, 31.03.2010, ..... a nie ako doteraz, že dátum dodania bol k 10. dňu v mesiaci.

Ďakujem Azla za usmernenie.


Novela DPH mi nedá spať.

Mám ešte otázku : urobím splátkový kalendár, kde dátumy dodania budú 31.01.2010, 28.02.2010,....
Ale čo potom, keď mi uhradia napr. 15.01.2010 ?
Budem vystavovať faktúru s dátumom dodania 15.01.2010 ?
lenkam68
18.12.09,18:16
Pokiaľ ti zaplatia 15.1. na základe spl. kalendára s dátumom dodania 31.1.,tak nerobíš nič, DPH odvedieš za január. V prípade, že ti zaplatia faktúru s dátumom dodania 28.2., si povinná vystaviť daň. doklad k platbe, kde bude dátum dodania deň platby a v tom mesiaci aj DPH odviesť.
Janinkaaa
19.12.09,12:50
Pokiaľ ti zaplatia 15.1. na základe spl. kalendára s dátumom dodania 31.1.,tak nerobíš nič, DPH odvedieš za január. V prípade, že ti zaplatia faktúru s dátumom dodania 28.2., si povinná vystaviť daň. doklad k platbe, kde bude dátum dodania deň platby a v tom mesiaci aj DPH odviesť.


Ďakujem Lenka. Ukľudnila si ma.
widow
20.12.09,20:10
Prečítal som si celých 6 strán príspevkov a totálne som sa zneistil.
Predpokladajme situaciu, ze fakturujem opakovane dodanie (napr. vedenie uctovnictva za I.Q 2010).

Je mi jasne, ze ak by som vystavil zalohovu fakturu a zaplatili by mi ju najskor 15 dni pred koncom stvrtroka (napr.20.03.2010), tak 31.03.2010 vystavujem uz len ostru fakturu (bez dokladu k prijatej zalohe).
Otazka 1: bude datumom dodania ostrej faktury 20.03.2010, resp. 31.03.2010?

Chcem sa ale vyhnut vystavovaniu zalohovych faktur a dokladu k prijatej zalohe.
Otazka 2:
musim postupovat tak, ze ostru fakturu vystavim najskor 31.03.2010?
Ak by som vystavil ostru fakturu 17.03.2010 a platba mi nabehne napr.20.03.2010, tj. datum dodania sa zmenil z 31.03.2010 na 20.03.2010 musim este vystavit dalsiu fakturu k prijatej platbe z ktorej odvediem DPH, resp. moze zostat iba povodna ostra faktura zo 17.03.2010 s datumom dodania 31.03.2010?

Dakujem, Peter.
lenkam68
21.12.09,08:44
1. otázke - deň dodania bude deň platby

2. otázka - keď nevystavíš zálohovú faktúru, nevystavuješ ani "ostrú", ale daňový doklad. Neviem, ako máš zmluvne dohodnuté fakturačné a platobné podmienky, ale aby si sa vyhol problému s dátumom dodania, vystav faktúru za I. kvartál v marci s dátumom dodania 31.3. a keď ti príde platba, už nič neriešiš, lebo DPH odvedieš tak či tak za marec.
SAIVI
21.12.09,10:10
spoločnosť A prenajala na rok do 28.02.2010 priestory na základe nájomnej zmluvy spoločnosti B.
V účtovníctve spoločnosti A sú prepdpísané pohľadávky s dátumom dodania vždy k 15emu, ako mala byť splatná platba.
Spoločnosť A ale postúpila-predala tieto pohladávky aj za mesiace 11,12,2009 a 01,02.2010 spoločnosti C, ktorá si ich vykompenzovala so svojim záväzkom voči spoločnosti B.
Tym pádom sú vsetky pohladávky a záväzky medzi všetkými spoločnosťami vyrovnané.
..ako postupovať v tomto prípade s dph. V den postúpenia treba priznať vsetku zbylú DPH z ostávajúcich splátok? ..alebo môžme postupovať nadalej podla pôvodných predpísaných pohladávok každý mesiac, ktoré sú už spoločnosti A uhradedené nakolko boli postúpené a postupník C ich uhradil v hotovosti za spoločnosť B ktorá má priestory v prenájme.
Papucz
05.01.10,07:51
No mne vznikol veľký problém kvôli tejto novele, pretože máme asi 100 faktúr ktoré fakturujeme za obdobie kvartál, polrok, rok, máme s klientami zmluvy kde sa spomína že služby sú uhradené na základe faktúry (keďže neakceptujú zálohové faktúry) v prvom mesiaci daného obdobia. To znamená že máme robiť dodatky k zmluvám pre 100 klientov? veď to je nemysliteľné.. a ešte na platbu za faktúru je viazané poskytovanie nášho softvéru, ak nezaplatia, nemôžu za toto obdobie využívať softvér. to im máme poskytnúť túto službu zadarmo na celý rok a potom dúfať že nám to uhradia? musíme týmto zmeniť celú politiku? nedá sa to nejako obísť, keď nemôžeme vystaviť zálohovú faktúru? a to ešte nespomínam to o koľké peniaze by sme prišli, ktoré využívame celý rok a takto by sme na ne museli čakať
Lubica H
05.01.10,08:31
túto zmenu nám bol čert dlžný. môj šéf tiež odo mňa chce, aby nám nájomca za kvartál platil dopredu ako doteraz. nechápe, ako mu môže niekto nariadiť, aký dátum dodania si má dať na faktúru.

napadla ma jedna vec, ktorá by obišla zálohové faktúry - jedna vodárenská spoločnosť kedysi posielala harmonogram požadovaných platieb - nebol to splátkový kalendár, čiže žiadny daňový doklad, ale len prehľad platieb, ktoré od klienta za daný rok očakáva. boli tam aj dátumy, dokedy by mal klient zaplatiť. a keď klient odoslal platbu, tak vodárenská spoločnosť až na základe prijatej platby vystavovala ostrú faktúru, kde dňom dodania bol dátum prijatia platby. nedalo by sa niečo také uplatniť aj pri tých nešťastných nájmoch, ktoré sa faktúrovali popredu na dlhšie obdobie ako jeden mesiac?
SAIVI
05.01.10,08:35
spoločnosť A prenajala na rok do 28.02.2010 priestory na základe nájomnej zmluvy spoločnosti B.
V účtovníctve spoločnosti A sú prepdpísané pohľadávky s dátumom dodania vždy k 15emu, ako mala byť splatná platba.
Spoločnosť A ale postúpila-predala tieto pohladávky aj za mesiace 11,12,2009 a 01,02.2010 spoločnosti C, ktorá si ich vykompenzovala so svojim záväzkom voči spoločnosti B.
Tym pádom sú vsetky pohladávky a záväzky medzi všetkými spoločnosťami vyrovnané.
..ako postupovať v tomto prípade s dph. V den postúpenia treba priznať vsetku zbylú DPH z ostávajúcich splátok? ..alebo môžme postupovať nadalej podla pôvodných predpísaných pohladávok každý mesiac, ktoré sú už spoločnosti A uhradedené nakolko boli postúpené a postupník C ich uhradil v hotovosti za spoločnosť B ktorá má priestory v prenájme.

..posuvam
HankaS
05.01.10,09:22
Ak bol niekto z Vás na školení, ako to prezentovali a doporučovali robiť prednášajúci ?
promont maja
05.01.10,11:18
1. otázke - deň dodania bude deň platby

2. otázka - keď nevystavíš zálohovú faktúru, nevystavuješ ani "ostrú", ale daňový doklad. Neviem, ako máš zmluvne dohodnuté fakturačné a platobné podmienky, ale aby si sa vyhol problému s dátumom dodania, vystav faktúru za I. kvartál v marci s dátumom dodania 31.3. a keď ti príde platba, už nič neriešiš, lebo DPH odvedieš tak či tak za marec.
Termín daňový doklad posledný zákon o dani z pridanej hodnoty vstupom do EÚ už nepozná ... existuje už iba faktúra. Inak čo sa týka myšlienky, tak s ňou súhlasím.
Papucz
05.01.10,14:03
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
V zmysle § 71 ods. 1 zákona o DPH platiteľ môže vyhotoviť faktúru pred dodaním služby, ale musí v nej uviesť skutočný deň dodania služby. Ak pred dodaním služby odberateľ zaplatí, dodávateľovi vzniká daňová povinnosť podľa § 19 ods. 4 zákona o DPH a podľa § 71 ods. 1 zákona o DPH na prijatú platbu musí vyhotoviť faktúru. T.j. ak by takto dodávateľ postupoval, vyhotovil by dve faktúry, na jeden zdaniteľný obchod a podľa § 69 ods. 5 zákona o DPH by musel aj duplicitne odviesť daň z týchto faktúr.
V nadväznosti na zmenu zákona o DPH platnú od 01.01. 2010, je potrebné zmeniť spôsob fakturácie (ktorá vyhovovala zákonu platnému do 31.12. 2010), aby nevznikali vyššie uvedené prípady.

Váš dopyt:

Naša firma poskytuje softvér a s tým spojené služby odberateľom. Poskytujeme systémovú údržbu našim klientom, ktorý majú v zmluve zakotvený spôsob úhrady, napr. za systémovú údržbu bude vystavená faktúra za obdobie rok 2010 na začiatku tohto zdaňovacieho obdobia (to znamená január 2010), po úhrade klientovi poskytneme aplikačný kľúč k softvéru, po jeho registrácii má klient aktualizovaný softvér, s ktorým môže pracovať, ak neuhradí nie je mu kľúč poskytnutý. Po schválení novely zákona k DPH od 1.1.2010, kde sa sa hovorí v § 19 odseku 3

"ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovanie, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia"

Pre nás to znamená že môžeme faktúru za poskytovanú systémovú údržbu vystaviť až na konci zdaňovacieho obdobia? Ak by sme ju podľa zmluvy s klientom vystavili v prvom mesiaci napr. januári 2010 a dali dátum dodania 31.12.2010, kedy sa potom má odviesť DPH, ak splatnosť (tiež uvedená v zmluve) je 14 dní, to znamená že by nám úhrada prišla ešte v januári. Zálohovú faktúru klient neakceptuje. Pri postupe podľa tejto novely by sme museli zmeniť celú politiku vystavovania faktúr, koncepciu zmlúv, poskytovanie kľúčov k systému a to pre viac ako 500 klientov.Ako máme teda postupovať? Môžeme vystaviť faktúru na začiatku obdobia s dátumom dodania na konci? Ďakujem za Vašu skorú odpoveď
Maxima25
05.01.10,14:03
prosim o potvrdenie, ci som pochopila spravne:
vystavena faktura za najom za januar 2010 dna 2.1.2010
den dodania sluzby 31.1.2010
splatnost:11.1.2010
je to ok??
dakujem.
Monika Kováčová
05.01.10,16:23
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
V zmysle § 71 ods. 1 zákona o DPH platiteľ môže vyhotoviť faktúru pred dodaním služby, ale musí v nej uviesť skutočný deň dodania služby. Ak pred dodaním služby odberateľ zaplatí, dodávateľovi vzniká daňová povinnosť podľa § 19 ods. 4 zákona o DPH a podľa § 71 ods. 1 zákona o DPH na prijatú platbu musí vyhotoviť faktúru. T.j. ak by takto dodávateľ postupoval, vyhotovil by dve faktúry, na jeden zdaniteľný obchod a podľa § 69 ods. 5 zákona o DPH by musel aj duplicitne odviesť daň z týchto faktúr.
V nadväznosti na zmenu zákona o DPH platnú od 01.01. 2010, je potrebné zmeniť spôsob fakturácie (ktorá vyhovovala zákonu platnému do 31.12. 2010), aby nevznikali vyššie uvedené prípady.

Váš dopyt:

Naša firma poskytuje softvér a s tým spojené služby odberateľom. Poskytujeme systémovú údržbu našim klientom, ktorý majú v zmluve zakotvený spôsob úhrady, napr. za systémovú údržbu bude vystavená faktúra za obdobie rok 2010 na začiatku tohto zdaňovacieho obdobia (to znamená január 2010), po úhrade klientovi poskytneme aplikačný kľúč k softvéru, po jeho registrácii má klient aktualizovaný softvér, s ktorým môže pracovať, ak neuhradí nie je mu kľúč poskytnutý. Po schválení novely zákona k DPH od 1.1.2010, kde sa sa hovorí v § 19 odseku 3

"ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovanie, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia"

Pre nás to znamená že môžeme faktúru za poskytovanú systémovú údržbu vystaviť až na konci zdaňovacieho obdobia? Ak by sme ju podľa zmluvy s klientom vystavili v prvom mesiaci napr. januári 2010 a dali dátum dodania 31.12.2010, kedy sa potom má odviesť DPH, ak splatnosť (tiež uvedená v zmluve) je 14 dní, to znamená že by nám úhrada prišla ešte v januári. Zálohovú faktúru klient neakceptuje. Pri postupe podľa tejto novely by sme museli zmeniť celú politiku vystavovania faktúr, koncepciu zmlúv, poskytovanie kľúčov k systému a to pre viac ako 500 klientov.Ako máme teda postupovať? Môžeme vystaviť faktúru na začiatku obdobia s dátumom dodania na konci? Ďakujem za Vašu skorú odpoveď

No tak "úžašnejšiu" odpoveď ani nemohli vymyslieť...!:eek:
Ja mám prípad, kde podľa zmluvy prenajímateľ vystavuje faktúry za nájom takto: 15.2. za II.kvartál 2010... čo s tým? Okrem toho mesačne fakturuje skutočnú spotrebu energie, ale osobitne, v inej faktúre... Môžeme aplikovať výnimku podľa §19 ods. 3, písm. c)?
Black
05.01.10,22:15
Teda ak som správne pochopil:

Ak poskytujem svojim zákazníkom mesačne opakovanú službu a doteraz som napr. za január mal dátumy nasledovne:
splatnosť = 15.1.
vystavenie = 7.1.
Dát. zdaň plnenia = 1.1.

od 1.1.2010 budem mať v zmysle §19 ods.3 a §71, ods.1 na faktúre nasledovné dátumy:
splatnosť = 15.1.
vystavenie = 7.1.
Dát. zdaň plnenia = 31.1.

Pričom nemusím vôbec vystavovať žiadne zálohové faktúry. Je to správne?
Muška
05.01.10,22:21
od 1.1.2010 budem mať v zmysle §19 ods.3 a §71, ods.1 na faktúre nasledovné dátumy:
splatnosť = 15.1.
vystavenie = 7.1.
Dát. zdaň plnenia dátum dodania= 31.1.

Pričom nemusím vôbec vystavovať žiadne zálohové faktúry. nemusíš Je to správne?

správne :)
tonkat
06.01.10,14:21
My prenajímame stroje na určitú dobu - spravidla to býva od novembra 2009 do apríla 2010. Takto sú koncipované aj zmluvy. Povinnosť úhrady je v zmluve rôzna, ale väčšinou to býva 2x za dobu trvania nájmu:
1. pred dodávkou a
2. do 15.03.2010
Ako sa bude posudzovať takáto zmluva, podľa starého zákona, alebo podľa nového?
Kedy bude potom dodanie? 30.04.2010?
Ďakujem za odpoveď.
plavčík
06.01.10,14:29
...no my sme to vyriešili tak, že sme začali vystavovať zálohové faktúry.. napr:
v zmluve je uvedené, že sa platí za napr. nájom za 1Q/2010 a fa. sa vystavuje na začiatku štvrťroku.
Takže sme 2.1.2010 vystavili zálohovú fa s dátumom splatnosti 10.1.2010 - v texte sme napísali, že sa jedná o zálohu za 1Q/2010.
Ak nám príde úhrada - vznikne daňová povinnosť a potom vystavíme ostrú fa. a odvedieme daň.
V prípade, že nám zálohu odberateľ nezaplatí - vystavíme v danom zdaňovacom období "ostrú" fa s tým, že to bude naša pohľadávka a to z dôvodu, že mu služba bola dodaná.
azla
07.01.10,06:45
My prenajímame stroje na určitú dobu - spravidla to býva od novembra 2009 do apríla 2010. Takto sú koncipované aj zmluvy. Povinnosť úhrady je v zmluve rôzna, ale väčšinou to býva 2x za dobu trvania nájmu:
1. pred dodávkou a
2. do 15.03.2010
Ako sa bude posudzovať takáto zmluva, podľa starého zákona, alebo podľa nového?
Kedy bude potom dodanie? 30.04.2010?
Ďakujem za odpoveď.

Vaše obdobie nájmu: 11/2009 - 4/2010
Dátum dodania:
- pôvodné znenie -najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje
- nové znenie.....................posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje
Nájom za obdobie, na ktoré ste vystavili prvú faktúru (podľa pôvodného znenia zákona) mate ošetrený.
Nájom za ďalšie obdobie , ktoré ešte nebolo faktúrované budete faktúrovať podľa nového znenia zákona a dátum dodania bude posledný deň obdobia, za ktoré budete požadovať platbu. Ak to bude platba za obdobie až do apríla 2010, tak dátum dodania môže byť až 30.4.2010 .
azla
07.01.10,07:03
No tak "úžašnejšiu" odpoveď ani nemohli vymyslieť...!:eek: toto sa mi tiež "páči" :rolleyes::D
Ja mám prípad, kde podľa zmluvy prenajímateľ vystavuje faktúry za nájom takto: 15.2. za II.kvartál 2010... čo s tým? Okrem toho mesačne fakturuje skutočnú spotrebu energie, ale osobitne, v inej faktúre... Môžeme aplikovať výnimku podľa §19 ods. 3, písm. c)?

Teoreticky takáto fakturácia (podľa doterajšej praxe) za nájom by bola bez problémov, ak by na faktúre bol dátum dodania 30.6.2010 a faktúra by bola uhradená až v júni.
Ak faktúra bude mať iný dátum dodania ako 30.6.2010 - nie je správna.
Ak faktúra bude uhradená pred dátumom dodania napr. už vo februári, už vzniká situácia na ďalšie riešenie.
Čo sa týka fakturácie skutočnej spotreby energie - toto ostáva bez zmeny. Deň dodania je deň vystavenia faktúry.
ZuzanaP
07.01.10,08:21
Teoreticky takáto fakturácia (podľa doterajšej praxe) za nájom by bola bez problémov, ak by na faktúre bol dátum dodania 30.6.2010 a faktúra by bola uhradená až v júni.
Ak faktúra bude mať iný dátum dodania ako 30.6.2010 - nie je správna.
Ak faktúra bude uhradená pred dátumom dodania napr. už vo februári, už vzniká situácia na ďalšie riešenie.
Čo sa týka fakturácie skutočnej spotreby energie - toto ostáva bez zmeny. Deň dodania je deň vystavenia faktúry.


