cagica
17.10.09,10:11
Máme auto v nájme pre podnikateľsku činnosť, na ktorej jazdí konateľ spoločnosti, ktorý nie je jej zamestnancom. Robí si cestovn príkazy s vyúčtovaním náhrad za PHM a stravného. Dočítala som sa, že ak má firma auto v nájme má nárok účtovať si PHM samostatným výdajom s nárokom na odpočet DPH. Teda mám opraviť celý rok cestovné príkazy a uplatniť si DPH s čerpania PHM a tým pádom nemá nárok na uplatnenie náhrady za PHM v cestovnom píkaze, alebo to nechať tak a pokračovať len: nákup PHM do výdaja s uplatnením DPH a cestovný príkaz len s nárokom na stravné?
IvoM
20.10.09,13:16
Predpokladám že auto má firma v dlhodobom prenájme, nie že si ho spoločník prenajme na pár dní niekde v cieľovej destinácii /to by bolo v cesťáku/. Podľa mňa spotrebu treba účtovať rovnako ako keby vozidlo bolo vo Vašom majetku, čiže 501AE a 343AE na uplatnenie DPH, treba tak isto sledovať spotrebu voči najazdeným kilometrom a priemernej spotrebe auta. Ak Váš zamestnanec alebo spločník použije toto auto na SC a bude tankovať, tak by som bločik za PHM preplatil zvlášť, a na SC dal len diety.
Nevidím ale problém ak to software umožňuje dať PHM do SC a v ňom rozúčtovať DPH k PHM, len je treba PHM účtovať na 501AE a nie 512AE.