jar88
18.10.09,08:30
OMYL NAŠEJ DOBY – ekonomika
Naša ekonomika (sociálne a ekologicky orientovaná trhová ekonomika), ako je definovaná v našej ústave, by mala byť trhová a hlavne funkčná, ak pod ekonomikou myslíme hospodárstvo. Trh

Nebudem sa pýtať či to tak je, alebo nie je, ale rovno skonštatujem, že nie je tržná a nefunguje. Je to tak a je to nevyvrátiteľný fakt, je tu kríza. Rečičky, že ľudia za ňu nemôžu a že za ňu môže trh a imperialisti a amerika a banky a podobne a že vznikla v USA, sú len rečičky. Kríza, ktorá vznikla v Amerike, je v Amerike a je to ich kríza.

Naša finančná a hospodárska kríza je tu u nás a vznikla tu u nás. Sami sme si ju spôsobili, popieraním ekonomických zákonitostí trhu, rovnako ako Francúzko, Nemecko a ostatné krajiny EU. My sme na viac prešli z totálne riadenej ekonomiky na systém ekonomiky EU, ktorá je totálne riadená dotáciami a závislá na odvodoch a daniach.

Každá produkcia na Slovensku je natoľko zaťažená daňami a rôznymi odvodmi, že nie je schopná zarobiť ani na vlastnú existenciu výroby. Nič sa nám neoplatí vyrábať, ani pestovať, lebo lacnejšie a ľahšie, je požičať si peniaze a doviesť si ten tovar zo zahraničia. Dokonca aj zo zámoria, ako je Čína, Kanada, Mexiko, USA a podobne. Každý tovar, ktorý kúpite mimo EU zaplatíte vo svetových cenách a doveziete na Slovensko bez dane a odvodov. Na Slovensku zaplatíte len smiešne clo, dopravu, prípadne poplatok za dovoznú kvótu.
Následne, rovnako ako pri vlastnej výrobe, zaplatíte 19 % DPH, prípadné spotrebné dane a 19 % daň zo zisku.

Všeobecne platí, že čím viac ľudskej práce výrobok obsahuje, tým viac sa na ňom pri dovoze do EU zarobí a tým viac sa oplatí ho dovážať. Naopak platí, čím viac práce výrobok vyrobený v EU obsahuje, tým je drahší a tým viac sa neoplatí ho vyrábať.

Ľudská práca v EU a aj na Slovensku, je zaťažená na 60 % daňou a odvodmi a tým je obmedzená naša vlastná kúpna sila. Preto si nevieme zaplatiť vlastné potreby zo mzdy. To čo nám na našej kúpnej sile chýba, si musíme požičať a následne splácať. Je to absurdné, ale naša práca generuje dlh a inde vo svete zisk, ktorý následne splácame aj my.

Náš štát pomocou daní a odvodov sťahuje z trhu 70 % peňazí a za ne umiestňuje na trh svoje služby. Tieto služby, štát nakupuje predražené v priemere o 100 %. Tým sa stávajú štátne zákazky neskutočne ziskové a ten zisk sa neoplatí investovať do inej hospodárskej činnosti. Po získaní zisku zo štátnej zákazky, zrazu znova platia trhové pravidlá a zisk sa ukladá do bánk a na burzu cenných papierov. Ako dopadajú peniaze na burzách, vidíme.

Naozaj si myslíte, že žijeme v Americkej kríze a nie v našej? Naozaj si myslíte, že za to môže Amerika a nie my?
buchač
18.10.09,17:16
jar88
18.10.09,20:15
Tu je teda omylov ....;)

http://www.porada.sk/t111085-financna-kriza-alebo-kriza-hodnot-kedy-a-ako-skonci-financna-kriza-kedy-to-bude.html

veď je to to isté , len inak formulované ...

Buchač, veď napíš a zdovodni aspoň jeden omyl. Napíš v čom nemám pravdu.

Niekde som dnes čítal tvoj výrok: keď neviem nepíšem, niekedy.

Proste niečo v tom zmysle. Tu máš pocit, že vieš a preto píšeš ?
buchač
19.10.09,06:13
Buchač, veď napíš a zdovodni aspoň jeden omyl. Napíš v čom nemám pravdu.

Niekde som dnes čítal tvoj výrok: keď neviem nepíšem , niekedy ..

Proste niečo v tom zmysle. Tu máš pocit, že vieš a preto píšeš ?


Naozaj si myslíte, že žijeme v Americkej kríze a nie v našej? Naozaj si myslíte, že za to môže Amerika a nie my?

Napríklad toto .....

Nechci mi , prosím Ťa , nahovoriť , že za krízu sme si zodpovedný / ako štát / len a len my ....
Ja netvrdím , že je to čisto , čiste " Americká kríza " /presnejšie USA , nakoľko Ameriky máme tri .../ , ale prvopočiatky celosvetovej krízy sa práve objavili u nich ....
Že dopad a dosah je taký , aký je / bol / , to je už iná otázka ...

P.S.:
K tomu môjmu citátu ...

Keď nemám čo povedať , tak mlčím !
http://www.porada.sk/1181704-post14.html

jar88 Niekde som dnes čítal tvoj výrok: keď neviem nepíšem , niekedy ..
Myslím si , že medzi tými dvoma je bohovský rozdiel , alebo hádam nie ..?????
To neznamená , že keď viem , tak sa musím aj vyjadrovať ...alebo ...?????;)
jar88
20.10.09,07:45
Presne ako píšeš, na viac si to aj upresnil /my ako štát/ a na viac my ako občania sme mu to umožnili svojou ľahostajnosťou k vlastným právam.

Pripustili sme dane a odvody, ktoré nám znemožňujú podnikať. Nemáme kupujúcich s peniazmi, lebo oni ich odovzdali štátu na prehajdákanie.

Jediné v čom sa nám oplatí zatiaľ podnikať, je dovoz a hlavne dovoz z lacnejších oblastí sveta. Dokedy na to budeme mať peniaze?
willma
20.10.09,10:44
prepáč jar88 robíš si tu diplomovku alebo nejaký prieskum? Všetky tvoje pridané témy sa točia stále okolo toho istého.
jar88
20.10.09,11:46
prepáč jar88 robíš si tu diplomovku alebo nejaký prieskum? Všetky tvoje pridané témy sa točia stále okolo toho istého.

Prečo si to myslíš?
A čo ti mám prepáčiť, môžeš konktétnejšie?

Čo mi má vadiť, ved si možeš povedať čo chceš. Je tu sloboda prejavu, má ju každý a hnevať sa na to nemôžem, že sa cenzúra zakazuje.
jar88
05.01.10,22:27
OMYL NAŠEJ DOBY – ekonomika
Dokonca aj zo zámoria, ako je Čína, Kanada, Mexiko, USA a podobne. Každý tovar, ktorý kúpite mimo EU zaplatíte vo svetových cenách a doveziete na Slovensko bez dane a odvodov. Na Slovensku zaplatíte len smiešne clo, dopravu, prípadne poplatok za dovoznú kvótu.



Musím sa opraviť, Čína z geografického hľadiska nie je zámorská krajina, ale tovar sa z Číny prepravuje námornou dopravou. NIE PO PEVNINE.

Ale inak všetko platí, tak ako je, mariankaj. (o ekonomike tu píš čo chceš, ale nepleť mi sem geografiu, náboženstvo a podobné)

Ešte trošku pre Búchača: (prosba) sem nič nepíš. Nevieš, tak nepíš, prosím.
buchač
06.01.10,14:34
Musím sa opraviť, Čína z geografického hľadiska nie je zámorská krajina, ale tovar sa z Číny prepravuje námornou dopravou. NIE PO PEVNINE.

Ale inak všetko platí, tak ako je, mariankaj. (o ekonomike tu píš čo chceš, ale nepleť mi sem geografiu, náboženstvo a podobné)

Ešte trošku pre Búchača: (prosba) sem nič nepíš. Nevieš, tak nepíš, prosím.

Prosbám VŽDY vyhoviem .....

Ale jedno viem určite .....;)...musím poopraviť ...:cool:

OMYL NAŠEJ DOBY - ekonomika

jar88 = OMYL NAŠEJ ...PORADY ....DOBY...:rolleyes:
jar88
22.01.10,19:23
Buchač, zajtra o 17:00 kukaj JOJ-ku.
Daj vedieť aj Palovi, jedná sa o finančnú negramotnosť.
buchač
23.01.10,10:03
Buchač, zajtra o 17:00 kukaj JOJ-ku.
Daj vedieť aj Palovi, jedná sa o finančnú negramotnosť.

mimotemy


JOJ
....
....
13:50
Hlas ekonóma
15:40
Policajt z Porady
17:45
PRVÉ NOVINY
17:55
NAJLEPŠIE POČASIE
18:00
VÍKENDOVÉ PORAĎÁCKE NOVINY
19:00
KRIZOVÉ - EKONOMICKÉ NOVINY
19:30
NOVINY TV ACH JAJ
19:55
ŠPORT
19:59
NAJLEPŠIE POČASIE
20:00
C.S.I.: Kriminálka New York V. - časť 29 - Únos ekonóma
20:45
Teror na PORADE
22:30
PREMIÉRA: Veľký rešpekt pred jar88
00:00
Teror vo vlaku
01:35
Veľký rešpekt pred jar88
02:55
Môj sused krizový zabijak 2
....
....

http://televizia.joj.sk/tv-program.html

;)
pavol54
23.01.10,15:57
Buchač, zajtra o 17:00 kukaj JOJ-ku.
Daj vedieť aj Palovi, jedná sa o finančnú negramotnosť.

