Daniela 7
17.10.09,11:44
Ahojte poradaci, chcela by som si vytvorit eshop na internete,ale zaujíma ma,ako je to pri nákupe tovaru mimo velkoskladu,napr. v Nemecku si v bežnom obchode kúpim nejaký tovar,ktorý je oproti nášmu lacnejší.Miesto faktúry dostanem bloček za nákup.Ako to mám potom účtovať? Ako keby som dostala faktúru?Viem,že ak ja niečo kúpim na faktúru - sú to moje výdavky,ked to predám,tak ten rozdiel sú moje príjmy a z toho odvádzam dane.Dúfam,že som to dobre pochopila.Lebo ani v tomto sa moc nevyznám.
Daniela
Lianka
17.10.09,11:46
Ahojte poradaci, chcela by som si vytvorit eshop na internete,ale zaujíma ma,ako je to pri nákupe tovaru mimo velkoskladu,napr. v Nemecku si v bežnom obchode kúpim nejaký tovar,ktorý je oproti nášmu lacnejší.Miesto faktúry dostanem bloček za nákup.Ako to mám potom účtovať? Ako keby som dostala faktúru?Viem,že ak ja niečo kúpim na faktúru - sú to moje výdavky,ked to predám,tak ten rozdiel sú moje príjmy a z toho odvádzam dane.Dúfam,že som to dobre pochopila.Lebo ani v tomto sa moc nevyznám.
Daniela

Nakup plateny v hotovosti uctujes v "pokladni" (asi vedies JU, vsak?), je to ubytok penazi v pokladni, v cleneni "vydaj za tovar" - tym padom to mas v nakladoch :).

Fakturu evidujes v knihe zaväzkov a uhradu nasledne z pokladne (ak je uhradena v hotovosti) alebo na zaklade bankoveho vypisu (ak bezhotovostne). V pripade nakupu uhradeneho v hotovosti je dokladom potvrdenie z ERP (registracna pokladna) - uctujes len v "pokladni".

Ak planujes nakupovat v zahranici vacsie objemy, davaj si pozor na prekrocenie limitu 420 000 Skk (premenene na EUR) podla § 7 zakona o DPH a povinnost registracie na DPH.
Daniela 7
17.10.09,13:24
Ďakujem za odpoved.Ja to zatiaľ ešte nerobím,len sa na to predbežne pýtam.Ale čo sa týka tej hotovosti,tak tá pokladna sa myslí ako fiktívna,nie riadna,že?Samozrejme tovar by som nekupovala v takýchto výškach.Nakúpila by som aj tu na Slovensku.A platila by som kartou z podnikateľského účtu,ktorý by som založila.A ešte jedna otázka,ako je to vlastne ked si vo veľkosklade:Metro kúpim tovar na ponikateľske účely a aj na súkromne.Ako to zaúčtujem,ked oni dávajú len na 1 faktúru všetky položky.
veronikasad
17.10.09,13:28
Ďakujem za odpoved.Ja to zatiaľ ešte nerobím,len sa na to predbežne pýtam.Ale čo sa týka tej hotovosti,tak tá pokladna sa myslí ako fiktívna,nie riadna,že?Samozrejme tovar by som nekupovala v takýchto výškach.Nakúpila by som aj tu na Slovensku.A platila by som kartou z podnikateľského účtu,ktorý by som založila.A ešte jedna otázka,ako je to vlastne ked si vo veľkosklade:Metro kúpim tovar na ponikateľske účely a aj na súkromne.Ako to zaúčtujem,ked oni dávajú len na 1 faktúru všetky položky.
Tovar pre osobnú potrebu si daj nablokovať na samostatný doklad - nákup si pri pokladni rozdel na osobnú potrebu a podnikanie. Myslím, že s tým nebude žiadny problém - Metro ti vystaví dva doklady.
Daniela 7
17.10.09,13:43
Vďaka,tak to som nevedela.Myslela som si,že ak si ja kúpim jedno veľké balenie napr. čokolády Milka- v sade je 12 kusov a toho chcem pre seba len 2 a 10 na predaj,že to nemôže pri pokladni rozdeliť,lebo je to celé zabalené v jednom obale,alebo krabici.
Lianka
18.10.09,09:40
Ale čo sa týka tej hotovosti,tak tá pokladna sa myslí ako fiktívna,nie riadna,že?