Ešteže mám zatiaľ len jednu takúto zmluvu: nájomné faktúrujeme Q najneskôr do 10. dňa v prvom mesiaci kvartálu. Čiže za I. Q vystavím zálohovú faktúru a keď mi príde platba, vystavím ostrú fa. Energie im faktúrujeme kvartálne, ale pozadu, čiže za I. Q vystavím fa najneskôr do 15.04.2010 s dátumom dodania 31.03.2009.

Dobre som to pochopila?
ecompka
07.01.10,08:44
Zuzana,neviem ci más dobre tú energiu. Tam sa den dodania zhoduje s dnom vystavenia faktury.
azla
07.01.10,09:04
§ 19
Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby

(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje s výnimkou podľa písmen a) až d). Za čiastkové dodanie tovaru alebo služby sa považuje také dodanie tovaru alebo služby, ktoré predstavuje časť celkového plnenia, na ktoré je uzavretá zmluva. Za opakované dodanie tovaru alebo služby sa považuje dodanie rovnakého druhu tovaru alebo služby v opakovaných dohodnutých lehotách. Ak

c) platiteľ požaduje za každé obdobie opakovane poskytovaného nájmu nehnuteľnosti popri nájomnom osobitne úhradu za presne dodané množstvo elektriny, plynu, vody a tepla, považujú sa tieto tovary za dodané dňom vyhotovenia faktúry, ktorou platiteľ požaduje platbu za tieto tovary,
ZuzanaP
07.01.10,09:13
§ 19
Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby

(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje s výnimkou podľa písmen a) až d). Za čiastkové dodanie tovaru alebo služby sa považuje také dodanie tovaru alebo služby, ktoré predstavuje časť celkového plnenia, na ktoré je uzavretá zmluva. Za opakované dodanie tovaru alebo služby sa považuje dodanie rovnakého druhu tovaru alebo služby v opakovaných dohodnutých lehotách. Ak

c) platiteľ požaduje za každé obdobie opakovane poskytovaného nájmu nehnuteľnosti popri nájomnom osobitne úhradu za presne dodané množstvo elektriny, plynu, vody a tepla, považujú sa tieto tovary za dodané dňom vyhotovenia faktúry, ktorou platiteľ požaduje platbu za tieto tovary,


Aha, takže dám dátum vystavenia posledný deň a bude to OK, spotrebu energii faktúrujeme podľa podružných meradiel.:confused::rolleyes:
azla
07.01.10,09:42
Aha, takže dám dátum vystavenia posledný deň a bude to OK, spotrebu energii faktúrujeme podľa podružných meradiel.:confused::rolleyes:

Presne tak to robíme. Datum vystavenia fa je posledný deň. Nemáme posuny v obdobiach a pre nás je to prehľadnejšie.
účtovník 007
08.01.10,07:19
Chcem sa Vás spýtať, ako riešite situáciu s došlými faktúrami.
Zatiaľ stále diskutujeme o vystavených fa. Ja som to vyriešila dodatkami k nájomným zmluvám. Už nefakturujeme štvrťročne dopredu, ale mesačne pozadu. Vybavené.:)

Ako budete postupovať, ak Vám príde fa, na ktorej je zjavne zle uvedený dátum dodania. Napríklad:
Nájom za .............1/2010.....alebo.....1Q/2010
Dátum vystavenia:1.1.2010...............1.1.2010
Dátum dodania: ....1.1.2010...............1.1.2010
Splatnosť: ..........15.1.2010...............15.1.2010

Ja mám takýchto fa značné množstvo a je nemysliteľné všetky vracať na prepracovanie. To by som sa nedočkala. A hlavne sa mi nechce účtovníčkam vždy 20 minút vysvetľovať, akáže to je zmena v DPH. Myslím, že problém bude iba prvý štvrťrok. Takže, ak si usledujem, že som fa uhradila podľa dátumu splatnosti, a daň na vstupe si môžem uplatniť v januári, dodávateľ odvedie daň v januári, je všetko v poriadku. :rolleyes: No a ja mám zlé dátumy, ale inak OK.;) Ako to budete riešiť Vy?
widow
10.01.10,09:37
Chcem sa Vás spýtať, ako riešite situáciu s došlými faktúrami.
Zatiaľ stále diskutujeme o vystavených fa. Ja som to vyriešila dodatkami k nájomným zmluvám. Už nefakturujeme štvrťročne dopredu, ale mesačne pozadu. Vybavené.:)

Ako budete postupovať, ak Vám príde fa, na ktorej je zjavne zle uvedený dátum dodania. Napríklad:
Nájom za .............1/2010.....alebo.....1Q/2010
Dátum vystavenia:1.1.2010...............1.1.2010
Dátum dodania: ....1.1.2010...............1.1.2010
Splatnosť: ..........15.1.2010...............15.1.2010

Ja mám takýchto fa značné množstvo a je nemysliteľné všetky vracať na prepracovanie. To by som sa nedočkala. A hlavne sa mi nechce účtovníčkam vždy 20 minút vysvetľovať, akáže to je zmena v DPH. Myslím, že problém bude iba prvý štvrťrok. Takže, ak si usledujem, že som fa uhradila podľa dátumu splatnosti, a daň na vstupe si môžem uplatniť v januári, dodávateľ odvedie daň v januári, je všetko v poriadku. :rolleyes: No a ja mám zlé dátumy, ale inak OK.;) Ako to budete riešiť Vy?
účtovník 007: bohuzial nemas inu moznost ako tu, ktoru nechces podstupit

Riešime to nasledovne:

1. samozrejme nezaplatime, kym nedostaneme spravny doklad a to nasledovny:
2. bud zalohovu fakturu, po uhrade ktorej nam pride doklad k prijatej zalohe a konecna faktura k 31.03.2010
3. resp. iba ostru fakturu, kde bude datum dodania sluzby 31.03.2010 a splatnost najskor v marci (aj ked ju vystavia 02.01.2010) a tj. zaplatime az pocas marca (kedze platba im pride ten isty mesiac, ako je dodanie sluzby, tak uz nemusia vystavovat nic naviac).
4. pri mesacnej fakturacii (na co sa tiez pytas) ti musia opravit iba datum dodania na 31.01.2010 na povodnej fakture (netreba zalohove, ani doklad k prijatej platbe )
Vysvetlovanie noveho stavu dodavatelom nam zabera neskutocne vela casu !!!
betka
11.01.10,07:50
Riešenie. Príklad:

Nájomná zmluva je uzatvorená takým spôsobom, že nájomné na rok 2010 je 1200 € a bude sa platiť Q do 15.1., 15.4., 15.7., 15.10...... (teda vopred)..... pričom sa vystaví FA .....

často sa stáva, že nájomcovia zabúdajú, vedia, že sa im vystaví FA a na základe nej budú uhrádzať, takže zmluvy sú často pozabudnuté.

Aby nájomca mohol získať platbu vopred, pričom novela zákona mi definuje, že opakované dodanie služby pre mňa znamenajú: terminologia: = .......služba považujú za dodané posledným dňom obdobia .
Teda DP: 31.3, 30.6, 30.9, 31.12.

Postup: 1.
1. upozornenie nájomcu: Zálohová FA-nedaňový doklad. VYstavím 15.1.2010
2. Nájomca si povie, aha nájom. Zaplatí 25.1.2010

3. Prenajímatelovi prídu PP na účet 27.1.2010. A teda vystaví daňový doklad na základe prijatej platby.

Postup 2.

1. detto

2. Nájomca, kašle nato a nezaplatí, zaplatí až 15.3.2009. Mne nabehne 17.3.
3. Vystavím FA, DP mi vznikne prijatím platby.

Ibaže tu by bolo vhodné upovedomiť nájomcu, že porušuje podmienky zmluvy.

Vidím to iba týmto spôsobom riešitelné, ale čas ukáže

Práve som konzultovala s jedným gigantom ohladom platby nájomného vopred.
Odsúhlasili sme si tento postup, ako jediné možné, zákonné a správne riešenie:
1,. zálohová FA, radšej doporučene a odkonzultovať si s nejakým zodpovedným pracovníkom
2. na základe prijatej platby ostrá FA
3. netreba prerábať zmluvy

(možno pani tiež čítala tento môj príspevok)
účtovník 007
11.01.10,08:40
účtovník 007: bohuzial nemas inu moznost ako tu, ktoru nechces podstupit

Riešime to nasledovne:

1. samozrejme nezaplatime, kym nedostaneme spravny doklad a to nasledovny:
2. bud zalohovu fakturu, po uhrade ktorej nam pride doklad k prijatej zalohe a konecna faktura k 31.03.2010
3. resp. iba ostru fakturu, kde bude datum dodania sluzby 31.03.2010 a splatnost najskor v marci (aj ked ju vystavia 02.01.2010) a tj. zaplatime az pocas marca (kedze platba im pride ten isty mesiac, ako je dodanie sluzby, tak uz nemusia vystavovat nic naviac).
4. pri mesacnej fakturacii (na co sa tiez pytas) ti musia opravit iba datum dodania na 31.01.2010 na povodnej fakture (netreba zalohove, ani doklad k prijatej platbe )
Vysvetlovanie noveho stavu dodavatelom nam zabera neskutocne vela casu !!!

Ďakujem za odpoveď, práve to som nechcela počuť.:D:D:D

Najviac ma štve, že tých fa je veľa a ide ma trafiť šľak, keď rozprávam s "účtovníčkami" a pomaly si nechajú vysvetliť všetky zmeny v DPH. Pripadám si ako na školení. Vôbec nemajú ani šajnu o akejkoľvek zmene a mám pocit že iba z rýchlika počuli aj čo je to DPH. Ale to už som mimotemy.
Papucz
11.01.10,11:17
No tak už som sa zariadila tak, že klienti akceptujú zálohové faktúry. Len teraz riešim problém (každý má iný názor), ak uhradia na základe zálohovej faktúry vystavím faktúru - daňový doklad. Bude to stačiť alebo mám vystavovať aj ďalšiu faktúru vyúčtovaciu na konci obdobia, to znamená na konci roku 2010 ak išlo o platbu za celý rok. Na školení to bolo prezentované, že stačí vystaviť iba jednu k prijatej platbe, a vtedy je vlastne dátum dodania dátum prijatia platby. Len komu zas veriť a daňová správa je na internete už asi pod náporom neaktívna.
lenkam68
12.01.10,08:02
No tak už som sa zariadila tak, že klienti akceptujú zálohové faktúry. Len teraz riešim problém (každý má iný názor), ak uhradia na základe zálohovej faktúry vystavím faktúru - daňový doklad. Bude to stačiť alebo mám vystavovať aj ďalšiu faktúru vyúčtovaciu na konci obdobia, to znamená na konci roku 2010 ak išlo o platbu za celý rok. Na školení to bolo prezentované, že stačí vystaviť iba jednu k prijatej platbe, a vtedy je vlastne dátum dodania dátum prijatia platby. Len komu zas veriť a daňová správa je na internete už asi pod náporom neaktívna.
Pokiaľ by na vyúčtovacej faktúre bola uvedená čiastka k úhrade 0 € - túto by som nevystavila a faktúra k platbe by bola konečná, čo by som na nej aj uviedla.
Bambi23
12.01.10,09:34
My vystavime mesacne asi 200 faktur za najomne, ktore sa uhradza podla zmluvy vzdy mesiac vopred so splatnostou k 10.mesacne.
To zmanema, ze 1.1.2010 sme vystavili fakturu za najomne za februar, datumy:
1. datum vystavenia 1.1.2010
2. datum dodania 1.1.2010
3. datum splatnosti 10.1.2010

To akoze teraz mam vsetkych vyse 200 najomnikov obchadzat a vsetky faktury od nich vziat naspat a opravovat? Staci opravit datum dodania na 28.2.2010 a rozposlat nove upravene faktury? Najomnici su zvyknuti platit mesiac vopred, takze uz mame cas faktur aj uhradenych.
A ked majitelia nesuhlasia so zmenou najomnych zmluv a vyzaduju to najomne hradit vopred ako doteraz, co uplne chapem vzhladom na pocet neplaticov ... ved je to blbost niekomu nieco dopredu "dat" a cakat ci uhradi... ak hradili vopred, vzdy sme mali osetrenych neplaticov tym, ze ukonicili najom ale co teraz .. to je na hlavu postavene ako vsetko v tomto state :)

Ako mam vlastne teraz postupovat s uz vydanymi fakturami, ved je to neskutocne mnozstvo mesacne ... a viete ako niektori platia, mozno uhradia fakturu v januari, mozno v marci a mozno vobec :) Ved pri takychto mnozstvach faktur sa to ani neda usledovat.
aktaK
12.01.10,11:29
účtovník 007: bohuzial nemas inu moznost ako tu, ktoru nechces podstupit

Riešime to nasledovne:

1. samozrejme nezaplatime, kym nedostaneme spravny doklad a to nasledovny:
2. bud zalohovu fakturu, po uhrade ktorej nam pride doklad k prijatej zalohe a konecna faktura k 31.03.2010
3. resp. iba ostru fakturu, kde bude datum dodania sluzby 31.03.2010 a splatnost najskor v marci (aj ked ju vystavia 02.01.2010) a tj. zaplatime az pocas marca (kedze platba im pride ten isty mesiac, ako je dodanie sluzby, tak uz nemusia vystavovat nic naviac).
4. pri mesacnej fakturacii (na co sa tiez pytas) ti musia opravit iba datum dodania na 31.01.2010 na povodnej fakture (netreba zalohove, ani doklad k prijatej platbe )
Vysvetlovanie noveho stavu dodavatelom nam zabera neskutocne vela casu !!!



moja otázka ku tejto odpovedi: je aj takato moznost??

konkretne bod č. 2:

zalohovou fakturou, po ktorej uhrade nam poslu konecnu fakturu s datumom dodania - a to dnom, kedy prisli peniaze na ucet (napr. 7.1.2010) - a teda nie az 31.3.2010 (hoci faktura je vystavena na cely prvy Q.)

zda sa mi zbytocne vystavovat k 7.1. doklad k preddavku (aky datum dodania na takomto doklade figuruje?) a nasledne este fakturu k 31.1.2010
samuelina
12.01.10,12:09
Dobrý deň, prečítala som všetky príspevky týkajúce sa opakovaných plnení
a mám z toho riadny chaos. Naša spoločnosť prevádzkuje internet. Klientom vystavujeme splátkové kalendáre so splatnosťou k 10-temu v mesiaci. Niekedy sa ale stane, že klient zaplatí naraz aj polrok dopredu, ako mám toto riešiť? Vystaviť fa k prijatej platbe? Ja si to účtovne vysporiadam, ale čo klient? Nebude DPH odrátavať duplicitne? Podobne aj my fakturujeme internet
mesačne, štvťročne alebo dokonca ročne, samozrejme popredu, takže naozaj sa mi nezdá vystavovať dobropisy ku všetkým faktúram. Poradí mi niekto?
samuelina
12.01.10,12:27
teraz som si všimla, čo sa týka internetu, bude sa na nás vzťahovať vynimka paragraf 19 ods. 3 písm.d?
lenkam68
12.01.10,12:46
účtovník 007: bohuzial nemas inu moznost ako tu, ktoru nechces podstupit

Riešime to nasledovne:

1. samozrejme nezaplatime, kym nedostaneme spravny doklad a to nasledovny:
2. bud zalohovu fakturu, po uhrade ktorej nam pride doklad k prijatej zalohe a konecna faktura k 31.03.2010
3. resp. iba ostru fakturu, kde bude datum dodania sluzby 31.03.2010 a splatnost najskor v marci (aj ked ju vystavia 02.01.2010) a tj. zaplatime az pocas marca (kedze platba im pride ten isty mesiac, ako je dodanie sluzby, tak uz nemusia vystavovat nic naviac).
4. pri mesacnej fakturacii (na co sa tiez pytas) ti musia opravit iba datum dodania na 31.01.2010 na povodnej fakture (netreba zalohove, ani doklad k prijatej platbe )
Vysvetlovanie noveho stavu dodavatelom nam zabera neskutocne vela casu !!!



moja otázka ku tejto odpovedi: je aj takato moznost??

konkretne bod č. 2:

zalohovou fakturou, po ktorej uhrade nam poslu konecnu fakturu s datumom dodania - a to dnom, kedy prisli peniaze na ucet (napr. 7.1.2010) - a teda nie az 31.3.2010 (hoci faktura je vystavena na cely prvy Q.)

zda sa mi zbytocne vystavovat k 7.1. doklad k preddavku (aky datum dodania na takomto doklade figuruje?) a nasledne este fakturu k 31.1.2010
Faktúru k platbe preddavku si povinná vystaviť - § 71 ods. 1, ale k zálohe na I. Q, keď mi príde platba pred dodaním služby alebo tovaru napr. 7.1. už faktúru k 31.3.2010 vystavovať nebudem.
aktaK
12.01.10,13:11
lenka, takze platí:

1.1.2010 vystavujem zalohovu fa na 1. Q 2010

obdrzim celu sumu 7.1.2010

takze 7.1. vystavim ostru fa s datumom dodania taktiez toho 7.1.

je to takto OK? bohuzial, ale viac sa to ozaj skomplikovat nedalo...
samuelina
12.01.10,13:18
teraz som si všimla, čo sa týka internetu, bude sa na nás vzťahovať vynimka paragraf 19 ods. 3 písm.d?
poradí mi niekto?
aktaK
12.01.10,13:20
a este volaco LENKA (alebo aj ina dobra dusa)

1.1.2010 vystavujem zalohovu fa na 1. Q 2010

... ALE neobdrzim celu sumu naraz.. ale povedzme:

7.1. prvú tretinu sumy na zalohovej fakture,
7.2. druhú tretinu sumy na zalohovej fakture,
7.3. tretiu tretinu sumy na zalohovej fakture...

(proste najomnik nie je schopny uhradit celu sumu naraz, ale podla jeho moznosti si to nejako, nie vzdy presne podeli na jednotlive mesiace...)

ako mam postupovat v takomto pripade???
prosim poradte, lebo sa to uz na mna valíííí :o(
lenkam68
12.01.10,13:45
a este volaco LENKA (alebo aj ina dobra dusa)

1.1.2010 vystavujem zalohovu fa na 1. Q 2010

... ALE neobdrzim celu sumu naraz.. ale povedzme:

7.1. prvú tretinu sumy na zalohovej fakture,
7.2. druhú tretinu sumy na zalohovej fakture,
7.3. tretiu tretinu sumy na zalohovej fakture...