jar88 a ty si nemohol povedať že si prišiel na Slovensko z tvojej zasľúbenej zeme, a ktorý že si ten vysoký silný kladný hrdina alebo ten záporák s copíkom. Mohol si nám to skôr povedať a ako sa ti páči u nás páči porozprávaj.
duves
24.01.10,10:29
Nič sa nám neoplatí vyrábať, ani pestovať, lebo lacnejšie a ľahšie, je požičať si peniaze a doviesť si ten tovar zo zahraničia. Dokonca aj zo zámoria, ako je Čína,....
Ja som tu prvy krat. Takže až teraz.
Ano, z číny ano, ostatne krajiny su na tom podobne. Maju vysoky podiel nakladov ceny prace.
Vidim problem v rovine ceny prace, i ked každy chceme mať z roka na rok vyššiu mzdu, tak to sa deje tak, že bud bude rast cena nášho tovaru, alebo firma prepustí časť zamestnancov a tovar tak nezdražie, ale musí vzrast produkcia na zvyšný počet zamestnancov. A je ešte TRETIA možnosť - neskor.
Vysoka cena prace je vobec model made in usa. Ešte v 70-ych rokov mi otec vravel, že napr. tabula skla a tmel tam stoja 20 centov, ale dať si komplet urobiť výmenu skla na okne od sklenara stojí už 10 dolárov.
TRETIA možnosť je dať vyrobiť všetok ten tovar už nie v krajine s vysokou cenou práce, ale napr. v číne, indii, bangladéši. A pritom sa nestarám, či tie Adidas lopty náhodou nešijú v rukách bangladéšske desaťročné deti počas 12 hodinovej šichte.
Čína je problém, myslím si, že tak ako si tam podávajú ruky kapitalisti (to nikomu nevadí?), tak tam potom musia chodiť politici (to už zrazu vadí), aby sa za odvetu zaviazli odoberať čínsky tovar v určitých limitoch. Niečo za niečo. Západ si myslí, že len tak budu číňania hňogať na tovare s vysokou pridanou hodnotou, za čo dostanu len par centov? To iste!
Takto sa pekne svet zaplaví lacnym tovarom a my honosne zbúrame naše fabriky na obuv, textil a plasty....
A tlak vyvážať z činy je čoraz väčší. A zdroje planety su limitovane.
pavol54
24.01.10,11:39
Ja som tu prvy krat. Takže až teraz.
Ano, z číny ano, ostatne krajiny su na tom podobne. Maju vysoky podiel nakladov ceny prace.
Vidim problem v rovine ceny prace, i ked každy chceme mať z roka na rok vyššiu mzdu, tak to sa deje tak, že bud bude rast cena nášho tovaru, alebo firma prepustí časť zamestnancov a tovar tak nezdražie, ale musí vzrast produkcia na zvyšný počet zamestnancov. A je ešte TRETIA možnosť - neskor.
Vysoka cena prace je vobec model made in usa. Ešte v 70-ych rokov mi otec vravel, že napr. tabula skla a tmel tam stoja 20 centov, ale dať si komplet urobiť výmenu skla na okne od sklenara stojí už 10 dolárov.
TRETIA možnosť je dať vyrobiť všetok ten tovar už nie v krajine s vysokou cenou práce, ale napr. v číne, indii, bangladéši. A pritom sa nestarám, či tie Adidas lopty náhodou nešijú v rukách bangladéšske desaťročné deti počas 12 hodinovej šichte.
Čína je problém, myslím si, že tak ako si tam podávajú ruky kapitalisti (to nikomu nevadí?), tak tam potom musia chodiť politici (to už zrazu vadí), aby sa za odvetu zaviazli odoberať čínsky tovar v určitých limitoch. Niečo za niečo. Západ si myslí, že len tak budu číňania hňogať na tovare s vysokou pridanou hodnotou, za čo dostanu len par centov? To iste!
Takto sa pekne svet zaplaví lacnym tovarom a my honosne zbúrame naše fabriky na obuv, textil a plasty....
A tlak vyvážať z činy je čoraz väčší.

A zdroje planety su limitovane.

Konečne sa dostávame k jadru veci
pavol54
24.01.10,11:59
Stretol som sa minule s jedným známym čo študoval fyziku. On sa pozerá na problém cez oči fyzika nie očami ekonóma.

Položil mi jednoduché otázky
Existujú základné fyzikálne zákony ktoré sú vo svojej podstate veľmi jednoduché
1. Zákon zachovania energie v uzavretej sústave
2. Zákon zachovania hmotnosti v uzavretej sústave
3. Zákon zachovania hybnosti

Všetci tu diskutujúci súhlasia že tieto zákony sú, a platia, alebo o nich nevedia, aj tak platia.

Čo je uzavretá sústava v určitom ponímaní to môže byť napríklad tehla s tým súhlasíme všetci. Môže to byť v určitom ponímaní aj zemeguľa ?
Asi áno.

Aby to nebol monológ tak by to chcelo trochu diskusie.

Poznajú tieto zákony domorodé kmene v pralesoch a džungliach?
Nie, a predsa ich dodržiavajú pochopiteľne na svojej úrovni, vo svojej uzavretej sústave.
duves
24.01.10,13:57
S tou energiou to bude trochu komplikovanejšie. Vo vesmire su napr.pozorovane javy, že hmota-ako ju pozname my sa vytvára z ničoho. A fyzici sa zhoduju, že pozorovatelna hmota a žiarenie tvori iba 10% z celkovej energie vesmiru.
No ale vratme sa na zem. problemom je zničenie biotopov, teda prírody ako ju pozname. Osobne verím, že pokial sa skončí s vratenosťami, že napr. 80% výrobkov bolo vyrobene zbytočne - nedokazali sa predať na trhoch, tak sa dokaže priroda zregenerovať. Teraz je namieste sa začať zaoberať planovanym hospodarstvom, nie chasom, že každy si môže robiť čo chce, aby sa vyrobilo iba to, čo najde využitie.
pavol54
24.01.10,14:46
súhlasím, ale ja som napísal uzavretá sústava do ktorej nič nevstupuje ani nič nevystupuje. aby sa niektoré veci pochopili treba ich uzavrieť a nepridávať ďalšie premenné.

Poďme však ďalej
Akú hodnotu mali pre Krováka z Afriky zo známeho filmu peniaze čo dostal? žiadnu.
Narúbe viac dreva ako potrebuje? Zabije viac antilop alebo iných zvierat ako potrebuje no nie . V zjednodušenom vyjadrení koľko hmoty vstúpilo do systému (kmeňa)toľko, toľko jej aj vystúpi, síce v inom časovom rozložení ale v podstate je tam rovnováha, v zjednodušenom ponímaní tak funguje aj energetická rovnica v tejto uzavretej sústave.

V podstate hmota je presne definovaný parameter má svoju veličinu, je daná nejakými fyzikálnymi vlastnosťami a nemôžeme ich meniť ľubovoľne podľa našich predstáv. Podobne ako aj energia,

Keby v dobe, keď sa myslelo že zem je placka prišiel niekto s formuláciou prv menovaných zákonov tak ho upália ako kacíra. Až spoločenské bytie umožnilo poznať tieto zákony a definovať ich.

Dostal som otázku
Čo ak platí zákon zachovania hodnoty v uzavretej sústave
ktorý nevieme exaktne popísať pri našej úrovni poznania?

To je chrobák čo?
duves
24.01.10,14:56
Nevieme napodobniť fungovanie biosféry a robili sa s tym velmi drahe projekty: http://biosfera2.sweb.cz/
jar88
24.01.10,16:35
Stretol som sa minule s jedným známym čo študoval fyziku. On sa pozerá na problém cez oči fyzika nie očami ekonóma.

Položil mi jednoduché otázky
Existujú základné fyzikálne zákony ktoré sú vo svojej podstate veľmi jednoduché
1. Zákon zachovania energie v uzavretej sústave
2. Zákon zachovania hmotnosti v uzavretej sústave
3. Zákon zachovania hybnosti

Všetci tu diskutujúci súhlasia že tieto zákony sú, a platia, alebo o nich nevedia, aj tak platia.

Čo je uzavretá sústava v určitom ponímaní to môže byť napríklad tehla s tým súhlasíme všetci. Môže to byť v určitom ponímaní aj zemeguľa ?
Asi áno.

Aby to nebol monológ tak by to chcelo trochu diskusie.

Poznajú tieto zákony domorodé kmene v pralesoch a džungliach?
Nie, a predsa ich dodržiavajú pochopiteľne na svojej úrovni, vo svojej uzavretej sústave.

No paráda pavol54, ja ťa nepoznávam. Konečne niečo, naozaj rozumné.
Máš naozaj pravdu, že tie fyzikálne zákony platia, aj pre toho, kto ich nepozná. Rovnako platí aj matematika a mala by aj ekonomika.

Teraz nám zostáva už len určiť, alebo identifikovať, tie ekonomické zákonitosti, ako ich vymenoval ten kamoš vo fyzike.

Súhlasil by som na začiatok s tou tehlou, ale skôr by sa mi páčilo začať od kocky domina.
Prepáčte moju neprítomnosť, ale tu v Bratislave a okolí, bol úžasný deň. Nedalo sa neísť von.
jar88
25.01.10,05:22
súhlasím, ale ja som napísal uzavretá sústava do ktorej nič nevstupuje ani nič nevystupuje. aby sa niektoré veci pochopili treba ich uzavrieť a nepridávať ďalšie premenné.

Poďme však ďalej

Dostal som otázku
Čo ak platí zákon zachovania hodnoty v uzavretej sústave
ktorý nevieme exaktne popísať pri našej úrovni poznania?

To je chrobák čo?


Pavol, otázka nieje čo ak a či platí, ale či o ňom vieme.
To čo si pomenoval, ako zákon zachovania hodnoty na trhu platí a platí bez výhrad.
Tento zákon sa ešte nikomu nepodarilo prekonať. Dovolím si tvrdiť, že to ani nikto v budúcnosti neprekoná.

Trh v akejkoľvek podobe, je ako gravitácia. Levitovať nevieme a ani nebudeme vedieť.
duves
25.01.10,09:49
Trhni si!
jar88
25.01.10,10:49
S tou energiou to bude trochu komplikovanejšie. Vo vesmire su napr.......

No ale vratme sa na zem.

problemom je ....... Teraz je namieste sa začať zaoberať planovanym hospodarstvom, nie chasom, že každy si môže robiť čo chce, aby sa vyrobilo iba to, čo najde využitie.

Duves, ale veď si sám navrhoval vrátiť sa na zem a dokonca pavol54 navrhol zostaviť zoznam ekonomických zákonitostí.

Ja som navrhol k tomu aj TRH, ako pravidlo No.1
Stačí pokračovať a možno sa niekam dostaneme.
Dokonca možno prekonáme aj toho fyzika.....Klídek.
duves
25.01.10,11:40
Zákon o ochrane trhu.
Ak mam krajinu s vysokou cenou práce = vysoka cena tovarov, tak si musím chrániť trh pred dovozom tovarov z krajín s nízkou cenou práce, pretože mi nízkou cenou zlikviduje výrobnú základňu v mojej krajine. Porastie nezamestnanosť a zahraničný dlh.
jar88
25.01.10,11:50
Zákon o ochrane trhu.
Ak mam krajinu s vysokou cenou práce = vysoka cena tovarov, tak si musím chrániť trh pred dovozom tovarov z krajín s nízkou cenou práce, pretože mi nízkou cenou zlikviduje výrobnú základňu v mojej krajine. Porastie nezamestnanosť a zahraničný dlh.

To znamená pred celým svetom. To by sme tu v EU boli, ako v udiarni.

Alebo ty poznáš krajinu, kde je pracovná sila drahšia, ako u nás?
Skús menovať.
duves
25.01.10,12:33
Nie je dovod vyrabať nejaku tabulku. Bavili sme sa o pravidlach.
Kludne si ju vyrob sam a zaves ju sem.
jar88
25.01.10,12:47
Nie je dovod vyrabať nejaku tabulku. Bavili sme sa o pravidlach.
Kludne si ju vyrob sam a zaves ju sem.

Duves, to bol iba chyták. Nič také v ekonómii nieje.

