fabca
16.10.09,16:38
Dobry den.
Poprosila by som o radu ohladom odvodov do SP pocas prerusenia zivnosti.
Manzel je zamestnany v TPP a popri praci mal aj zivnost.
Od aprila ju vsak prerusil, co nahlasil aj na SP podanim odhlasky.
Momentalne od neho pracovnicka SP ziada o spatne vyplatenie odvodov a zaroven aj o zrusenie odhlasky.
Dakujem za cenne rady, popripade aj o paragrafy kde by sme sa mohli lepsie zorientovat.
Lianka
16.10.09,14:42
Hmm, z akeho titulu ziada zrusenie odhlasky do SP? Pracovnicka to nevysvetlila?
mysimis
16.10.09,14:44
Keď sa normálne odhlásil, má prerušenú živnosť, pracovníčka ho nemôže nútiť aby to zrušil a doplatil odvody...
hanelie
16.10.09,14:49
Od aprila ju vsak prerusil, co nahlasil aj na SP podanim odhlasky.
k odhláške bolo podané aj rozhodnutie ŽÚ o prerušení živnosti?
luciferova
16.10.09,19:34
dobry den, potrebovala by som poradit.

od 6/2008 som SZCO bez zivnosti (sprostredkovatel) a od 1.7.09 mi vznikla povinnost platit do socialnej poistovne. od 1.10.09 som na materskej a od 1.11.09 som sa rozhodla dat vypoved ako sprostredkovatel (cize uz nebudem szco bez zivnosti). chcem sa spytat, co vsetko mam vybavit, aby bolo vsetko OK. treba doplatit nejake odvody? (jul - september vratane mam zaplateny), na co nezabudnut? dakujem :-)
Katy a R
16.10.09,20:03
dobry den, potrebovala by som poradit.

od 6/2008 som SZCO bez zivnosti (sprostredkovatel) a od 1.7.09 mi vznikla povinnost platit do socialnej poistovne. od 1.10.09 som na materskej a od 1.11.09 som sa rozhodla dat vypoved ako sprostredkovatel (cize uz nebudem szco bez zivnosti). chcem sa spytat, co vsetko mam vybavit, aby bolo vsetko OK. treba doplatit nejake odvody? (jul - september vratane mam zaplateny), na co nezabudnut? dakujem :-)

Ke´d ti príde potvrdenie o vyradení z registra v NBS .. tak treba zrušiť registráciu na DU a keďže si už aj na SP (platíš povinne ako szčo) .. tak aj tam treba odhlášku na RLFO(ale len ako szčo .. ako DNPO nedávaj;))
.. a ešte som zabudla .. treba sa prihlásiť - ako osoba, za ktorú platí štát - na dôchodkové poistenie (aj II. pilier - ak máš). To by malo byť od nástupu na materskú.
.. a nemusela si sa teraz tak ponáhľať so zrušením registrácie - mohlo to už počkať trošku (ke´d už si to nespravila v júni). teraz neplatíš poistné
.. už je to odoslané?
luciferova
16.10.09,20:43
Ke´d ti príde potvrdenie o vyradení z registra v NBS .. tak treba zrušiť registráciu na DU a keďže si už aj na SP (platíš povinne ako szčo) .. tak aj tam treba odhlášku na RLFO(ale len ako szčo .. ako DNPO nedávaj;))
.. a ešte som zabudla .. treba sa prihlásiť - ako osoba, za ktorú platí štát - na dôchodkové poistenie (aj II. pilier - ak máš). To by malo byť od nástupu na materskú.
.. a nemusela si sa teraz tak ponáhľať so zrušením registrácie - mohlo to už počkať trošku (ke´d už si to nespravila v júni). teraz neplatíš poistné
.. už je to odoslané?

dakujem, ano, uz je to odoslane, doniesol mi manazer vypoved, tak som ju podpisala... ale mozno to este on neodoslal. ja tu vypoved chcem tak ci tak dat, tuto pracu si s dietatom neviem predstavit robit. velka chyba?