(proste najomnik nie je schopny uhradit celu sumu naraz, ale podla jeho moznosti si to nejako, nie vzdy presne podeli na jednotlive mesiace...)

ako mam postupovat v takomto pripade???
prosim poradte, lebo sa to uz na mna valíííí :o(
Vystavíš faktúru k platbe s dátumom dodania 7.1; 7.2. a v marci konečnú (vyúčtovaciu) faktúru.
aktaK
12.01.10,13:51
Vystavíš faktúru k platbe s dátumom dodania 7.1; 7.2. a v marci konečnú (vyúčtovaciu) faktúru.

lenka, vrela vdaka, este to budem musiet prespekulovat, ako to vo svojom programe urobim, este som to neskusala...
Laura1
13.01.10,17:52
Dovolím si zhrnúť fakturovanie nájomného:
Ak fakturujem mesačne:
Dátum vystavenia 1.1.2010
Dátum splatnosti: 15.1.2010
Dátum dodania: 31.1.2010

Ak fakturujem kvartálne:
Vystavím zálohovú faktúru.
Dátum vystavenia 1.1.2010
Dátum splatnosti 15.1.2010
po uhradení zálohovej faktúry vystavím daňovú faktúru na prijatú platbu
Dátum vystavenia daňovej fakúry: 15.1.2010
Dátum dodania: dátum úhrady 15.1.2010
grammatika
13.01.10,18:12
Chcem sa Vás spýtať, ako riešite situáciu s došlými faktúrami.
Zatiaľ stále diskutujeme o vystavených fa. Ja som to vyriešila dodatkami k nájomným zmluvám. Už nefakturujeme štvrťročne dopredu, ale mesačne pozadu. Vybavené.:)

Ako budete postupovať, ak Vám príde fa, na ktorej je zjavne zle uvedený dátum dodania. Napríklad:
Nájom za .............1/2010.....alebo.....1Q/2010
Dátum vystavenia:1.1.2010...............1.1.2010
Dátum dodania: ....1.1.2010...............1.1.2010
Splatnosť: ..........15.1.2010...............15.1.2010

Ja mám takýchto fa značné množstvo a je nemysliteľné všetky vracať na prepracovanie. To by som sa nedočkala. A hlavne sa mi nechce účtovníčkam vždy 20 minút vysvetľovať, akáže to je zmena v DPH. Myslím, že problém bude iba prvý štvrťrok. Takže, ak si usledujem, že som fa uhradila podľa dátumu splatnosti, a daň na vstupe si môžem uplatniť v januári, dodávateľ odvedie daň v januári, je všetko v poriadku. :rolleyes: No a ja mám zlé dátumy, ale inak OK.;) Ako to budete riešiť Vy?
Ja som to vyriešila zatiaľ s tým, že som faktúru poslala naspäť s listom, že nespĺňa náležitosti podľa platného zákona o DPH.
Ešte sa neozvali:rolleyes: Ale tá firma mi nie je schopná ani vyúčtovať zálohové platby za energie v roku, v ktorom boli spotrebované a vždy až po mojej urgencii-aj po pol roku mi pošlú doklad..
Druhej firme som to musela vysvetliť...ale ak mi niečo ďalšie príde zle, pošlem mail..
OlgaM
17.01.10,12:49
...a čo keď sa faktúruje na rok dopredu/ročný poplatok za licenciu -používanie mzdového softvéru/ na obdobie napr. marec 2010 až február 2011?
lenkam68
18.01.10,07:53
...a čo keď sa faktúruje na rok dopredu/ročný poplatok za licenciu -používanie mzdového softvéru/ na obdobie napr. marec 2010 až február 2011?
Dňom dodania bude 28.2.2011 a keď ti príde platba skôr ako vo februári 2011, vystavíš faktúru k platbe, na ktorej bude dňom dodania deň platby.
OlgaM
18.01.10,12:16
To znamená:
1.3.2010 vystavím faktúru za služby na obdobie 1.3.2010-28.2.2011 a DPH odvediem:
- ak zákazník zaplatí napr. 20.3.2010 - tak odvediem DPH v daňovom priznaní zaza marec 2010
- ak zákazník nezaplatí tak DPH odvediem až v daňovom priznaní za február 2011
A čo keď zaplatí len čiastočne?
Pripadá mi to veľmi náročné na evidenciu, máme takýchto faktúr mesačne veľa - niekoľko desiatok. Ako to to všetko dostanem do zostavy do podkladov pre DPH. Doteraz softvér berie automaticky do zostavy deň zdaniteľného planenia a keď ho tam aj budem mať a zaplatia skôr, čo s tým?To každý deň budem sledovať platby a opravovať ? Poraďte, ako to robíte v praxi?
Ďakujem!
Monika Kováčová
18.01.10,12:31
ja som sa rozhodla pre tento postup:
1. Výzva na zaplatenie služby (nájomné v mojom prípade) s dátumom splatnosti
2. Po úhrade faktúra za uhradenú službu (nájomné) s dátumom dodania rovnajúcim sa dátumu prijatia platby...

HOWGH.
OlgaM
18.01.10,14:22
Tak asi musím robiť zálohové faktúry a podľa platieb vystavovať potom riadne faktúry, to bude jednoduchšie...
Stefan2005
18.01.10,14:33
ja som sa rozhodla pre tento postup:
...HOWGH.

... klasik by povedal: šťastná to žena. A čo my ostatní, ktorí musíme účtovať predložené doklady ???
Monika Kováčová
18.01.10,14:47
... klasik by povedal: šťastná to žena. A čo my ostatní, ktorí musíme účtovať predložené doklady ???
Aj ja musím účtovať predložené doklady, ale mám aj dosť podstatný poradný hlas v oblasti metodiky a obehu účtovných dokladov. Navyše účtovanie Záloha, Fa na prijatú platbu, Ostrá fa má podstatne viac účtovných položiek, čo je z ekonomického hľadiska dosť "riadne" drahé z mojej strany...
Tento argument bol v podstate postačujúci...:D
OlgaM
18.01.10,15:37
Aj ja musím účtovať predložené doklady, ale mám aj dosť podstatný poradný hlas v oblasti metodiky a obehu účtovných dokladov. Navyše účtovanie Záloha, Fa na prijatú platbu, Ostrá fa má podstatne viac účtovných položiek, čo je z ekonomického hľadiska dosť "riadne" drahé z mojej strany...
Tento argument bol v podstate postačujúci...:D

A ako účtujete tú prijatú platbu na základe výzvy? MD221/D?
Monika Kováčová
18.01.10,15:54
A ako účtujete tú prijatú platbu na základe výzvy? MD221/D?
mimotemyMyslím, že 311, nakoľko dňom úhrady bude fa vystavená.... Aj v Cenigovej na s. 200 Prijaté preddavky - 324 sa píše:

Ak v rovnakom mesiaci je prijatý preddavok a zároveň je uskutočnená dodávka tovaru alebo služby, na ktorú bol preddavok prijatý, môže dodávateľ vyhotoviť len jednu faktúru na uskutočnenú dodávku, potom sa o zdaňovaní preddavku neúčtuje
OlgaM
18.01.10,16:49
mimotemyMyslím, že 311, nakoľko dňom úhrady bude fa vystavená.... Aj v Cenigovej na s. 200 Prijaté preddavky - 324 sa píše:
prijatú platbu dám na 311 a až potom vystavím faktúru? Ja by som účtovala radšej:
221/324 prijatá platba/preddavková faktúra-neúčtuje sa/
311/6xx vystavená faktúra/k úhrade nula/
324/311 zúčtovanie platby s faktúrou
Monika Kováčová
18.01.10,16:54
prijatú platbu dám na 311 a až potom vystavím faktúru?

a to som kde napísala???

:confused:

ale kľudne účtuj aj 6 zápismi.. môžeš, tiež nič neporušíš...
dogicka
19.01.10,07:35
ja som sa rozhodla pre tento postup:
1. Výzva na zaplatenie služby (nájomné v mojom prípade) s dátumom splatnosti napr. 15.1.2010
2. Po úhrade napr. 12.1.2010 faktúra za uhradenú službu (nájomné) s dátumom dodania rovnajúcim sa dátumu prijatia platby... fa vystavená s dátumom dodania 12.1.2010 na obdobie od 1.1.2010 do 31.1.2010 (nájom za január 2010)
3. Čo urobíš v prípade, že ti platba nepríde do 31.1.2010, ale napr. až 10.2.2010? Potom musíš vystaviť fa za nájom za január, dátum dodania 31.1.2010 a až do úhrady eviduješ pohľadávku.

HOWGH.

Odpovede sú červeným.
Monika Kováčová
19.01.10,08:27
Odpovede sú červeným.

2. Po úhrade napr. 12.1.2010 faktúra za uhradenú službu (nájomné) s dátumom dodania rovnajúcim sa dátumu prijatia platby... fa vystavená s dátumom dodania 12.1.2010 na obdobie od 1.1.2010 do 31.1.2010 (nájom za január 2010)
3. Čo urobíš v prípade, že ti platba nepríde do 31.1.2010, ale napr. až 10.2.2010? Potom musíš vystaviť fa za nájom za január, dátum dodania 31.1.2010 a až do úhrady eviduješ pohľadávku.


s bodom dva samozrejme žiadny problém nie je, pretože daňová povinnosť vzniká dňom úhrady a nie posledným dňom obdobia, ktorého sa týka.

pohľadávky z výzvy samozrejme môžem evidovať na účte 315 resp. na analytickom členení 311 v prípade, ak to bude potrebné.
Avšak účtovanie nie je už predmetom témy.
SAIVI
19.01.10,08:54
ako postupovať v prípade že nájomné bolo určené splátkovým kalendárom do 02/2010 s rozpisom mesačných splátok ešte z roku 2009 s tým že DPH sa odvádzalo mesacne podľa predpísaných splátok. Celá pohladávka - nájomné za celý rok bola postúpená na inú spoločnosť s ktorou sme si započítali naše záväzky..takže nedošlo k priamej platbe. Ešte nám zostáva odviesť DPH podla splátkového kalendára za mesiace január a február 2010. Mali sme z toho priznať vsetku DPH so vsetkých splátok ked došlo k zápočtu? ...alebo to možem nechať teraz už tak a DPH odviesť tak ako to bolo pôvodne predpísané splátkovým kalendárom?
dogicka
19.01.10,12:58
s bodom dva samozrejme žiadny problém nie je, pretože daňová povinnosť vzniká dňom úhrady a nie posledným dňom obdobia, ktorého sa týka.

pohľadávky z výzvy samozrejme môžem evidovať na účte 315 resp. na analytickom členení 311 v prípade, ak to bude potrebné.
Avšak účtovanie nie je už predmetom témy.

Áno s bodom 2 problém nie je, ten je O.K. Avšak ak úhrada neprebehne do konca obdobia za ktoré za nájom fakturuje, musím vystaviť riadnu faktúru nakoľko služba bola už dodaná a jej zaplatenie v tomto prípade na vystavenie fa nemá vplyv.
Jajina
19.01.10,16:30
1.
pri mesačnom nájme :

dátum vystavenia: 1.1.2010
dátum dodania: 31.1.2010
dátum splatnosti: 5.1.2010

platba prišla : 10.1.2010

Ako v praxi akceptujete,
keď je dátum prijatia platby = novému dátumu dodania v rámci 01/2009 ??
Je nutné vystaviť doklad o zmene dátumu dodania ?

2.
Nemec nám fakturuje za prístup do internetového programu službu za I.Q/2010

- na faktúre nie je žiadny dátum dodania len dátum vystavenia Fa:7.1.2010
- je tam len uvedený text .... za obdobie 1.1.2010 -31.3.2010

Keď ju uhradím 20.1.2010 - Ktorým dátumom si Fa samozdaním a následne DPH odpočítam ???? 20.1. alebo 31.3.
Jajina
19.01.10,16:39
Prosím o radu,lebo neviem celkom dobre preniesť do praxe prechodné ustanovenia.
DOD Fa z ČR :
trajekt z FR do anglicka, ktorý nám česká spoločnosť zakúpila a predala, faktúru treba u nás samozdaniť.
Len neviem akám dátumom dodania ??

dát.dodania uvedený na Fa - 31.12.2009
dát.vystavenia Fa - 04.01.2010

- ak budem prihliadať na starý zákon - dátum dodania je dátum vystavenia 04.01.2010
- ak sa budem riadiť už podľa nového zákona - dátum dodania je dňom dodia služby 31.12.2009

Ak máte niekto lepšie vedomosti ako ja, prosím poradte, určite to viacerí ocenia.
Prosím aspoň o Váš názor.
azla
19.01.10,19:08
Prosím o radu,lebo neviem celkom dobre preniesť do praxe prechodné ustanovenia.
DOD Fa z ČR :
trajekt z FR do anglicka, ktorý nám česká spoločnosť zakúpila a predala, faktúru treba u nás samozdaniť.
Len neviem akám dátumom dodania ??

dát.dodania uvedený na Fa - 31.12.2009
dát.vystavenia Fa - 04.01.2010

- ak budem prihliadať na starý zákon - dátum dodania je dátum vystavenia 04.01.2010
- ak sa budem riadiť už podľa nového zákona - dátum dodania je dňom dodia služby 31.12.2009

Ak máte niekto lepšie vedomosti ako ja, prosím poradte, určite to viacerí ocenia.
Prosím aspoň o Váš názor.



Čítala som to aspoň 3x, starý, nový , prechodné....:rolleyes:

Mne to vychádza tak, že pri prijatí služby si bola osobou povinnou platiť daň a keďže daňová povinnosť z toho dodania nevznikla do 31.12.2009 (lebo vznikla až 4.1.2010 ), tak vzniká daňová povinnosť podľa § 19 ods. 2 v znení účinnom do 31. decembra 2009. - čiže 4.1.2010.

...možno ešte niekto sa na to pozrie.


§ 85h
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2010


(1) Ak je služba dodaná inak ako podľa odseku 2 zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo zahraničnou osobou z tretieho štátu pred účinnosťou tohto zákona a osobou povinnou platiť daň bol príjemca služby a daňová povinnosť nevznikla do 31. decembra 2009 alebo vznikla čiastočne v rozsahu prijatej platby podľa § 19 ods. 4, vzniká daňová povinnosť podľa § 19 ods. 2 v znení účinnom do 31. decembra 2009.
janaGT
20.01.10,05:47
nám fakturuje - resp. máme splátkový kalendár - iná s.r.o. za nájom nasledovne:
dátum dodania je zároveň aj dátumom splatnosti a je to vždy k 10. v mesiaci.
Zle, však?
Ale spýtam sa z opačnej strany teda zo strány odberateľa teda nájomcu: budem mať problém ja z toho, že nám dali zle urobený splátkový kalendár?
Pretože ja si uplatním dph dňom dodania, ktorý je uvedený v spl. kal.
Jajina
20.01.10,06:11
Nemec nám fakturuje za prístup do internetového programu - službu za I.Q/2010

- na faktúre nie je žiadny dátum dodania len dátum vystavenia Fa:7.1.2010
- je tam len uvedený text .... za obdobie 1.1.2010 -31.3.2010

Keď ju uhradím 20.1.2010
Ktorým dátumom si Fa samozdaním a následne DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) odpočítam ???? 20.1. alebo 31.3.
lenkam68
20.01.10,06:17
§ 75 Vyhotovenie faktúry
....

(4) Za správnosť údajov vo faktúre a za včasnosť jej vyhotovenia zodpovedá platiteľ, ktorý dodáva tovar alebo službu, a to aj v prípade, ak je faktúra vyhotovená prostredníctvom inej osoby alebo zákazníkom.

Na základe tohto paragrafu si myslím, že ak si uplatníš DPH podľa dátumu dodania v splátkovom kalendári, tak by to problém u teba nemal byť.
olarac
20.01.10,06:38
Nemec nám fakturuje za prístup do internetového programu - službu za I.Q/2010

- na faktúre nie je žiadny dátum dodania len dátum vystavenia Fa:7.1.2010
- je tam len uvedený text .... za obdobie 1.1.2010 -31.3.2010

Keď ju uhradím 20.1.2010
Ktorým dátumom si Fa samozdaním a následne DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) odpočítam ???? 20.1. alebo 31.3.

Urobila by som to dátumom 31.03.10. Asi majú v tomto hokej aj nemci.
apsgroup
20.01.10,07:58
Ja mam tiez fakturu z Ciech. Je to za pripojenie serveru,obdobie 1.1.-31.1.2010.Faktura vystavena 7.1.,den uskut.zdan.plnenia 7.1.
Tiez neviem aky kurz pouzit pre DPH? Ked som volala do Ciech ,povedali mi, ze u nich sa zakon nezmenil,ze by den dodania bol posledny den obdobia za aky je sluzba dodana. Hlavne, ze u nás sa vravi,ze to má byt rovnake v EU. Tak babo rad!
Vladimír Ozimý
20.01.10,08:01
Ja mam tiez fakturu z Ciech. Je to za pripojenie serveru,obdobie 1.1.-31.1.2010.Faktura vystavena 7.1.,den uskut.zdan.plnenia 7.1.
Tiez neviem aky kurz pouzit pre DPH? Ked som volala do Ciech ,povedali mi, ze u nich sa zakon nezmenil,ze by den dodania bol posledny den obdobia za aky je sluzba dodana. Hlavne, ze u nás sa vravi,ze to má byt rovnake v EU. Tak babo rad!

smernica 2006/112/ES bola novelizovaná ale tá sa stáva záväzná len ak sa implementuje do vnútorného predpisu krajiny. My sme to zadefinovali od 1.1.2010. Avšak ako uvádzate v tomto prípade môže dôjsť k rozdielnym posúdeniam v rámci EU a preto by bolo lepšie ak by sa vydalo nariadenie ktoré je záväzné pre všetky štáty EU...no čo už...
ale k problému. My máme povedané že daňová povinnosť vzniká dňom dodania. V prípade ak oni mi uviedli že je to deň 7.1.2010 a je to v súlade s ich vnútorným predpisom potom by som sa toho držal a použil by som kurz zo 6.1.2010.
Jajina
20.01.10,08:13
Nemec nám fakturuje opakovane za prístup do internetového programu vždy za Q dopredu.

- na faktúre nie je žiadny dátum dodania, len dátum vystavenia Fa:7.1.2010
- je tam uvedený text .... za obdobie 1.1.2010 -31.3.2010

Dátum mojej úhrady 20.1.2010

Aký dátumom dodania zahraničnú faktúru samozdaniť ?
dátumom dodania 31.3. alebo dátumom zaplatenia 20.1. ?