Ekonómia nieje ani len podobná tej spomínanej Fyzike. Preto ani fyzik nemá plat (odmenu) podobný tej odmene, proti ktorej chce zasahovať Obama.

Naviac v ekonomike neplatí ani jedno pravidlo samo o sebe. Vždy platia spolu, ako celok.
jar88
27.01.10,16:09
Duves, niekto tu zmazal dva príspevky.
Nevieš prečo?
duves
27.01.10,18:30
Jaj, korenoto (mpetržel) najkonfliktnejšia osoba na fóre. Možno admin, neviem iste.
jar88
28.01.10,14:15
Zákon o ochrane trhu.
Ak mam krajinu s vysokou cenou práce = vysoka cena tovarov, tak si musím chrániť trh pred dovozom tovarov z krajín s nízkou cenou práce, pretože mi nízkou cenou zlikviduje výrobnú základňu v mojej krajine. Porastie nezamestnanosť a zahraničný dlh.

Duves, tento trh s vysokou cenou práce a nízkou kúpnou silou, už nemáš pred čím ochraňovať. Jednoducho nekupujú, lebo nemajú peniaze.

Len tak na okraj: zaregistroval si, že tí číňankovia, čo vraj pracujú za hrsť ryže, kupujú viac aut, ako celá bohatá európa ? Kde na to berú ?

Čo myslíš, že by jedli len pol hrste a tú druhú polku predávali a z nasporených peňazí následne kupovali autá?
duves
28.01.10,15:16
Čo myslíš, že by jedli len pol hrste a tú druhú polku predávali a z nasporených peňazí následne kupovali autá?
No myslim, že si blízko. Oni snad jediní poznaju tie Baťove slova o skromnosti. Problem nas je o tomto: sme tu starší, mladší, niekto si pamätá viac iní menej, no na jednom sa zhodneme. Nech bolo ako, vždy nám vraveli, že treba vydržať a potom bude lepšie. Len tí, čo to rozprávali, zabudli dodať, že komu bude lepšie. Tu sú cele generacie oklamanych ludí, najprv socíkom do 60-ych rokov, potom sklamanie po auguste 68 (čo je so zbierkou na ALWEG? - http://www.rail.sk/arp/slovakia/alweg01.htm ), potom normalizačné roky, potom 80-e roky so ZEÚMS-om I a II (to vieš čo bolo?), potom sametova 89 a napokon rozčarovenie. No v jednom, to má spoločné pomenovanie. TERAZ VYDRŹAT A TEŚIŤ SA NA POTOM, LEBO VRAJ POTOM BUDE LEPŠIE!:D
buchač
28.01.10,16:44
Duves, tento trh s vysokou cenou práce a nízkou kúpnou silou, už nemáš pred čím ochraňovať. Jednoducho nekupujú, lebo nemajú peniaze.

Len tak na okraj: zaregistroval si, že tí číňankovia, čo vraj pracujú za hrsť ryže, kupujú viac aut, ako celá bohatá európa ? Kde na to berú ?

Čo myslíš, že by jedli len pol hrste a tú druhú polku predávali a z nasporených peňazí následne kupovali autá?

Kde by brali ....veď za šrotovné , dotácie , subvencie , krádeže , falzifikáty ....lacná pracovná sila , čo len chceš .....hlad , mor ....


Čínsky sen

Rok Býka bude pre Číňanov jedným z najúspešnejších v histórii. Keď 20. októbra 2009 vyrobili desaťmiliónty automobil, popri USA a Japonsku sa ich krajina stala treťou na svete, ktorá je schopná za rok vyrobiť 10 miliónov áut.

Nielen vyrobiť, ale aj predať. Ekonóm Sü Čchang-ming predpovedá, že v tomto roku sa v Číne predá o 35 percent automobilov viac ako vlani – 12,6 milióna. Stane sa tak aj v dôsledku rozsiahlych vládnych opatrení na podporu dopytu. Čínske šrotovné spočíva v dvojnásobnom znížení daní z áut kompaktnej triedy a subvencii 5 miliárd juanov (560 mil. eur) na povzbudenie automobilizácie čínskeho vidieka. Čína tak po prvý raz v histórii vystrieda Spojené štáty na pozícii najväčšieho automobilového trhu na svete. Tento trh s 1,3 miliardami obyvateľov a 10-percentným ekonomickým rastom predstavuje pre výrobcov áut doslova raj. Všetky svetové automobilky sa tlačia do Číny, autá sa tu míňajú ako čerstvé rožky... Čína tromfla USA v predaji už v 1. štvrťroku a v marci vytvorila dokonca svoj „osobný“ rekord –1,11 mil. áut za mesiac!

Záchranné koleso

Na tohtoročnom 13. autosalóne v Šanghaji bolo 13 významných svetových premiér. Pre Číňanov. No zahraniční návštevníci tu našli „svetové premiéry“ prakticky v každom čínskom stánku! Možno niektoré pripomínali vysávač, iné sa okato podobali známym európskym či japonským bestsellerom a len mizivé percento tvorili konkurencieschopné originály. No americkým, európskym či japonským autovýrobcom z nich vôbec nebolo do smiechu. Ich vlastné trhy sú totiž v žalostnom stave. Jedny spoločnosti padajú do priepasti, iné sa tešia aspoň tomu, že padajú pomalšie... V tejto situácii je čínsky trh jedinečným záchranným kolesom a najvýhodnejšou investíciou. Niektorí prognostici predpovedajú, že svetom sa čoskoro preženie „čínska automobilová vlna“. Vraj po jej náraze na európsku a americkú pevninu neostane v autopriemysle kameň na kameni. Mnohé tradičné značky zaniknú, iné budú dotlačené do vzájomných fúzií a tie najslabšie zhltne čínska cunami...

Cesta medzi veľmoci

Čína sa nepochybne snaží zaradiť medzi najväčšie automobilové veľmoci sveta. Voľný prístup k technológiám jej túto snahu urýchli. „Zatiaľ čo nový model auta stojí európsku automobilku jednu až dve miliardy dolárov, čínsku jeho skopírovanie nestojí prakticky nič,“ tvrdí analytik Odel Shenkar, ktorý sa zaoberá štúdiom ázijského autopriemyslu od nástupu Japoncov v 70. rokoch. Nečínska automobilka musí zo svojho nového modelu predať stovky tisíc kusov, aby sa jej náklady vrátili. Čínskej sa vrátia takmer okamžite a ešte ušetrí aj na reklame. Číňania totiž kopírujú len najúspešnejšie modely a tie majú spravidla skvelú propagáciu.

Ako cez kopírku

Malému čínskemu autu Great Wall Peri talianska Fiat Panda akoby z oka vypadla. Tri roky sa Fiat s čínskou automobilkou súdi pre zreteľnú podobu Peri a Pandy. Podáva žaloby v Číne i v Taliansku. Talianske súdy dávajú za pravdu Fiatu, čínske – automobilke Great Wall. Najlepšou obranou je útok. Great Wall nedávno zažaloval Fiat za údajné „vniknutie do továrne a krádež tajných informácií, týkajúcich sa malého modelu Peri.“ Podobných jednovaječných dvojčiat by sme mohli menovať desiatky. Ale najpikantnejším dvojčaťom je súrodenec britského Rolls-Royce s názvom Geely GE, ktorý Číňania predstavili na autosalóne v Šanghaji... Budú sa Angličania súdiť, alebo prejdú kauzu mlčaním „mŕtveho chrobáka“?

Lídri na čínskom trhu

Volkswagen je v súčasnosti lídrom čínskeho trhu. Pevne si drží prvú priečku – dovedna predal toľko áut, ako značky Toyota a Hyundai dohromady. „Čína ako lokomotíva svetového hospodárstva dosahuje veľmi dynamický rast a rýchlo sa rozvíja aj trh s osobnými automobilmi,“ zdôraznil šéf čínskej divízie VW Winfried Vahland. „V septembri sme predali rekordných 150-tisíc vozidiel. Investíciou 4 miliardy eur chceme zvýšiť produkciu našich spoločných závodov v Nanjingu a Chengdu na 650-tisíc áut ročne.“ Škoda, koncernová značka VW, tiež láme v Číne rekordy. Od januára do polovice novembra predala vyše 100 000 áut, čo predstavuje medziročný nárast o 92,8 percenta. Americký GM je Volkswagenu na čínskom trhu najväčším súperom. Za prvé tri kvartály zvýšil predaje o 56 percent – na 1,29 mil. vozidiel. Podľa výkonného riaditeľa čínskych operácií GM Kevina Waleho rast zažívajú všetky segmenty. Najpočetnejšími kupcami sú záujemcovia o prvé auto v malých mestách. Hlavným spoločným podnikom GM v Číne je Šanghaj GM – za 9 mesiacov zvýšil výrobu o vyše 40 percent – na 480 202 vozidiel. Predaje ďalšej spoločnej automobilky na výrobu úžitkáčov stúpli takmer o 65 percent – na 801 869 vozidiel. GM plánuje do roku 2014 prísť na čínsky trh s 30 novými alebo faceliftovanými modelmi. Medzi prvými to bude 10 modelov značky Buick a Chevrolet. Automobilka BMW postaví v Číne svoj druhý závod v Šeng-jang so svojím partnerom – spoločnosťou Brilliance Automotive Holding Ltd. Investícia 560 mil. eur zvýši výrobnú kapacitu na 100-tisíc vozidiel. Čína predstavuje pre BMW štvrtý najväčší trh. Spoločný podnik vyrába modely BMW radu 3 a radu 5 od roku 2003.

Sobáše bez lásky

Američania nemajú problém vyrábať malé autá – majú problém ich vyrábať so ziskom. Zatiaľ čo japonská Honda alebo čínska Cherry na každom malom aute dosahuje maržu 1 500 – 2 000 dolárov, Američania na každom prerábajú v dôsledku vysokých nákladov. Vlastne dokážu ich vyrobiť aj so ziskom – no nie doma, ale v Kórei alebo Číne. Číňania nedávno kúpili od americkej spoločnosti GM značku Hummer. Automobilka Ford im chce predať kompletný balík akcií značky Volvo. Číňania majú na to, aby kúpili všetko, čo im hráči svetovej autobranže budú ochotní predať.

Nové technológie

Viete, kto je dnes najbohatším Číňanom? Majiteľ automobilky BYD (Build Your Dreams = uskutočni svoje sny) Wang Čchuanfu. Ešte vlani nepatril ani do stovky najbohatších. Firma BYD sa dlhé roky špecializovala na výrobu autobatérií. Pred štyrmi rokmi začala „uskutočňovať svoje sny“ výrobou áut a v súčasnosti ich vyrába dokonca aj s hybridným pohonom. Na originalitu si síce nepotrpia – pripomínajú najúspešnejšie hybridy iných automobiliek – ale vynášajú. Paradoxom je, že apetít čínskeho trhu tlačí dole cenu áut na celom svete. Bolo by ozaj vážnou chybou nebrať čínskych výrobcov vážne, ako to praktizovali Američania pred 40 rokmi vo vzťahu k Japoncom... Už dnes vyrába Čína viac áut, ako potrebuje, a každoročne chce svoje výrobné kapacity zvýšiť o 10 percent. Celý svet už dnes pritom disponuje vyššími kapacitami, než potrebuje. A Čína sa bude snažiť svoje prebytočné autá vyviezť...