co sa tyka toho dochodku (ano, mam aj druhy pilier), niekde som nasla, ze treba poslat Oznamenie sporitela o ucasti na starobnom dochodkovom sporeni. vraj to ma cast A aj B ale neviem, ktoru mam poslat. a docitala som sa, ze to treba podat 30 dni od dorucenia rozhodnutia o Materskej. to som este neobdrzala, mam cakat alebo uz konat?
Katy a R
16.10.09,20:49
dakujem, ano, uz je to odoslane, doniesol mi manazer vypoved, tak som ju podpisala... ale mozno to este on neodoslal. ja tu vypoved chcem tak ci tak dat, tuto pracu si s dietatom neviem predstavit robit. velka chyba?
Nič strašné sa nedeje..
.. no ako szčo ti platí štát poistné na dôchodkové poistenie od nástupu na materskú, ale ako DNPO len od dňa narodenia dieťatka
Takže ak už 1.11. nebudeš szčo...a dieťatko by sa malo narodiť neskôr :confused:.. tak zase tam budú zmätky ;)
luciferova
16.10.09,21:18
Nič strašné sa nedeje..
.. no ako szčo ti platí štát poistné na dôchodkové poistenie od nástupu na materskú, ale ako DNPO len od dňa narodenia dieťatka
Takže ak už 1.11. nebudeš szčo...a dieťatko by sa malo narodiť neskôr :confused:.. tak zase tam budú zmätky ;)

no ja som tusim na zmatky magnet... babo sa ma narodit 11.11.
a keby som to este stopla (ak sa to da), ide mi teda aj viac na dochodok aj na ine veci? platim okolo 89,70€, tolko by za mna platil aj stát pocas MD a ked budem nezamestnana, tak bude asi platit menej, tym padom sa mi aj zapocitava menej do dochodku? rozumiem tomu spravne?

a co s tymi tlacivami ohladom 2. piliera? ktore a kedy podat?
Katy a R
16.10.09,21:56
no ja som tusim na zmatky magnet... babo sa ma narodit 11.11.
a keby som to este stopla (ak sa to da), ide mi teda aj viac na dochodok aj na ine veci? platim okolo 89,70€, tolko by za mna platil aj stát pocas MD a ked budem nezamestnana, tak bude asi platit menej, tym padom sa mi aj zapocitava menej do dochodku? rozumiem tomu spravne?

a co s tymi tlacivami ohladom 2. piliera? ktore a kedy podat?

.. no tvoj prípad je ozaj "trošku unikátny";) tety na SP sú asi z teba :eek::eek:
v každom prípade daj vedieť, keď ti príde rozhodnutie .. som aj zvedavá

.. čo sa týka poistenia mamičiek .. tak štát platí z dosť vyššej sumy, ako je min mzda (ako si si platila sama), ale iba dôchodkové ..ale nič strašné by sa nestalo, keď tam bude trochu pauza ...
Neviem, ako často sa robí to ukončenie registrácie .. myslím, že sa to len raz za mesiac robí .. a NBS má na to 30 dní (mala by si to mať v zmluve..). Možno ti to zrušia až k 1.12. :confused:.. alebo požiadaj, nech to pošlú až v novembri (ak sa dá:confused:)
.. len ešte jedna vec .. či máš dobre nástup na materskú .. keď máš PTP 11.11. už takto v noci neviem dobre počítať .. možno sa k tomu ešte niekto vyjadrí :confused:

