Lennkka17
17.10.09,14:14
dobry den, chcem sa opytat ako sa prihlasuje auto na danovy urad, ide o zivnostika s prepravou tovaru do 3,5 t. ked zacinal s podnikanim tak mu "teta na vratnici" povedala ze prihlasovanie auta nie je potrebne, avsak pochybujem o tychto slovach. lebo urcite treba za platit aj dan z motoroveho vozidla, chcem sa opytat ci s tym bude problem aj ked uz dlhsie podnika a pojde ho prihlasit iba teraz. budu z toho nejake pokuty? ako treba postupovat pri prihlasovani auta? mohli sa aj predtym blocky súvisice s autom ako servis atd. davat do nakladov ked nebolo prihlasene???? dakujem, ako to bude s odpisovanim, môžem len od obdobia ked bolo prihlasene na danovom urade, ci to s tym nesuvisi???? dakujem velmi pekne za radu
mysimis
17.10.09,12:24
Písomne oznámiš na Dú, že od akého dátumu používaš auto na podnikateľskú činnosť. Keďže si to neoznámila môžeš za oneskorené oznámenie dostať pokutu /kedysi to bolo 2000,- Sk/. Daňové priznanie za tento sa podáva najneskôr do 31.01.2010, kedy je aj daň splatná.
Monika Kováčová
17.10.09,12:24
Vozidlo sa neprihlasuje, ale oznamuje sa vznik daňovej povinnosti na daň z motorových vozidiel. Tlačivo prikladám.
ekopo
17.10.09,12:28
privela otázok naraz
-na DU je potrebné zahlásiť auto do 30 dní od začiatku využívania auta na podnikanie
-ak sa auto neprihlási a príde sa na to, bude pokuta
-na DU stačí oznámením uviesť ŠPZ, typ auta, dátum prihlásenia
-prihlásenie auta nesúvisí s uznaním výdavkov (vo vlastníctve firmy)
-daňovo je auto odpisované, ak je v majetku k 31.12.

toľko v skratke
Lennkka17
18.10.09,07:39
cize ak som to spravne pochopila, tak aj ked ho nahlasim iba teraz, tak to nevadi ze som predtym uctovala naklady suvisiace s autom(umytie auta, servis)???? alebo to vadi?
mysimis
18.10.09,10:14
Môžeš to nechať zaúčtované, Dú Ti aj tak vyrubí pokutu za oneskorené prihlásenie auta.
andreaS
18.10.09,11:13
privela otázok naraz
-na DU je potrebné zahlásiť auto do 30 dní od začiatku využívania auta na podnikanie
-ak sa auto neprihlási a príde sa na to, bude pokuta
-na DU stačí oznámením uviesť ŠPZ, typ auta, dátum prihlásenia
-prihlásenie auta nesúvisí s uznaním výdavkov (vo vlastníctve firmy)
-daňovo je auto odpisované, ak je v majetku k 31.12.

toľko v skratke

a neodporuje si oznacena veta vyssie prave s uznanim vydavkov na neprihlasene auto? totiz ja oznamujem DU kedy som zacala konkretne auto pouzivat na podnikatelske ucely... to znamena, ze danovo uznane vydavky by mali nastat az od toho datumu, nie? lebo dovtedy som to auto na podnikanie nepouzivala a preto aj vydavky neboli pouzite za ucelom dosahovania zisku... hm?

zadavatelke ide skor o to, ze sa chce vyhnut pokute a prihlasit auto maximalne 30 dni spatne a ci moze vsetko spred tejto doby nechat zauctovane vo vydavkoch ovplyvnujucich zaklad dane.
Monika Kováčová
18.10.09,11:19
jedna vec je nesplnenie Oznamovacej povinnosti na DÚ - dátum vzniku DP na daň z MV, druhá vec je možnosť uplatnenia daňových výdavkov / nákladov.
Označená veta od ekopo určite neodporuje.
Ak si mala výdavky v súvislosti s vozidlom pred vznikom oznamovacej povinnosti, pravdepodobne ti vznik oznamovacej povinnosti vznikol skôr ... (vozidlo vo vlastníctve firmy). Preto treba prepočítať sumy na výdavkoch a na prípadnej pokute...
andreaS
18.10.09,11:26
tak som to myslela aj ja...

ze su vlastne dve moznosti:

- bud prihlasi auto max 30 dni spatne, bez pokuty od DU, ale zaroven vydavky pred tymto datumom budu neovplyvnujuce ZD

alebo

- podla vydavkov v uctovnictve tykajucich sa auta je zrejme, ze auto sa pouziva o dost skor, preto auto treba prihlasit vtedy, kedy sa prihlasit malo, hrozi pokuta, ale vydavky budu danovo uznane

spravne?
kocka503
19.10.09,12:20
A aké vysoké sú pokuty? Mám auto v podnikaní už 6 mesiacov a teraz sa zistilo, že nebolo oznámené. Tak neviem či oznámiť, alebo nie.... Sme s.r.o., od koľko do koľko Eur môžem počítať??? Neviete??? Súúúrne, Ďakujem
grammatika
19.10.09,12:37
A aké vysoké sú pokuty? Mám auto v podnikaní už 6 mesiacov a teraz sa zistilo, že nebolo oznámené. Tak neviem či oznámiť, alebo nie.... Sme s.r.o., od koľko do koľko Eur môžem počítať??? Neviete??? Súúúrne, Ďakujem


pokuta 66,38 € (66,39€ )
2krát zadaná otázka:http://www.porada.sk/t101851-p5-dan-z-motorovych-vozidiel-a-pokuta.html
salka
19.01.10,06:27
pri prihlasovaní auta na DÚ sa odovzdáva aj kópia technického preukazu?
Tweety
19.01.10,06:29
pri prihlasovaní auta na DÚ sa odovzdáva aj kópia technického preukazu?
Nie.
vierca100
26.01.10,12:45
Musim prihlasit na DU vozidlo, ktoreho vlastnikom je s.r.o. ale ziadne vydavky nejdu do uctovnictva?
ekonom1
26.01.10,13:51
Musim prihlasit na DU vozidlo, ktoreho vlastnikom je s.r.o. ale ziadne vydavky nejdu do uctovnictva?