Presuva sa daňová povinnosť aj pri opakovaných zahraničných službách s miestom dodania v SR ak je zaplatená skôr ako je dodanie ?
(sme mesačný platci)
Evanka
20.01.10,10:10
Máme zmluvy na poskytovanie licencií, v zmluve máme uvedené fa vystavovať vždy prvý deň prvého kvartálneho mesiaca.
Po zmene zákona, sa nám vynechaním jedného slova zmenila situácia a pribudlo nám papierovanie. Takže už viac sa to skomplikovať asi nedalo. Že je to kvôli jednostnosti v rámci EU, o tom nemôže byť reč. Na DÚ nie sú tiež z toho nadšení, pretože vraj dali tam to, čo nebolo nutné a naopak, čo žiadali, resp uvítali by, to tam vôbec nie je. Ale to teraz nenapravíme, možno by však stálo za to, napísať zákonodarcom, ale to by muselo byť hromadné, jedna osoba sotva niečo zmôže, iba ak by sa niekto nad argumenami neopodstatnenosti skutočne zamyslel. Dá sa to vôbec očakávať?
Evanka
20.01.10,10:16
Mne vychádzajú po prečítaní zákona nasledovné možnosti:

1 Zálohová fa
a) vystaviť zálohovú fa – nedaňový doklad, ktorá predstavuje iba upozornenie na platbu, nie je faktúrou v pravom slova zmysle pre daň (pre jednoduchosť fa so všetkými náležitosťami nazvem ostrá – OF)

Dátum vystavenia 1.1.2010
Dátum splatnosti 15.1.2010 (ako máme uvedené v zmluve)

b) po uhradení napríklad 16.1.2010 vystavím faktúru k zálohovej (ostrú OF)

Dátum vystavenia fa: 16.1.2010 najneskôr do 15 dní po obdržaní platby
Dátum splatnosti: 15.1.2010
Dátum dodania služby: 16.1.2010

Nevýhody: pracnosť, prípadne môže vzniknúť chaos


2. Fakturáciu zmením na mesačnú

Dátum vystavenia fa: 1.1.2010
Dátum splatnosti: 15.1.2010
Dátum dodania služby: 31.1.2010

Nevýhody: pribudne množstvo faktúr
Výhody oproti 3: finančný obnos dostanem skôr


3. Necham fakturáciu kvartálnu, nebudem však fakturovať ako je v zmluve na začiatku, ale na konci kvartálu

Dátum vystavenia fa: 1.3.2010
Dátum splatnosti: 15.3.2010
Dátum dodania služby: 31.3.2010

Nevýhody: finančný obnos budem mať k dispozícii neskôr
Výhody: jednoduchosť fakturácie

Nie je niekde zádrheľ? Majú všetky možnosti opodstatnenie v zákone?
nika.sum
20.01.10,12:50
Ja mam teraz v rukach fakturu za najom a energie a sluzby 01/2010:
vyst. 01.12.2009
spl. 15.12
dat.dodania : 31.12.09 (co je uplna hlupost)
na sluzby je riadne vycislena DPH
uhrada bola 29.12.09
mam pravo ziadat opravu faktury? Ako to teraz na prelome zauctujem? Zaklad dane je 381/321 ale co s DPH? Tiez si mame narok odpisat az v 01/2010 nie?
azla
20.01.10,14:19
Ja mam teraz v rukach fakturu za najom a energie a sluzby 01/2010:
vyst. 01.12.2009
spl. 15.12
dat.dodania : 31.12.09 (co je uplna hlupost)
na sluzby je riadne vycislena DPH
uhrada bola 29.12.09
mam pravo ziadat opravu faktury? Ako to teraz na prelome zauctujem? Zaklad dane je 381/321 ale co s DPH? Tiez si mame narok odpisat az v 01/2010 nie?

Ja si myslím ..:rolleyes::D

Ak vystavili riadnu fa za nájom a energie 1/2010 - aj ked v decembri - podľa mňa nemohol byť pri vystavení určený dátum dodania 31.12.2009, lebo mohol byť až január. (vtedy ešte nevedeli , kedy zaplatíte)

Situácia sa zmenila tým, že bol nájom zaplatený 29.12.2009.
Prijatím platby sa mení dátum dodania na 29.12.2009
Len ten dátum dodania, nie je z titulu dodania nájmu , ale z titulu prijatia preddavku.

Správne by mala byť vystavená faktúra k prijatému predavku (doklad na odpočet) dátum dodania 29.12.2009
V januári by mala byť vystavená vyúčtovacia faktúra za nájom a odpočítaný zdanený preddavok. Výsledok nula.
V podstate máte nárok na odpočet Dph v decembri, ale z titulu prijatého preddavku a mali by ste mať aj taký doklad.

No neviem, tých kombinácii pri nájmoch je milion a nie vždy sú faktúry vystavované učebnicovo a potom máme také problémy .....

Ako by ste boli riešili faktúru v prípade, ak by ste zaplatili až v januári ?

Mali by ste doklad na dátum dodania 31.12.2009, ale mohli by ste si odpočítať ked nedošlo v decembri k dodaniu ?
-ani z titulu poskytnutej služby, lebo januárový nájom sa začína poskytovať 1.1.2009 a dátum dodania sa určuje posledným dňom, čiže 31.1.2010
- ani z titulu platby
Monika Kováčová
20.01.10,15:03
ja si myslím, že už to nejako moc motáte... pre faktúry vystavené v roku 2009 platili iné pravidlá, pre faktúry vystavené v roku 2010 platí zas iné, ale pre prípad nika.sum platí:

r. 2009:
§ 19(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje, a ak je dohodnutá platba za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom 12. mesiaca.Ak platiteľ požaduje za každé obdobie opakovane poskytovaného nájmu nehnuteľnosti popri nájomnom osobitne úhradu za presne dodané množstvo elektriny, plynu, vody a tepla, vzniká daňová povinnosť pri týchto tovaroch dňom vyhotovenia faktúry, ktorou platiteľ požaduje platbu za tieto tovary. dohodnutých lehotách.

r. 2010:
§19
(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje s výnimkou podľa písmen a) až d). Za čiastkové dodanie tovaru alebo služby sa považuje také dodanie tovaru alebo služby, ktoré predstavuje časť celkového plnenia, na ktoré je uzavretá zmluva. Za opakované dodanie tovaru alebo služby sa považuje dodanie rovnakého druhu tovaru alebo služby v opakovaných dohodnutých lehotách. Ak

c) platiteľ požaduje za každé obdobie opakovane poskytovaného nájmu nehnuteľnosti popri nájomnom osobitne úhradu za presne dodané množstvo elektriny, plynu, vody a tepla, považujú sa tieto tovary za dodané dňom vyhotovenia faktúry, ktorou platiteľ požaduje platbu za tieto tovary,
Jajina
20.01.10,18:20
Nemec nám fakturuje za prístup do internetového programu - službu za I.Q/2010

- na faktúre nie je žiadny dátum dodania len dátum vystavenia Fa:7.1.2010

- je tam len uvedený text .... za obdobie 1.1.2010 -31.3.2010

Keď ju uhradím 20.1.2010 ,k torým dátumom si Fa samozdaním a následne DPH odpočítam ? 20.1. alebo 31.3.

Skúsim si odpovedať sama : dátum dodania sa zmení z 31.3.10 na dátum úhrady 20.1.10 pre nemca aj pre mňa.

Na stránke DR : Metodický pokyn k podávaniu súhrnných výkazov k DPH,
som našla takýto príklad :

"Príklad č. 8

Platiteľ dane vykonáva pre podnikateľa identifikovaného pre daň v Poľsku prieskum trhu. Zmluvné strany sa dohodli na poskytovaní služby v priebehu celého roka 2010 a poľský podnikateľ sa zaviazal zaplatiť za každý kalendárny štvrťrok protihodnotu vo výške 1 500 eur. Opakovane poskytovaná služba sa považuje za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane dodávanú službu vzťahuje. Platiteľ dane uvedie službu v súhrnnom výkaze v mesiacoch marec 2010, jún 2010, september 2010 a december 2010 alebo v jednotlivých štvrťrokoch 2010, ak obdobím, za ktoré podáva súhrnný výkaz, je kalendárny štvrťrok.

Ak je pred dodaním služby s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH, prijatá platba, daňová povinnosť vzniká z prijatej platby dňom prijatia platby.
To znamená, že pri vykazovaní služieb v súhrnnom výkaze sa bude brať do úvahy aj vznik daňovej povinnosti podľa § 19 ods. 4 zákona o DPH. Z článkov 65 a 66 smernice 2006/112/ES doplnenej smernicou 2008/117/ES vyplýva, že ak je platba prijatá pred poskytnutím služby s miestom dodania v inom členskom štáte, za ktorú je povinný platiť daň príjemca služby, daňová povinnosť vzniká z prijatej sumy prijatím platby. To znamená, že vznik daňovej povinnosti sa v danom prípade posudzuje rovnako v každom členskom štáte."

Ak sa mýlim, prosím opravte ma.
Jajina
20.01.10,18:29
Prikladám vyššie spomínaný Metodický pokyn DRSR.
nika.sum
20.01.10,18:39
ja si myslím, že už to nejako moc motáte... pre faktúry vystavené v roku 2009 platili iné pravidlá, pre faktúry vystavené v roku 2010 platí zas iné, ale pre prípad nika.sum platí:

r. 2009:
§ 19(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje, a ak je dohodnutá platba za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom 12. mesiaca.Ak platiteľ požaduje za každé obdobie opakovane poskytovaného nájmu nehnuteľnosti popri nájomnom osobitne úhradu za presne dodané množstvo elektriny, plynu, vody a tepla, vzniká daňová povinnosť pri týchto tovaroch dňom vyhotovenia faktúry, ktorou platiteľ požaduje platbu za tieto tovary. dohodnutých lehotách.

r. 2010:
§19
(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje s výnimkou podľa písmen a) až d). Za čiastkové dodanie tovaru alebo služby sa považuje také dodanie tovaru alebo služby, ktoré predstavuje časť celkového plnenia, na ktoré je uzavretá zmluva. Za opakované dodanie tovaru alebo služby sa považuje dodanie rovnakého druhu tovaru alebo služby v opakovaných dohodnutých lehotách. Ak

c) platiteľ požaduje za každé obdobie opakovane poskytovaného nájmu nehnuteľnosti popri nájomnom osobitne úhradu za presne dodané množstvo elektriny, plynu, vody a tepla, považujú sa tieto tovary za dodané dňom vyhotovenia faktúry, ktorou platiteľ požaduje platbu za tieto tovary,

Takze ked som to spravne pochopila tak DPH si mozem uplatnit v 12/2009, zaklad zauctujem 381/321 nakolko je to naklad r. 2010.
azla
20.01.10,20:23
Ja mam teraz v rukach fakturu za najom a energie a sluzby 01/2010:
vyst. 01.12.2009
spl. 15.12
dat.dodania : 31.12.09 (co je uplna hlupost)
na sluzby je riadne vycislena DPH
uhrada bola 29.12.09
mam pravo ziadat opravu faktury? Ako to teraz na prelome zauctujem? Zaklad dane je 381/321 ale co s DPH? Tiez si mame narok odpisat az v 01/2010 nie?

Monika, nemotáme, len chceme správne popísať a zaradiť situáciu ktorá nastala .....

nika.sum rieši prípad :

opakovane dodaného nájmu a služieb

nie prípad, kde platiteľ požaduje za každé obdobie opakovane poskytovaného nájmu nehnuteľnosti popri nájomnom osobitne úhradu za presne dodané množstvo elektriny, plynu, vody a tepla,
(predsa v decembri nemôže vedieť presnú spotrebu za január)

a pri opakovane dodanej službe a tovare je:

v r.2009 - deň dodania najneskôr posledný deň obdobia na ktoré sa platba vzťahuje
(čiže mohlo to byť od 1.1. -31.1.).
ale, na takéto dodanie už platí nový zákon
r. 2010 - deň dodania je posledný deň obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje
(čiže nemôže to byť pri vystavení faktúry deň 31.12.21009)

nika.sum však, uhradila a tu sa už mení dátum dodania podľa dátumu úhrady, avšak doklad na odpočet by mal byť po správnosti vystavený až ku prijatej platbe, ktorá nastala 29.12.2009
Monika Kováčová
20.01.10,20:57
Monika, nemotáme, len chceme správne popísať a zaradiť situáciu ktorá nastala .....

nika.sum rieši prípad :

opakovane dodaného nájmu a služieb

nie prípad, kde platiteľ požaduje za každé obdobie opakovane poskytovaného nájmu nehnuteľnosti popri nájomnom osobitne úhradu za presne dodané množstvo elektriny, plynu, vody a tepla,
(predsa v decembri nemôže vedieť presnú spotrebu za január)

a pri opakovane dodanej službe a tovare je:

v r.2009 - deň dodania najneskôr posledný deň obdobia na ktoré sa platba vzťahuje
(čiže mohlo to byť od 1.1. -31.1.).
ale, na takéto dodanie už platí nový zákon
r. 2010 - deň dodania je posledný deň obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje
(čiže nemôže to byť pri vystavení faktúry deň 31.12.21009)

nika.sum však, uhradila a tu sa už mení dátum dodania podľa dátumu úhrady, avšak doklad na odpočet by mal byť po správnosti vystavený až ku prijatej platbe, ktorá nastala 29.12.2009

Ja rozumiem § 19 ods. 3 tak, že pokiaľ mám na jednej faktúre nájom aj tovar (presne dodané množstvo energie) je dátum dodania deň vystavenia faktúry. Mýlim sa?
l
azla
21.01.10,06:21
§19
3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje s výnimkou podľa písmen a) až d). Za čiastkové dodanie tovaru alebo služby sa považuje také dodanie tovaru alebo služby, ktoré predstavuje časť celkového plnenia, na ktoré je uzavretá zmluva. Za opakované dodanie tovaru alebo služby sa považuje dodanie rovnakého druhu tovaru alebo služby v opakovaných dohodnutých lehotách. Ak ...
....
c) platiteľ požaduje za každé obdobie opakovane poskytovaného nájmu nehnuteľnosti popri nájomnom osobitne úhradu za presne dodané množstvo elektriny, plynu, vody a tepla, považujú sa tieto tovary za dodané dňom vyhotovenia faktúry, ktorou platiteľ požaduje platbu za tieto tovary,
služieb je povinný platiť príjemca služby.

Riešme už iba r.2010

Predstavme si situáciu, že každý mesiac požadujeme od nájomcu nájom a
presne zmerané množstvo elektriny podľa merača.
3. 2. 2010 vystavujem faktúru za január 2010.

- nájom fakturujem podľa § 19,odst. 3, prvej vety a - deň dodania služby je posledný deň obdobia........31.1.2010
- elektrinu fakturujem podľa § 19 , odst. 3 písm. c) - deň dodania tovaru je deň vystavenia faktúry........3.2.2010

Ak mám rozdielné dátumy dodania , potom mi to vychádza, že musím vystaviť dve faktúry.
Jednou faktúrou by sa to mohlo vystaviť v prípade, ak dátum vystavenia by bol 31.1.2010.
77Miriam
21.01.10,07:07
No a čo v prípade, ak prenajímame reklamné plochy na stene hotela, budovy. V roku 2009 sme vystavili fa za prenájom v januári za obdobie prenájmu napr. 1-12, 1-6, 1-3, po novele zákona musím odb.vystaviť zálohovú platbu, DD k prijatej úhrade podľa § 71 ods. 1 (v prípade, že odb. zaplatí) a DD z titulu dodania služby, čo je posledný deň obdobia prenájmu t.j. 31.12., 30.6., 31.3. U mňa by to taký problém nebol, len neviem, či sa nebudú búriť odb. a taktiež by som sa chcela vyhnúť prepracovávaniu zmlúv. Nenájde sa schodnejšia cesta?
azla
21.01.10,07:35
No a čo v prípade, ak prenajímame reklamné plochy na stene hotela, budovy. V roku 2009 sme vystavili fa za prenájom v januári za obdobie prenájmu napr. 1-12, 1-6, 1-3, po novele zákona musím odb.vystaviť zálohovú platbu, DD k prijatej úhrade podľa § 71 ods. 1 (v prípade, že odb. zaplatí) a DD z titulu dodania služby, čo je posledný deň obdobia prenájmu t.j. 31.12., 30.6., 31.3. U mňa by to taký problém nebol, len neviem, či sa nebudú búriť odb. a taktiež by som sa chcela vyhnúť prepracovávaniu zmlúv. Nenájde sa schodnejšia cesta?

Prečo by sa búrili ?
Zmenil sa zákon, zmluvy nemôžu chcieť niečo v rozpore so zákonom.:D

