Alyssa
17.10.09,18:41
tak a máme už hotový problém...ešte 4.9.2009 sme podali žiadosť o oplotenie pozemku.....doteraz sme nedostali žiadne vyjadrenie....ale po 34 dňoch sme po telefonáte prišli na stavebný úrad, kde nám bola ukázaný podnet od suseda, ktorý nieje bezprostredný sused, že vraj mu oplotením nášho vlastného pozemku zabránime v podnikaní, pretože on má tadiaľ vstup do budovy(prístavba, ktorá je nelegálna ako som už písala)a zabránime mu vstup aj k maštalnému hnoju, ktorý je na jeho pozemku(ale po po pravde nieje)a dokonca tvrdí, že tam má žumpu(ale sme to kontrolovali a nemá)mám podozrenie, že stavebný úrad je zaujatý a dokonca mi pán na stavebnom úrade povedal, že tento sused môže napadnuť naše vlastníske práva k pozemku.....no a mám z toho hlavu v smútku a zisťujem a zisťujem a neviem čo mám robiť...poradí niekto?a ešte niečo mi vraj ak chcceme podať projekt na stavebný úrad máme mať vybavenú prístupovú cestu, pretože teraz oficiálnu nemáme, ale ako tam teda môže mať "sused" stavbu a podnikať, keď vlastne nemá prístupovú cestu.....
arizona
17.10.09,21:18
Neriešte to ústne, ale žiadajte písomné vyjadrenie a argumenty.
Potom budete múdrejší a budete vedieť voči čomu sa brániť.
To, čo píšeš teraz mi pripadá ako "jedna baba povedala" ...
Stavebný úrad je povinný námietky vyšetriť a vyjadriť sa.

Alebo - kúp si napr.veľkého psa,alebo nejaké iné zvery :D;)
Podľa zákona si povinný si plot ohradiť, aby zvieratá nechodili na susedné pozemky

§ 127 OZ
(1) Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad
mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím
by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie
ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami
pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej
bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie
stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú
pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom,
dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a
tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie
nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok
a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe
odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať
vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok.

Tvoj problém je trochu zložitejší, škoda, že si svoje otázky rozhádzala do viacerých tém ( teraz musia ľudia krvopotne hľadať , začiatok a vysvetlenie , ako to vlastne s Tvojim pozemkom je :rolleyes: )

Ak chceš, požiadaj nejakého moderátora o spojenie tém, nemusíš zakladať na každú otázku jednu tému. Myslím, že to výrazne pomôže tým, ktorí Ti budú chcieť odpovedať.
Miloš Mičega - CIMOM TN
18.10.09,03:11
Ak nie je súhlas s ohlásením drobnej stavby od obce (stavebného úradu) tak sa nemôže (zkonne) stavať.
34 dní, alebo akákoľvek doba zákonom stanovená nie je.
Ostatné podotázky sú občianskoprávne, resp. .......... .
Ak sa má poradiť, tak treba špecifikovať problém.


CIMOM
Alyssa
18.10.09,10:14
ahoj, no presne to som nikde nenašla, že aká je stanovená doba zákonom.....iba, že všetky úradu mojú svoju dobu na vybavovanie žiadostí a tak a to zvyčajne 30 dní....tak neviem lebo inak by človek mohol čakať aj veľmi dlho....no v podstate otázka je môže nám stavebný úrad zamietnúť oplotiť pozemok ak vraj zabránime susednej stavbe prístup....tá stavba má prístup ale dvoch strán....a medzi stavbou a naším pozemkom je priestor 5 metrov, lenže tých 5 metrov zabral nelegálnou prístavbou....
Miloš Mičega - CIMOM TN
18.10.09,14:54
ahoj, no presne to som nikde nenašla, že aká je stanovená doba zákonom.....iba, že všetky úradu mojú svoju dobu na vybavovanie žiadostí a tak a to zvyčajne 30 dní....tak neviem lebo inak by človek mohol čakať aj veľmi dlho....no v podstate otázka je môže nám stavebný úrad zamietnúť oplotiť pozemok ak vraj zabránime susednej stavbe prístup....tá stavba má prístup ale dvoch strán....a medzi stavbou a naším pozemkom je priestor 5 metrov, lenže tých 5 metrov zabral nelegálnou prístavbou....