Pokiaľ ho nevyužívaš na podnikanie a len tak ti stojí v kúte niekde na dvore tak nie.:D
Zita5
26.01.10,15:04
Musim prihlasit na DU vozidlo, ktoreho vlastnikom je s.r.o. ale ziadne vydavky nejdu do uctovnictva?


DAŇ Z MOTOROVÝCH VOZIDIEL

§ 84 Predmet dane

(1) Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo kategórie M, N a O 38) (ďalej len „vozidlo“), ktoré sa používa v Slovenskej republike na podnikanie 12) alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov 39) (ďalej len „podnikanie“).
sybila3
26.01.10,16:24
no ale odo mňa pýtali technické pri nových autách pri odovzdávaní daňového priznania z MV.
Mne sa tiež teraz jedná o prívesný vozík, ktorý bol prepísaný na právnicku osobu v technickom preukaze 14,3,2008. Lenže som ho nepríhlasila, lebo ma nenapadlo, že treba aj vozík. V podstate sa použil len 2x v roku 2009. Keby som oznámila vznik daňovej povinnosti až trebárs teraz, zaujíma ma či nemá vplyv na odpisy. Vlastne na neho neboli účtované žiadne náklady. Poraďte čo urobiť. ďakujem
Paula
26.01.10,16:35
no ale odo mňa pýtali technické pri nových autách pri odovzdávaní daňového priznania z MV.



Ktorý DÚ? Akým §-om sa oháňali, resp. aký mali dôvod? Dík za informáciu.
vierca100
27.01.10,07:13
Pokiaľ ho nevyužívaš na podnikanie a len tak ti stojí v kúte niekde na dvore tak nie.:D
Nestoji v kute, pouziva ho manzelka majitela firmy,len mi nenosia ziadne doklady o udrzbe a phm, takze kilometre na tachometri su.... tak preto neviem ci ho treba mat nahlasene na DU a platit za neho dan z MV ??
junior78
15.07.11,06:43
Ahojte

Chcem Vás poprosiť o info k akému dátumu sa prihlasuje vozidlo na DU. Jedná sa o menšie nákladné vozidlo na firmu kúpené v 05.04.2011 na úver. V technickom preukaze je uvedený dátum prepisu 30.05.2011. (chýbali doklady k skoršiemu prihláseniu)

Auto ešte nebolo nahlásené na DU . Zrejme pokute sa nevyhneme.

K akému dátumu prihlasujem vozidlo? K tomu ktorý je v TP alebo podľa kúpnej zmluvy? Lebo auto hneď po kúpe začali používať a je tam veľa bločkov. Môžu ísť do nákladov?

Ďakujem
Tweety
15.07.11,06:47
Ahojte

Chcem Vás poprosiť o info k akému dátumu sa prihlasuje vozidlo na DU. Jedná sa o menšie nákladné vozidlo na firmu kúpené v 05.04.2011 na úver. V technickom preukaze je uvedený dátum prepisu 30.05.2011. (chýbali doklady k skoršiemu prihláseniu)

Auto ešte nebolo nahlásené na DU . Zrejme pokute sa nevyhneme.

K akému dátumu prihlasujem vozidlo? K tomu ktorý je v TP alebo podľa kúpnej zmluvy? Lebo auto hneď po kúpe začali používať a je tam veľa bločkov. Môžu ísť do nákladov?

Ďakujem
Oznamujete povinnosť ku dňu, kedy ste ho začali používať. Náklady nemajú nič spoločné s prihlásením k dani z MV.
junior78
15.07.11,06:51
Ďakujem

Takže k 5.4.2011 môžem prihlásiť podľa kúpnej zmluvy a nemusím prihliadať na technický preukaz?
Tweety
15.07.11,06:53
Ďakujem

Takže k 5.4.2011 môžem prihlásiť podľa kúpnej zmluvy a nemusím prihliadať na technický preukaz?
Ak ste ho vtedy prebrali a začali aj používať( čo určite áno), tak týmto dátumom. Terazky je už neskoro, povinnosť bola do 30 dni, tak čakajte pokutku.
janapill
07.08.11,19:44
a ako je to s oznámením o vzniku daň.povinnosti na auto ak:
1.) súkromné vozidlo si chce uplatňovať FO-SZČO v nákladoch cez cesťáky t.z.: pauš.náhrada + spotreba PH?
2.)súkromné vozidlo si dávať do nákladov s.r.o., ak je konateľom s.r.o.?
KEJKA
07.08.11,19:56
a ako je to s oznámením o vzniku daň.povinnosti na auto ak:
1.) súkromné vozidlo si chce uplatňovať FO-SZČO v nákladoch cez cesťáky t.z.: pauš.náhrada + spotreba PH?
2.)súkromné vozidlo si dávať do nákladov s.r.o., ak je konateľom s.r.o.?
1. musí pihlásiť v lehote uvedenej vyššie
2. ohlasovacia povinnosť nie je, len podá DP DMV do 31.1.2012
Silkov
25.08.11,18:14
Klient si zobral na leasing ťahač. Ktorý dátum je dátum vzniku daň. povinnosti?
1. Dátum podpisu zmluvy
2. dátum prevzatia auta
3. dátum prihlásenia na dopr. inšpek. (pridelenie značiek)
4. dátum 1. jazdy
Tweety
25.08.11,18:31
Klient si zobral na leasing ťahač. Ktorý dátum je dátum vzniku daň. povinnosti?
1. Dátum podpisu zmluvy
2. dátum prevzatia auta
3. dátum prihlásenia na dopr. inšpek. (pridelenie značiek)
4. dátum 1. jazdy
DP začína dátumom začatia používania MV na podnikateľské účely.
Silkov
25.08.11,18:59
Klient si zobral na leasing ťahač. Ktorý dátum je dátum vzniku daň. povinnosti?
1. Dátum podpisu zmluvy 12.8.2011
2. dátum prevzatia auta 16.8.2011
3. dátum prihlásenia na dopr. inšpek. (pridelenie značiek) 24.8.2011
4. dátum 1. jazdy 28.8.2011
Uvádzam dátum....
Tweety
25.08.11,19:23
Klient si zobral na leasing ťahač. Ktorý dátum je dátum vzniku daň. povinnosti?
1. Dátum podpisu zmluvy 12.8.2011
2. dátum prevzatia auta 16.8.2011
3. dátum prihlásenia na dopr. inšpek. (pridelenie značiek) 24.8.2011
4. dátum 1. jazdy 28.8.2011
Uvádzam dátum....
Dátum prvej jazdy až 28.8.? A ako ste ho prezvali? Vari to nebola jazda?
Silkov
26.08.11,05:51
Mám to chápať, že 16.8.2011?
Tweety
29.08.11,08:24
Mám to chápať, že 16.8.2011?
ÁNo, presne tak.
marjankaj
29.08.11,09:26
Dátum prvej jazdy až 28.8.? A ako ste ho prezvali? Vari to nebola jazda?