- ak chceš platbu dopredu, tak systém aký si popísala.
- ak bude stačiť platba na konci, tak budeš faktúrovať v poslednom mesiaci nájmu a dátum dodania bude posledný deň obdobia, na ktorý sa platba za nájom vzťahuje.
77Miriam
21.01.10,08:53
Voči zálohovkám majú výhrady, nechcú účtovať, neviem z akého dôvodu, či to nevedia, alebo pracnosť...A majiteľa bude horko-ťažko presvedčiť, že inak to nejde.
JM1968
21.01.10,11:35
Zdravím, prosím ak sme už rozposlali faktúry za aktualizácie sofvéru za 2010/1-3, s dátumom zd.plnenia 13.1.zhodným s dátumom vystavenia, prerobiť? Alebo stačí len tým, ktorý do konca januára nezaplatia, aby sme v januári ako mesačný platca nemuseli odviesť dph? A ani oni odpočítať... Ďakujem.
analytika
21.01.10,12:17
Ahojte,
už dlhšie chodím na poradu, no zatiaľ som tu vždy iba nasávala vedomosti a nepotrebovala som konkrétnu radu. Teraz som však v koncoch a vyzerá to, že zmenou § 19 a konkrétne vypustením slovíčka "najneskôr" pri opakovanom dodaní tovaru mi naši skvelý zákonodarcovia pripravili neskutočné problémy.
Poskytujeme opakované dodanie tovaru odberateľom, ktorí platia preddavky mesačné, štvrťročné, polročné alebo ročné podľa zmluvy, ktorú majú s nami uzatvorenú. Vystavujeme preddavkové faktúry na tieto obdobia vopred s vyčíslením DPH a uvedením fakturovaného obdobia, dátum dodania bol doteraz zhodný s dátumom vystavenia faktúry, DPH sme odviedli za mesiac, v ktorom bola fa vystavená. Jedná sa mesačne o cca 500 faktúr.
A čo teraz s tým??? Prečítala som všetky príspevky a rady, ale ani jedna neprichádza pre nás do úvahy. Zmluvy nezmeníme, je ich vyše tisíc. Zálohové platby a následne ostré faktúry po úhrade by vyžadovalo zmenu fakturačného softvéru, ktorý máme vyvinutý na objednávku a s takouto alternatívou nepočítal, čiže by sa musel prakticky tvoriť nový softvér a to neviem, ako dlho by trvalo, nehovoriac o tom, koľko by to stálo... Poberať platby až po skončení obdobia by bolo pre spoločnosť v tejto chvíli likvidačné. A to nehovorím o tom, že začiatkom januára už všetky faktúry odišli s dátumom dodania zhodným s vystavením faktúry....
V tejto chvíli neviem s tým nič urobiť....môže nás vlastne daňový úrad postihnúť za to, že mu odvedieme DPH skôr, ako podľa zákona máme?
JM1968
21.01.10,12:26
Ahojte,
už dlhšie chodím na poradu, no zatiaľ som tu vždy iba nasávala vedomosti a nepotrebovala som konkrétnu radu. Teraz som však v koncoch a vyzerá to, že zmenou § 19 a konkrétne vypustením slovíčka "najneskôr" pri opakovanom dodaní tovaru mi naši skvelý zákonodarcovia pripravili neskutočné problémy.
Poskytujeme opakované dodanie tovaru odberateľom, ktorí platia preddavky mesačné, štvrťročné, polročné alebo ročné podľa zmluvy, ktorú majú s nami uzatvorenú. Vystavujeme preddavkové faktúry na tieto obdobia vopred s vyčíslením DPH a uvedením fakturovaného obdobia, dátum dodania bol doteraz zhodný s dátumom vystavenia faktúry, DPH sme odviedli za mesiac, v ktorom bola fa vystavená. Jedná sa mesačne o cca 500 faktúr.
A čo teraz s tým??? Prečítala som všetky príspevky a rady, ale ani jedna neprichádza pre nás do úvahy. Zmluvy nezmeníme, je ich vyše tisíc. Zálohové platby a následne ostré faktúry po úhrade by vyžadovalo zmenu fakturačného softvéru, ktorý máme vyvinutý na objednávku a s takouto alternatívou nepočítal, čiže by sa musel prakticky tvoriť nový softvér a to neviem, ako dlho by trvalo, nehovoriac o tom, koľko by to stálo... Poberať platby až po skončení obdobia by bolo pre spoločnosť v tejto chvíli likvidačné. A to nehovorím o tom, že začiatkom januára už všetky faktúry odišli s dátumom dodania zhodným s vystavením faktúry....
V tejto chvíli neviem s tým nič urobiť....môže nás vlastne daňový úrad postihnúť za to, že mu odvedieme DPH skôr, ako podľa zákona máme?
Ja si myslím, že nejde ani tak o to, že vy ho odvediete skôr, ako im bude vadiť, že tie firmy si dph odpočítajú nesprávne na základe zle vystavenej faktúry- čiže skôr ako napr.zaplatia.
analytika
21.01.10,15:22
Ja si myslím, že nejde ani tak o to, že vy ho odvediete skôr, ako im bude vadiť, že tie firmy si dph odpočítajú nesprávne na základe zle vystavenej faktúry- čiže skôr ako napr.zaplatia.
Veď ja viem...aj keď našimi odberateľmi sú väčšinou fyzické osoby - nepodnikatelia.
Ako mám ale z tohto vykľučkovať??? Poradí mi niekto???
JM1968
21.01.10,15:41
Veď ja viem...aj keď našimi odberateľmi sú väčšinou fyzické osoby - nepodnikatelia.
Ako mám ale z tohto vykľučkovať??? Poradí mi niekto???
Ja mám ten istý problém...žiaľ zákon platí a mám dojem, že to budeme musieť prerobiť. Daňovákov sofvér na účt.nezaujíma.
analytika
21.01.10,16:09
Ja mám ten istý problém...žiaľ zákon platí a mám dojem, že to budeme musieť prerobiť. Daňovákov sofvér na účt.nezaujíma.
Nejde len o daňovákov, ale hlavne o tých odberateľov. Veľa z nich sú starší ľudia. Sú zvyknutí, že platia, keď im príde preddavková faktúra, majú to tak aj v zmluve. Bez faktúry nezaplatia, čiže nejakú poslať musím. Ak pošlem zálohovú, oni ju uhradia a po nej pošlem ostrú - budú zmätení, uhradia druhý krát.... A každý deň na základe množstva úhrad vystavovať ostré faktúry bude strašne prácne, systém na to nie je uspôsobený, automaticky vystavil faktúry na začiatku preddavkového obdobia.
pefu
22.01.10,12:25
jednou z možností na zjednodušenie práce pri množstve odberateľov by mohli byť dodatky k zmluve, ktorými sa odberatelia zaviažu zložiť zábezpeku-kauciu + odteraz sa im nájomné bude fakturovať pozadu, tj. po skončení mesiaca, čím sa vyhneme 3-faktúrovej tortúre.
Vlastne by takto peniaze chodili ako doteraz, ale kaucia vo výške mesačnej platby/nájomného by bola niečo akože nájomným inkasovaným vopred, aby sa vykryl ten výpadok jedného mesiaca a od ďalšieho mesiaca už by sa fakturovalo pozadu.
Tj
- napr. 20.1.2010 zloží odberateľ kauciu (ak bude v zmluve klasifikovaná, že sa vzťahuje na plnenia, ktoré sa nestali, ale stať môžu, tak z nej nejde DPH)
-táto kaucia vykryje v "skutkovej podstate" http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif:) nájomné na január
-začiatkom februára, napr. 5.1.2010 (so splatnoťou napr. toho 20.-eho) sa jedinou ostrou faktúou vyfakturuje nájomné za január s dátumom dodania 31.1.2010
nika.sum
26.01.10,12:49
Ja som teraz riesila faktury s dodavatelom najmu. Stale vystavuju faktury za najom a sluzby za 02/2010 v januari s datumom dodania 31.01.2010. Zatial maju problem aby pri tom mnozstve faktur kt. vystavuju riesit to zalohovymi platbami, tiez ich obmedzuju zmluvy. Je pre mna velky problem, ak takto vystavenu fakturu uhradim v januari, ze si ju dam do DPH v januari? (Je to ten isty problem, co som mala na prelome roka) Snazia sa to riesit, ale zial je statna sprava ide to pomaly....
azla
26.01.10,13:02
Nika, nekomplikuj si to. Stane sa, že napr. nezaplatíš a budeš mať zlý doklad.

Ak sa neurobí rázny krok, budeš ten problém ťahať pred sebou stále.

Zabaľa fa do obálky, pripoj list so sprievodným slovom (odvolávka na zákon) ...s dovetkom, že úhradu uskutočnite až po obdržaní správneho dokladu. :cool: Uvidíš, že sa rozhybú.
S ostatnými nech si robia čo chcú. Ty si rieš svoj problém.
nika.sum
27.01.10,11:25
Nika, nekomplikuj si to. Stane sa, že napr. nezaplatíš a budeš mať zlý doklad.

Ak sa neurobí rázny krok, budeš ten problém ťahať pred sebou stále.

Zabaľa fa do obálky, pripoj list so sprievodným slovom (odvolávka na zákon) ...s dovetkom, že úhradu uskutočnite až po obdržaní správneho dokladu. :cool: Uvidíš, že sa rozhybú.
S ostatnými nech si robia čo chcú. Ty si rieš svoj problém.

Ja uplne suhlasim, problem je ze klient uz faktury uhradil, ale urcite to budem riesit tak pri nasledujucej fakture. Dakujem velmi pekne
JANAKU
28.01.10,07:30
Potrebujem aj ja radu. Ako mám postupovať.
Naša firma prevádzkuje káblov.televíziu a internet pre cca 1500 občanov. Je to opakované dodanie služby. Zákazníci platia len na základe zmluvy buď na účet alebo v hotovosti cez reg.pokladňu. Platí sa dopredu napr. do 31.01.2010 zaplatia za 02/2010 a môže sa aj na viac mesiacov. Nemáme zatiaľ na evidenciu špeciálny program, ale to máme v tabuľkách. Účtujem to ako výnosy bud.období a z platieb ktoré mi prídu za daný mesiac zaplatím DPH. Väčšinou si zákaz. platia vopred, ale je zopár takých ( 40 ), ktorí platia aj 3 mesiace pozadu a 3 mesiace dopredu. Ako riešiť DPH ?
Rozalka
28.01.10,09:08
Z hľadiska DPH daňová povinnosť vzniká dňom prijatia platby.
Ak nezaplatia ani do konca obdobia, za ktoré sa platí, tak vzniká posledným dňom obdobia, to asi nie je váš prípad, veď už by ste ich odpojili, však?

Teraz mi napadá: aj my platíme za káblovku na rok vopred.
Bambi23
28.01.10,13:15
Potrebujem aj ja radu. Ako mám postupovať.
Naša firma prevádzkuje káblov.televíziu a internet pre cca 1500 občanov. Je to opakované dodanie služby. Zákazníci platia len na základe zmluvy buď na účet alebo v hotovosti cez reg.pokladňu. Platí sa dopredu napr. do 31.01.2010 zaplatia za 02/2010 a môže sa aj na viac mesiacov. Nemáme zatiaľ na evidenciu špeciálny program, ale to máme v tabuľkách. Účtujem to ako výnosy bud.období a z platieb ktoré mi prídu za daný mesiac zaplatím DPH. Väčšinou si zákaz. platia vopred, ale je zopár takých ( 40 ), ktorí platia aj 3 mesiace pozadu a 3 mesiace dopredu. Ako riešiť DPH ?

Netyka sa vas nahodou vynimka? Podla mna ano, tusim tu uz niekto riesil, ze internet a telekomunikacne sluzby spadaju pod vynimku a ich sa to netyka ... Ak sa mylim, tak ma opravte :)
Pekne nam to skomplikovali, ze?
KEJKA
28.01.10,18:20
ako by ste riešili nesúlad zmluvných období s kalendárnymi mesiacmi? :

LZ spoločnosť zmenila splátkový kalendár tak, že platbu požaduje 28.1.na obdobie 28.1.-27.2. a obdobne sú nastavené nasledujúce obdobia. Tedaprvú platbu chce ešte v januári.....
Dopísala vetu, že dátum dodania je posledným dňom obdobia na ktoré sa platba vzťahuje.....teda 27.2:
Podľa splátkového kalendára teda nárok na odpočítanie máme až 27.2.,potom 27.3., 27.4., atď.....
ak LZ spoločnosť dostane platbu ešte v januári, tak je povinná odviesť DPH na základe prijatej platby ešte za január a mala by vystaviť aj pre nás na to doklad, nie?
azla
28.01.10,18:33
Maš pravdu Kejka.
Toto podľa môjho názoru nie je správne ošetrené.:D

Naša spoločnosť platila leas. splátky napr.
splátka č.12. 23.12. - 22.1. splatnosť 23.12; dátum dodania 23.12.

Na r. 2010 sme dostali nový - opravený splátkový kalendár, ktorý pokračuje ďalšou splátkou takto:

splátka č.13. 23.01. - 22.2. splatnosť 22.02; dátum dodania 22.02.

Posunuli dátum dodania aj splátnosť splátky z prvého dňa obdobia splátky na posledný a výslovene žiadajú o dodržiavanie termínov splatnosti a neuhrádzanie vopred kvôli zvýšenej administratívnej náročnosti.
Evana
30.01.10,16:05
Po prečítaní celej diskusie Vás prosím o stručné potvrdenie, či je správny tento postup:

Faktúra za nájomné za január vystavená:1.1.2010, splatná:10.1.2010, dátum dodania:31.1.2010.
Ak bola uhradená v deň splatnosti, resp. kedykoľvek vrámci januára, je všetko OK a nemusím vystavovať žiadne daňové doklady k prijatým platbám. To by bolo potrebné len v prípade, ak by sa faktúrovalo napr. kvartálne a platba by prišla v skoršom mesiaci, ako je dátum dodania.

Je to tak? Ďakujem!
Tweety
30.01.10,16:06
Po prečítaní celej diskusie Vás prosím o stručné potvrdenie, či je správny tento postup:

Faktúra za nájomné za január vystavená:1.1.2010, splatná:10.1.2010, dátum dodania:31.1.2010.
Ak bola uhradená v deň splatnosti, resp. kedykoľvek vrámci januára, je všetko OK a nemusím vystavovať žiadne daňové doklady k prijatým platbám. To by bolo potrebné len v prípade, ak by sa faktúrovalo napr. kvartálne a platba by prišla v skoršom mesiaci, ako je dátum dodania.

Je to tak? Ďakujem!
Áno, tak.
Silvia123
31.01.10,12:12
Ahojte prosím vás ako je to s tými lízingami? Aj mne prišiel nový splátkový kalendár, splatnosť splátky: 15.1.2010, deň dodania služby:14.2.2010. Lízing sme zaplatili 18.1.2010 -môžem si odpočítať DPH týmto dňom ??? pochybujem že si bude lízingovka robiť starosti a posielať nám nejaké faktúry, teda doteraz nám žiadna neprišla, tak neviem...
JM1968
01.02.10,07:09
Po prečítaní celej diskusie Vás prosím o stručné potvrdenie, či je správny tento postup:

Faktúra za nájomné za január vystavená:1.1.2010, splatná:10.1.2010, dátum dodania:31.1.2010.
Ak bola uhradená v deň splatnosti, resp. kedykoľvek vrámci januára, je všetko OK a nemusím vystavovať žiadne daňové doklady k prijatým platbám. To by bolo potrebné len v prípade, ak by sa faktúrovalo napr. kvartálne a platba by prišla v skoršom mesiaci, ako je dátum dodania.

Je to tak? Ďakujem!
Zdravím, prosím, tu mám otázku ku kvartálnej fakturácii a platbe v skoršom mesiaci....Dobre, na prijatú platbu vystavím daň.doklad, ale čo s pôvodnou fa, ktorá mala zdaniteľné plnenie 31.3.? Ešte jeden doklad 31.3., s mínusmi? Pritom na konzultačnom dni DÚ prednášateľka hovorila, že doklad k platbe netreba....mám obavy, či som dobre rozumela....
azla
01.02.10,08:08
Ahojte prosím vás ako je to s tými lízingami? Aj mne prišiel nový splátkový kalendár, splatnosť splátky: 15.1.2010, deň dodania služby:14.2.2010. Lízing sme zaplatili 18.1.2010 -môžem si odpočítať DPH týmto dňom ??? pochybujem že si bude lízingovka robiť starosti a posielať nám nejaké faktúry, teda doteraz nám žiadna neprišla, tak neviem...

Podľa splátkového kalendára je deň dodania 14.2.2010. Je to deň na odvod Dph a na uplatnenie odpočtu podľa splátkového kalendára.
Ak uvádzajú dátum splatnosti iný mesiac ako je deň dodania služby, tak tomu nerozumiem, lebo splátkový kalendár je "nanič".
Ak ste zaplatili v januári, deň dodania je 18.1.2010 - ale, aby ste si mohli uplatniť odpočet Dph v januári musíte mať doklad k prijatej platbe.
Ak taký doklad nemáte, nemáte si na základe čoho uplatniť odpočet Dph už za mesiac január.
Doporučujeme prekonzultovať problém s leasingovou spoločnosťou.
Evana
01.02.10,08:09
Zdravím, prosím, tu mám otázku ku kvartálnej fakturácii a platbe v skoršom mesiaci....Dobre, na prijatú platbu vystavím daň.doklad, ale čo s pôvodnou fa, ktorá mala zdaniteľné plnenie 31.3.? Ešte jeden doklad 31.3., s mínusmi? Pritom na konzultačnom dni DÚ prednášateľka hovorila, že doklad k platbe netreba....mám obavy, či som dobre rozumela....

Ja tomu rozumiem tiež tak, že vystavím daňový doklad k prijatej úhrade a pôvodnú faktúru stornujem, aby som nemala 2 doklady s DPH-čkou.
Alebo je potom druhá možnosť nevystavovať hneď ostrú faktúru, ale len zálohovú a keď príde platba, vystavím k nej daňový doklad a hotovo.

Ak sa mýlim, optavte ma, prosím...
azla
01.02.10,08:26
Zdravím, prosím, tu mám otázku ku kvartálnej fakturácii a platbe v skoršom mesiaci....Dobre, na prijatú platbu vystavím daň.doklad, ale čo s pôvodnou fa, ktorá mala zdaniteľné plnenie 31.3.? Ešte jeden doklad 31.3., s mínusmi? Pritom na konzultačnom dni DÚ prednášateľka hovorila, že doklad k platbe netreba....mám obavy, či som dobre rozumela....

Asi si zle rozumela.

Pozri príspevok č. 61

http://www.porada.sk/1247098-post61.html
mariannak
01.02.10,10:24
Po prečítaní celej diskusie Vás prosím o stručné potvrdenie, či je správny tento postup:

Faktúra za nájomné za január vystavená:1.1.2010, splatná:10.1.2010, dátum dodania:31.1.2010.
Ak bola uhradená v deň splatnosti, resp. kedykoľvek vrámci januára, je všetko OK a nemusím vystavovať žiadne daňové doklady k prijatým platbám. To by bolo potrebné len v prípade, ak by sa faktúrovalo napr. kvartálne a platba by prišla v skoršom mesiaci, ako je dátum dodania.

Je to tak? Ďakujem!


Chcem sa spýtať - ak takto vystavím faktúru (v omege) tak ma upozorňuje na to, že dátum dodanie je vyšší ako dátum vystavenia a že či považujem tento doklad za správny. Nevidím nikde v zákone - že môžem vystaviť faktúru pred dodaním služby.
Lubica H
01.02.10,10:48
len si chcem overiť v rámci opakovaného dodania:
ak okrem úhrady poskytnutého nájmu nehnuteľnosti požadujem osobitne úhradu za presne dodané množstvo energií (el.energia, voda, plyn, teplo), za deň dodania sa považuje deň vyhotovenia faktúry.
a ak nefakturujem presne dodané množstvo energií, ale iba dohodnutú paušálnu platbu, ktorá bude v budúcnosti započítaná so skutočnou spotrebou, tak za deň dodania považujem posledný deň obdobia, za ktoré platbu požadujem, t. j. napríklad pri predd. za január je to 31.1.2010. správne?
boitana
01.02.10,11:04
Maš pravdu Kejka.
Toto podľa môjho názoru nie je správne ošetrené.:D

Naša spoločnosť platila leas. splátky napr.
splátka č.12. 23.12. - 22.1. splatnosť 23.12; dátum dodania 23.12.

Na r. 2010 sme dostali nový - opravený splátkový kalendár, ktorý pokračuje ďalšou splátkou takto:

splátka č.13. 23.01. - 22.2. splatnosť 22.02; dátum dodania 22.02.

Posunuli dátum dodania aj splátnosť splátky z prvého dňa obdobia splátky na posledný a výslovene žiadajú o dodržiavanie termínov splatnosti a neuhrádzanie vopred kvôli zvýšenej administratívnej náročnosti.


Neviem ci pomozem niekomu ale prave som volala na DU v Ružomberku a tam som dostala vysvetlene, ze ak mam na splat kalendari leasing datum zdanitelneho plnenie co je totozne aj s uhradou splatky napr 6.1.2010 tak za dodanie tovaru alebo sluzby sa povazuje za dodane posledným dnom obdobia cize 31.1.2010
JM1968
01.02.10,11:30
Ja tomu rozumiem tiež tak, že vystavím daňový doklad k prijatej úhrade a pôvodnú faktúru stornujem, aby som nemala 2 doklady s DPH-čkou.
Alebo je potom druhá možnosť nevystavovať hneď ostrú faktúru, ale len zálohovú a keď príde platba, vystavím k nej daňový doklad a hotovo.

