breznev
16.10.09,19:40
Dobry den, neviem je moja otazka v tej spravnej kategorii, ale nic lepsie mi nenapadlo. Nas panelak spravuje bytove druzstvo a to na schodzi rozhodlo, ze panelak zatepli a zaroven zamuruje niektore pivnicne okna. So zateplenim nemam problem, ale so zamurovanim pivnicnych okien ano. K mojmu bytu (je v osobnom vlastnictve) patri pivnica s oknom. Prisiel som na bytove druzstvo s otazkou, podla coho budu rozhodovat ktore pivnicne okna zamuruju. No a odpoved ma celkom prekvapila. Zamurovavat budu vsetky okna umiestnene v pivnicnych kobkach a ponechaju okna iba na chodbach. Ja ale chcem zachovat okno ktore je v mojej kobke. Na to mi povedali, ze to nie je mozne, ze preco by ostatny obyvatelia mali platit okno ktore je v mojej kobke. (pricom peniaze idu z fondu). Podla mojho nazoru je aj pivnica mojim vlastnictvom (moj byt je aj mensi, preto ma pivnicu vacsiu a aj s oknom) a myslim si, ze ak sa dohodla vymena pivnicnych okien tak maju vymenit vsetky (minimalne tie, na ktore majitelia pivnic chcu ponechat) a nie ich zamurovat. Je to to iste, ako keby sa na schodzi dohodla vymena okien a moje kuchynske zamuruju s odovodnenim, ze ved ostatny nemaju z toho okna osoh. Ako mam postupovat? Mozu mi okno zamurovat aj napriek mojmu nesuhlasu?
lubica_02
16.10.09,19:36
Toto si prejednajte na schôdzi, myslím, že zamurovávať pivničné okná nie je vôbec vhodné z požiarneho hľadiska - nutnosť odvetrávania, vyžadujú to aj rozvody plynu, ktoré v týchto priestoroch určite máte, spotreba el. energie pre dom určite stúpne, nehovoriac o šírení rôzneho druhu hmyzu... týmto na schôdzi oponuj, ak sú poškodené okná, tak ich treba vymeniť ( a to už aj z dôvodu zateplenia), osadiť na ne sietky aby tam nevnikali hlodavce...Určite by som nesúhlasilaso zamurovaním okien . Bohužiaľ sám si nepomôžeš, ale trvaj na schôdzi a potvrdení od stavebného úradu a požiarnikov, SPP..
sito
16.10.09,21:52
Dobry den, neviem je moja otazka v tej spravnej kategorii, ale nic lepsie mi nenapadlo. Nas panelak spravuje bytove druzstvo a to na schodzi rozhodlo, ze panelak zatepli a zaroven zamuruje niektore pivnicne okna. So zateplenim nemam problem, ale so zamurovanim pivnicnych okien ano. K mojmu bytu (je v osobnom vlastnictve) patri pivnica s oknom. Prisiel som na bytove druzstvo s otazkou, podla coho budu rozhodovat ktore pivnicne okna zamuruju. No a odpoved ma celkom prekvapila. Zamurovavat budu vsetky okna umiestnene v pivnicnych kobkach a ponechaju okna iba na chodbach. Ja ale chcem zachovat okno ktore je v mojej kobke. Na to mi povedali, ze to nie je mozne, ze preco by ostatny obyvatelia mali platit okno ktore je v mojej kobke. (pricom peniaze idu z fondu). Podla mojho nazoru je aj pivnica mojim vlastnictvom (moj byt je aj mensi, preto ma pivnicu vacsiu a aj s oknom) a myslim si, ze ak sa dohodla vymena pivnicnych okien tak maju vymenit vsetky (minimalne tie, na ktore majitelia pivnic chcu ponechat) a nie ich zamurovat. Je to to iste, ako keby sa na schodzi dohodla vymena okien a moje kuchynske zamuruju s odovodnenim, ze ved ostatny nemaju z toho okna osoh. Ako mam postupovat? Mozu mi okno zamurovat aj napriek mojmu nesuhlasu?

Brežnev: Nas panelak spravuje bytove druzstvo a to na schodzi rozhodlo, ze... A čo na to politbiro???

Pokiaľ je panelák váš, tak je váš, správcovi nepatrí, rozhodujú vlastníci bytov, domu. Pokiaľ je váš správca schopný ovplyvniť, alebo odrbať, oškrábať, podviesť vás, tak vám spraví dobre, ktoré vás bude mrzieť.