Veď mu ho mohli aj priviezť.
Benko
13.09.11,18:00
DAŇ Z MOTOROVÝCH VOZIDIEL

§ 84 Predmet dane

(1) Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo kategórie M, N a O 38) (ďalej len „vozidlo“), ktoré sa používa v Slovenskej republike na podnikanie 12) alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov 39) (ďalej len „podnikanie“).


Znamená to, že ak mám príjmy iba zo zahraničia, tak nemám daňovú povinnosť v súvislosti s používaním CMV?
JAJA11
14.09.11,07:03
ÁNo, presne tak.

Ja by som sa však opýtala, či privezenie auta do firmy je už používanie auta na podnikanie. Trebárs ešte nemám k nemu technický preukaz, bude až za 2 týždne a ja ho používať nemôžem. Mám vo firme ešte staré auto a s tým novým nejazdím. Aj tak ho už musím prihlásiť na DzMV? To nové začnem používať, až keď ho prihlásim. A ak ho nebudem trebárs 5 mesiacov vôbec používať, bude stáť vo firme, aj tak musí byť prihlásené na DÚ? Stále rozmýšľam nad znením toho zákona, ktorý hovorí, že ak ho začnem používať na podnikanie..... :o
JAJA11
14.09.11,07:07
Znamená to, že ak mám príjmy iba zo zahraničia, tak nemám daňovú povinnosť v súvislosti s používaním CMV?

Pokiaľ ho používa podnikateľ prihlasený na podnikanie na Slovensku, plynú mu príjmy zdaniteľné podľa slovenských zákonov, tak má povinnosť platiť daň z MV, nie je podstatné, že tie príjmy sú zo zahraničia...
Silkov
20.09.11,16:53
Klient si zobral auto na lesing. Ktorý dátum je dátum vzniku daň. povinnosti?
1. Dátum podpisu zmluvy 12.8.2011
2. dátum prevzatia auta 16.8.2011
3. dátum prihlásenia na dopr. inšpek. (pridelenie značiek) 24.8.2011
4. dátum 1. jazdy 28.8.2011

Dobrý deň,

k problematike uplatňovania zákona č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov, zaujíma Daňové riaditeľstvo SR nasledovné stanovisko:



Daňová povinnosť podľa § 89 ods. 1 zákona o miestnych daniach VZNIKÁ nasledujúcim dňom po dni použitia vozidla na podnikanie, ak tento zákon neustanovuje inak.

To znamená, že deň pre vznik daňovej povinnosti sa odvíja od použitia vozidla na podnikanie. Ak sa vozidlo vzaté na leasing začalo využívať na podnikanie 28.8.2011, daňová povinnosť v uvedenom prípade vznikla 29.8.2011.

K vzniku ale aj k zániku daňovej povinnosti sa viaže oznamovacia povinnosť ustanovená v § 90 ods. 2 zákona o miestnych daniach.

Začatie používania vozidla na podnikanie je daňovník povinný oznámiť správcovi dane príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti.
dufulus
17.10.11,14:12
ja by som sa chcel spýtať ako to je s daňou z motorových vozidiel a s tým súvisiacim oznámením o vzniku daňovej povinnosti:
- spoločnosť má sídlo v Košiciach, prevádzku má v Šali.
- autá má prihlásené aj v Košiciach aj v Šali na dopravnom inšpektoráte, čiže majú značky KE a SA
treba na tieto autá podávať zvlášť oznámenie na príslušné daňové úrady, čiže pre autá z KE značkami na DÚ Košice a autá s SA značkami na DÚ Šaľa?
s týmto som sa ešte vôbec nestretol a mám taký pocit že mi niekto vravel že DzMV platíš príslušnému daňovému úrade kde je prihlásené auto, ale v zákone som nič bližšie k tomu nenašiel.

ďakujem :)
Zužu
18.10.11,08:43
odpoveď nájdete v prísp. 36 - posledná veta
Johanka
18.10.11,08:52
ja by som sa chcel spýtať ako to je s daňou z motorových vozidiel a s tým súvisiacim oznámením o vzniku daňovej povinnosti:
- spoločnosť má sídlo v Košiciach, prevádzku má v Šali.
- autá má prihlásené aj v Košiciach aj v Šali na dopravnom inšpektoráte, čiže majú značky KE a SA
treba na tieto autá podávať zvlášť oznámenie na príslušné daňové úrady, čiže pre autá z KE značkami na DÚ Košice a autá s SA značkami na DÚ Šaľa?
s týmto som sa ešte vôbec nestretol a mám taký pocit že mi niekto vravel že DzMV platíš príslušnému daňovému úrade kde je prihlásené auto, ale v zákone som nič bližšie k tomu nenašiel.