ešte doplním: .. neviem, prečo si to mnohí myslia .. ale za nezamestnaných štát neplatí poistné do SP (ani jedno)
dobrava
17.10.09,14:27
Prajem pekný deň, môžete mi poradiť?
Momentálne som na RD. Dieťa bude mať 2 roky, mám nastúpiť do TPP. Manžel je SZČO. Uvažujeme, že rodičovský príspevok bude poberať on. Aké má výhody, alebo čo je preňho lepšie?
1. Musí prerušiť živnosť? /min. na 6 mesiacov/?
2. Ak preruší živnosť, nebude platiť odvody na sociál. a zdravot.poistenie?
3. Bude v tomto období platiť zaňho štát všetky sociálne odvody, alebo len odvody na dôchodok?
4. Bude sa mu potom počítať toto obdobie do dôchodku?
5. Bude môcť počas tohto obdobia poberať OČR alebo PN?
6. Bude si môcť uplatniť celú odpočitateľnú položku na seba, alebo len alikvotnú časť na obdobie, keď nemal prerušenú živnosť?
7. Alebo je možnosť poberania rodič. príspevku s tým, že nemusí pozastavovať živnosť? Aké povinnosti v tomto prípade preňho vyplývajú voči SP, ZP a DÚ?
Ďakujem, veľmi mi pomôžete, keď mi odpoviete, každá korunka dobrá a vedomostí nikdy ne je dosť, ďakujem.
luciferova
18.10.09,18:21
.. no tvoj prípad je ozaj "trošku unikátny";) tety na SP sú asi z teba :eek::eek:
v každom prípade daj vedieť, keď ti príde rozhodnutie .. som aj zvedavá

.. čo sa týka poistenia mamičiek .. tak štát platí z dosť vyššej sumy, ako je min mzda (ako si si platila sama), ale iba dôchodkové ..ale nič strašné by sa nestalo, keď tam bude trochu pauza ...
Neviem, ako často sa robí to ukončenie registrácie .. myslím, že sa to len raz za mesiac robí .. a NBS má na to 30 dní (mala by si to mať v zmluve..). Možno ti to zrušia až k 1.12. :confused:.. alebo požiadaj, nech to pošlú až v novembri (ak sa dá:confused:)
.. len ešte jedna vec .. či máš dobre nástup na materskú .. keď máš PTP 11.11. už takto v noci neviem dobre počítať .. možno sa k tomu ešte niekto vyjadrí :confused:

ešte doplním: .. neviem, prečo si to mnohí myslia .. ale za nezamestnaných štát neplatí poistné do SP (ani jedno)

tak zatial som to stopla, manazer to chcel posielat zajtra. do kedy by bolo najvhodnejsie pockat? nechcem zase vyzerat ako nejaka vypocitavka. a tahat za nos aj firmu.

termin porodu oficialny (na ziadosti o Matersku) mam 12.11.09 a tym padom by mal sediet aj ten nastup na MD, pani na socialke to kontrolovala a bolo to v pohode ;)
Katy a R
19.10.09,22:04
tak zatial som to stopla, manazer to chcel posielat zajtra. do kedy by bolo najvhodnejsie pockat? nechcem zase vyzerat ako nejaka vypocitavka. a tahat za nos aj firmu.

termin porodu oficialny (na ziadosti o Matersku) mam 12.11.09 a tym padom by mal sediet aj ten nastup na MD, pani na socialke to kontrolovala a bolo to v pohode ;)
.. k tým termínom ... určite to máš v zmluve... len treba pozrieť! Takže vyradenie od decembra stačí..
Ten termín PTP:):):);)
luciferova
20.10.09,20:59
.. k tým termínom ... určite to máš v zmluve... len treba pozrieť! Takže vyradenie od decembra stačí..
Ten termín PTP:):):);)

