radek666
16.10.09,19:40
Ahoj poradáci,

mám otázku ohladne betónovania základových pásov a základovej dosky. Do akých teplôt sa može betónovať bez nejakých prísad do betónu. Niekde som čítal že ideálne je 15-25°C čoho sa tento rok už nedočkáme. môžem ešte aj v takomto počasí (na západe slovenska nie v tatrách) betónovať alebo to mám nechať až na jar ???
220870
16.10.09,17:50
Teraz sme dobetónovali 75 schodov.Bez prísad sa základové pásy dajú betónovať do cca -5, ak by hrozil mráz stačí prikriť fóliou alebo sklennou vatou.Ak sa nič mimoriadne s počasím nestane tak na západnom Slovensku sa dajú základy betónovať do vianoc, bez prísad.Na druhú stranu tie prísady nie sú až tak drahé,betonárky preto aby mohli pracovať čo najviac cez zimu predávajú betón s prísadami z minimálnym navýšením.Treba dávať pozor.Prísady do betónov sú agresívne na oceľ.
radek666
16.10.09,18:07
Teraz sme dobetónovali 75 schodov.Bez prísad sa základové pásy dajú betónovať do cca -5, ak by hrozil mráz stačí prikriť fóliou alebo sklennou vatou.Ak sa nič mimoriadne s počasím nestane tak na západnom Slovensku sa dajú základy betónovať do vianoc, bez prísad.Na druhú stranu tie prísady nie sú až tak drahé,betonárky preto aby mohli pracovať čo najviac cez zimu predávajú betón s prísadami z minimálnym navýšením.Treba dávať pozor.Prísady do betónov sú agresívne na oceľ.

aj základovú dosku možem liat (lebo písal si len o zakladových pásoch) či možem to brať celkovo že to možem vybetónovať všetko??? nestane sa že ten chemický proces neprebehne dobre a betón nevyzraje a bude sa droliť ked to trvá 28 dní že to vyzraje.???
220870
16.10.09,18:25
Zrenie betónu je po troch dňoch( ak si to číslo dobre pamätám z 87% ukončené).Po troch dňoch môže byť aj - 20°C.To už mu neublíži.Betón rovnako rýchlo vyzreje aj pod vodou.Možno si mýlite zrenie a schnutie.Chemické reakcie pri zrení betónu vytvárajú pomerne veľa tepla,takže slabé mrazy betónu neublížia.Ideálna teplota na betónovanie je 0-7°C .Je ideálne ak je pri betónovaní celodenná hmla.Môže aj mierne poprchať tak ako dnes.
radek666
16.10.09,18:37
Ďakujem aspoň jedno pozitívum ked už to počasie veľa nepraje.
ciners
18.10.09,19:24
Do minusu nechod, mraz zastavuje proces hydratacie a beton sa moze rozpadat, bez prisad tak do +5 by som isiel.
chandler
20.10.09,08:50
suhlasim, ja by som tiez do mrazu pre istotu nesiel.
u zakladoch, vencoch a spodnej dosky by som to mozno spravil ako hovori 220870. ale strop a namahane prievlaky by som pre istotu robil len ked je nad nulou. (hoci by sa asi nic nestalo) ale nikdy nevies ci nahodou neklesne teplota este o nieco viac ako cakas.
mendo933
21.10.09,06:06
a co ak do zimy by som stihol vyliat len zakladove pasy po teren , prip max. salovacky. Neranarobil by mrazz sarapatu odkrytemu betonu? na jar by sa pokracovalo. Na jar pri stupnuti nocnych teplot by som pokracoval
ciners
21.10.09,08:38
Nemusis sa bat, to by sme uz ani po mostoch nejazdili,keby mal mraz narobit sarapatu uz stvrdnutemu betonu, tych cyklov mrazuvzdornosti tam je dost. Ono aj s tym betonovanim po aku teplotu ist to nie je take jednoduche. Niektori pisu aj tu -5stupnov, ja a chandler do minusu nie, ale aj do tych -5 sa da. Zavisi,aky je to prvok,hrubka, ktora ovplyvnuje mnozstvo hydratacneho tepla, ale na RD su skor tenke prvky. Zaklady, spodny beton este v pohode, na stropnu dosku a preklady by som do minusu nesiel.
220870
21.10.09,17:18
Mráz a betón v dnešnej dobe už nieje neriešiteľný problém.
http://www.tectane.sk/produkty/0790.htm
Nie ako za komančov ...doviezli na stavbu technický lieh a doobeda sa minul...:eek::D:D:D