Ak sa mýlim, optavte ma, prosím...
Ďakujem pekne...od februára už vystavujeme zálohové fa, len neviem, čo s tými vystavenými v januári, so zd.plnením 31.3. a uhradenými skôr...sme mesačný platca. Poriešim stornami, daň.dokladmi k platbe a zálohovými fa, hádam sa nejako vymocem. Ešte raz vďaka.
kapadelta
01.02.10,11:30
Ahojte, tiež potrebujem radu ohľadom §19 ods.3. Potrebovala by som poradiť, či sa na nás vzťahuje výnimka podľa písm. d). Sme firma, ktorá poskytuje služby v oblasti informačných technológií, napr. tvorba webových stránok, tvorba softvérov, riešenie problémov prostredníctvom vzdialenej správy t.j. pripojenie sa na z nášho PC na PC, ktorý sa nachádza úplne na inom mieste v inom meste, nastavovanie emailov a mnoho podobných služieb. Môžem nás zaradiť do výnimky podľa písm. d)???
JM1968
01.02.10,11:31
Asi si zle rozumela.

Pozri príspevok č. 61

http://www.porada.sk/1247098-post61.html
ďakujem pekne
mariannak
01.02.10,11:53
Chcem sa spýtať - ak takto vystavím faktúru (v omege) tak ma upozorňuje na to, že dátum dodanie je vyšší ako dátum vystavenia a že či považujem tento doklad za správny. Nevidím nikde v zákone - že môžem vystaviť faktúru pred dodaním služby.


Ako vystavujete faktúry za mesačné nájomné?
Vystavená 1.2.
Splatná 15.2.
Dátum dodania 28.2.
kapadelta
01.02.10,12:25
Ahojte, tiež potrebujem radu ohľadom §19 ods.3. Potrebovala by som poradiť, či sa na nás vzťahuje výnimka podľa písm. d). Sme firma, ktorá poskytuje služby v oblasti informačných technológií, napr. tvorba webových stránok, tvorba softvérov, riešenie problémov prostredníctvom vzdialenej správy t.j. pripojenie sa na z nášho PC na PC, ktorý sa nachádza úplne na inom mieste v inom meste, nastavovanie emailov a mnoho podobných služieb. Môžem nás zaradiť do výnimky podľa písm. d)???
Nevie mi nikto poradiť???
Evanka
01.02.10,12:30
Ahojte, tiež potrebujem radu ohľadom §19 ods.3. Potrebovala by som poradiť, či sa na nás vzťahuje výnimka podľa písm. d). Sme firma, ktorá poskytuje služby v oblasti informačných technológií, napr. tvorba webových stránok, tvorba softvérov, riešenie problémov prostredníctvom vzdialenej správy t.j. pripojenie sa na z nášho PC na PC, ktorý sa nachádza úplne na inom mieste v inom meste, nastavovanie emailov a mnoho podobných služieb. Môžem nás zaradiť do výnimky podľa písm. d)???
Podľa mňa sa výnimka na vás nevzťahuje.
Týka sa to poskytovateľov služieb poskytovaných podľa Zákona č. 610/2003 Z. z. o elektronických komunikáciách.
Evanka
02.02.10,07:43
Dostala sa mi do uší najnovšia správa, že drsr má na fakturáciu opakovaných služieb iný názor ako mfsr. Dr tvrdí, že služba sa môže fakturovať skôr v rámci mesiaca, ale mf tvrdí, že nie. Pokiaľ som prešla zákon, v podstate môžem súhlasiť s dr. Usmernenie vyjde :confused:, hlavne, že my už fakturujeme.
azla
02.02.10,10:37
Dostala sa mi do uší najnovšia správa, že drsr má na fakturáciu opakovaných služieb iný názor ako mfsr. Dr tvrdí, že služba sa môže fakturovať skôr v rámci mesiaca, ale mf tvrdí, že nie. Pokiaľ som prešla zákon, v podstate môžem súhlasiť s dr. Usmernenie vyjde :confused:, hlavne, že my už fakturujeme.

To by sa nám žilo, keby Usmernenie vydali ešte pred účinnosťou zákona, že ???:)
Toho sa asi ťažko dočkame.:rolleyes::D
----
Dodanie služby je stanovené - posledný deň obdobia. Jasné.:)

Ak by sa riešilo, či môže byť faktúra vystavená pred dodaním služby, tak áno, lebo zákaz vystaviť faktúru skôr ako došlo k dodaniu bol ešte v starom zákone. :)

Ak by sa riešilo, čo s tým, ak je na faktúre dátum dodania 31.1 a platba prišla 20.1. - mne to vychádza, že stačí jedna faktúra.:)
Vychádzam z § 71, odst.1, citujem iba časť...

Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci.
kapadelta
02.02.10,12:08
Ak som v januári vystavila faktúry so zlým dátum dodania, tak je lepšie vystaviť storno faktúry alebo mám vystaviť dobropis??? Niektoré faktúry už boli uhradené.
irena249
02.02.10,13:46
Dobrý deň, správne si vysvetľujem túto problematiku v praxi? Mám nájomné zmluvy napríklad na obdobie 1-3/2010. Dátum vystavenia 1.1.2010. Dátum splatnosti 14.1.2010. Dátum dodania 31.3. Faktúru mi uhradia 18.1. Vystavím daňový doklad k vopred prijatej platbe s dátumom dodania 18.1. Vystavím storno pôvodnej faktúry za nájomné a novú faktúru v ktorej budem mať zvlášť uvedené samostatné plnenie? Môžem to riešiť inakšie? Pritom neprichádza do úvahy, aby bola splatnosť po období na ktoré je nájom fakturovaný a faktúru musíme vystaviť na začiatku obdobia, na základe faktúry nám platia. A ešte ak mám nájom do 31.1. zaplatený 10.1. nevadí, že mám doklad vyhotovený ešte pred vznikom poslednej daňovej povinnosti ak je to v rámci mesiaca?
SAIVI
02.02.10,13:52
Datum dodania služby :
nájom za január - 31.01.2010
nájom za február - 28.02.2010.
Tieto pohladávky boli ešte pred spaltnostou postúpené na tretí subjekt, ktorý nám ich ale nepreplatil, ale započítal si ich so svojími záväzkami voči našej spoločnosti.
Ako je to s DPH v tomto prípade? ..mali sme povinnosť odviesť DPH dňom postúpenia...alebo až podľa predpísaného splátkového kalendára k 31.01. a k 28.02?
fiesta
03.02.10,06:57
Včera na školení nám metodička Drsr k štvrťročným platbám za opakované dodanie služby povedala, že z účtovného hľadiska je to na nás akú formu zvolíme, či už zálohové fa, predfaktúry alebo splátkový kal., ale z daňového hľadiska musíme k prijatej platbe vystaviť daň. doklad a potom na konci obdobia za ktoré je prijatá platba vystaviť fa hoci aj nulovú.
Čiže ja som v januári vystavila zálohovú fa., 25. januára mi prišla úhrada, tak som vystavila daňový doklad, kde vznik daň. povinnosti je 25.1.2010 a dátum dodania zostal prázdny. V marci vystavím faktúru, kde odpočítam zálohu, v mojom prípadebude nulová lebo uhradili v januári celú čiastku, s dátumom dodania 31.3.2010.
Evanka
03.02.10,07:07
Tomu sa hovori optimalizácia dokladov, namiesto jednej faktúry, vystavuješ doklad 3 krát. :confused:
fiesta
03.02.10,09:32
Tomu sa hovori optimalizácia dokladov, namiesto jednej faktúry, vystavuješ doklad 3 krát. :confused:

Áno, a tiež z toho nie som nadšená :(
VieraM
03.02.10,23:06
Stále sa v tejto problematike neviem zorientovať. Napríklad dostala som faktúru za plyn, dátum vystavenia 3.1.
dátum splatnosti 15.1
dátum dodania 31.1.
Faktúru som uhradila 10.1. a nikto sa nezaťažuje tým že by mi poslali faktúru k prijatej platbe.
To isté je aj u leasingových zmlúv, kde len poslali úpravu splátkového kalendára s doplneným dátumom dodania.
Ja teraz vystavujem faktúry za prenájom a veru jasno v tom nemám.
Viete k tomu viac poradiť?
SAIVI
04.02.10,06:43
Datum dodania služby :
nájom za január - 31.01.2010
nájom za február - 28.02.2010.
Tieto pohladávky boli ešte pred spaltnostou postúpené na tretí subjekt, ktorý nám ich ale nepreplatil, ale započítal si ich so svojími záväzkami voči našej spoločnosti.
Ako je to s DPH v tomto prípade? ..mali sme povinnosť odviesť DPH dňom postúpenia...alebo až podľa predpísaného splátkového kalendára k 31.01. a k 28.02?


..posuvam
JM1968
04.02.10,08:45
Ak som v januári vystavila faktúry so zlým dátum dodania, tak je lepšie vystaviť storno faktúry alebo mám vystaviť dobropis??? Niektoré faktúry už boli uhradené.
My sme tie, ktoré boli uhradené v januári nechali tak, na tie,ktoré neboli, sme vystavili opravné fa+zálohové na tú istú čiastku a poslali s ospravedlňujúcim listom zákazníkom. Keď zaplatia zálohovú fa, dostanú riadnu fa na obdobie 1-3/2010, na ktorej bude dátum DPH dátum úhrady.
Ak je to zle, tak je to zle...
kapadelta
04.02.10,11:24
Ešte sa chcem spýtať jednu vec. Keď prefakturovávame také služby ako registrácia a prevádzka domény napr. na obdobie 01.02.2010 - 31.01.2011, my tie služby neposkytujeme len prefakturovávame, tak deň dodania služby je posledný deň obdobia, t.j. 31.01.2011? Predpokladám, že na tieto služby sa nevzťahuje výnimka podľa písm.d)?.
buki
04.02.10,11:29
kapadelta
Podla mna sa na domeny vynimka netyka. Ja to robim tak ze vystavim zalohovu FA a ked pride uhrada tak dam den dodania datum kedy prisli peniaze .....museli sme zacat pouzivat zalohovky koli tomu....neviem ci je to spravne ale robime tak momentalne.
kapadelta
04.02.10,11:44
Ďakujem za odpoveď. Tiež som konateľovi navrhla systém preddavkových faktúr.
oblazek
04.02.10,13:33
Nika, nekomplikuj si to. Stane sa, že napr. nezaplatíš a budeš mať zlý doklad.

Ak sa neurobí rázny krok, budeš ten problém ťahať pred sebou stále.

Zabaľa fa do obálky, pripoj list so sprievodným slovom (odvolávka na zákon) ...s dovetkom, že úhradu uskutočnite až po obdržaní správneho dokladu. :cool: Uvidíš, že sa rozhybú.
S ostatnými nech si robia čo chcú. Ty si rieš svoj problém.
Dobry den, neporadite mi co delat se splatkovym kalendarem na najemne Q, vystaveny v roce 2009, na 1Q/2010, DUZP 1/1/2010? Kdyz v najemni smlouve je odkaz, ze bude vystaven? - doufam, ze ne dodatek a vystavovat fa dle prijatych plateb??
Diky
zoi
04.02.10,19:38
Už som si toho dosť prečítala,a zistila som,že keď som vystavila fa.za prenájom, je za I.Q.2010 a dala som dátum zd.plnenia 31.1. a dátum vystavenia 31.1.,tak je to zle. Platba príde niekedy vo februári.
Uvedené nájmy sú ale bez DPH lebo sú to príspevky na domy do fondu opráv. Musím to prepísať? Tak isto mám ročné faktúry. Čize za rok 2010 dátum vystavenia 31.1. dátum zd.plnenia 31.1.
Ja DPH neodvádzam lebo žiadnu nefakturujem.
ZuzanaP
05.02.10,06:53
Nám niektoré lízingovky poslali opravené splátkové kalendáre, kde dátum dodania je posledný deň a niektoré napísali, že splátka je za mesiac pozadu a hotovo. :) Len kopu administratívy novým znením spôsobili.
Anja111
05.02.10,09:25
Mestská polícia fakturuje klientovi služby PCOO štvrťročne. Teraz vystavila fa na I. Q 2010 dňa 4.1.2010, s tým istým dátumom povinnosti fakturovať a s dátumom splatnosti 18.1.2010, ale bez dátumu dodania...
Vraj "za deň dodania služby sa považuje deň vyhotovenia faktúry". Odvolávajú sa na § 19, d) sa opakovane poskytujú elektronické komunikačné siete a elektronické komunikačné služby a spolu s nimi elektronické služby osobami, ktoré majú na poskytovanie uvedených sietí a služieb povolenie podľa osobitného predpisu, 6a) za deň dodania služby sa považuje najneskôr deň vyhotovenia faktúry a ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná; táto výnimka sa nevzťahuje na opakovane poskytované elektronické komunikačné siete a elektronické komunikačné služby a spolu s nimi poskytované elektronické služby, ak daň z týchto služieb je povinný platiť príjemca služby.

Majú pravdu?
Vopred ďakujem za každý názor.
zalobaba
05.02.10,09:33
A čo sytém - zálohová fa - fa k prijatej platbe s dátumom dodania rovnajúcim sa dátumu prijatia platby - k poslednému dňu v mesiaci vyúčtovacia fa so sumou k úhrade O,- € (v prípade uhradenej fa) a dátumom dodania posledný deň v mesiaci (posledný deň dodania služby) ?
Reprografia
05.02.10,12:31
Stále sa v tejto problematike neviem zorientovať. Napríklad dostala som faktúru za plyn, dátum vystavenia 3.1.
dátum splatnosti 15.1
dátum dodania 31.1.
Faktúru som uhradila 10.1. a nikto sa nezaťažuje tým že by mi poslali faktúru k prijatej platbe.
To isté je aj u leasingových zmlúv, kde len poslali úpravu splátkového kalendára s doplneným dátumom dodania.
Ja teraz vystavujem faktúry za prenájom a veru jasno v tom nemám.
Viete k tomu viac poradiť?

pravdepodobne ani nepríde, všetko sa udialo v jednom mesiaci
ZuzanaP
05.02.10,12:37
Na jeden nájom máme tri faktúry - zálohovú, potom na uplatnenie DPH a nakoniec ešte jednu, na ktorej je odmínusovaný základ dane... Nemám slov, kvôli jednému vypustenému, či zmenenému slovíčku v zákone.... som nas..tá kvalitne:cool:
Reprografia
05.02.10,12:39
Neviem, či niekto z vás hradí slovenskej pošte priečinok alebo P.O.Box. Ja som dostala do rúk fa na 1.Q.2010, ktorú som na mieste uhradila. A teraz ju pozerám: dátum zdaniteľného plnenia 1.1.-31.3.2010. Uhradila som ju 22.1.2010. Asi im to pošlem späť na opravu, čo poviete?
Reprografia
05.02.10,13:26
Ja by som sem chcela vložiť informáciu o tom, že
DR SR poriada metodický deň pre verejnosť s nasledujúcim programom:
1. Informácia k zákonu 471/2009 z.z., ktorým sa novelizuje zákon 222/2004 o DPH s účinnosťoz od 1.1.2010
2. Informácia a prezentácia elektornickej komunikácie daňových subjektov s daňovou správou SR pri podávaní súhrnných výkazov a žiadosti o vrátenie dane v inom členskom štáte od 1.1.2010

Miesto konania: DR SR, Ševčenkova 32, veľká zasadačka na prízemí, pondelok 8. 2. 2010 o 9.00 hod.

Tak, kto má chuť, môže prísť. Možno to niekomu pomôže.:)
Anja111
05.02.10,14:31
Mestská polícia fakturuje klientovi služby PCOO štvrťročne. Teraz vystavila fa na I. Q 2010 dňa 4.1.2010, s tým istým dátumom povinnosti fakturovať a s dátumom splatnosti 18.1.2010, ale bez dátumu dodania...
Vraj naďalej "za deň dodania služby sa považuje deň vyhotovenia faktúry". Odvolávajú sa na § 19, písm. d):
d) sa opakovane poskytujú elektronické komunikačné siete a elektronické komunikačné služby a spolu s nimi elektronické služby osobami, ktoré majú na poskytovanie uvedených sietí a služieb povolenie podľa osobitného predpisu, 6a) za deň dodania služby sa považuje najneskôr deň vyhotovenia faktúry a ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná; táto výnimka sa nevzťahuje na opakovane poskytované elektronické komunikačné siete a elektronické komunikačné služby a spolu s nimi poskytované elektronické služby, ak daň z týchto služieb je povinný platiť príjemca služby.

Majú pravdu?
Vopred ďakujem za každý názor.
Posúvam...
Rozalka
05.02.10,14:43
Anka, pozri Zákon č. 610/2003 Z.z. o elektronických komunikáciách (odvolávka 6a), či sú tam fakturované služby, ak nie, faktúru im vráť.

A Mestská polícia fakturuje s DPH?
Anja111
05.02.10,15:17
Anka, pozri Zákon č. 610/2003 Z.z. o elektronických komunikáciách (odvolávka 6a), či sú tam fakturované služby, ak nie, faktúru im vráť.

A Mestská polícia fakturuje s DPH?
Predstav si, že áno. Majú riadne IČ DPH...
Idem teda googliť...
Zatiaľ ďakujem.
Anja111
05.02.10,15:37
Zákon som prešla, ale múdrejšia nie som... Myslím si, že nemajú pravdu, ale istá som si neni... Napísala som aj na DR SR, počkám si na odpoveď... Potom ju sem pridám.
Rozalka
05.02.10,15:44
Ja si tie ich služby predstavujem ako nejaký svetielkujúci panel, kde sú napojené "chránené" firmy, z ktorých - ak sa v nich spustí alarm - zazvoní na tom svetielkujúcom paneli telefon alebo nejaký iný "upovedomiteľ".
Potiaľto beriem, akonáhle však idú na výjazd ....... to už elektronickou službou nie je.
Ale to je len moja predstava, rada sa nechám poučiť.
dušinka
05.02.10,15:53
Ja si tie ich služby predstavujem ako nejaký svetielkujúci panel, kde sú napojené "chránené" firmy, z ktorých - ak sa v nich spustí alarm - zazvoní na tom svetielkujúcom paneli telefon alebo nejaký iný "upovedomiteľ".
Potiaľto beriem, akonáhle však idú na výjazd ....... to už elektronickou službou nie je.
Ale to je len moja predstava, rada sa nechám poučiť.