ďakujem :)
Usmernenie DR SR http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/info_dzmv0110.pdf
dufulus
20.10.11,13:49
ďakujem, hneď som múdrejší :)
ale ešte napríklad, keď máme auto evidované v BA, na ktorý DÚ ho prihlásiť? BA I? :)
pandorasbox
24.10.11,20:54
milí poradáci, poraďte prosím,
1. auto kúpené 21.09.2011 - nepoužívané na podnikanie a hneď predané 14.10.2011 sa musí prihlásiť na DU?, podotýkam nepoužívané, žiadne náklady neuplatňované,
2. nepoužívané auto na podnikanie - odhlásené z DU od 02/2011, ale nie je vyradené z majetku, nie sú uplatňované žiadne náklady za phm a pod., môžu sa počítať ako náklad zákonné a havarijné poistenie platené 09/2011 za obdobie 9/2011-8/2012? Zaplatené zákonné a havarijné poistenie do 08/2011 sa môžu ponechať v nákladoch?
vďaka za radu, úspešný deň všetkým
Zita5
25.10.11,04:18
milí poradáci, poraďte prosím,
1. auto kúpené 21.09.2011 - nepoužívané na podnikanie a hneď predané 14.10.2011 sa musí prihlásiť na DU?, podotýkam nepoužívané, žiadne náklady neuplatňované,
2. nepoužívané auto na podnikanie - odhlásené z DU od 02/2011, ale nie je vyradené z majetku, nie sú uplatňované žiadne náklady za phm a pod., môžu sa počítať ako náklad zákonné a havarijné poistenie platené 09/2011 za obdobie 9/2011-8/2012? Zaplatené zákonné a havarijné poistenie do 08/2011 sa môžu ponechať v nákladoch?
vďaka za radu, úspešný deň všetkým
1.otázka
Podľa § 84 Zákona o dani z motorových vozidiel predmetom dane je vozidlo .....
§ 84 Predmet dane

(1) Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo kategórie M, N a O 38) (ďalej len „vozidlo“), ktoré sa používa v Slovenskej republike na podnikanie 12) alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov 39) (ďalej len „podnikanie“).

Z uvedeného vyplýva, že ak ste vozidlo nepoužívali na podnikanie a po kúpe nastal jeho predaj, tak vznik daňovej povinnosti podľa § 89 nenastáva a preto nie ste vozidlo v súlade s § 90 odst.2 povinní ani oznámiť.

Samozrejme môže nastať situácia , kedy dostanete otázku , aký bol dôvod kúpy a predaja vozidla.To zdôvodnite .

2.otázka
Ja osobne nevidím dôvod, ak je motorové vozidlo odhlásené z dani z MV(deklarujete, že vozidlo sa na podnikanie nevyužíva) , aby ste vôbec nejaký náklad účtovali ako daňový .Ja nevidím opodstatnenie či už novej havarijnej poistky , alebo havar.poistky za uplynulé obdobie .Neuviedli ste dôvod nevyužívania tohto vozidla , moja odpoveď vychádza aj z toho .

Mohlo by to vzbudiť dojem resp.podozrenie, že, síce vozidlo sa na podnikanie nevyužíva........ale niekto iný toto vozidlo môže využívať súkromne a pritom si tieto výdavky uplatňuje ako daňové .Čiže odpovedzte si na otázku , prečo by havarijné poistenie malo byť daňových nákladom, ak vozidlo nevyužívam na podnikanie ?
Zita5
25.10.11,04:27
dobry den, chcem sa opytat ako sa prihlasuje auto na danovy urad, ide o zivnostika s prepravou tovaru do 3,5 t. ked zacinal s podnikanim tak mu "teta na vratnici" povedala ze prihlasovanie auta nie je potrebne, avsak pochybujem o tychto slovach. lebo urcite treba za platit aj dan z motoroveho vozidla, chcem sa opytat ci s tym bude problem aj ked uz dlhsie podnika a pojde ho prihlasit iba teraz. budu z toho nejake pokuty? ako treba postupovat pri prihlasovani auta? mohli sa aj predtym blocky súvisice s autom ako servis atd. davat do nakladov ked nebolo prihlasene???? dakujem, ako to bude s odpisovanim, môžem len od obdobia ked bolo prihlasene na danovom urade, ci to s tym nesuvisi???? dakujem velmi pekne za radu

Podnikateľ nemá čo komunikovať s tetou na "vrátnici ".
Pozrite si znenie zákona prikladám http://www.porada.sk/t74944-potrebujem-cele-znenie-zakona-o-dani-z-motorovych-vozidiel.html#post664168 a potom sa pýtajte .