no ja mam zmluvu velice "strucnu" tam som to nenasla. tak to teda dam k 1.12.
dakujem velmi pekne za rady :-) naozaj si to cenim...
dobrava
23.10.09,08:48
Prajem pekný deň, môžete mi poradiť?
Momentálne som na RD. Dieťa bude mať 2 roky, mám nastúpiť do TPP. Manžel je SZČO. Uvažujeme, že rodičovský príspevok bude poberať on. Aké má výhody, alebo čo je preňho lepšie?
1. Musí prerušiť živnosť? /min. na 6 mesiacov/?
2. Ak preruší živnosť, nebude platiť odvody na sociál. a zdravot.poistenie?
3. Bude v tomto období platiť zaňho štát všetky sociálne odvody, alebo len odvody na dôchodok?
4. Bude sa mu potom počítať toto obdobie do dôchodku?
5. Bude môcť počas tohto obdobia poberať OČR alebo PN?
6. Bude si môcť uplatniť celú odpočitateľnú položku na seba, alebo len alikvotnú časť na obdobie, keď nemal prerušenú živnosť?
7. Alebo je možnosť poberania rodič. príspevku s tým, že nemusí pozastavovať živnosť? Aké povinnosti v tomto prípade preňho vyplývajú voči SP, ZP a DÚ?
Ďakujem, veľmi mi pomôžete, keď mi odpoviete, každá korunka dobrá a vedomostí nikdy ne je dosť, ďakujem.
Prosím nevie nikto poradiť? Nechcem tu zahlcovať stránku zbytočnými otázkami na tú istú tému, prosím, poraďte.
Katy a R
23.10.09,16:04
Prosím nevie nikto poradiť? Nechcem tu zahlcovať stránku zbytočnými otázkami na tú istú tému, prosím, poraďte.

.. je toho veľa ;).. skúsim
RP nemôže poberť popri aktívnej živnosti .. stačí asi pozastaviť :confused:
Ak teda nebude szčo, tak ani odvody nebude platiť ako szčo.
Ak sa prihlási do SP ako osoba starajúca sa o dieťa ... tak štát mu bude platiť len dôchodkové poistenie (iné nie)
ZP tiež platí štát .. ale treba to samozrejme doložiť
Môže uplatniť celú odpočítateľnú položku na seba..
No a k tým povinnostiam ... odhlásiť sa ako szčo a prihlásiť sa ako osoba, za ktorú platí štát..
dobrava
24.10.09,09:41
Ďakujem za odpovede, ale k tomu poberaniu RP počas RD:
Niekde bolo uvedené, že počas poberania rodič.príspevku nemusí prerušiť živnosť /min. na 6 mes./, stačí napísať čestné prehlásenie, že zárobkovú činnosť počas poberania RP nevykonáva. Neviem však, či to platí len pre sociálnu poisťovňu, alebo aj ZP, alebo DÚ. Z tohto mi potom vyplýva otázka, ako sa berie potom počet mesiacov podnikania pre daňový úrad, SP a ZP 12 alebo 6?
A k tej odpočítateľnej položke - ak bude mať prerušenú živnosť na 6 mesiacov - neberie sa do úvahy len alikvotná časť odpočítat.položky, keďže 6 mesiacov nepodnikal? Ďakujem.
Lianka
24.10.09,10:27
Ďakujem za odpovede, ale k tomu poberaniu RP počas RD:
Niekde bolo uvedené, že počas poberania rodič.príspevku nemusí prerušiť živnosť /min. na 6 mes./, stačí napísať čestné prehlásenie, že zárobkovú činnosť počas poberania RP nevykonáva.

Pre mamicky, ktore sli na RD po 1.1.2009 plati, ze pokial chcu poberat RP, musia mat prerusenu zivnost, nestaci cestne prehlasenie, vid. Zakon o rodicovskom prispevku.


A k tej odpočítateľnej položke - ak bude mať prerušenú živnosť na 6 mesiacov - neberie sa do úvahy len alikvotná časť odpočítat.položky, keďže 6 mesiacov nepodnikal? Ďakujem.

Danovnik ma narok na uplatnenie odpocitatelnej polozky za cely rok, bez ohladu na pocet mesiacov, v ktorych bol/nebol zamestnany alebo poberal/nepoberal ine prijmy.