Môže určiť, že stavba podlieha povoleniu (stavebné konanie).

CIMOM
Alyssa
05.11.09,11:47
takže zo skúseností...najlepšie poznať niekoho, kto má v meste určité postavenie, vtedy sa vybavuje veľmi dobre...nám pomohol telefonát jednej veľmi vplyvnej osoby na stavebný úrad a jednanie stavebného úradu sa trošku zmenilo...i keď ma veľmi mrzí, takéto jednanie pretože to poukazuje o neférovosti všetkého, čo na slovensku existuje...robí sa vôbec niečo tak ako sa má...
Zoltán Kovács
05.11.09,11:54
...robí sa vôbec niečo tak ako sa má...


Nie. Slovensko = Kocúrkovo = s úplatkami a známosťami neexistuje nemožné....
Miloš Mičega - CIMOM TN
05.11.09,17:03
ahoj, no presne to som nikde nenašla, že aká je stanovená doba zákonom.....iba, že všetky úradu mojú svoju dobu na vybavovanie žiadostí a tak a to zvyčajne 30 dní....tak neviem lebo inak by človek mohol čakať aj veľmi dlho....no v podstate otázka je môže nám stavebný úrad zamietnúť oplotiť pozemok ak vraj zabránime susednej stavbe prístup....tá stavba má prístup ale dvoch strán....a medzi stavbou a naším pozemkom je priestor 5 metrov, lenže tých 5 metrov zabral nelegálnou prístavbou....



Stanovenie doby = lehoty :


Výňatok zo správneho poriadku, zák. č. 71/1967 Zb.


§ 1

(1) Tento zákon sa vzťahuje na konanie, v ktorom v oblasti verejnej správy správne orgány rozhodujú o právach, právom chránených záujmoch alebo povinnostiach fyzických osôb a právnických osôb, ak osobitný zákon neustanovuje inak.



§ 49
Lehota pre rozhodnutie

(1) V jednoduchých veciach, najmä ak možno rozhodnúť na podklade dokladov predložených účastníkom konania, správny orgán rozhodne bezodkladne.

(2) V ostatných prípadoch, ak osobitný zákon neustanovuje inak, je správny orgán povinný rozhodnúť vo veci do 30 dní od začatia konania; vo zvlášť zložitých prípadoch rozhodne najneskôr do 60 dní; ak nemožno vzhľadom na povahu veci rozhodnúť ani v tejto lehote, môže ju primerane predĺžiť odvolací orgán (orgán príslušný rozhodnúť o rozklade). Ak správny orgán nemôže rozhodnúť do 30, prípadne do 60 dní, je povinný o tom účastníka konania s uvedením dôvodov upovedomiť.

__________________________________________________ _____________

Neexistuje, aby niekto vyvrátil, že sa jedná len o konania v správnom konaní, teda, ktoré končia rozhodnutím.
V § 1 je jednoznačne uvedené, že "tento zákon" sa vzťahuje na ............ . T.j. ak o niečom rozhoduje správny orgán, tak sa to vzťahuje aj na činnosť, ktorá sa nekončí rozhodnutím.


_______________________________________________

toľko k lehote.






K tomu oploteniu :

Stavebný úrad má konať. Buď súhlasiť , alebo odkázať na stavebné konanie (§ 57 ods. 1 SZ). Bez podkladov sa nedá presne uviesť stanovisko, ale ak je jediný prístup k susednému pozemku cez oplocovaný pozemok, tak je to na riešenie cez § 137 stavebného zákona, teda odkaz na súd. Stavebný úrad má pravdu, ale musí konať a nie len hovoriť.


Treba si uvedomiť, že to môže byť občianskoprávna vec, teda právo vydržania prístupu k nehnuteľnosti a pod.



CIMOM