Zákon o dani z motorových vozidiel a zákon o dani z príjmu sú dva osobitné zákony .Pri uplatňovaní výdavkov postupujete podľa Zákona o dani z príjmu podľa § 19 a ost.Účtovanie výdavkov nie je podmienené Zákonom o DzMV , avšak ak by sa oznámenie nepodalo ...tak počas daňovej kontroly, by si niesol aj sankčné dôsledky .
On sankcie bude mať už teraz , ak vozidlo prihlási neskôr .Aké? .... o tom hovorí Zákon o správe daní a poplatkov .
Tweety
25.10.11,05:53
milí poradáci, poraďte prosím,
1. auto kúpené 21.09.2011 - nepoužívané na podnikanie a hneď predané 14.10.2011 sa musí prihlásiť na DU?, podotýkam nepoužívané, žiadne náklady neuplatňované,
2. nepoužívané auto na podnikanie - odhlásené z DU od 02/2011, ale nie je vyradené z majetku, nie sú uplatňované žiadne náklady za phm a pod., môžu sa počítať ako náklad zákonné a havarijné poistenie platené 09/2011 za obdobie 9/2011-8/2012? Zaplatené zákonné a havarijné poistenie do 08/2011 sa môžu ponechať v nákladoch?
vďaka za radu, úspešný deň všetkým
1.nie
2.áno
KEJKA
25.10.11,05:57
napr. kvôli prípadnej krádeži?
Zita5
25.10.11,06:33
Nedá sa jednoznačne dať odpoveď na otázku č. 2 , že áno .Z čoho vychádzate ?Však zadávateľka neuviedla dôvod , prečo sa vozidlo nepoužíva .Len že vozidlo je v OM .Takže ja si môžem myslieť , že vozidlo je v OM ale používa sa na súkromné účely a dobré vieme, že súkromné jazdy sú súkromné a tým aj časť poistky je súkromná a nie v 100% výške na podnikateľský účel .
JAJA11
25.10.11,06:40
Nedá sa jednoznačne dať odpoveď na otázku č. 2 , že áno .Z čoho vychádzate ?Však zadávateľka neuviedla dôvod , prečo sa vozidlo nepoužíva .Len že vozidlo je v OM .Takže ja si môžem myslieť , že vozidlo je v OM ale používa sa na súkromné účely a dobré vieme, že súkromné jazdy sú súkromné a tým aj časť poistky je súkromná a nie v 100% výške na podnikateľský účel .

lenže môže byť, že sa kúpilo druhé auto a toto je určené na predaj a nepodarilo sa predať.... Tak je niekde v garáži.... :o Alebo ak je to technické vozidlo a nezohnali sa zákazky, alebo je pokazené. Naozaj je dôležité, čo sa s tým autom deje....
Myslím, že ak je používané aj na súkromné účely, potom sa musí platiť DzMV... :o
Zita5
25.10.11,07:26
Počkáme, čo napíše resp.doplní zadávateľka témy.
pandorasbox
25.10.11,08:08
pozdravujem Vás poraďáčky, ďakujem pekne za Vaše reakcie. auto sa nepoužíva, lebo spoločnosť má 3 autá a už ani jedného zamestnanca, takže konateľ používa už iba jedno auto a ostatné skutočne nie sú používané, ale stoja v garáži už rok. bol pokus o predaj, ale nie je vhodný čas na predaj, za veľmi máličko sa dá predať a navyše je šanca zohnať zákazku a tým prijať zamestnancov, takže predaj nie je až tak prioritný.ak bude možnosť výhodného predaja, tak sa auto predá, ak nie, tak zatiaľ zostáva. pýtam sa práve z dôvodu, že auto sa nehýbe, tým nie sú náklady ani na PHM a ani na serrvis, na nič, ale zákonná poistka je zákonná, čiže platiť sa musí, ale havarijná nie je povinná, nemusí sa, ale platila sa, lebo vieme, ako zamestnanci sa chovajú k služobným autám. milí poraďáci, čo v tomto prípade prosím? ako s doteraz platenými poistkami a môžu sa zaplatiť ako daňový náklad aj poistky na budúci rok? alebo iba zákonná, alebo? ďakujem za Vašu pomoc

1. auto bolo kúpené za účelom predaja obratom, nebolo plánované na používanie
KEJKA
25.10.11,08:13
podľa mňa poistky áno - obe.
Zita5
25.10.11,08:14
podľa mňa poistky áno - obe.

Áno súhlasím, pokiaľ je to tak , ako sú uvedené doplňujúce informácie od zadávateľky .
JAJA11
25.10.11,08:15
pozdravujem Vás poraďáčky, ďakujem pekne za Vaše reakcie. auto sa nepoužíva, lebo spoločnosť má 3 autá a už ani jedného zamestnanca, takže konateľ používa už iba jedno auto a ostatné skutočne nie sú používané, ale stoja v garáži už rok. bol pokus o predaj, ale nie je vhodný čas na predaj, za veľmi máličko sa dá predať a navyše je šanca zohnať zákazku a tým prijať zamestnancov, takže predaj nie je až tak prioritný.ak bude možnosť výhodného predaja, tak sa auto predá, ak nie, tak zatiaľ zostáva. pýtam sa práve z dôvodu, že auto sa nehýbe, tým nie sú náklady ani na PHM a ani na serrvis, na nič, ale zákonná poistka je zákonná, čiže platiť sa musí, ale havarijná nie je povinná, nemusí sa, ale platila sa, lebo vieme, ako zamestnanci sa chovajú k služobným autám. milí poraďáci, čo v tomto prípade prosím? ako s doteraz platenými poistkami a môžu sa zaplatiť ako daňový náklad aj poistky na budúci rok? alebo iba zákonná, alebo? ďakujem za Vašu pomoc