Čína ako spasiteľ

Čína podľa analytikov pomáha vyviesť svet zo súčasnej krízy, pričom rast jej ekonomiky sa závratne zrýchľuje. No čínsky „hospodársky zázrak“ chrlí zároveň do vzduchu i do vody ďalšie a ďalšie nečistoty. Príchod stoviek miliónov ľudí do nových čínskych miest a tovární spolu s rastúcou výrobou cementu, ocele a automobilov (patria k energeticky najnáročnejším) zvyšuje globálnu ekologickú hrozbu. Práve v Číne je 7 z 10 najznečistenejších miest na svete. Prírastok elektrickej energie zabezpečujú nové elektrárne na nekvalitné hnedé uhlie. Podľa ekológov Čína spôsobuje až 40 percent znečistenia ovzdušia v Japonsku a Južnej Kórei. Zároveň sa stáva najvýznamnejším zákazníkom svetových ropných trhov. Čínsky pokrok je dnes neoddeliteľne spätý s automobilizmom. Je pre rozvoj krajiny rovnako zásadný a rozhodujúci, ako bol v minulom storočí pre rozvoj Spojených štátov amerických.
automagazin.sk
jar88
31.01.10,11:47
Buchač, pozerám že ty aj keď si to sám nájdeš a prečítaš, stále ti to nedochádza.
Stále veríš na tu lacnú pracovnú silu (za hrstku ryže) a tvoju drahú pracovnú silu za 500 €/mes.??????

Otázka stojí inak. Otázkou je, kde na to zarobiť a nie, ako to ukradnúť.
Ušlo to vlákno.
duves
10.02.10,11:49
Úplne súhlasím, načo 80 modelov od všetkých výrobcov, stačí 20, čo sa predávajú.
Ponuku práčok a chladničiek ochudobnila kríza
http://peniaze.pravda.sk/ponuku-pracok-a-chladniciek-ochudobnila-kriza-for-/sk-pspotrebitel.asp?c=A100209_232033_sk-pspotrebitel_p45
jar88
16.02.10,16:03
Úplne súhlasím, načo 80 modelov od všetkých výrobcov, stačí 20, čo sa predávajú.
Ponuku práčok a chladničiek ochudobnila kríza
http://peniaze.pravda.sk/ponuku-pracok-a-chladniciek-ochudobnila-kriza-for-/sk-pspotrebitel.asp?c=A100209_232033_sk-pspotrebitel_p45

Duvesko, niekde sa stala poriadna chyba a preto máme krízu.
Určite, keby si bol pokemon v parlamente, dávno by si tých 60 modelov zakázal vyrábať (alebo nedal povolenie na výrobu) vyrábalo by sa len 20 modelov a nebola by kríza. Ty by si určil ktoré sa ti páčia, alebo ktorá sa ti páči a tak by si mohol zakázať 79 modelov a vyrábal by sa jeden.
Ktorý by si zakázal, Tatramat alebo Romo. Pred rokom 89 by si mohol zakázať len jeden model, aby nám aj niečo zostalo.
Naviac by sa nám ušetrila kopa prírodných zdrojov a zostalo nám viac ľudí do štátnej správy.
Čudujem sa, že na to soudruzi neprišli už pred rokom 1989. Nemuseli sme na námestiach štrngať kľúčmi.
Vlastne ani nie, lebo poriadne práčky a chladničky boli len za hotové v Merkurii a v Tuzexe. Ty máš dodnes doma len rumpľu, nie ?
duves
16.02.10,16:36
Ty máš dodnes doma len rumpľu, nie ?
Jasne a hladam jedneho silaka, čo priliš neuvažuje, aby tým krútil. Myslim, že sa hodíš.
Laco-monter
16.02.10,16:48
Tak pre mňa je tento článok a diskusia k nemu jednoznačne #1

na celej porade !

Blahoželám diskutujúcim.
jar88
16.02.10,18:18
Tak pre mňa je tento článok a diskusia k nemu jednoznačne #1

na celej porade !

Blahoželám diskutujúcim.

Lacko montér, ty máš dar od boha, vyjadrovať sa hlavne k veciam o ktorých nemáš ani šajn.
Uznám, že štóbovať asi vieš, aj keď som ťa nevidel šróbovať. Ale to je asi tak všetko.

duvesko, to už je iná páka. Iná klasa.
buchač
16.02.10,19:05
Buchač, pozerám že ty aj keď si to sám nájdeš a prečítaš, stále ti to nedochádza.
Stále veríš na tu lacnú pracovnú silu (za hrstku ryže) a tvoju drahú pracovnú silu za 500 €/mes.??????

Otázka stojí inak. Otázkou je, kde na to zarobiť a nie, ako to ukradnúť.
Ušlo to vlákno.

....bratku ...za toľko by som ani do roboty nevstával ...;)

Ja som už za vodou , pri tej mojej " robote" mi viac na účet pravidelne chodí ...;)

Ani kradnúť nemusím , na to sú iní ....červené kravaty povinne nosia ...zväčša ...;)
buchač
16.02.10,19:10
Duvesko, niekde sa stala poriadna chyba a preto máme krízu.
Určite, keby si bol pokemon v parlamente, dávno by si tých 60 modelov zakázal vyrábať (alebo nedal povolenie na výrobu) vyrábalo by sa len 20 modelov a nebola by kríza. Ty by si určil ktoré sa ti páčia, alebo ktorá sa ti páči a tak by si mohol zakázať 79 modelov a vyrábal by sa jeden.
Ktorý by si zakázal, Tatramat alebo Romo. Pred rokom 89 by si mohol zakázať len jeden model, aby nám aj niečo zostalo.
Naviac by sa nám ušetrila kopa prírodných zdrojov a zostalo nám viac ľudí do štátnej správy.
Čudujem sa, že na to soudruzi neprišli už pred rokom 1989. Nemuseli sme na námestiach štrngať kľúčmi.
Vlastne ani nie, lebo poriadne práčky a chladničky boli len za hotové v Merkurii a v Tuzexe. Ty máš dodnes doma len rumpľu, nie ?

mimotemy

Keď už , tak už ......;)

Rumpľa
http://slovnik.dovrecka.sk/narecovy-slovnik/rumpľa
Kurbľa
http://www.stofanak.sk/slovnik/zobraz_popis.asp?id=6945
jar88
20.02.10,19:38
Jasne a hladam jedneho silaka, čo priliš neuvažuje, aby tým krútil. Myslim, že sa hodíš.

Duves, prečítaj si ten článok, čo sem vlepil Buchač.
Čína expanduje závratným tempom a pritom má stúpajúcu úroveň.
Kúpia každú kapacitu, ktorú im ktokoľvek ponúkne. Tá kapacita ubudne vždy v Európe. Naše výrobné kapacity strácajú a budú strácať na cene.

Možno sa nedožiješ toho že, budeš prať Číňanom handry ručne, ale to len preto, že si ťa postavia k automatickej pračke.
Bude z teba odborný operátor - manipulant, za mysku šošovice s párkom.

Dovidenia v budúcom sociálne a ekologicky orientovanom kapitalizme.

Dúfam, že si konečne prečítaš aj zadanie témy. Je tam napísané všetko.
Laco-monter
21.02.10,05:30
Lacko montér, ty máš dar od boha, vyjadrovať sa hlavne k veciam o ktorých nemáš ani šajn.
Uznám, že štóbovať asi vieš, aj keď som ťa nevidel šróbovať. Ale to je asi tak všetko.

duvesko, to už je iná páka. Iná klasa.

Ja som to myslel tým sposobom,že prispevky v diskusii obsahuju zaujimave informácie a oceńujem ich.
A Ty máš dar od boha,zvoziť hneď každého však ?
O šróbovaní som nehovoril nič.
duves
21.02.10,06:42
Čína expanduje závratným tempom a pritom má stúpajúcu úroveň.
Kúpia každú kapacitu, ktorú im ktokoľvek ponúkne. Tá kapacita ubudne vždy v Európe. Naše výrobné kapacity strácajú a budú strácať na cene.

No ty si objavil ameriku. Dobré ráno. Vyše roka roka točíme o tom.


Možno sa nedožiješ toho že, budeš prať Číňanom handry ručne, ale to len preto, že si ťa postavia k automatickej pračke.
Bude z teba odborný operátor - manipulant, za mysku šošovice s párkom..
No možno budeme kolegovia. Ja budem obsluhovať čínsku pračku a ty kórejskú.


Dovidenia v budúcom sociálne a ekologicky orientovanom kapitalizme..
Ani jedno, ani druhe. Socialne orientovany nie je a ekologicky už vôbec nie. Ak to bude, tak to nebude kapitalizmus.


Apropo
Duves, prečítaj si ten článok.....
........Dúfam, že si konečne prečítaš aj zadanie .
Podla mna si si pomylil povolanie. Máš také kantorské vyjadrovanie:D. Alebo, možno si učiteľ.
jar88
21.02.10,06:57
Ty sa teda vieš zhovädiť,
vraj som objavil améériku, no super. Vraj tu o tom točíš rok.

Pravda je, že točíš, ale celú dobu tu popieraš že améérika je, lebo si ju nevidel.

(Bolek Polívka - nevidel jsem paninko, ale vím že ju máte)

Ty duvesko, začínaš až teraz uvažovať, že aj iná paninka ju má. Ale pusti aj niečo k téme.