Neviem, co povazujes za riadnu, co za fiktivnu pokladnu. Vydavok v hotovosti sa inak ako cez pokladnu evidovat neda. Doklad spolu s dalsim odovzdaj svojej uctovnicke, ona uz bude vediet, co s tym ;).
Daniela 7
18.10.09,10:01
Uctovníctvo by som si robila sama.Preto sa pýtam,že ak by som si kupila nejaký tovar napr. aj v nemecku v obchode,tak tam mi nevystavia fakturu,ale bloček.Ale ja budem tovar predávať cez e shop na v kamennej predajni.Takže fyzicky nebudem mať žiadnu pokladnu.Tak ako učtovať v takomto prípade.
JarkaL
18.10.09,10:05
Myslím, že práve v začiatkoch by si mala mať účtovníčku, lebo vidím, že nemáš prehľad a trúfaš si viesť účtovníctvo, myslím to v dobrom. Aj my Ti tu pomôžeme, ale hlavne v začiatkoch by si sa mala zaučiť aj čo sa týka účtovníctva. Jednoduché účtovníctvo vôbec nie je jednoduché.
veronikasad
18.10.09,10:47
Uctovníctvo by som si robila sama.Preto sa pýtam,že ak by som si kupila nejaký tovar napr. aj v nemecku v obchode,tak tam mi nevystavia fakturu,ale bloček.Ale ja budem tovar predávať cez e shop na v kamennej predajni.Takže fyzicky nebudem mať žiadnu pokladnu.Tak ako učtovať v takomto prípade.
doklad o nákupe tovaru (bloček) bude tvojim výdavkom ovpl.základ dane v členení tovar. Odberatelovi (zákazníkovi), vystavíš faktúru a keď ju uhradí, bude to príjem ovpl.základ dane v členení tovar.
andreaS
18.10.09,10:57
napriek predaju cez e-shop pokladnu mat budes... nie registracnu, ale pokladnu ako tvoje peniaze v hotovosti... fiktivnu myslis asi taku, ze si nemusis pocitat kolko tam mas mat, ci ich mas, potom ano, takto myslene bude fiktivna lebo ide aj tak o tvoje peniaze a nikomu sa nezodpovedas kolko v nej mas mat peniazkou a kam si ich minula... len sama sebe :) z tejto pokladne vlastne platis veci v hotovosti, t.j. prides do akejkolvek predajne, trebars aj spominane metro a zaplatis v hotovosti, ak je to podnikatelske, tak si to vlastne platis z tvojej kasy :)

metro ti samozrejme balenie nerozdeli... to, co by si chcela z tovaru pre vlastnu spotrebu doriesis v uctovnictve...

a ak chces platit kartou, tak vtedy nejde o nakup v hotovosti :)

ak si chces robit sama ucto, tak chod na skolenie, lebo si narobis viac skody ako uzitku...
Patrícia Hlavenková
19.07.11,13:37
V metre (veľkoobchod) sa balenie rozdeliť nedá. To znamená, ak predávajú keksy po 12 kusov, tak ti ich zaúčtujú ako 1 balenie. Keď chceš 1, alebo 22 kusy, tak na niektorých meistach vieš nájsť aj zlacnené kusovky, čo vypadli z poškodených balení a pod. Inak sa to asi nedá. Rozbalovať balenia sa rozhodne nedá. Aj keby si si priniesla z rozbaleného balenia trebárs 2 ks, tak ti zaúčtujú všetkých 12, pretože kód výrobku zodpovedá celému baleniu 12ks. Aspoň to tak bolo ešte pred rokom, to je naposledy, čo som tam bola.
Ak sa mýlim, opravte ma, prosím.