1. auto bolo kúpené za účelom predaja obratom, nebolo plánované na používanie

havarijná poistka - načo sa platí, je aj proti ukradnutiu vozidla? Ak áno, myslím, že si chránite majetok, ktorý máte v evidencii, tak aj tú možno uplatniť... :o
pandorasbox
25.10.11,08:26
ďakujem pekne všetkým za Vaše cenné rady..prajem úspešný deň
AIMA
30.01.12,15:20
Dobrý deň, prosím o info:
konateľ spoločnosti s.r.o. v roku 2010 podal daňové priznanie za auto, ktoré v priebehu roka predal, pretože kúpil nové. Za nové auto priznanie nepodal. Mal po správnosti podať daňové priznanie za pomernú časť roka toho konkrétneho vozidla, ktoré používal? Aké tlačivo bol povinný vyplniť, pri predaji a kúpe vozidla, aby daňovému úradu ohlásil zmenu auta? Je správne, že konateľ spoločnosti, ktorý je predmetného vozidla majiteľom ( v techničáku) nepodáva daňové priznanie za vozidlo ale spoločnosť? Nemusí byť v technickom preukaze ako držiteľ uvedená spoločnosť s.r.o.. ktorá si uplatňuje výdavky?
Ďakujem za pomoc
KEJKA
30.01.12,15:27
ak predal auto, mal to oznámiť na DU - ukončenie využívania
ak auto kúpil, mal povinnosť ho prihlásiť na DU - tiež formou oznámenia.
Oznámenie môže byť obyčajný list, DU majú aj nejaké tlačivo, nie je to však forma povinná.
za obe autá sa platí pomerná časť DMV.
avalik
30.01.12,15:45
ak predal auto, mal to oznámiť na DU - ukončenie využívania
ak auto kúpil, mal povinnosť ho prihlásiť na DU - tiež formou oznámenia.
Oznámenie môže byť obyčajný list, DU majú aj nejaké tlačivo, nie je to však forma povinná.
za obe autá sa platí pomerná časť DMV.

Kejka, ale to len v pripade ze ide o auto zaradene do majetku.
Ak konatel pouzival vlastne auto na SC, tak sro poda DP DzMV a zaplati dan. Vznik a zanik sa neohlasuje.
AIMA
30.01.12,16:02
takže s.r.o. len podá daňové priznanie v ktorom uvedie iné vozidlo?
avalik
30.01.12,16:07
takže s.r.o. len podá daňové priznanie v ktorom uvedie iné vozidlo?

vozidlo mas v majetku sro alebo je vlastnikom konatel?
KEJKA
30.01.12,16:08
Kejka, ale to len v pripade ze ide o auto zaradene do majetku.
Ak konatel pouzival vlastne auto na SC, tak sro poda DP DzMV a zaplati dan. Vznik a zanik sa neohlasuje.
súhlasím, ja som pochopila, že konateľ konal za sro, nie že je to jeho auto.
takže bez oznámenia, sro iba podá DP DMV za tie mesiace, kedy auto/autá využívala.
AIMA
31.01.12,05:15
vozidlo mas v majetku sro alebo je vlastnikom konatel?

Prepáčte, zle som sa vyjadrila, konateľ je vlastníkom vozidla. Spoločnosť s.r.o., v ktorej je konateľom uplatňuje paušálne výdavky a cesťáky mu prepláca. Konateľ v súčasnosti vlastní dve vozidlá, ktoré ešte nemá prihlásené na Dopravnom inšpektoráte, ale v budúcnosti bude na nich absolvovať služobné cesty. Za rok 2012 teda spoločnosť podá daňové priznanie za každé auto, ktoré konateľ použije? Minimálne obdobie v daňovom priznaní je mesiac, takže ak jedno auto použije 5 krát za rok, je to už v daňovom priznaní 1 mesiac?
Ďakujem veľmi pekne za vaše rady
jeso
31.01.12,05:28
skús si popozerať ...
KEJKA
31.01.12,05:51
Prepáčte, zle som sa vyjadrila, konateľ je vlastníkom vozidla. Spoločnosť s.r.o., v ktorej je konateľom uplatňuje paušálne výdavky ........................spoločnosť uplatňuje? skôr konateľ v tom cesťáku, nie?
a cesťáky mu prepláca. Konateľ v súčasnosti vlastní dve vozidlá, ktoré ešte nemá prihlásené na Dopravnom inšpektoráte, ale v budúcnosti bude na nich absolvovať služobné cesty. Za rok 2012 teda spoločnosť podá daňové priznanie za každé auto, ktoré konateľ použije? ..............................áno
Minimálne obdobie v daňovom priznaní je mesiac, takže ak jedno auto použije 5 krát za rok, je to už v daňovom priznaní 1 mesiac?
Ďakujem veľmi pekne za vaše rady
k poslednej vete
minimálne obdobie nie je stanovené. A ak by sa tak dalo vyjadriť, tak minumum je 1 deň.
dni sa nespočtavajú.
za každý mesiac, v ktorom auto použije konateľ pre spoločnosť, sa platí 1/12 ročnej dane.
takže ak obe autá použije aspoň raz v každom mesiaci, zaplatí za rok 2012 plnú výšku ročnej dane.
Pokiaľ viem, má v tom nastať nejaká zmena, ale myslím, že sa má-bude týkať len áut v majetku sro.
AIMA
31.01.12,05:58
veľmi pekne ďakujem všetkým, moc ste mi pomohli:) pekný dník
AIMA
31.01.12,06:19
Ešte mám jednu prosbu, kde nájdem predpokladanú daň pre nasledujúci rok do riadku 52?
KEJKA
31.01.12,06:23
Ešte mám jednu prosbu, kde nájdem predpokladanú daň pre nasledujúci rok do riadku 52?
podávaš aj za rok 2010?
ak nie je auto v majetku, tak podľa mňa netreba vyplniť.
ale je tu o tom diskusia.
Ak chceš vyplniť, alebo zdieľaš názor, že vyplniť musíš, tak tam napíš to isté číslo. Sadzby pre rok 2012 sú rovnaké ako v r.2011, v BA isto, aj inde. Pozri príslušnú tému na Porade.
Maaaria
21.05.12,06:57
Poraďáci, obraciam sa na vás.
18.5.2012 sme prevzali kupene auto na lizing pre sro. Ake su moje povinnost.....Oznamit na Du, staci formou listu, alebo je nejake konkretne tlacivo ktore treba vyplnit. Co vsetko by tam malo byt? Treba este nieco ohladam prihlasenia vozidla a zaradenia do pouzivania?
dakujem za vasu odpoved
Tweety
21.05.12,07:00
Poraďáci, obraciam sa na vás.
18.5.2012 sme prevzali kupene auto na lizing pre sro. Ake su moje povinnost.....Oznamit na Du, staci formou listu, alebo je nejake konkretne tlacivo ktore treba vyplnit. Co vsetko by tam malo byt? Treba este nieco ohladam prihlasenia vozidla a zaradenia do pouzivania?
dakujem za vasu odpoved
Na stránke FS je na to tlačivo, ale môžeš aj listom, oznamov. povinnosť je do 30 dní od za začatia používania na podnikanie.
Janiela
14.06.12,05:58
Poprosím o radu. Daňovník zomrel, potrebujem aj oznámiť zánik daňovej povinnosti príslušnému úradu. Určite to nebude automatické ukončenie.
Ďakujem za radu, konkrétne s daňou MV v prípade nemám skúsenosti.
Tweety
14.06.12,06:02
Poprosím o radu. Daňovník zomrel, potrebujem aj oznámiť zánik daňovej povinnosti príslušnému úradu. Určite to nebude automatické ukončenie.
Ďakujem za radu, konkrétne s daňou MV v prípade nemám skúsenosti.
V čom je problém? Stačí jednoduchý list, s dátumom skončenia DP.
Janiela
14.06.12,07:17
Ďakujem za radu. :-)
Janiela
14.06.12,07:18
V čom je problém? Stačí jednoduchý list, s dátumom skončenia DP.

