Ondrasek
17.10.09,19:18
Zdravim, zacal som podnikat, mam sro, mesacny zisk radovo okolo priemernej mzdy na SK (co by mi aj pre zaciatok viac ako bohato stacilo), no problem je v tom ze kvoli vysokemu poctu faktur s tovarom s malymi marzami si okolo 70% zo zisku berie uctovnicka na polozkach, mne zostane minimum. Poradte ako to funguje v podnikani v ktorom sa naraba s vacsim mnozstvom tovaru s nizkymi marzami. Ale nie ze zmen uctovnicku :)
Cecilia
17.10.09,17:32
z toho vyplýva, že potrebuješ zvýšiť ceny a predávať drahšie. O čom je obchod? Kúpiť tovar, predať ho s takým navýšením, ktoré pokryje výdavky a niečo aj zarobím.
Obchodník, ktorý predáva len preto, že má veľmi nízke ceny a pre nič iné, nie je dobrý obchodník a sám seba zničí. Nikoho iného.
misomiso
17.10.09,17:57
Tych moznosti je viac ako jedna. Bud predavas prilis lacno, alebo prilis malo. Pravdepodobne si pod "critical mass".

Predvcerom som bol este v Dansku a bol som pozvany pozriet si jednu kvetinovu skolku (vsetko v sklenikoch samozrejme). Ten pestovatel pestuje iba sezonne kvety, momentalne iba vianocne ruze. Ale nie take to velke, ale uplne malicke,10cm v malych kochlickoch, co si ludia pred sviatkami kupuju pri kase v supermarkete k pocitacu za 80 centov.

Kolko musi mat on zisk z jedneho kvetu, ked 80 centov je cena v nemeckom supermarkete s ich marzou a DPH? On plati dovoz materialu z Vietnamu a potom tri mesiace tomu svieti a kuri, a polieva to (automaticky). Ma ale aj ludi, ktori mu to musia umiestnit do tych sklenikov a potom pozbierat a zabalit a vyexpedovat. Kolko asi bude jeho zisk z jedneho kochlika? Pointa je v tom, ze on ich pestuje 1,4 miliona kusov. Jeho brat ma sprevadzal po sklenikoch a povodne ma informoval, ze ich tam bude okolo 400 - 500 ks, ze tak vzdy zvykol pestovat. Potom prisiel majitel a zacal sa smiat, ze s takym mnozstvom by to uz davno nebolo rentabilne. "Critical mass" sa v priebehu roka zvysil na viac ako 1 mil. ks.

Ja teda neviem, kolko mu ostane za nechtom po odratani vsetkych nakladov, no ak by to bolo 0,05 Eur, tak za tri mesiace zarobi 70,000 EUR ak dobre ratam.
Ondrasek
17.10.09,18:24
lacno ani nie a malo ? ak by som sa preorientoval len na tie najlacnejsie veci (ktore najlepsie idu) tak cim viac predam tym viac som v minuse.

moze byt, ale urcite ich nepredava po 1 kuse :)

ak mam nakup za 2 eura a predajna cena je 5 (za viac je to nepredajne), uctovnicka vezme za komplet sluzbu za 1ks (lebo to predavam po 1 ks) cca skoro 4 eura na vsetkych uctovnych polozkach (zauctovanie faktury za nakup, prijem do skladu potom vydaj, dodanie, vyplatenie, postovne...)
Cecilia
17.10.09,18:38
No to máš pravdu, každý okolo Teba je spokojný: pošta, účtovníčka, prípadne banka, iba Ty robíš a nemáš z toho nič. Prvé, čo ma napadlo, bolo, aby si si účtovníctvo robil sám. Nie je to ťažké, keď sa Ti opakujú rovnaké položky. Alebo aspoň evidenciu skladu by si mohol viesť sám.
Ale to nie je dobré riešenie, Ty máš byť majiteľ firmy, ktorý sa stará o dobrý chod firmy a mal by si zarobiť na to, aby si zaplatil služby.
Neviem riešenie.
roman100
17.10.09,19:04
Ahoj,absolútne súhlasím s tým, že buď si rob účtovníctvo sám, alebo daj to robiť niekomu inému, najlepšie externe, pretože tvoja účtovníčka berie neprimerane veľa, doslova ťa rujnuje, 70 %, to je naozaj veľa, adekvátne by bolo tak 10-15 %.Pouvažuj nad tým,lebo onedlho skrachuješ.
misomiso
17.10.09,19:29
lacno ani nie a malo ? ak by som sa preorientoval len na tie najlacnejsie veci (ktore najlepsie idu) tak cim viac predam tym viac som v minuse.

moze byt, ale urcite ich nepredava po 1 kuse :)

ak mam nakup za 2 eura a predajna cena je 5 (za viac je to nepredajne), uctovnicka vezme za komplet sluzbu za 1ks (lebo to predavam po 1 ks) cca skoro 4 eura na vsetkych uctovnych polozkach (zauctovanie faktury za nakup, prijem do skladu potom vydaj, dodanie, vyplatenie, postovne...)

No jasne, lenze ja som pisal, ze on je v pluse 0,05 EUR na jeden kus, a nie v strate 1 Eur/kus. Je uplne jedno, ci to predas odrazu vsetko a zarobis 0,05 za kus alebo to predavas po jednom s tym ze ti ostane 0,05/kus. Len nesmies byt v strate. Ak predavas zo stratou, tak potom je to charita, nie podnikanie. Celkmo nechapem preco to robis, hoci aj to sa da robit s nejakym jasnym cielom. Napriklad Tesco tak moze prilakat ludi, ktori potom kupia aj to co nechceli a pod. Ale co je to tvoj pripad ak si e-shop neviem, asi skor nie.