Ono je to o tom v bytovom dome sa treba vždy dohodnúť. Dva kvádre sú lacnejšie ako osadenie nového okná. Ak sa jedná o okienko 50 x 50 cm? Ak ostatní vlastníci budú podľa navrhnutého spôsobu, zamurovať, hlasovať, lebo náklady budu nižšie, čo spravíš? Ja si to okienečko zaplatím sám, ale hlupák na družstve povie, nie, zamurovať. Ale na základe hlupákov.

Hlupák, lakomec sú kamaráti, nie, to nejde do hromady. Ale život to môže priniesť. Niekto tretí ťaží. Každý si to zváži, sám, kto ťaží.
peton
17.10.09,08:09
Na zateplenie treba tiež mať projekt a nemyslím, že požiarnici, stavebný úrad, či architekt mesta odsúhlasí zamurovanie okien, aj napriek tomu, že si to vlastníci odsúhlasili. Ak predsa len náhodou, a máš ešte lehoty na odvolanie sa proti rozhodnutiu vlastníkov tak to čím skôr urob.
Ináč nepochopím takéto myslenie, tie okná sa tam asi pre niečo dávali, a nie aby sa teraz zamurovávali. Tu už fakt robí kto čo chce a ako sa vyspí.
Lotarka
17.10.09,13:39
Veľmi mi to pripomenulo situáciu u nás. Odsúhlasili sme si písomným hlasovaním vypracovanie projektu na kompletnú obnovu byt. domu. Pri obhliadke projektant kládol mne ako zástupkyni vlastníkov rôzne otázky - napr. aké chcete vchodové dvere (hlinník, plast, so schránkami, presklenné výplne na schodištiach plastové alebo čiastočne zamurovať) a pod., ktoré podľa môjho názoru mali byť už vopred prediskutované medzi všetkými vlastníkmi. O to sa mal postarať správca, lebo kto z nás vlastníkov vie posúdiť, čo všetko môžme rozhodnúť sami a čo sa musí riešiť podľa určitých noriem. Tak som si od projektanta aj správcu pýtala všetky podobné otázky, aby sme to na schôdzi mohli rozhodnúť a projekt sa dodatočne nemusel meniť. No ale do dnešného dňa mi od nich nič neprišlo a to už je projekt hotový.

Ja by som na mieste Brezneva hľadala rozhodnutie vlastníkov, kedy a ako rozhodli, že chcú zamurovať spomínané okná. Či za tým nie je len myšlienka projektanta, prípadne správcu. Viem, že v našom meste v niektorých činžiakoch zamurovávali okná v pivniciach, ale nie všetky, niektoré aj v pivniciach ponechávali. Prípadne by som si zistila viacej ohľadom stavebného konania alebo požiarnikov, ako tu už spomínal Peton.