Je to tak trošku detská predstava, ale zhruba áno. Ja som nerozumela skratke PCOO, ale podľa všetkého je to pult centrálnej ochrany, tak to sú potom bezpečnostné služby a myslím že to nemá so spomínaným zákonom nič spoločné. Sú to jednoducho bezpečnostné služby, KP 74.60.13 - monitorovanie poplachových zariadení.
dušinka
05.02.10,16:02
ešte som chcela dodať, že podľa mňa, keďže takúto službu fakturujem, je to jednoznačne opakované dodanie služby. Doteraz som štvrťrok fakturovala dopredu, napr. v januári, teraz, aby som zabránila komplikáciám, u neporiadnych klientov prejdeme na fakturovanie mesačne /prirodzene dodatok k zmluve/ a u poriadnych, budeme faktúry vystavovať napr. 1.3., dátum dodania 31.3. Takto to už mám odsúhlasené.
Anja111
05.02.10,17:13
Ja si tie ich služby predstavujem ako nejaký svetielkujúci panel, kde sú napojené "chránené" firmy, z ktorých - ak sa v nich spustí alarm - zazvoní na tom svetielkujúcom paneli telefon alebo nejaký iný "upovedomiteľ".
Potiaľto beriem, akonáhle však idú na výjazd ....... to už elektronickou službou nie je.
Ale to je len moja predstava, rada sa nechám poučiť.
Presne si to vystihla, aj ja si to tak nejako predstavujem...
Anja111
05.02.10,17:15
Je to tak trošku detská predstava, ale zhruba áno. Ja som nerozumela skratke PCOO, ale podľa všetkého je to pult centrálnej ochrany, tak to sú potom bezpečnostné služby a myslím že to nemá so spomínaným zákonom nič spoločné. Sú to jednoducho bezpečnostné služby, KP 74.60.13 - monitorovanie poplachových zariadení.
Výborne! Ďakujem, pomohlo mi to. Takže pošlem faktúru späť na prepracovanie.
Anja111
05.02.10,17:18
ešte som chcela dodať, že podľa mňa, keďže takúto službu fakturujem, je to jednoznačne opakované dodanie služby. Doteraz som štvrťrok fakturovala dopredu, napr. v januári, teraz, aby som zabránila komplikáciám, u neporiadnych klientov prejdeme na fakturovanie mesačne /prirodzene dodatok k zmluve/ a u poriadnych, budeme faktúry vystavovať napr. 1.3., dátum dodania 31.3. Takto to už mám odsúhlasené.
Presne takto im to navrhnem...
frenky191
05.02.10,20:57
aj po prečítaní všetkých príspevkom som nenašiel odpoveď na moju dilemu, preto sa skúsenejších kolegov pýtam:

vystavená Fa za nájom za január (sme mesačný platcovia DPH):
- datum vystavenia 4. 1. 2010
- datum dodania 31. 1. 2010
- uhradená 7. 1. 2010

Podľa § 71 ods. 1: "Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti."

Daňová povinnosť mi vznikla 7.1. 2010, t.j. do 15 dní by som mal vyhotoviť faktúru, t.j. do 22.1. s dátum vzniku danovej povinnosti 7.1. (kedy bola Fa uhradená) a prvú Fa samozrejme dobropisovať... či ked je to v rámci jedného mesiaca, tak túto druhú faktúru nemusím vystavovať???
lenkam68
06.02.10,07:34
aj po prečítaní všetkých príspevkom som nenašiel odpoveď na moju dilemu, preto sa skúsenejších kolegov pýtam:

vystavená Fa za nájom za január (sme mesačný platcovia DPH):
- datum vystavenia 4. 1. 2010
- datum dodania 31. 1. 2010
- uhradená 7. 1. 2010

Podľa § 71 ods. 1: "Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti."

Daňová povinnosť mi vznikla 7.1. 2010, t.j. do 15 dní by som mal vyhotoviť faktúru, t.j. do 22.1. s dátum vzniku danovej povinnosti 7.1. (kedy bola Fa uhradená) a prvú Fa samozrejme dobropisovať... či ked je to v rámci jedného mesiaca, tak túto druhú faktúru nemusím vystavovať???
Ak je to všetko v rámci jedného mesiaca, dobropis vystavovať nemusíš, stačí len faktúra k platbe s dátumom dodania 7.1.
Orsz
06.02.10,07:38
aj po prečítaní všetkých príspevkom som nenašiel odpoveď na moju dilemu, preto sa skúsenejších kolegov pýtam:

vystavená Fa za nájom za január (sme mesačný platcovia DPH):
- datum vystavenia 4. 1. 2010
- datum dodania 31. 1. 2010
- uhradená 7. 1. 2010

Podľa § 71 ods. 1: "Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti."

Daňová povinnosť mi vznikla 7.1. 2010, t.j. do 15 dní by som mal vyhotoviť faktúru, t.j. do 22.1. s dátum vzniku danovej povinnosti 7.1. (kedy bola Fa uhradená) a prvú Fa samozrejme dobropisovať... či ked je to v rámci jedného mesiaca, tak túto druhú faktúru nemusím vystavovať???

Súhlasím s Lenkou. Možno keby si príspevky lepšie čítal, nájdeš super odpoveď v príspevku 164. Myslím, že tam je to úplne jasné - v tomto prípade sa teda môžeš odvolať na §71 ods.1. ;)
plavčík
06.02.10,08:06
To by sa nám žilo, keby Usmernenie vydali ešte pred účinnosťou zákona, že ???:)
Toho sa asi ťažko dočkame.:rolleyes::D
----
Dodanie služby je stanovené - posledný deň obdobia. Jasné.:)

Ak by sa riešilo, či môže byť faktúra vystavená pred dodaním služby, tak áno, lebo zákaz vystaviť faktúru skôr ako došlo k dodaniu bol ešte v starom zákone. :)

Ak by sa riešilo, čo s tým, ak je na faktúre dátum dodania 31.1 a platba prišla 20.1. - mne to vychádza, že stačí jedna faktúra.:)
Vychádzam z § 71, odst.1, citujem iba časť...

Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci.

-----------------------------------------
No a dalo by sa to urobiť tak, že
1/ vystavým zál .fa za 1Q/2010
2/ príde mi platba 15.1.2010
3/ vystavím "ostrú" fa na základe prijatej platby a s dátumom daň.povinnosti 15.1.2010 ale nie ako daňový doklad k prijatej zálohe, ale ako "raidnu ostrú" fa. Teda anú do výnosov v 1/2010

PS: s DPH mi je to jasné, ale prečo by som musela to robiť všetko cez daňové doklady k prijatým zálohám a držať si to niekde bokom aby som vystavila Ostré fa/ teda do výnosv/ až napr.31.3.2010...
skvrnka
06.02.10,11:37
Podľa nájomnej zmluvy mi odberatelia platia nájom
každý mesiac trvalým príkazom na účet do 5. v príslušnom mesiaci.
Jeden však má trvalý príkaz 27. predchádzajúceho mesiaca,
aj keď má v zmluve ako uvádzam.
Neviem, čo s tým, či mu v tomto prípade treba vystaviť faktúru
a kedy vstupuje do DP. Podotýkam, že fakturujeme bez dph
ako oslobodené §38 Zák.
frenky191
06.02.10,12:45
Súhlasím s Lenkou. Možno keby si príspevky lepšie čítal, nájdeš super odpoveď v príspevku 164. Myslím, že tam je to úplne jasné - v tomto prípade sa teda môžeš odvolať na §71 ods.1. ;)
hm, ale ked nájomníci mi platia na základe faktúry, kde dátum dodania musím dať 31.1., nemôžem tam dať dátum dodania napr. toho 7.1., lebo neviem či mi dovtedy každý zaplatí...
Rozalka
06.02.10,12:54
Ak je dátum dodania 31.1. a uhradia 7.1. - tak nič neriešiš.
===
To by museli všetci vydávať nové doklady, ak by niekto uhradil faktúry v predstihu.
Lotarka
07.02.10,14:23
-----------------------------------------
No a dalo by sa to urobiť tak, že
1/ vystavým zál .fa za 1Q/2010
2/ príde mi platba 15.1.2010
3/ vystavím "ostrú" fa na základe prijatej platby a s dátumom daň.povinnosti 15.1.2010 ale nie ako daňový doklad k prijatej zálohe, ale ako "raidnu ostrú" fa. Teda anú do výnosov v 1/2010

PS: s DPH mi je to jasné, ale prečo by som musela to robiť všetko cez daňové doklady k prijatým zálohám a držať si to niekde bokom aby som vystavila Ostré fa/ teda do výnosv/ až napr.31.3.2010...

Posúvam :confused:
Timka1
07.02.10,14:28
Posúvam :confused:


pretože ak nedôjde k plneniu, teda tovar či služba nebola dodaná 15.1.2010, nemôže to vstúpiť do výnosov, až po splnení dodávky ......
z toho vyplýva, že k prijatej zálohe vystavíš daňový doklad k dph a až 31.3.2010 ostrú teda vyúčtovaciu faktúru, pretože týmto dátumom nastalo splnenie dodávky a týmto dňom to vchádza do výnosov ......
Lotarka
07.02.10,14:41
Mne konkrétne nešlo o účtovanie v PU, ale o vystavenie faktúr. My vystavujem faktúry za nájom (JU) a niektorí klienti v PU.

Takže nemôžeme vystaviť po prijatý platby ostrú faktúru (nie len daňový doklad z prijatej platbe) a v účtovníctve si to klient zaúčtuje po dni dodania na základe ID?

Ide mi o to,či sme povinní vystavovať vyúčtovaciu faktúru k dňu dodania, či nepostačuje jedna ostrá faktúra, tak ako písal Plavčík? Veď nie je zakázané vystavovať faktúru pre dodaním.
azla
07.02.10,16:53
Podľa môjho názoru, je možné vystaviť po zaplatení už ostrú faktúru.
Netreba čakať do konca marca.
Deň dodania na nej bude deň prijatia platby, lebo nastal skôr.
Lotarka
07.02.10,17:51
Podľa môjho názoru, je možné vystaviť po zaplatení už ostrú faktúru.
Netreba čakať do konca marca.
Deň dodania na nej bude deň prijatia platby, lebo nastal skôr.

Ďakujem za odpoveď!
Evanka
08.02.10,08:49
Mne konkrétne nešlo o účtovanie v PU, ale o vystavenie faktúr. My vystavujem faktúry za nájom (JU) a niektorí klienti v PU.

Takže nemôžeme vystaviť po prijatý platby ostrú faktúru (nie len daňový doklad z prijatej platbe) a v účtovníctve si to klient zaúčtuje po dni dodania na základe ID?

Ide mi o to,či sme povinní vystavovať vyúčtovaciu faktúru k dňu dodania, či nepostačuje jedna ostrá faktúra, tak ako písal Plavčík? Veď nie je zakázané vystavovať faktúru pre dodaním.
Vzhľadom na nejednotnosť názorov medzi daňovým riaditeľstvom a ministerstvom treba vyčkať na usmernenie, ktoré bude v krátkom čase k danej problematike vydané.

Názor MF:
1. Zálohová faktúra
2. Doklad o prijatej platbe
3. Ostrá faktúra

Názor DR:
1. Zálohová fa
2. Ostrá faktúra (deň dodania služby = deň úhrady)

DR bude až do vydania usmernenia akceptovať takéto vystavovanie fa.
skvrnka
08.02.10,13:40
Podľa nájomnej zmluvy mi odberatelia platia nájom
každý mesiac trvalým príkazom na účet do 5. v príslušnom mesiaci.
Jeden však má trvalý príkaz 27. predchádzajúceho mesiaca,
aj keď má v zmluve ako uvádzam.
Neviem, čo s tým, či mu v tomto prípade treba vystaviť faktúru
a kedy vstupuje do DP. Podotýkam, že fakturujeme bez dph
ako oslobodené §38 Zák.
Nevie prosím niekto poradiť v uvedenom prípade, keď poskytujeme
oslobodené plnenie podľa napr.§31,33,38, či je dodanie tiež
v deň platby a vstupuje do DP DPH (aj keď v položke oslobodené
teda r.15),alebo inak, lebo v zákone v paragrafe daňové priznanie
je uvedené, že oslobodené plnenie vstupuje do DP v období, ktorého
sa týka.
Rozalka
08.02.10,17:42
Evanka, boli tie názory niekde zverejnené?
Evanka
08.02.10,18:35
Evanka, boli tie názory niekde zverejnené?
Iba na školení, kde sa venovalo najviac času tomuto problému. Po dohode oboch inštitúcií bude zverejnený výklad.
Stefan2005
09.02.10,06:11
Názor MF:
1. Zálohová faktúra
2. Doklad o prijatej platbe
3. Ostrá faktúra

Názor DR:
1. Zálohová fa
2. Ostrá faktúra (deň dodania služby = deň úhrady)



Osobne sa mi zdá názor MF správnejší - z pohľadu účtovníctva určite. Veď prijatú zálohu treba aj účtovne vysporiadať...
Evanka
09.02.10,08:55
Dalšie informácie zo školenia:
Ak je v zmluve termín uvedenej platby za služby, nie je treba vystavovať zálohové fa. Platby môžu zmluvní partneri vykonať na základe zmluvy. Po prijatej úhrade je potrebné vystaviť fa s dátumom poskytnutia služby = dátumu prijatej platby.
Mne sa takáto forma hodí najviac.
Ostatné Q budeme riešiť v súvislosti s usmernením k tejto problematike.
mariannak
09.02.10,16:42
Ako vystavujete faktúry za mesačné nájomné?
Vystavená 1.2.
Splatná 15.2.
Dátum dodania 28.2.[/QUOTE]

Vystavila som nový splátkový kalendár na celý rok 2010
- kde mám uvedené : dátum dodania - stále posledný deň mesiaca
- dátum splatnosti stále 15. deň mesiaca - podľa nájomnej zmluvy.
Nájomné je platené mesačne - stále za aktuálny mesiac.

Jeden nájomca mi to vrátil s tým, že dátum splatnosti nemôže byť nižší ako dátum dodania.
Myslím si, že tak ako som to uviedla v spl. kal. je správne. Mám na tom trvať?
Ď.
Monika Kováčová
09.02.10,16:50
A ko vystavujete faktúry za mesačné nájomné?
Vystavená 1.2.
Splatná 15.2.
Dátum dodania 28.2.

Vystavila som nový splátkový kalendár na celý rok 2010
- kde mám uvedené : dátum dodania - stále posledný deň mesiaca
- dátum splatnosti stále 15. deň mesiaca - podľa nájomnej zmluvy.
Nájomné je platené mesačne - stále za aktuálny mesiac.

Jeden nájomca mi to vrátil s tým, že dátum splatnosti nemôže byť nižší ako dátum dodania.
Myslím si, že tak ako som to uviedla v spl. kal. je správne. Mám na tom trvať?
Ď.
ja to mám presne tak isto. Trvaj na svojom a odporuč mu pozrieť sa do faktúry od Západoslovenskej energetiky, SPP, a pod....
:)
mariannak
09.02.10,19:46
Ďakujem
Evanka
10.02.10,21:02
Dôvod je jednoduchý - prispôsobenie sa predpisom EÚ.

Rozalka, neviem, či si žartovala, alebo to bolo myslené vážne. Ani v zákone našich najbližších susedov, so zapracovanými novelizáciami slovíčko najskôr nevynechali.
Citujem:
(10) U opakovaných plnění se považuje zdanitelné plnění za uskutečněné nejpozději posledním dnem zdaňovacího období. Opakovaným plněním se rozumí uskutečnění zdanitelných plnění ve sjednaných lhůtách během zdaňovacího období, přičemž se v rámci smlouvy jedná o plnění zbožím stejného druhu, které je navzájem zastupitelné nebo službou stejné povahy.

Novelizáciou "nášho" zákona o DPH sa nič nevyriešilo, iba pribudlo množstvo administratívy.
ecompka
10.02.10,21:13
Súhlasim a este mi narobili kopu problemov, lebo teraz neviem kedy to mám samozdanit, ci podla nasho zakona posledny den obdobia alebo v den vystavenia faktury od nasich českych susedov-je to sluzba.Najlepsie na tom je poplatok za domenu do Ceskej republiky,ktora sa plati na rok dopredu????
nela07
12.02.10,10:54
Prešla som všetky príspevky a chcela by som sa spýtať na Váš názor:
Sme firma ktorá na základe servisných zmlúv robí servis zariadení- t.j. robí sa údržba napr.2x alebo 6x ročne podľa zariadenia. Platba je uskutočňovaná v dvoch splátkach - na začiatku a v polovici zmluvného obdobia - napr. 1.3. a 1.9. Takže teraz by som mala tieto zmluvy riešiť tak, že buď:
a.) vystavím zálohovú faktúru, potom doklad o prijatí a potom faktúru na dodávku služby,
b.)vystavím fa každý mesiac-dátum vystavenia napr. 31.1.
dátum dodania - 31.1.
dátum splatnosti - 14.2.
c.)vystavím fa až na konci zml. obdobia t. j. až 28. 2. nasleduj. roka.
Servis už zaplatený v minulom roku, ktorý trvá až do 28.2. tohto roka neriešim.
Je to tak správne? Ďakujem
Jajina
12.02.10,11:03
nela07 s bod a+b súhlasím, ale myslím si, že pri bode c by mal byť dátum dodania aj k 31.12. za čiastočné dodanie služieb
nela07
12.02.10,11:06
Ďakujem, myslím, že ten bod c aj tak neprichádza do úvahy z titulu platenia.
Ešte mám jeden problém:
platím nájom 2 mesiace vopred-t.j. v decembri 2009 uhradená faktúra za nájom február 2010- dátum vyhotovenia - 15.12.2009
dátum dodania - 15.12.2009
dátum splatnosti - 29.12.2009
faktúra bola uhradená 30.12.2009
odpočítala som DPH v 4.Q.2009, ale nie z titulu platby – fa mám na nájom. Je to tak v poriadku, ak bola faktúra vystavená ešte v roku 2009 na služby roku 2010? V prechodných ustanoveniach som sa to nedočítala.
nela07
12.02.10,12:19
neviete náhodou niekto poradiť?
Rozalka
12.02.10,20:47
Ďakujem, myslím, že ten bod c aj tak neprichádza do úvahy z titulu platenia.
Ešte mám jeden problém:
platím nájom 2 mesiace vopred-t.j. v decembri 2009 uhradená faktúra za nájom február 2010- dátum vyhotovenia - 15.12.2009
dátum dodania - 15.12.2009
dátum splatnosti - 29.12.2009
faktúra bola uhradená 30.12.2009
odpočítala som DPH v 4.Q.2009, ale nie z titulu platby – fa mám na nájom. Je to tak v poriadku, ak bola faktúra vystavená ešte v roku 2009 na služby roku 2010? V prechodných ustanoveniach som sa to nedočítala.