Este taka poznamocka mimotemy. Chyta ma dost velka skepsa, ked sledujem "typicky" podnikatelsky zamer na Porade (co je isto nejaka reprezentacna vzorka ludi u nas). Ak niekto uvazuje o podnikani, tak iba v suvislosti s: predat, doviezt z Ciny, predat, predat cez internet, lacno nakupit a preadat.

Potom sa cudujeme, ze uz nie je komu predavat, teda vlastne je, ale iba za cenu, ktoru musime este aj z vlastneho dotovat. Vzdy mam taketo depresie, ked sa vratim z nejakej civilizovanej krajiny, naposledy z Danska. Obchody tam musis vyslovene hladat, ale zato vsetci maju vsetko, co potrebuju. Sice tam nevidno obchody, ale zato vsade je to posiate drobnymi vyrobnymi firmami, ktore zvonka vyzreaju ako Hilton motel. Tam si vedia vysukat rukavy a hlavne trocha podumat nad tym co vyrabat a ako vyrabat. Potom je uplne prirodzene, ze sa tam skoro kazdy vozi vo Volve, byva v rodinnom dome (nie vsak v Disneylande ako u nas mnohi podnikatelia), ma tam pekne upravene okolie a este aj priestory skoro kazdej vyrobnej firmy su sucasne galeriou umenia. Bol som napriklad v jednej strojarskej firme, ich priestory boli sucasne galeriou, prehiadkou maliarskeho a socharskeho umenia danskych umelcov. Za pozemok okolo firmy by sa zasa nemusela hanbit ziadna botanicka zahrada. Ina firma zasa vyrabala kuchynske potreby, na stenach rovnako originaly obrazov. Maju na to peniaze, pretoze skutocne nieco produkuju. Taketo firmy su tam uplne na kazdom rohu. Keby vsetci uvazovali iba ako nakupit a co najlahsie predat, ako by to tam asi vyzrealo?

To teraz neber na seba, drzim ti palce v tvojom biznise, to som si iba tak povzdychol...
Ondrasek
17.10.09,19:38
dakujem, suhlasim, pevne verim ze nejake riesenie skor alebo neskor najdem (radsej skor), pretoze je to neunosne.
a ano, uctovnicku mam externe, predsa na 3 faktury denne plus k tomu nejake zodpovedajuce 3 blocky z posty ju nezamestnam na TPP. no za tych 10-15% (t.j. okolo 100eur) mesacne mam realne problem niekoho v okoli najst.

vyroba je narocnejsia hlavne na kapital ako jednoduchy nakup/predaj
Xanti
17.10.09,19:39
dakujem, suhlasim, pevne verim ze nejake riesenie skor alebo neskor najdem (radsej skor), pretoze je to neunosne.
a ano, uctovnicku mam externe, predsa na 3 faktury denne plus k tomu nejake zodpovedajuce 3 blocky z posty ju nezamestnam na TPP. no za tych 10-15% (t.j. okolo 100eur) mesacne mam realne problem niekoho v okoli najst.
Ved faktúry sa nauč vystavovať sám, na poštu si odnes sám, účtovníčka nech účtuje a ty si rob sám ekonomickú agendu. Nie je to také zložité.
Ondrasek
17.10.09,20:11
faktury vystavujem sam, na postu chodim sam :)

ale uctovnicka musi do uctovnictva nahodit 5-6 uctovnych opercii kvoli 1 predanej veci (nakup tovaru cash z pokladne, zaplatenie postovneho na poste cash z pokladne, faktury zlozena z 2 poloziek (tovar a postovne), vyplatenie faktury a neviem co este vsetko), tak sa toho vzdy nazbiera na cca 3+ eura a to este nehovorim ze sklad by ma vysiel dalsie euro (prijem + vydaj dokopy)

no popozeram sa ja veru radsej po inej uctovnicke
padro
17.10.09,21:47
ja myslim, ze tu je lahka pomoc, ... cim skor zmen uctovnicku :)
bepo
18.10.09,07:32
Najjednoduchšie bude sa porozprávať s účtovníčkou a nie hľadať novú, má prehľad o tom ako na tom si, ja som ešte nezažil človeka aby sám od seba prišiel s tým že zarába veľa a treba mu znížiť, povedz jej že sa ti to zdá neprimerané aby zarobila viac ako ty a či nevie znížiť cenu na nejakú únosnú mieru a keď nevie tak až potom začni hľadať iného.
veronikasad
18.10.09,08:15
faktury vystavujem sam, na postu chodim sam :)

ale uctovnicka musi do uctovnictva nahodit 5-6 uctovnych opercii kvoli 1 predanej veci (nakup tovaru cash z pokladne, zaplatenie postovneho na poste cash z pokladne, faktury zlozena z 2 poloziek (tovar a postovne), vyplatenie faktury a neviem co este vsetko), tak sa toho vzdy nazbiera na cca 3+ eura a to este nehovorim ze sklad by ma vysiel dalsie euro (prijem + vydaj dokopy)

no popozeram sa ja veru radsej po inej uctovnicke
skús sa s účtovníčkou dohodnúť na rozumnej cene - mesačný paušál, nie položky.