Držím palce!
IvanPK
17.10.09,18:07
Nechápem prečo máte tie okná zamurovať. Pre unikanie tepla alebo prečo? Mi sme pivničné okná vymenili (40 ks) za plastové, dajú sa otvoriť na vetračku, sú tam také poistky. Na každom okne máme sieťku a peknú bielu mrežu. Okná sú nepriehľadné, takže nie je vidieť do pivnice ale svetlo prepúšťaju.....je to zlý nápad.....
najag
18.10.09,19:31
Najlepsie okno, ako stavebna diera, je ziadne okno. Je jednoznacne preukazane, ze pri rieseni zateplenia obvodoveho mura nevykurovanych spolocnych priestorov, je vyhodne okienka bud vsetky, alebo cast zamurovat, pretoze naklady na spotrebu elektrickej energie pre osvetlenie priestorov su nepomerne nizsie k nakladom v ramci tepelnych strat a k nakladom za male plastove okienka, ktorych cena je pomerne vysoka. Zalezi ale na vlastnikoch, co si vyberu, ci nevyberu. No najkrajsie riesenie je zateplena budova, s pôvodnymi okienkami, pretoze rozum mal vtedy dovolenku.
breznev
19.10.09,07:01
Problem je v tom, ze v tom byte nebyvam a preto nemam aktualne informacie. Do bytu chodim iba sporadicky a vtedy sa dozvedam tieto veci. V lete sa mi dostala do ruk zapisnica zo schodze, kde je uvedene, ze uzivatelia odsuhlasili "vypracovanie projektu na zateplenie domu" a v dalsom bode "vymenu pivnicnych okien za plastove, resp. zamurovanie nepotrebnych pivnicnych okien". Nie je tu zmienka o tom, podla akych kriterii sa budu posudzovat potrebne a nepotrebne okna. Ludia v panelaku sa o veci nestaraju, proti druzstvu sa nechcu postavit a preto si spravca robi co chce.
Najprv si asi vyziadam projekt na zateplenie ktoreho sucastou by mala byt aj vymena resp. zamurovanie okien. Ale co dalej? Taktiez skusim napisat na stavebny urad a poziarnikom, ci je zamurovanie okien v poriadku. Zatial dik za rady.
Chobot
19.10.09,08:39
Dobry den, neviem je moja otazka v tej spravnej kategorii, ale nic lepsie mi nenapadlo. Nas panelak spravuje bytove druzstvo a to na schodzi rozhodlo, ze panelak zatepli a zaroven zamuruje niektore pivnicne okna. So zateplenim nemam problem, ale so zamurovanim pivnicnych okien ano. K mojmu bytu (je v osobnom vlastnictve) patri pivnica s oknom. Prisiel som na bytove druzstvo s otazkou, podla coho budu rozhodovat ktore pivnicne okna zamuruju. No a odpoved ma celkom prekvapila. Zamurovavat budu vsetky okna umiestnene v pivnicnych kobkach a ponechaju okna iba na chodbach. Ja ale chcem zachovat okno ktore je v mojej kobke. Na to mi povedali, ze to nie je mozne, ze preco by ostatny obyvatelia mali platit okno ktore je v mojej kobke. (pricom peniaze idu z fondu). Podla mojho nazoru je aj pivnica mojim vlastnictvom (moj byt je aj mensi, preto ma pivnicu vacsiu a aj s oknom) a myslim si, ze ak sa dohodla vymena pivnicnych okien tak maju vymenit vsetky (minimalne tie, na ktore majitelia pivnic chcu ponechat) a nie ich zamurovat. Je to to iste, ako keby sa na schodzi dohodla vymena okien a moje kuchynske zamuruju s odovodnenim, ze ved ostatny nemaju z toho okna osoh. Ako mam postupovat? Mozu mi okno zamurovat aj napriek mojmu nesuhlasu?

ZAmurovanie okien je stavebná úprava, ktorá si vyžaduje súhlas stavebného úradu (dokonca neviem, či nie stavebné povolenie) a vyjadrenie projektanta domu (ak neexistuje, tak iného projektanta). Takže vlastníci bytov si nemôžu len zmyslieť, že zamurujú pivničné okná a správca už vonkoncom o tom nemôže rozhodnúť.

My máme taký francúzsky balkón (balkónové dvere a balkón nikde) a chceli sme to pri výmene okien zrušiť a dať tam len okno. Zo stavebného úradu nás raz-dva zrušili, takúto výmenu rázne zamietli, že by to narušilo fasádu a vzhľad domu.

Spýtaj sa kompetentných, či majú na zamurovanie okien súhlas stavebného úradu, ak nie, tak im pohroz, že ak to začnú robiť, tak dáš podnet na stav. úrad. Dokonca nie je dovolené pri výmene okien ani meniť pôvodnú štruktúru okien, ak meníš, musíš dať rovnako veľké aj rovnako delené.

A ostatní vlastníci bytov by so zamurovaním súhlasili?
Halli
19.10.09,09:36
Dobry den, neviem je moja otazka v tej spravnej kategorii, ale nic lepsie mi nenapadlo. Nas panelak spravuje bytove druzstvo a to na schodzi rozhodlo, ze panelak zatepli a zaroven zamuruje niektore pivnicne okna. So zateplenim nemam problem, ale so zamurovanim pivnicnych okien ano. K mojmu bytu (je v osobnom vlastnictve) patri pivnica s oknom. Prisiel som na bytove druzstvo s otazkou, podla coho budu rozhodovat ktore pivnicne okna zamuruju. No a odpoved ma celkom prekvapila. Zamurovavat budu vsetky okna umiestnene v pivnicnych kobkach a ponechaju okna iba na chodbach. Ja ale chcem zachovat okno ktore je v mojej kobke. Na to mi povedali, ze to nie je mozne, ze preco by ostatny obyvatelia mali platit okno ktore je v mojej kobke. (pricom peniaze idu z fondu). Podla mojho nazoru je aj pivnica mojim vlastnictvom (moj byt je aj mensi, preto ma pivnicu vacsiu a aj s oknom) a myslim si, ze ak sa dohodla vymena pivnicnych okien tak maju vymenit vsetky (minimalne tie, na ktore majitelia pivnic chcu ponechat) a nie ich zamurovat. Je to to iste, ako keby sa na schodzi dohodla vymena okien a moje kuchynske zamuruju s odovodnenim, ze ved ostatny nemaju z toho okna osoh. Ako mam postupovat? Mozu mi okno zamurovat aj napriek mojmu nesuhlasu?