Lacko montér už napísal, že tento článok považuje za číslo 1 na porade.
jar88
07.05.10,03:57
Vie tu niekto zdôvodniť, prečo sa tak cieľavedome hrabeme k bankrotu? Nechápem prečo chcete za každú cenu zbankrotovať.
Naozaj je potrebné na pochopenie základných princípov ekonomiky a peňazí a trhu zbankrotovať?
duves
07.05.10,17:00
Nedeľa, 04 Október 2009 11:32
O víťazstvo bojuje vládnuca pravicovo centristická strany „Nová Demokracia“ predsedu vlády Kostasa Karamanlisa a Celo grécke socialistické hnutie (PASOK) pod vedením Iorgosa Papandreu. V súlade s posledným prieskumom verejnej mienky organizovaným dva týždne pred parlamentnými voľbami strana PASOK vedie o 6- 7%.
Hlavná otázka – ekonomika
Grécka ekonomika v podmienkach svetovej finančnej a hospodárskej krízy sa v posledných 16 rokoch nachádza v recesii, štátny dlh prekonal 100% Hrubého domáceho produktu Grécka, rastie nezamestnanosť a rozpočtový deficit sa už zdvojnásobil a prekročil Bruselom povolenú 3% hranicu a pokračuje v raste. Predseda vlády Kostas Karamanlis vyhlásil, že uskutočniť predčasné parlamentné voľby v polovici volebného obdobia ho núti nevyhnutnosť nového, čerstvého mandátu na uskutočnenie reforiem, že je potrebná tvrdé ekonomické opatrenia, vrátanie krátenia výdavkov v rozpočte a že len takým spôsobom je možné v priebehu niekoľkých rokov likvidovať dôsledky svetovej krízy pre grécku ekonomiku. Vládnuca strana označuje široké sociálne prísľuby PASOK za populistické, potrebujúce v budúcom roku najmenej 10 miliárd Euro. Tieto peniaze nemáme kde zobrať.
Líder PASOK vyhlásil, že ekonomika potrebuje stimulujúci balík, ktorý „založí“ rast HDP, na základe čoho sa postupne budú riešiť štrukturálne problémy ekonomiky. Podľa názoru Papandreu, je nevyhnutné vyčleniť minimálne 2 – 3 miiardy Euro pre stimulovanie ekonomik, na základe čoho v priebehu piatich rokov nasmerujú pomerne veľké prostriedky na rozvoj projektov v oblasti infra štruktúry a vedy. V opačnom prípade ekonomike hrozí, že sa stane konkurecie neschopnou, predvídajú socialisti. Papandreu je takisto pripravený reformovať daňový systém a zaviesť priezračné mechanizmy prijatia vlastných rozhodnutí s tým, boj proti korupcii bol viac účinný.
...........
Kostans Karamanlis bol zvolený za lídra „Novej Demokracie“ v roku 1997, prehral voľby v roku 2000 a vo voľbách v rokoch 2005 a 2007 presvedčivo porazil socialistov v parlamentných voľbách. Za päť a pol roka, Karamandlis odmietal uskutočniť ekonomické a politické reformy v oblasti poistenia občanov, vzdelávania, rozpočtovej politiky, lebo tieto opatrenia sa stretávali s odporom občanov.
http://suvislosti.eu/Europa-338/ostatne-krajiny-361/3038-Predcasne-parlamentne-volby-mozu-viest-k-zmene-vlady-v-Grecku-3038
duves
08.05.10,09:04
Danila
08.05.10,09:23
Vie tu niekto zdôvodniť, prečo sa tak cieľavedome hrabeme k bankrotu? Nechápem prečo chcete za každú cenu zbankrotovať.
Naozaj je potrebné na pochopenie základných princípov ekonomiky a peňazí a trhu zbankrotovať?Ahoj Jardo, prajem Ti slnečný sviatočný deň. Dlho som Ťa nevidela.
Naozaj bankrot k pochopeniu základných princípov ekonomiky a peňazí potrebný nie je.
Prezradila by som ti 10 bodov, ako základ pre učenie detí ako hospodáriť s peniazmi. Ale keďže Ty všetko vieš, všade si bol a si neomylný, tak Ti prezradím aspoň jeden.
1. Najskôr zarobím a potom si užívam!
Nasleduje niečo o zadlžovaní, ale to by som ťa už podcenila.;)
jar88
08.05.10,12:45
Ahoj Jardo, prajem Ti slnečný sviatočný deň. Dlho som Ťa nevidela.
Naozaj bankrot k pochopeniu základných princípov ekonomiky a peňazí potrebný nie je.
Prezradila by som ti 10 bodov, ako základ pre učenie detí ako hospodáriť s peniazmi. Ale keďže Ty všetko vieš, všade si bol a si neomylný, tak Ti prezradím aspoň jeden.
1. Najskôr zarobím a potom si užívam!
Nasleduje niečo o zadlžovaní, ale to by som ťa už podcenila.;)

Už viac ako rok, nič nerobím.
Je kríza a nikto nič odomňa nechce. Tak vegetujem.
Ráno sa zobudím, dám si kávičku a cigaretku a tak ďalej. Zobudím psa a šup von. Vrátim sa o desiatej, zapálim si, uvarím ďalšiu kávičku, prečítam čo sa deje a je obed. Skočím na obed, cestou z obeda nakúpim a tak ďalej. Proste veget.
Večer telka, trochu červeného vínka, večerná vychádzka so psom......
Vo svete sa nič nové nedeje a všetko prebieha podľa mojich predpokladov. Niektorí bojovníci ešte bojujú za väčší dlh, niektorí už dobojovali a už nesplácajú a politici inovujú svoje táraniny. Je to proste veget, ale ako mi predpovedal misomiso, je to nuda.
Ale to je jediné v čom mu môžem dať za pravdu. Stále si myslím, že byť bojovníkom proti kríze je hlúposť.
.................................................. .........
Danila, pred tromi týždňami som bol v banke, že sa nudím a že by som rád niečo podnikol. Dal som im svoj návrh, oni vypleštili oči, dali mi jednoduchú odpoveď, na to som zas vypleštil oči ja a tak vegetujem ďalej.
buchač
08.05.10,12:57
Buchač, pozerám že ty aj keď si to sám nájdeš a prečítaš, stále ti to nedochádza.
Stále veríš na tu lacnú pracovnú silu (za hrstku ryže) a tvoju drahú pracovnú silu za 500 €/mes.??????

Otázka stojí inak. Otázkou je, kde na to zarobiť a nie, ako to ukradnúť.
Ušlo to vlákno.


....bratku ...za toľko by som ani do roboty nevstával ...;)

Ja som už za vodou , pri tej mojej " robote" mi viac na účet pravidelne chodí ...;)

Ani kradnúť nemusím , na to sú iní ....červené kravaty povinne nosia ...zväčša ...;)


Už viac ako rok, nič nerobím.
Už viac ako 5 / päť / rokov nič nerobím ...
Je kríza a nikto nič odomňa nechce.
ŽE KRÍZA ??? :D:D:D ...nič od nikoho nechcem ...
Tak vegetujem.
Hotová Havaj ...
Ráno sa zobudím, dám si kávičku a cigaretku a tak ďalej.
Ráno sa zobudím ...raňajočky dám ...kávu neskôr ...cigaretku už nie ...dosť ich bolo ...
Zobudím psa a šup von. Vrátim sa o desiatej, zapálim si, uvarím ďalšiu kávičku, prečítam čo sa deje a je obed. Skočím na obed,
Dám obedík ...domáca strava ...nežerem blafy ...
cestou z obeda nakúpim a tak ďalej. Proste veget.
Čistá Havaj ...
Večer telka, trochu červeného vínka, večerná vychádzka so psom......
Vo svete sa nič nové nedeje a všetko prebieha podľa mojich predpokladov.
Svet mám na háku ...predpoklady sa už dávno naplnili ...
Niektorí bojovníci ešte bojujú za väčší dlh, niektorí už dobojovali a už nesplácajú a politici inovujú svoje táraniny.
Ako TY...
Je to proste veget, ale ako mi predpovedal misomiso, je to nuda.
Je to proste Havaj ...niekedy aj nuda ...ešte že máme tú Poradu ...
Ale to je jediné v čom mu môžem dať za pravdu. Stále si myslím, že byť bojovníkom proti kríze je hlúposť.
Aj bojovníkom som bol dosť dlho ...stačilo ...iní nech bojujú...
.................................................. .........
Danila, pred tromi týždňami som bol v banke, že sa nudím a že by som rád niečo podnikol. Dal som im svoj návrh, oni vypleštili oči, dali mi jednoduchú odpoveď, na to som zas vypleštil oči ja a tak vegetujem ďalej.

Kua , do banky po lóóve chodím a nie preto , aby som im ešte aj návrhy dával , podnikal ...:---:D:---:D:D:D

Na moje " návrhy " sú spôsobilé iné inštitúcie a osoby ...nie banky a a bankári ...;)

Proste Havaj ....;):rolleyes::cool:
jar88
08.05.10,13:33
No tak poraď tie iné inštitúcie a osoby.....nie banky a bankári.
V banke ma presvedčili, že nemajú šajn čo s peniazmi. Bol som v troch a nič.
Všade fungujú odborníci, ako ten v tom videu (ten čln či šif?) či duves?
buchač
08.05.10,13:44
No tak poraď tie iné inštitúcie a osoby.....nie banky a bankári.
V banke ma presvedčili, že nemajú šajn čo s peniazmi. Bol som v troch a nič.
Všade fungujú odborníci, ako ten v tom videu (ten čln či šif?) či duves?


Na moje " návrhy " sú spôsobilé iné inštitúcie a osoby ...nie banky a a bankári ...

...si nepochopil ???....neverím ...:rolleyes:
jar88
08.05.10,14:01
...si nepochopil ???....neverím ...:rolleyes:
Musím si priznať, aj keď nerád. Asi mám dlhé vedenie. (ťažko sa mi to priznáva)
pavol54
08.05.10,17:09
Už viac ako rok, nič nerobím.
Je kríza a nikto nič odomňa nechce. Tak vegetujem.
Ráno sa zobudím, dám si kávičku a cigaretku a tak ďalej. Zobudím psa a šup von. Vrátim sa o desiatej, zapálim si, uvarím ďalšiu kávičku, prečítam čo sa deje a je obed. Skočím na obed, cestou z obeda nakúpim a tak ďalej. Proste veget.
Večer telka, trochu červeného vínka, večerná vychádzka so psom......
Vo svete sa nič nové nedeje a všetko prebieha podľa mojich predpokladov. Niektorí bojovníci ešte bojujú za väčší dlh, niektorí už dobojovali a už nesplácajú a politici inovujú svoje táraniny. Je to proste veget, ale ako mi predpovedal misomiso, je to nuda.
Ale to je jediné v čom mu môžem dať za pravdu. Stále si myslím, že byť bojovníkom proti kríze je hlúposť.
.................................................. .........
Danila, pred tromi týždňami som bol v banke, že sa nudím a že by som rád niečo podnikol. Dal som im svoj návrh, oni vypleštili oči, dali mi jednoduchú odpoveď, na to som zas vypleštil oči ja a tak vegetujem ďalej.
Keby som mal nahrabané a bol za vodou tiež by som sa znova naučil fajčiť a piť koňačik alebo vínečko,
P.S.Ja tiež nad tvojimi výrokmi gúľam očami a to si predstav nie som bankár!
jar88
08.05.10,17:24
Keby som mal nahrabané a bol za vodou tiež by som sa znova naučil fajčiť a piť koňačik alebo vínečko,
P.S.Ja tiež nad tvojimi výrokmi gúľam očami a to si predstav nie som bankár!
Pavol ja nie som bankár.
Kde si na to prišiel, že ten kto má nahrabané (pár sto tisíc eur), je za vodou?
danushka
09.05.10,12:53
Kde si na to prišiel, že ten kto má nahrabané (pár sto tisíc eur), je za vodou?
Ale keď už rok tvrdíš, že sa nudíš, že pri Tebe bankári gúľajú očkami a následne Ty pri nich, že dopoludnia vypiješ dve kávičky a podebatíš z chlpáčikom, tak asi sa kríza o Teba až tak neobtrela a s tými svojimi pár sto tisíc eurami zrejme nebudeš pod vodou.
Neviem koľko treba mať na účte, aby bol človek za vodou, ale keby som ja ráno vyprevadila svoje deti do školy a jediné čo by som potom musela a to poškrabkať svojho hafana za uškom a ísť s ním von, aby si uľavil...nuž to by som asi už za vodou bola;) a mohli by bankári gúľať očkami, koľko by len chceli.
danushka
09.05.10,13:34
Duves, prečítaj si ten článok, čo sem vlepil Buchač.
Čína expanduje závratným tempom a pritom má stúpajúcu úroveň.
Kúpia každú kapacitu, ktorú im ktokoľvek ponúkne. Tá kapacita ubudne vždy v Európe. Naše výrobné kapacity strácajú a budú strácať na cene.