Ďakujem za radu. :-)
yvica
21.06.12,08:56
prosím Vás prikladám k oznámeniu daň.povin. k dani z MV aj technický preukaz? dík
paťuška
21.06.12,09:05
nie
Lila
25.06.12,08:23
NIE
Maaaria
18.07.12,11:58
Dobry den,
s.r.o. kupila ojazdený automobil z Ciech. do 19.7. mu platia ceske SPZtky. Ale na fakture je datum 17.6. a prevezene bolo do SR 20.6. Ide mi o prihlasenie auta. aby sme to stihli do 30dni. Prihlasime ho az ked bude mat slovenske SPZtky?? Nestretli ste sa s tym niekto?dakujem za radu
JAJA11
18.07.12,12:03
Dobry den,
s.r.o. kupila ojazdený automobil z Ciech. do 19.7. mu platia ceske SPZtky. Ale na fakture je datum 17.6. a prevezene bolo do SR 20.6. Ide mi o prihlasenie auta. aby sme to stihli do 30dni. Prihlasime ho az ked bude mat slovenske SPZtky?? Nestretli ste sa s tym niekto?dakujem za radu

auto treba prihlásiť do 30 dní, od prvého použitia na podnikanie
Maaaria
18.07.12,12:26
nasla som preberaci protokol zo 17.6.2012, takze asi tento datum je dolezity. Aj ked v skutocnosti priviezli auto do Sr az 20.6., lenze v ten den uz konatel nepodpisoval ziadny protokol o prevzati.
Maaaria
18.07.12,12:39
nasla som preberaci protokol zo 17.6.2012, takze asi tento datum je dolezity. Aj ked v skutocnosti priviezli auto do Sr az 20.6., lenze v ten den uz konatel nepodpisoval ziadny protokol o prevzati.

viete mi s tymi datumami poradit? od ktoreho ho mame prihlasit??
dakujem
Centrum
18.07.12,12:57
Prihlásiť s dátumom prvého použitia vozidla na podnikanie ( tak ako uviedla JAJA11), viď §89 ods.1 zák. 582/2004 Z.z., teda najskorší dátum je 20.6.2012 ( pred dovezením sa asi auto nemohlo používať ). Daňová povinnosť vzniká ako je uvedené v ods.1 zákona.
Maaaria
03.09.12,14:40
este raz vas chcem poziadat o radu. Auto, ktore som aj vyssie spominala, ma novu SPZtku. lebo do konca augusta mu platili znacky vystavene v cechach a odo dnes uz ma slovensku SPZtku. Treba tuto skutocnost oznamit na DU? a staci listom? dakujem
účtovníčka_prešov
19.09.12,19:09
Na stránke drsr.sk je odporúčaný vzor oznámenia o vzniku, zániku daňovej povinnosti kde sa odvoláva práve na ŠPZtku. Napíšte list kde uvediete skutočnosti o zmene značky Z na Ktorú alebo aj tie oznámenia, jedno o vzniku, druhé o zániku.. lehotu dodržte do 30 dní.
kubkokubko
22.09.12,20:28
Mam otazku ak sme doviezli 18.9 auto a ma prevozne znacky, ak stihneme do mesiaca prihlasit auto na slovenske znacky, mozem auto prihlasit ak to stihnem do 18.10 uz pod novymi znackami a nemusim hlasit pod prevoznymi, ze? A prvym pouzitím na podnikanie sa moze pocitat den nakupu alebo az nasledujuci den ked s nim isiel do prace? Islo o auto pouzite, tak vsetky udrzby a opravy za prvy mesiac zvysuju obstaravaciu cenu rovnako aj poplatky suvisiace s prepisom zvysuju OC alebo je to v jednoduchom uctovnictve rezia? Dakujem za nazor
účtovníčka_prešov
24.09.12,18:07
podľa mňa stačí do 30 dní nahlásiť Vám pod novými značkami.. môže sa použiť dátum použitia na podnikanie dátum nákupu, a áno všetky výdaje súvisiace s obstaraním auta zvyšujú obstarávaciu cenu pod ktorou auto zaradíte do majetku. Všetky tie úvahy by mali byť správne.
Kamilita25
06.11.12,11:30
Dobrý deň, hovorím správne, že ak sme k 1.10.2012 kúpili ojazdené auto, zaradili do majetku a prihlásili na DÚ tiež k 1.10.2012, je kúpa novej batérie po dvoch týždňoch už oprava, udržiavanie a nie navýšenie obstarávacej ceny? Ďakujem.
JAJA11
06.11.12,11:33
Dobrý deň, hovorím správne, že ak sme k 1.10.2012 kúpili ojazdené auto, zaradili do majetku a prihlásili na DÚ tiež k 1.10.2012, je kúpa novej batérie po dvoch týždňoch už oprava, udržiavanie a nie navýšenie obstarávacej ceny? Ďakujem.