Práve u mojom SVB končí osadenie nových okienok do pivníc. V žiadnom prípade som nesúhlasila so žiadnym zamurovaním. Každý panel má tri okienka, dve sme dali pevné, jedno otváravé, na každé otváravé -sieťky, všade parapety.
Na vedľajšom paneláku , ktorý spravuje OSBD majú zamurované, fasádu maľovali pred dvoma rokmi, môžu zas... viditeľnosť 15x15 cm v tých okienkach, čo zostali a je to panelák o 9tich vchodoch , ak niekto nevypne v pivnici svetlo môžu platiť ako blbí...a ak náhodou bude v pivnici horieť, tak boh ich opatruj...

Čo na tom ušetria? Teplo? figu, okná sú lepšia izolácia...financie zamurovaním okien? figu, najviac stojí práca s vyhodením starých okien, domurovka a oprava celkovej fasady celého domu...a ten vzhľad domu? no otras...
najag
19.10.09,12:21
Samozrejme, riesenie je ad hoc, zalezi na podmienkach a vlastnikoch. Stavebne urady su dnes v takom stave, ze rozhoduju o tom, co niekto nieco ziada. Ak neziada o nic a urobi si to bez povolenia, nic sa mu nestane. Nejaka pokuta je vzdy lacnejsia, ako zlozite stavebne konanie v niektorych pripadoch. Apropo, predsa stavebne urady maju aj nejake povinnosti, ktore im uklada zakon a nic sa nedeje. Milionove cierne stavby kvitnu ako huby po dazdi, stavebne urady mlcia a mi sa bojime a riesime nejake okienka. Aj ked pravo naozaj milujem, ale spravodlivost este viac ....:D
sito
19.10.09,13:41
Problem je v tom, ze v tom byte nebyvam a preto nemam aktualne informacie. Do bytu chodim iba sporadicky a vtedy sa dozvedam tieto veci. V lete sa mi dostala do ruk zapisnica zo schodze, kde je uvedene, ze uzivatelia odsuhlasili "vypracovanie projektu na zateplenie domu" a v dalsom bode "vymenu pivnicnych okien za plastove, resp. zamurovanie nepotrebnych pivnicnych okien". Nie je tu zmienka o tom, podla akych kriterii sa budu posudzovat potrebne a nepotrebne okna. Ludia v panelaku sa o veci nestaraju, proti druzstvu sa nechcu postavit a preto si spravca robi co chce.
Najprv si asi vyziadam projekt na zateplenie ktoreho sucastou by mala byt aj vymena resp. zamurovanie okien. Ale co dalej? Taktiez skusim napisat na stavebny urad a poziarnikom, ci je zamurovanie okien v poriadku. Zatial dik za rady.


Brežnev, toto je kameň úrazu pre vlastníkov bytov a voda na mlyn pre správcov bytových domov! "Ludia v panelaku sa o veci nestaraju, proti druzstvu sa nechcu postavit a preto si spravca robi co chce". A je jedno a akého správcu sa jedná, družstvo, bytový podnik, XYZ s.r.o, živnostníka.

Ak by si ja mohol vybrať, rozhodol by som sa pre toho živnostníka. Prečo? Lebo sa tým živí, a ak chce prežiť, musí svoju robotu robiť na úrovní a zodpovedne k spokojnosti väčšiny vlastníkov bytov v dome. Ak nie, musí si hľadať inú živnosť!

Druhá vec, naberie si na rohy len toľko koľko zvládne, ak viac, ublíži si, nebude stíhať kvalitu správy. Skôr, alebo neskôr sa začne prejavovať nespokojnosť s jeho správou, čo môže viesť vlastníkov k zmene správcu.

Kde je chyba? V dome? Vo vlastníkoch? V správcovi?

Je také porekadlo: Príležitosť robí zlodeja. Jednoduché, niekto umožni, poskytne príležitosť a niekto ju využije. Kto asi?