Možno sa nedožiješ toho že, budeš prať Číňanom handry ručne, ale to len preto, že si ťa postavia k automatickej pračke.
Bude z teba odborný operátor - manipulant, za mysku šošovice s párkom.

Dovidenia v budúcom sociálne a ekologicky orientovanom kapitalizme.

Dúfam, že si konečne prečítaš aj zadanie témy. Je tam napísané všetko.

Tak ak to má byť takto a pravdepodobne to takto bude, veď to už aj v dávnej minulosti inými slovami Sybila predpovedala, je zbytočné nad svetovou hospodárskou krízou akokoľvek špekulovať.
Či pred 20timi rokmi začala USA vyvíjať aktivity na oslabenie Európy, skoro sa im to podarilo, veď nechýbalo veľa a z konfliktu bývalej YU mohol byť raz -dva konflikt v celej EÚ, či sa dnes budeme hnevať na amerických nenásitných židov, že keď už vojna na pokraji 20.storočia nevznikla a nie je na čom ryžovať, tak vznikla nejaká možno aj umelá pseudokríza, ktorá sa komusi poriadne vymkla z rúk...
Tak či onak a aj Sybila to vedela, nás tu žltá rasa pobije čapicami a je ich dosť.
Tu nepomôže mať ani niekoľko pár sto tisíc eur a v kríze sa nudiť, táto vízia nám nezmierni ani momentálne čvachtanie v bahne.

Asi si treba žiť jeden spokojný život napríklad aj za misku ryže denne a, že to s nami na Sk zatiaľ nie je až tak zlé, no veru nie je, mohlo by byť aj horšie.
jar88
09.05.10,15:15
Ale keď už rok tvrdíš, že sa nudíš, že pri Tebe bankári gúľajú očkami a následne Ty pri nich, že dopoludnia vypiješ dve kávičky a podebatíš z chlpáčikom, tak asi sa kríza o Teba až tak neobtrela a s tými svojimi pár sto tisíc eurami zrejme nebudeš pod vodou.
Neviem koľko treba mať na účte, aby bol človek za vodou, ale keby som ja ráno vyprevadila svoje deti do školy a jediné čo by som potom musela a to poškrabkať svojho hafana za uškom a ísť s ním von, aby si uľavil...nuž to by som asi už za vodou bola;) a mohli by bankári gúľať očkami, koľko by len chceli.
Možno si to neuvedomuješ, ale za pár mesiacov môže byť po eurách. Z hodnoty 100.000 € je už teraz len slabých 80.000 € a po prázdninách to môže byť aj 75.000 €. Myslím tým hodnotu nie počet.
Ak by tie eurá v budúcnosti zostali v nezmenenej hodnote, mám vystarané do smrti, ale aspoň mne je jasné, že to tak nebude.
Pre banku, tie moje eurá, už teraz nemajú z určitého dôvodu žiadnu hodnotu a to snáď už niečo znamená.
Nemyslíš?
Svorne mi v každej banke vysvetlili, kedy ich moje peniaze začnú zaujímať. Preto som na nich vyvaľoval oči.
danushka
09.05.10,16:22
Možno si to neuvedomuješ, ale za pár mesiacov môže byť po eurách. Z hodnoty 100.000 € je už teraz len slabých 80.000 € a po prázdninách to môže byť aj 75.000 €. Myslím tým hodnotu nie počet.
Ak by tie eurá v budúcnosti zostali v nezmenenej hodnote, mám vystarané do smrti, ale aspoň mne je jasné, že to tak nebude.
Pre banku, tie moje eurá, už teraz nemajú z určitého dôvodu žiadnu hodnotu a to snáď už niečo znamená.
Nemyslíš?
Svorne mi v každej banke vysvetlili, kedy ich moje peniaze začnú zaujímať. Preto som na nich vyvaľoval oči.
Ale mne to je jar88 viac ako jasné, čo sa deje s hodnotou eura a dokonca aj viem, do čoho by som v tejto chvíli len a len investovala.
A myslím si, že aj Ty vieš, že vystarané budeš mať vtedy, keď ich zainvestuješ do niečoho, čo na svojej hodnote nestratí.
Aj naši starí rodičia vedeli, že je to pôda, lesy, lúky s pasienkami.
Dnes sú to nehnuteľnosti, a vraj ich ceny majú cez leto dosiahnuť ďalší prepad.
jar88
10.05.10,07:10
Ale mne to je jar88 viac ako jasné, čo sa deje s hodnotou eura a dokonca aj viem, do čoho by som v tejto chvíli len a len investovala.
A myslím si, že aj Ty vieš, že vystarané budeš mať vtedy, keď ich zainvestuješ do niečoho, čo na svojej hodnote nestratí.
Aj naši starí rodičia vedeli, že je to pôda, lesy, lúky s pasienkami.
Dnes sú to nehnuteľnosti, a vraj ich ceny majú cez leto dosiahnuť ďalší prepad.

Prepáč mi, ale dosť pochybujem o tvojom tvrdení, že ti to je viac ako jasné.
Inak by si musela reagovať na moje tvrdenie:
"Pre banku, tie moje eurá, už teraz nemajú z určitého dôvodu žiadnu hodnotu a to snáď už niečo znamená.
Nemyslíš?
Svorne mi v každej banke vysvetlili, kedy ich moje peniaze začnú zaujímať. Preto som na nich vyvaľoval oči".
duves
10.05.10,14:30
Správna funkcia peňazí

Keď banka vytvorí peniaze vytvorením pôžičky, nevytvorí tým peniaze potrebné pre jej splatenie.
Banka požičala Lojzovi 5000, ale požaduje zpäť 5500. Lojzo musí ísť do sveta obchodu a konkurovať a predávať, aby dostal ďalších 500 od svojich zákazníkov. Tie môžu prisť len z peňazí ktoré obiehajú v ekonomike – vytvorených z pôžičiek, ktoré si vzali další ľudia – takže skoro niekto bude mať nedostatok peňazí a bude si musieť požičať ešte viac.
Takže jediná cesta ako platiť úroky je vziať si viac pôžičiek.

http://www.moneymaniac-money.blogspot.com/
buchač
10.05.10,14:42
Pavol ja nie som bankár.
Kde si na to prišiel, že ten kto má nahrabané (pár sto tisíc eur), je za vodou?


Prepáč mi, ale dosť pochybujem o tvojom tvrdení, že ti to je viac ako jasné.
Inak by si musela reagovať na moje tvrdenie:
"Pre banku, tie moje eurá, už teraz nemajú z určitého dôvodu žiadnu hodnotu a to snáď už niečo znamená.
Nemyslíš?
Svorne mi v každej banke vysvetlili, kedy ich moje peniaze začnú zaujímať. Preto som na nich vyvaľoval oči".

...tak teraz koľko ...pár sto tisíc € , alebo len pár šušňov ...

Lebo ak by nastal ten prvý prípad ....tak neverím , že by banka , hocaká neskočila po krku klientovi s takouto sumou ...:rolleyes:

Ak ten druhý prípad ....hm , tak pracuj a nesťažuj sa , aby nemuseli v banke vyvaľovať oči , že konto o ničom ...;)
jar88
10.05.10,15:06
Duves už o konflikte Euro proti doláru a naopak píšu v každých novinách. Už sa píše aj o tom, ako sa nad tým Číňania usmievajú.
Má to presnú podobu môjho článku (témy) ku ktorej sa vyjadruješ svojimi bludmi.
Keď už máš ten kurz, skús si prečítať aspoň základné veci o ECB
http://sk.wikipedia.org/wiki/Eur%C3%B3pska_centr%C3%A1lna_banka#Eur.C3.B3psky_s yst.C3.A9m_centr.C3.A1lnych_b.C3.A1nk_.28ESCB.29
netreba ani dokumenty o celom systéme, na začiatok začni s wikipediou.
jar88
10.05.10,15:12
...tak teraz koľko ...pár sto tisíc € , alebo len pár šušňov ...

Lebo ak by nastal ten prvý prípad ....tak neverím , že by banka , hocaká neskočila po krku klientovi s takouto sumou ...:rolleyes:

Ak ten druhý prípad ....hm , tak pracuj a nesťažuj sa , aby nemuseli v banke vyvaľovať oči , že konto o ničom ...;)

Tak si zober výpis z účtu a choď do ktorejkoľvek banky a skús, čo ti povedia.
Ja som sa bavil o sume 110.000 €.
jar88
10.05.10,15:16
Skús si urobiť názor z mojej skúsenosti.
Pred tromi týždňami som obehol tri banky s ponukou, za účelom dojednania úroku a podmienok.
.................................................. ......................
Predstav si, že som zákazník banky.
Mám vlastných 110.000 € v banke.
Mám vlastný podnikateľský zámer za 240.000 € - predpokladaná doba realizácie 20 až 24 mesiacov.
Navrhujem banke, že by som ho chcel realizovať za ich peniaze, len potrebujem vedieť ich úrok na dobu 5 rokov a na sumu do 160.000 € lebo ostatné dofinancujem z vlastného zisku. (mojich 110.000 € nechám v banke ako zábezpeku)
Potrebujem čerpať úver pravidelne každé 2 až 3 mesiace po 20 až 30.000 € a prvú splátku dlhu aj s úrokom začať splácať až o rok. (odklad začiatku splátok, než mi príde predpokladaný zisk)
.................................................. ..........
Čo si myslíte, že banka s takouto ponukou urobí, alebo urobila, alebo ako ju posúdila?
Pritom nemajú komu a na čo reálne požičať a nikto im nedá takú záruku, akú som ponúkol ja.
(pre banku záruka mojich peňazí na ich účte zárukou nie je) Vraj je to z mojej strany nejaká habaďúra, síce nevedia aká, ale určite je.Vraj ich chcem asi nejako dobehnúť.
"Prečo chcem ich peniaze, keď mám svoje"
.................................................. .....................
Zaujímavé ludex sa pýta rovnakú hlúposť, ako bankár v banke - asi to bude naša národná kvalifikácia
ludex
10.05.10,15:32
Skús si urobiť názor z mojej skúsenosti.
Pred tromi týždňami som obehol tri banky s ponukou, za účelom dojednania úroku a podmienok.
.................................................. ......................
Predstav si, že som zákazník banky.
Mám vlastných 110.000 € v banke.
Mám vlastný podnikateľský zámer za 240.000 € - predpokladaná doba realizácie 20 až 24 mesiacov.
Navrhujem banke, že by som ho chcel realizovať za ich peniaze, len potrebujem vedieť ich úrok na dobu 5 rokov a na sumu do 160.000 € lebo ostatné dofinancujem z vlastného zisku. (mojich 110.000 € nechám v banke ako zábezpeku)
Potrebujem čerpať úver pravidelne každé 2 až 3 mesiace po 20 až 30.000 € a prvú splátku dlhu aj s úrokom začať splácať až o rok. (odklad začiatku splátok, než mi príde predpokladaný zisk)
.................................................. ..........
Čo si myslíte, že banka s takouto ponukou urobí, alebo urobila, alebo ako ju posúdila?
Pritom nemajú komu a na čo reálne požičať a nikto im nedá takú záruku, akú som ponúkol ja.
(pre banku záruka mojich peňazí na ich účte zárukou nie je) Vraj je to z mojej strany nejaká habaďúra, síce nevedia aká, ale určite je.Vraj ich chcem asi nejako dobehnúť.
"Prečo chcem ich peniaze, keď mám svoje"


