webrator
17.10.09,12:00
Dobrý deň.Dva roky po rozvode nemám vysporiadanú otázku bytu ktorý sme nadobudli spoločne počas manželstva a je stále majetkom bytového družstva.Užíva ho ex s 3 takmer dospelými deťmi.V rámci BSM sa mi jedná iba o vyplatenie čiastky za byt,ktorú mi odmieta vyplatiť s tým že pracuje v obchode,málo zarába a nikde jej nedajú úver.Pracujem v zahraničí a stále uhrádzam polovicu poplatkov spojených s bytom.Chcem sa odsťahovať a neviem či netreba niečo uhrádzať bytovému družstvu /anuitu ,fond opráv/či iné platby aby som bol stále spolumajiteľom a neprišiel o polovicu bytu a či aj po zrušení členstva v družstve mám nárok na svoju polovicu bytu.Ďakujem.
Mária27
17.10.09,10:18
Stále ste iba nájomcami družstevného byt. Členský podiel v družstve spojený s nájmom bytu má hodnotu rovnú trhovej cene bytu. Pri vysporiadaní BSM sa buď dohodnete, alebo rozhodne súd, kto zostane naďalej členom družstva - ten potom vyrovná druhému polovicu tejto hodnoty. Po zrušení členstva v družstve by si nebol už nájomcom, teda od družstva si nič nemôžeš nárokovať.

Rozhodne požiadaj čím skôr vysporiadanie BSM, ak nie je dohoda, tak súd. Ak súd rozhodne, že patrí byt jej, musí ťa manželka vyplatiť - skôr či neskôr, ako budeš žiadať. Je to exekučný nárok, nedostatok peňazí a úveru nemá na to vplyv. Ak ťa nemôže vyplatiť, môže byt od družstva odkúpiť a predať a kúpiť menší. Súd môže aj rozhodnúť, že byt bude tvoj a ty ich vyplatíš.