Na PORADE je toho ako maku!
majkii
19.10.09,15:53
Brežnev, skús uviesť na pravú mieru ako to je tým rozhodnutím. V prvom príspevku píšeš, že rozhodlo bytové družstvo, v druhom píšeš, že rozhodli užívatelia. Ja si myslím, že nebolo to ani jedno ani druhé, ale rozhodli vlastníci. Keď ide o zateplenie bytového domu, správcovia (aj bytové družstvá) si dávajú veľký pozor na platné rozhodnutie vlastníkov, pretože či už stavebný úrad, alebo banka (ak sa žiada o úver) alebo ŠFRB veľmi podrobne skúmajú platnosť rozhodnutia vlastníkov, či bolo v súlade so zákonom.

Čo sa týka zamurovania okienok, myslím si, že toto bude súčasťou obnovy bytového domu so zateplením, teda stavebné konanie o tejto veci zrejme prebehne. V Stavebnom konaní máš ako vlastník možnosť podať námietky a stavebný úrad sa nimi bude zaoberať a musí o nich rozhodnúť. Problém je v tom, že celé konanie sa môže predĺžiť a opozdí sa aj samotná realizácia zateplenia, za čo ti ľudia určite "poďakujú".

Inak, ak si nesúhlasil s rozhodnutím vlastníkov na schôdzi, mal si možnosť obrátiť sa na súd ako prehlasovaný vlastník. Zrejme ti už ale uplynula lehota na podanie návrhu. Preto ti odporúčam viac sa zaujímať o veci, čo sa dejú okolo domu a zúčastňovať sa na schôdzach.
Lotarka
20.10.09,11:08
Čo sa týka zamurovania okienok, myslím si, že toto bude súčasťou obnovy bytového domu so zateplením, teda stavebné konanie o tejto veci zrejme prebehne. V Stavebnom konaní máš ako vlastník možnosť podať námietky a stavebný úrad sa nimi bude zaoberať a musí o nich rozhodnúť. Problém je v tom, že celé konanie sa môže predĺžiť a opozdí sa aj samotná realizácia zateplenia, za čo ti ľudia určite "poďakujú".


V niektorých prípadoch zvyknú podpisovať vlastníci splnomocnenie pre správcu vo veci vybavovania stavebného povolenia.
sito
20.10.09,13:42
Stavebné konanie a stavebné povolenie sú dve rozdielné veci.
najag
20.10.09,13:59
Najma, ak stavebnemu povoleniu predchadza stavebne konanie a jedno je vysledkom druheho.
Lotarka
20.10.09,17:39
V niektorých prípadoch zvyknú podpisovať vlastníci splnomocnenie pre správcu vo veci vybavovania stavebného povolenia.

Len som tým chcela povedať, že ak vlastník dá splnomocnenie správcovi vo veci vybavovania stavebného povolenie ohľadom obnovy(zateplenia), tak predpokladám, že ho už stavebný úrad ani neprivoláva k stavebnému konaniu, ale všetko rieši za vlastníka správca. Viem, že v niektorých už zateplených domoch sa tak vyhli zbytočným naťahovačkám ohľadom konania v prípade, ak sú vlastníci niekde v zahraničí.
breznev
05.11.09,09:15
majkii: O zatepleni a zamurovani okien sa rozhodlo na vyrocnej schodzi. v zapisnici je uvedene "nepotrebne okna", ale ktore su to? Nikde dalej sa neuvadza, podla coho sa bude posudzovat ktore okna su potrebne a ktore nie. No a spravca je toho nazoru, ze o potrebnosti a nepotrebnosti okien rozhodne on sam. Co sa tyka splnomocnenia, ja som spravcovi ziadne nedaval a ani ho spravca odo mna neziadal. Ci dali ostatny splnomocnenie neviem.
Byvam, uplne v inom meste, preto som bol osobne za spravcom a ziadal som od neho, aby ma informoval o veciach tykajucich sa nasno vchodu (schodza a pod.) emailom na co mi povedal, ze to "technicky" nie je mozne. Takze asi tak.
Inak volal som hasicom ohladom tych okien a zistil som, ze na zamurovanie je potrebne stavebne povolenie od stavebneho uradu a stavebny urad bude ziadat stanovisko od hasicov. Asi taham za kratsi koniec, ked zbytku panelaku je jedno co si spravca robi.