Kuk do zmluvy.
Ak je v zmluve dohodnuté, že platíte vopred, pred začiatkom obdobia, tak to je OK, v r. 2009 sa postupovalo podľa iného predpisu.
kira
14.02.10,12:47
Poskytujeme servis k softvéru a fakturujeme servisné obdobie na 1 rok. Keďže som do novely o DPH ani nepozrela, až teraz zisťujem, že som vystavila FA v januári všetky zle.Niektoré už boli zaplatené, tieto asi nechám tak, ale tie, kt. neboli uhradené mám opraviť na dátum dodania 31.12.2010 a ak príde úhrada vo februári, tak vystaviť dobropis a nový daň. doklad s dátumom prijatia platby? Už sa "teším" do roboty v pondelok. Ak by ste mali lepší nápad-poraďte. Mám takých faktúr veľa a na školenie nebolo času. Moja chyba. :-((
adabirk
14.02.10,19:17
- no v každom prípade by si sa tým mala zaoberať, aj tie zaplatené faktúry by som nenechala len tak, nakoľko odberatelia nemajú doklad v zmysle legislatívy SR a nárok na odpočítanie dane podľa takého dokladu im nevzniká (môj názor),
nárok na odpočítanie dane im vzniká až posledný deň v roku, alebo dňom prijatia platby,
- je tu toho k tejto téme popísané dosť (opakované dodania - vznik daňovej povinnosti od 1.1.2010) - skús si to pozrieť,

§ 19 ods.
(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje s výnimkou podľa písmen a) až d). Za čiastkové dodanie tovaru alebo služby sa považuje také dodanie tovaru alebo služby, ktoré predstavuje časť celkového plnenia, na ktoré je uzavretá zmluva. Za opakované dodanie tovaru alebo služby sa považuje dodanie rovnakého druhu tovaru alebo služby v opakovaných dohodnutých lehotách. Ak
a) je dohodnutá platba za čiastkovo alebo opakovane dodávaný tovar alebo službu inú ako v písmene b) za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom každého 12. kalendárneho mesiaca, až kým sa dodanie tovaru alebo služby neskončí,
(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.
§ 71 ods.
(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.
kira
15.02.10,06:25
- no v každom prípade by si sa tým mala zaoberať, aj tie zaplatené faktúry by som nenechala len tak, nakoľko odberatelia nemajú doklad v zmysle legislatívy SR a nárok na odpočítanie dane podľa takého dokladu im nevzniká (môj názor),
nárok na odpočítanie dane im vzniká až posledný deň v roku, alebo dňom prijatia platby,
- je tu toho k tejto téme popísané dosť (opakované dodania - vznik daňovej povinnosti od 1.1.2010) - skús si to pozrieť,

§ 19 ods.
(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje s výnimkou podľa písmen a) až d). Za čiastkové dodanie tovaru alebo služby sa považuje také dodanie tovaru alebo služby, ktoré predstavuje časť celkového plnenia, na ktoré je uzavretá zmluva. Za opakované dodanie tovaru alebo služby sa považuje dodanie rovnakého druhu tovaru alebo služby v opakovaných dohodnutých lehotách. Ak
a) je dohodnutá platba za čiastkovo alebo opakovane dodávaný tovar alebo službu inú ako v písmene b) za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom každého 12. kalendárneho mesiaca, až kým sa dodanie tovaru alebo služby neskončí,
(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.
§ 71 ods.
(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.
Súhlasím s Tebou vo všetkom, cez víkend som chytala kolaps, no idem sa do toho pustiť. Chcela som si to uľahčiť, ale asi v robote prespím, ale spravím to ako má byť. Držte mi palce.
adriankaxx
16.02.10,12:57
Dobry den,
chcela by som sa opytat na vas nazor na datum dodania faktury, v takomto pripade : fakturujeme nasim najomnikom za sluzby spojene s prenajmom (telefonne poplatky) takymto sposobom: datum vyhotovenia 15.2.2010,datum dodania 31.1.2010, datum splatnosti 28.2.2010,text: na zaklade zmluvy fakturujeme vam za poskytnute sluzby spojene s prenajmom za obdobie 1/2010. Podla nasho auditora je to takto spravne, na zaklade uvedeneho textu. Nemal by byt podla vas den dodania zhodny s datumom vyhotovenia dokladu? dakujem
azla
16.02.10,13:10
Auditor Vás usmerňuje nesprávne.
(auditor je odborník na účtovníctvo, nevravím, že nemôže ovládať dane, ale nie vždy ...)

§ 19
(6) Pri obstaraní služby podľa § 9 ods. 4 vrátane obstarania opakovane alebo čiastkovo dodávaných služieb sa služba obstaraná osobou, ktorá koná vo svojom mene, považuje za dodanú dňom vyhotovenia faktúry, ktorou obstarávateľ požaduje úhradu za službu, a ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná; .....


§ 9
Dodanie služby

(4) Ak zdaniteľná osoba vo svojom mene pre inú osobu obstará dodanie služby, platí, že táto zdaniteľná osoba službu sama prijala a sama dodala.
latka
16.02.10,16:46
dobrý den, chcela by som si uzrejmiť ohľadom podávania súhrnného výkazu ak sme nepresiahli predaj tovaru do člen. štatov EU - oslobod. podľa par 43 100000E stačí ak nadalej budeme podávať súhrnný výkaz štvrťročne... nemusíme to nijako oznamiť DU.
adabirk
16.02.10,18:35
- ak, neprekročíte zákonom stanovenú hodnotu, môžete podávať SV štvrťročne, DÚ to nie je potrebné oznamovať,
skúste si pozrieť niečo k SV po 1.1.2010:

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mp_sv_0110.pdf

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/sv_1_1_10.pdf
latka
17.02.10,06:45
dakujem pekne,pekný den
latka
17.02.10,06:50
Dakujem, chcela by som sa ešte opýtať či je pri dodaní tovaru do člen.krajín EU podľa par.43 nutné mať k dispozícii doklad o preprave. Mame potvrdenú fakturu aj dodací list aj objednávku aj PPD s IČ DPH odberateľa, ale nemáme doklad o preprave, a ani po 6 mes. ho asi nezískame - stačia tieto doklady, alebo to musíme dodaniť ako som niekde čítala, neviem či som tomu spravne porozumela - bez dokladu o fyzickej preprave tovaru neplatí oslobodenie od DPH?????? prosím, dakujem
adriankaxx
17.02.10,08:22
Ďakujem za Vašu odpoveď. Medzitým to bolo vydiskutované aj s audítorom :-). Mám na Vás ešte jednu otázku. Robíme kvartálne vyúčtovania za správu budovy, čiže kvartálne náklady za elektrinu, vodu,teplo,telefón a iné služby + si účtujeme za toto správcovstvo odmenu. Ak budem vystavovat vyúčtovaciu faktúru za prvý kvartál 2010, tiež musím dať dátum dodania taký ako dátum vystavenia? (napr. 1.4.10 ) je to ten istý prípad ? Nemá tá naša odmena na tento dátum vplyv ? Vopred ďakujem
biance
17.02.10,11:24
nevie mi niekto poradiť, či to chápem správne?
faktúrujem nájomné štvrťročne..:
-vystvím zálohovú faktrúru a po prijatí platby vystavím ostrú faktúru s dátumom dodania v ten deň, keď mi prišla platba.
-ale čo ak mi nájomca uhradí faktúru len čiastočne.. napr. v januári a vo februári zbytok sumy..
to mu musím vystaviť dve faktúry?
Black
18.02.10,21:58
Ahojte,

Pýtal som sa na DR SR či môžem vystavovať faktúry za mesačne opakované služby nasledovne:
Dátum vystavenia = 3.2.2010
Dátum vzniku Daň pov. (DVDP) = 28.2.2010
Dátum splatnosti = 15.2.2010

Môj názor je totiž ten, že ak príde platba pred DVDP uvedeným na faktúre, je to v rámci daného mesiaca a tým pádom uplatňujem výnimku §71(1) a mám jednu FA a to tú ktorú som vystavil. DR SR odpovedalo nasledovne:

V prípade, ak platiteľ dodáva tovary a služby s miestom dodania v tuzemsku, pri vystavovaní faktúr postupuje podľa § 71 zákona o DPH., podľa ktorého je platiteľ dane povinný vystaviť faktúru pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené a to do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. V prípade, ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi dane daňová povinnosť z dôvodu prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň mu vznikne daňová povinnosť z dôvodu dodania tovaru alebo služby, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo služby v tomto kalendárnom mesiaci. Každá vyhotovená faktúra musí obsahovať zákonom stanovené záležitosti uvedené v ods. 2 tohto ustanovenia (napr. dátum prijatia platby, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby). V prípade, ak platiteľ dane prijal platbu pred dodaním tovaru alebo služby vo výške 100% ceny dohodnutej za dodanie tovaru, potom je platiteľ dane povinný vyhotoviť faktúru do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti (t.j. od prijatia platby). Následne pri dodaní tovaru alebo služby platiteľ nie je povinný vyhotoviť v zmysle zákona o DPH ďalšiu faktúru (v tomto prípade daňová povinnosť dodaním tovaru alebo služby nevzniká, ale vznikla prijatím platby pred dodaním tovaru alebo služby vo výške 100% ceny dohodnutej za dodanie tovaru alebo služby).
Black
18.02.10,22:09
Ahojte,

Pýtal som sa na DR SR či môžem vystavovať faktúry za mesačne opakované služby nasledovne:
Dátum vystavenia = 3.2.2010
Dátum vzniku Daň pov. (DVDP) = 28.2.2010
Dátum splatnosti = 15.2.2010

Môj názor je totiž ten, že ak príde platba pred DVDP uvedeným na faktúre, je to v rámci daného mesiaca a tým pádom uplatňujem výnimku §71(1) a mám jednu FA a to tú ktorú som vystavil. DR SR odpovedalo nasledovne:

V prípade, ak platiteľ dodáva tovary a služby s miestom dodania v tuzemsku, pri vystavovaní faktúr postupuje podľa § 71 zákona o DPH., podľa ktorého je platiteľ dane povinný vystaviť faktúru pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené a to do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. V prípade, ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi dane daňová povinnosť z dôvodu prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň mu vznikne daňová povinnosť z dôvodu dodania tovaru alebo služby, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo služby v tomto kalendárnom mesiaci. Každá vyhotovená faktúra musí obsahovať zákonom stanovené záležitosti uvedené v ods. 2 tohto ustanovenia (napr. dátum prijatia platby, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby). V prípade, ak platiteľ dane prijal platbu pred dodaním tovaru alebo služby vo výške 100% ceny dohodnutej za dodanie tovaru, potom je platiteľ dane povinný vyhotoviť faktúru do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti (t.j. od prijatia platby). Následne pri dodaní tovaru alebo služby platiteľ nie je povinný vyhotoviť v zmysle zákona o DPH ďalšiu faktúru (v tomto prípade daňová povinnosť dodaním tovaru alebo služby nevzniká, ale vznikla prijatím platby pred dodaním tovaru alebo služby vo výške 100% ceny dohodnutej za dodanie tovaru alebo služby).

Neviem, mne tam celkom nesedí tá posledná veta v zátvorke. Veď predsa DVDP je podľa §19 (2) dodanie služby a aj podľa §19 (4) prijatie platby. A potvrdzuje to aj §71, keď hovorí že faktúru je potrebné vystaviť pri dodaní služby, pričom platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. To zn., že sú dva DVDP a pokiaľ sa jedná o 2 rôzne kalendárne mesiace treba vystaviť 2 faktúry (alebo to zle chápem???). Keďže ja uvažujem iba v jednom mesiaci jedná sa iba o 1 FA s dvomi DVDP (ktorý má byť na faktúre???). Rozumiem tomu správne? Už som z toho popletený.
Black
19.02.10,07:33
Neviem, mne tam celkom nesedí tá posledná veta v zátvorke. Veď predsa DVDP je podľa §19 (2) dodanie služby a aj podľa §19 (4) prijatie platby. A potvrdzuje to aj §71, keď hovorí že faktúru je potrebné vystaviť pri dodaní služby, pričom platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. To zn., že sú dva DVDP a pokiaľ sa jedná o 2 rôzne kalendárne mesiace treba vystaviť 2 faktúry (alebo to zle chápem???). Keďže ja uvažujem iba v jednom mesiaci jedná sa iba o 1 FA s dvomi DVDP (ktorý má byť na faktúre???). Rozumiem tomu správne? Už som z toho popletený.

Posúvam...:mee:
lenkam68
19.02.10,07:45
Áno, rozumieš tomu správne. V rámci jedného kalendárneho mesiaca nemusíš vystaviť dve faktúry, stačí jedna s dátumom dodania, kedy si prijal platbu.
Black
19.02.10,10:00
Áno, rozumieš tomu správne. V rámci jedného kalendárneho mesiaca nemusíš vystaviť dve faktúry, stačí jedna s dátumom dodania, kedy si prijal platbu.

A prečo práve dátum prijatia platby, totižto ak dám dátumy:

vyhotovenie - 3.2.2010 (a reálne vtedy vyhotovujem faktúru)
splatnosť - 15.2.2010
DVDP - 28.2.2010

a zákazník zaplatí napr. 14.2.2010, tak ja už mám vystavenú faktúru s DVDP k 28.2.2010, pretože keď som faktúru vystavoval tak som nepoznal dátum prijatia platby (viď §71(2) písm d.).

Zdá sa mi byť zložité potom prepisovať všetky dátumy DVDP podľa prijatých platieb.

v zákone o DPH totiž nemôžem nájsť ani to, že faktúra nemôže byť vystavená skôr ani to že DVDP má byť pri tejto výnimke (2xDVDP v 1 kal. mesiaci) práve dátum prijatia platby.
Teda mnou uvedený postup sa mi zdá správny, no podľa odpovede DR SR som este viac zmetený.
lenkam68
19.02.10,10:36
Prepáč zle som sa vyjadrila. Keď sa bavíme o opakovanom plnení, zväčša sa rieši obdobie dlhšie ako jeden mesiac, pretože v rámci jedného mesiaca v podstate nič neriešiš. V tvojom prípade ide o bežnú faktúru, zmena oproti predchádzajúcemu zneniu zákona je len v tom, že dátum dodania musí byť posledný deň (a žiadny iný) fakturovaného obdobia. Takže keď ti príde platba 14.2. a na vystavenej faktúre máš dátumy uvedené ako uvádzaš vyššie, tak už nič nevystavuješ ani neprepisuješ.
Fantoziova
19.02.10,11:30
Prosím Vás poradte aj mne. Od januára prenajímame kancelárske pristory, vystavila som faktúru 3.1.2010, dátum dodania 5.1.2010, splatnosť 14 dní. Ako teraz mám postupovať ? Opraviť faktúru s dátumom dodania 31.1.2010, dátum vystavenia aký ? A čo keď mi už zaplatili 25.1.2010, čo teraz s tým ???
lenkam68
19.02.10,11:33
A aké obdobie si fakturovala?
alušik
19.02.10,11:33
Prosím Vás poradte aj mne. Od januára prenajímame kancelárske pristory, vystavila som faktúru 3.1.2010, dátum dodania 5.1.2010, splatnosť 14 dní. Ako teraz mám postupovať ? Opraviť faktúru s dátumom dodania 31.1.2010, dátum vystavenia aký ? A čo keď mi už zaplatili 25.1.2010, čo teraz s tým ???
Faktúru môžete pokojne vystavovať na začiatku mesiaca, t.j. 3.1., dátum dodania uvediete 31.1. a keď Vám to zaplatia 25.1., tak nič nemusíte riešiť, pretože dátum dodania máte v tom istom zdaňovacom období. Opravila by som teda na tej pôvodnej faktúre len deň dodania a poslala ju opravenú odberateľovi.
Fantoziova
19.02.10,11:47
Srdečne ďakujem za radu. Ešte máme jedného nájomníka, ktorý má 30 dňovú splatnosť, tak isto som vystavila na začiatku mesiaca faktúru5.1.2010, dátum dodania 1.1.2010 (to už viem že musím opraviť na 31.1.2010 a dátum splatnosti mal 4.2.2010. Tu takisto stačí poslať opravenú faktúru, ak zaplatili 27.1.2010 ?
Ako to však bude s fakturáciou elektrickej energie ? Jeden nájomník ju má zahrnutú v nájomnom, ale druhému posielame predfaktúru na zálohu, dátum vystavenia 5.1.2010, dátum splatnosti 19.1.2010, zaplatili 25.1.2010 tak som im vystavila faktúru na prijatú platbu s dátumami 25.1.2010 (vystavenie, dodanie aj splatnosť). Je to tak správne ?
Fantoziova
19.02.10,11:54
Ešte sa chcem spýtať na fakturovanie elektrickej energie. Jeden nájomník ju má zahrnutú v nájomnom, ale druhému fakturujeme predfaktúrou zálohu a po prijatí platby (v tomto prípade 25.1.2010) vystavím faktúru na prijatú platbu s dátumom vystavenia, dodania aj splatnosti 25.1.2010. Je to tak správne ?
apo
20.02.10,12:06
Milí Poraďáci.

Lízingové spoločnosti posielajú faktúry na základe prijatej platby za splátku.
Určite je niekde rozdiskutovné ako tieto faktúry menia nárok na odpočet dane.

Prosím o link kde.

Ďakujem.
Monika Kováčová
20.02.10,12:18
apo
20.02.10,12:53
Ďakujem.
apo
apo
20.02.10,17:48
Zisťujem, že nie len pri lízingoch je problém.

Mám faktúru od GTS Slovakia za hlasové služby.
Dátum vystavenia: 1.1.2010
Dátum dodania: 1.1.2010
Dátum splatnosti: 18.1.2010

V tele faktúry je uvedené:
IP Hlas 1200 od 1.2.2010 do 28.2.2010.


Z prečítaného v tejto téme je problém.
Otázka:
Môžeme odpočítať daň v januári?
Alebo mám čakať na vystavenú faktúru na základe prijatej úhrady a na dobropis k tejto faktúre?

Ďakujem.

apo
Rozalka
20.02.10,17:52
..........

Mám faktúru od GTS Slovakia za hlasové služby.
Dátum vystavenia: 1.1.2010
Dátum dodania: 1.1.2010
Dátum splatnosti: 18.1.2010

V tele faktúry je uvedené:
IP Hlas 1200 od 1.2.2010 do 28.2.2010................


Nevzťahuje sa na GTS §19 ods. 3 d?

§ 19 ods 3
.... Ak ....
d) sa opakovane poskytujú elektronické komunikačné siete a elektronické komunikačné služby a spolu s nimi elektronické služby osobami, ktoré majú na poskytovanie uvedených sietí a služieb povolenie podľa osobitného predpisu,6a) za deň dodania služby sa považuje najneskôr deň vyhotovenia faktúry a ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná; táto výnimka sa nevzťahuje na opakovane poskytované elektronické komunikačné siete a elektronické komunikačné služby a spolu s nimi poskytované elektronické služby, ak daň z týchto služieb je povinný platiť príjemca služby.