Ozaj a prečo chceš ich peniaze,keď máš svoje? :D:D
buchač
10.05.10,15:55
Prepáč mi, ale dosť pochybujem o tvojom tvrdení, že ti to je viac ako jasné.
Inak by si musela reagovať na moje tvrdenie:
"Pre banku, tie moje eurá, už teraz nemajú z určitého dôvodu žiadnu hodnotu a to snáď už niečo znamená.
Nemyslíš?
Svorne mi v každej banke vysvetlili, kedy ich moje peniaze začnú zaujímať. Preto som na nich vyvaľoval oči".
Kedy ....to je predsa jasné ...TY im dáš love a ONI budú ryžovať ...

Tak si zober výpis z účtu a choď do ktorejkoľvek banky a skús, čo ti povedia.
Ja som sa bavil o sume 110.000 €.
Aby bola lukrativita zaručená , pre banku samozrejme , tak málo ...o ničom / o kake /...
Ryžovať začneš vtedy , ak k tej tvojej sume ešte jednu nulu našporíš , získaš , atď ...vtedy , až vtedy budeš VIP klient a u riaditeľa pobočky budeš koňačik kávičkou zapíjať ...možno ...;)

Skús si urobiť názor z mojej skúsenosti.
Pred tromi týždňami som obehol tri banky s ponukou, za účelom dojednania úroku a podmienok.
.................................................. ......................
Predstav si, že som zákazník banky.
Mám vlastných 110.000 € v banke.
Mám vlastný podnikateľský zámer za 240.000 € - predpokladaná doba realizácie 20 až 24 mesiacov.
Navrhujem banke, že by som ho chcel realizovať za ich peniaze, len potrebujem vedieť ich úrok na dobu 5 rokov a na sumu do 160.000 € lebo ostatné dofinancujem z vlastného zisku. (mojich 110.000 € nechám v banke ako zábezpeku)
Kriste , to je aká zábezpeka ?
Ty im necháš 110.000 € , ale vezmeš 160.000 €...to snáď nemyslíš vážne...:rolleyes:
To nás tu máš za bláznov???
To nie je matematika , poprípade ekonomická vízie budúcnosti ...ale , kua , to sú obyčajné počty ....
Bral som úver minulý rok ....povedzme do 30.000 €.
Ale záruky som musel dať 45.000 € .....:rolleyes:
Potrebujem čerpať úver pravidelne každé 2 až 3 mesiace po 20 až 30.000 € a prvú splátku dlhu aj s úrokom začať splácať až o rok. (odklad začiatku splátok, než mi príde predpokladaný zisk)
.................................................. ..........
Čo si myslíte, že banka s takouto ponukou urobí, alebo urobila, alebo ako ju posúdila?
Pritom nemajú komu a na čo reálne požičať a nikto im nedá takú záruku, akú som ponúkol ja.
(pre banku záruka mojich peňazí na ich účte zárukou nie je) Vraj je to z mojej strany nejaká habaďúra, síce nevedia aká, ale určite je.Vraj ich chcem asi nejako dobehnúť.
"Prečo chcem ich peniaze, keď mám svoje"

Kóóóónečne " rozumná reč " a hlavne údaje a zámysly....

ludex sa pýta , ja s pripájam ...;)...málo máš , slovenská náturo ?

P.S.:
Ty sa ešte pýtaš , že Ťa za nepovažujú za dôveryhodného , že " habaďúru " robíš ...
Ja by som to nazval aj " frunibúdou "....a aj inak by sa dalo ...:rolleyes:
duves
10.05.10,16:00
Skús si urobiť názor z mojej skúsenosti.
Pred tromi týždňami som obehol tri banky s ponukou, za účelom dojednania úroku a podmienok.
.................................................. ......................
Predstav si, že som zákazník banky.
Mám vlastných 110.000 € v banke.
Mám vlastný podnikateľský zámer za 240.000 € - predpokladaná doba realizácie 20 až 24 mesiacov.
Navrhujem banke, že by som ho chcel realizovať za ich peniaze, len potrebujem vedieť ich úrok na dobu 5 rokov a na sumu do 160.000 € lebo ostatné dofinancujem z vlastného zisku. (mojich 110.000 € nechám v banke ako zábezpeku)
Potrebujem čerpať úver pravidelne každé 2 až 3 mesiace po 20 až 30.000 € a prvú splátku dlhu aj s úrokom začať splácať až o rok. (odklad začiatku splátok, než mi príde predpokladaný zisk)
.................................................. ..........
Čo si myslíte, že banka s takouto ponukou urobí, alebo urobila, alebo ako ju posúdila?
Pritom nemajú komu a na čo reálne požičať a nikto im nedá takú záruku, akú som ponúkol ja.
(pre banku záruka mojich peňazí na ich účte zárukou nie je) Vraj je to z mojej strany nejaká habaďúra, síce nevedia aká, ale určite je.Vraj ich chcem asi nejako dobehnúť.
"Prečo chcem ich peniaze, keď mám svoje"
.................................................. .....................
Zaujímavé ludex sa pýta rovnakú hlúposť, ako bankár v banke - asi to bude naša národná kvalifikácia
Neverím, že by ti to takto povedali odbornící na ustredí. Že habadura.
Ak ratam ako chcem, vždy príkdem k tomu, že tvoje peniaze nie su zarukou, ale časť investicie. Neviem o aku investiciu ide a ani nechcem. No ak ide o nehnutelnosti, vystavbu - financovanie developera, alebo nejake kupy pozemku/ov, tak to maš zabite. Developeri nevedie predať byty, tu nas ich je plna riť v Krasnanoch pri Peknej, potom na Kadnarovej, tiež je to vo vinici. Proste ponuka je 10x väčšia ako dopyt. Alebo riverpark, 3 veže a čo ja viem čo ešte.
jar88
10.05.10,16:51
Neverím, že by ti to takto povedali odbornící na ustredí. Že habadura.
Ak ratam ako chcem, vždy príkdem k tomu, že tvoje peniaze nie su zarukou, ale časť investicie. Neviem o aku investiciu ide a ani nechcem. No ak ide o nehnutelnosti, vystavbu - financovanie developera, alebo nejake kupy pozemku/ov, tak to maš zabite. Developeri nevedie predať byty, tu nas ich je plna riť v Krasnanoch pri Peknej, potom na Kadnarovej, tiež je to vo vinici. Proste ponuka je 10x väčšia ako dopyt. Alebo riverpark, 3 veže a čo ja viem čo ešte.

Tak rátaj:
1.5.2010 ti dám mojich 110.000 € (vlastne zadarmo, alebo za mech fazuľe)
Ty mi z tých mojich požičiaš 1.6.2010 prvých 20.000 € za úrok (ja sa pýtam, koľko budeš chcieť úrok, ak ti tie (vlastne moje) peniaze chcem začať splácať až za rok).
1.8.2010 chcem ďalšiu pôžičku napríklad 25.000 € a tiež začnem splácať až o rok (to je 1.8.2011)
1.11.2010 budem chcieť napríklad 35.000 € za rovnakých podmienok, ako prvé dva.
Zatiaľ mám od banky požičané len 80.000 € a u nich na účte stále mojich 110.000 € za ktoré tak či tak nemám skoro žiadny úrok.
1.3.2011 potrebujem ďalších 20.000 € a dokončiť prvú časť projektu a počítam s prvou tržbou 10.000 € 31.2.2011 z ktorej budem schopný začať splácať prvý úver z (1.5.2010).
.................................................. ...................
Ak mi to skrachuje mám dlh 100.000 € plus ich úrok a v banke 110.000 € z ktorých tú epizódu zaplatím.
.................................................. ..................
Banka nemá žiadne riziko a ja nemám žiadny dlh.
------------------------------------------------------
V prípade že neskrachujem a budem úspešný, môžeme s bankou pokračovať ďalej, lebo banka rovnako ako ja, má overenú funkčnosť môjho zámeru a nastupuje náš rozvoj. (postupne dobudujem prevádzku za 240.000 €) Možno len za 220.000 € lebo predpokladám, že bude lacno a požičiam si celkom do 160.000 € (možno len 140.000 €).
-------------------------------------------------------
Tak sa teda znova sa pýtam, kde je habaďúra. V čom ju vidíte? (prečo moje peniaze pre nich nie sú záruka na ich peniaze? veď euro ako euro) Alebo tie moje sú nejaké iné, ako tie ich?
---------------------------------------------------------
Som zvedavý, ako dlho vám to bude trvať, kým to zožujete a strávite. To platí pre Búúchača a aj duvesa. Možno zistí na ústredí odpoveď, čo je banka za podnikateľa, a prečo nevie žiadna banka podnikať.
duves
11.05.10,09:12
Tak rátaj:
1.5.2010 ti dám mojich 110.000 € (vlastne zadarmo, alebo za mech fazuľe)
Ty mi z tých mojich požičiaš 1.6.2010 prvých 20.000 € za úrok (ja sa pýtam, koľko budeš chcieť úrok, ak ti tie (vlastne moje) peniaze chcem začať splácať až za rok).
1.8.2010 chcem ďalšiu pôžičku napríklad 25.000 € a tiež začnem splácať až o rok (to je 1.8.2011)
1.11.2010 budem chcieť napríklad 35.000 € za rovnakých podmienok, ako prvé dva.
Zatiaľ mám od banky požičané len 80.000 € a u nich na účte stále mojich 110.000 € za ktoré tak či tak nemám skoro žiadny úrok.
1.3.2011 potrebujem ďalších 20.000 € a dokončiť prvú časť projektu a počítam s prvou tržbou 10.000 € 31.2.2011 z ktorej budem schopný začať splácať prvý úver z (1.5.2010).
.................................................. ...................
Ak mi to skrachuje mám dlh 100.000 € plus ich úrok a v banke 110.000 € z ktorých tú epizódu zaplatím.
.................................................. ..................
Banka nemá žiadne riziko a ja nemám žiadny dlh.
------------------------------------------------------
V prípade že neskrachujem a budem úspešný, môžeme s bankou pokračovať ďalej, lebo banka rovnako ako ja, má overenú funkčnosť môjho zámeru a nastupuje náš rozvoj. (postupne dobudujem prevádzku za 240.000 €) Možno len za 220.000 € lebo predpokladám, že bude lacno a požičiam si celkom do 160.000 € (možno len 140.000 €).
-------------------------------------------------------
Tak sa teda znova sa pýtam, kde je habaďúra. V čom ju vidíte? (prečo moje peniaze pre nich nie sú záruka na ich peniaze? veď euro ako euro) Alebo tie moje sú nejaké iné, ako tie ich?
---------------------------------------------------------
Som zvedavý, ako dlho vám to bude trvať, kým to zožujete a strávite. To platí pre Búúchača a aj duvesa. Možno zistí na ústredí odpoveď, čo je banka za podnikateľa, a prečo nevie žiadna banka podnikať.
Takže v prvom rade ta opravim na spravnu mieru. Máš projekt, vies kolko do toho potrebujes dať - cena projektu, kolko maš vlastnyych zdrojov a kolko si potrebujes požičať. K úveru sa banke vyjadríš, že máš ručenie (hotelom, domom, bytom, kurínom...atd skladovymi zasobami...atd) Spišeš projekt, predvedieš sa s tym banke a čakaš na odpoved.
Samozrejme, uver je možne splacať rôzne:
anuitne
linearne
s odkladom splatok
všetko na jeden krat, to už záleží na každej banke, či poskytne všetky typy.