určite áno, predpokladám, že auto batériu malo :D
Kamilita25
06.11.12,11:45
určite áno, predpokladám, že auto batériu malo :D

Ďakujem, áno batériu samozrejme malo, len slabú... :) :) :) Ešte raz ďakujem :)
yvica
06.11.12,11:59
no aj my sme zaradili auto 1.9. a teraz dokupovali nejaké prídavné svetlá môžem dať na 501?
katka 23
06.11.12,12:13
Dobrý deň, hovorím správne, že ak sme k 1.10.2012 kúpili ojazdené auto, zaradili do majetku a prihlásili na DÚ tiež k 1.10.2012, je kúpa novej batérie po dvoch týždňoch už oprava, udržiavanie a nie navýšenie obstarávacej ceny? Ďakujem.

batéria nie je materiál 501 AE ale oprava 511 ?
Ericsoft
06.11.12,12:33
Skúsim to hodiť sem, myslím že to sem môže zapadnúť..

V súčasnosti vlastním ako SZČO auto, má 6 rokov. Zakladám s.r.o. a plánujem auto využívať na podnikanie sro-čky a budem si aj uplatňovať náklady naň, tj. neviem ešte akou formou, ale na tom teraz nezáleží.
Hľadám spôsob ako čo najefektívnejšie previesť toto auto do sro-čky. Čo odporúčate? Predaj sro-čke? Alebo vložiť dko nepeňažné plnenie, alebo iný spôsob?

Ďakujem
Ericsoft
07.11.12,07:04
Neviete poradiť? Nestretli ste sa s podobným problémom?
účtovníčka_prešov
08.11.12,11:56
spísať Kupno-predajnú zmluvu, vystaviť faktúru na auto. Odhlásiť na Daňovom úradu auto ako SZČO.
pingino
19.02.13,12:01
Od 1.1.2013 danovnik nema oznamovaciu pri vzniku danovej povinnosti k dani z motorovych vozidiel, ale iba pri jej zaniku.

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/2012_11_d_mv_novela.pdf
yvica
23.04.13,08:34
takže na daňový úrad pri kúpe auta neoznámim nič, len ho uvediem do dp dph-odpočítanie dph, a potom len urobím v januári 2014 daňové k MV, vyplýva mi ešte nejaká povinnosť pri kúpe auta? dík
luciaNR
03.10.13,06:48
ahojte Poraďáci. Prosím vás, potrebujem súrne usmerniť, poradiť.. ak si s.r.o. požičia auto z autopožičovne na 3 týždne (firemné je nepojazdné) Je potrebné toto auto nahlásiť na DU a potom v 01/2014 zaplatiť aj za toto auto daň. Do nákladov si budem dávať PHM a knihu jázd nepíšem? ĎAKUJEM!
Tweety
03.10.13,07:00
Nie, nie je ho potrebné nahlásiť. Knihu jázd za tie 3 týždne ale treba viesť.
luciaNR
03.10.13,07:13
Ďakujem veľmi pekne. a teda bude potrebné zaplatiť daň z MV? keďže sa neoznamuje na DU?
Tweety
03.10.13,07:14
Nie, veď daň zaplatí majiteľ MV.
Kitty49
05.11.13,07:51
Ahojte.V auguste sme kupili ojazdené auto z Nemecka ,chladiace do 3,5 t,lebo sme chceli rozšíriť podnikanie.V ŽL máme len ubytovacie služby.Žial naše zámery nevyšli a auto sme ani raz nevyužili.Zatial sme ho nezaradili do majetku,lebo tým pádom by sme museli platiť daň z MV.Teraz by sme ho však chceli predať.Ked ho nemáme zaradené v majetku,tak je to potom tovar?V tom prípade sme však zanedbali prihlásenie auta dovezeného podla zákona o DPH a bude pokuta.Čo by bolo pre nás výhodnejšie ,zaradiť do majetku,zaplatiť cestnú daň,hoci neprešlo ani km alebo dohlasiť ako tovar na DU?
KEJKA
05.11.13,11:49
kedže sa nezaoberáte predajom áut, bolo potrebné vyriešiť všetky formality súvisiace s jeho obstaraním. zaradiť do majetku a platiť DMV nie je nutné, ked ste ho na podnikanie nevyužívali.
DPH ste mali vysporiadať, ste platitelia DPH?
Kitty49
05.11.13,15:47
DPH sme samozdanili,je aj PZP aj havarijné zaplatené, Aj ked nie je zaradené v majetku ,môžem ho predať ?pravdaže s DPH, z 042?
KEJKA
05.11.13,19:51
ano, samozrejme
usko 1
07.02.14,14:31
Dobrý deň, prosím Vás ak SZČO vyradí služobné auto / po skončení odpisovania/ do svojho majetku a plánuje ho používať v podnikaní ako súkromný automobil, je potrebné túto skutočnosť nahlásiť DÚ? A má povinnosť urobiť zmenu v TP?
Ďakujem, pekný deň
avalik
07.02.14,15:56
Dobrý deň, prosím Vás ak SZČO vyradí služobné auto / po skončení odpisovania/ do svojho majetku a plánuje ho používať v podnikaní ako súkromný automobil, je potrebné túto skutočnosť nahlásiť DÚ? A má povinnosť urobiť zmenu v TP?
Ďakujem, pekný deň


Etiketa porady: Otázky zadávam samostatne, nie v rámci iných otázok alebo debát.