Každe ine kombinacie - to čo si napr. uviedol, že banka ti požičia vlastne tvoje peniaze su na smiech.
Nemyslim, že by už tak bolo teplo!


p.s. nemôžem si pomocť, pripomina mi to tie financne operacie pri kasach, ked prisiel typek s 5 tisickou (korun) a pokladnicku tak domotal, že na konci smeny zistila, že jej chýbali 2 tisicky.

Ale nechcem ta depkat. Pochop, že ty si nepožičiavaš svoje peniaze! Ty si požiačiavaš peniaze z trhu a vklad čo maš, je zabezpečenie. Myslim, že banky robia aj take pôžičky.
jar88
11.05.10,09:31
Takže v prvom rade ta opravim na spravnu mieru. Máš projekt, vies kolko do toho potrebujes dať - cena projektu, kolko maš vlastnyych zdrojov a kolko si potrebujes požičať. K úveru sa banke vyjadríš, že máš ručenie (hotelom, domom, bytom, kurínom...atd skladovymi zasobami...atd) Spišeš projekt, predvedieš sa s tym banke a čakaš na odpoved.
Samozrejme, uver je možne splacať rôzne:
anuitne
linearne
s odkladom splatok
všetko na jeden krat, to už záleží na každej banke, či poskytne všetky typy.

Každe ine kombinacie - to čo si napr. uviedol, že banka ti požičia vlastne tvoje peniaze su na smiech.
Nemyslim, že by už tak bolo teplo!


p.s. nemôžem si pomocť, pripomina mi to tie financne operacie pri kasach, ked prisiel typek s 5 tisickou (korun) a pokladnicku tak domotal, že na konci smeny zistila, že jej chýbali 2 tisicky.
Konečne ti to zaplo:
K úveru sa banke vyjadríš, že máš ručenie (hotelom, domom, bytom, kurínom...atd skladovymi zasobami...atd) ZABUDOL si na peniaze.
-------------------------------------------
Ja som sa pýtal, prečo pre banku moje peniaze nemajú hodnotu zábezpeky.
-------------------------------------------
Predstav si duves, že ja ti (tebe osobne) dám mojich 110.000 € trebárs do uschovy. (zadarmo!) Nestarám sa či ich dáš do kredenca, či do pančuchy, či do zlata.
Nič by som od teba za to nechcel, len aby si mi požičal 25.000 € a písomne mi prisľúbil, že mi požičiaš aj za tri mesiace 25.000 €, atak ďalej
-------------------------------------------
Zabudol som ti spomenúť, že som im dal vedieť, že mám aj dva byty a jeden rodinný dom.
(ak by som niekedy, trebars za rok potreboval zabezpečiť ďalší úver nad sumu 100.000 €) PRE PRÍPAD nepredvídaných PROBLÉMOV !
Denda
11.05.10,09:43
Tak sa teda znova sa pýtam, kde je habaďúra. V čom ju vidíte? (prečo moje peniaze pre nich nie sú záruka na ich peniaze? veď euro ako euro) Alebo tie moje sú nejaké iné, ako tie ich?


1. automat nepustí a ľudský neovláda matematiku,
2. problém záruky, tým že poznajú hodnotu peňazí.:cool:
duves
11.05.10,09:47
Podla mna musis urobit 2 veci:
zmenit banku, možno stačí pobočku. Fakt. Dnes je doba, že na pobočkach už nik nechce robiť a to aj tak vyzera. Minule mi rozpraval jeden pan, co robil dlhe roky v bankovnictve ako riaditel pobočky a pytal sa na kurz britskej libry a kočka 3 minuty čumela na kurzovu tabulu a nevedela si spomenut, že libra je so skratkou GBP. Proste taka je skutočnosť.

Druha vec, moc to nekomplikuj, že si požičiaš svoje peniaze. Povieš, tu je depozit. Dajte ti mi za to požičku 90% z istiny, vyberieš si produkt - terminovany vklad, alebo bežny učet..., banka to zavinkuluje a posle ta k notarovi spisať do registra založnych prav založne pravo pre banku. Vinkulacia nepostačuje.

A možno este posledna vec. Ano, mas nehnutelnosti. Len teda vsetko zaleži aky maš projekt. Vsetko to do detailov premysli. Napr. ides stavať polyfunkcny dom (vymyšlam si). Tou pôžičkou to rozostavaš a ked bude treba dalej financovať, založiš rozostavanu stavbu. Len toto musis s bankou prejst na ziaciatku! To vsetko ide!
jar88
11.05.10,10:05
Podla mna musis urobit 2 veci:
zmenit banku, možno stačí pobočku. Fakt. Dnes je doba, že na pobočkach už nik nechce robiť a to aj tak vyzera. Minule mi rozpraval jeden pan, co robil dlhe roky v bankovnictve ako riaditel pobočky a pytal sa na kurz britskej libry a kočka 3 minuty čumela na kurzovu tabulu a nevedela si spomenut, že libra je so skratkou GBP. Proste taka je skutočnosť.

Druha vec, moc to nekomplikuj, že si požičiaš svoje peniaze. Povieš, tu je depozit. Dajte ti mi za to požičku 90% z istiny, vyberieš si produkt - terminovany vklad, alebo bežny učet..., banka to zavinkuluje a posle ta k notarovi spisať do registra založnych prav založne pravo pre banku. Vinkulacia nepostačuje.

A možno este posledna vec. Ano, mas nehnutelnosti. Len teda vsetko zaleži aky maš projekt. Vsetko to do detailov premysli. Napr. ides stavať polyfunkcny dom (vymyšlam si). Tou pôžičkou to rozostavaš a ked bude treba dalej financovať, založiš rozostavanu stavbu. Len toto musis s bankou prejst na ziaciatku! To vsetko ide!
No začínaš dedukovať kde je časť problému.
Ja nechcem ten ich produkt ("vraj bankový produkt") lebo mu neverím.
-------------------------------------------------------------------
Ešte doplním:
Moju banku trápilo, že mi ležia peniaze na účte, a tak mi posielali vyrozumenie, že by bolo vhodné si ich nechať zhodnotiť.
Rozdelil som sumu do troch bánk, lebo som si myslel, že ich trápi suma.
Čuduj sa, ale po troch mesiacoch to začalo trápiť každú z nich a tak s každým výpisom chodí aspoň reklamný letáčik na ich bohovské bankové produkty. (jasné že každý z nich mimo ochrany vkladu)
duves
11.05.10,11:03
No začínaš dedukovať kde je časť problému.
Ja nechcem ten ich produkt ("vraj bankový produkt") lebo mu neverím.
-------------------------------------------------------------------
Ešte doplním:
Moju banku trápilo, že mi ležia peniaze na účte, a tak mi posielali vyrozumenie, že by bolo vhodné si ich nechať zhodnotiť.
Rozdelil som sumu do troch bánk, lebo som si myslel, že ich trápi suma.
Čuduj sa, ale po troch mesiacoch to začalo trápiť každú z nich a tak s každým výpisom chodí aspoň reklamný letáčik na ich bohovské bankové produkty. (jasné že každý z nich mimo ochrany vkladu)
No jasne, aby si investoval do fondov. Ak sa vieš zorientovať a počuvaš (aj mna:D), tak pozor na tie fondy. Pride druha časť fin.krizy a ludia, čo zainvestuju, pridu o to. Spravca negarantuje za nič. Oni si stiahnu poplatky a to je ich džob. Na pobočkach majú plány, tak sa nediv, že ak vidia výpis a zostatok, tak ťa stale atakaju. Proste to slušne odmietneš.
Laco-monter
11.05.10,11:53
to jar 88 :

Nie je žiadny problem, akurát to že sa VYMYKÁŠ predstave bežného klienta pre banky a ich "služby".

Jednoducho zo svojimi požiadavkami voči banke nie si štandardny klient a oni nemaju pre teba riešenie v rámci svojich vypracovaných postupov.
jar88
11.05.10,12:04
No jasne, aby si investoval do fondov. Ak sa vieš zorientovať a počuvaš (aj mna:D), tak pozor na tie fondy. Pride druha časť fin.krizy a ludia, čo zainvestuju, pridu o to. Spravca negarantuje za nič. Oni si stiahnu poplatky a to je ich džob. Na pobočkach majú plány, tak sa nediv, že ak vidia výpis a zostatok, tak ťa stale atakaju. Proste to slušne odmietneš.

Chcel som tým len dať na javo, (poukázať na fakt) že tu nemáme žiadnu banku, ktorá by mi bola solídnym partnerom.
.................................................. .....
Nie len mne, ale nikomu. Naše banky tú schopnosť byť bankou stále nemajú.
jar88
11.05.10,12:57
ČÍNSKY REALTNÝ INDEX - Všeobecný index, nové a existujúce stavby

Rezidenčné a komerčných reálne-ceny nehnuteľností v 70 mestách rástli 12,8 percenta oproti predchádzajúcemu roku, uviedol na svojich internetových stránkach Národný štatistický úrad .Vs.11,7 % nárast v marci, ktorý bol rekordný od roku roku 2005.

zdroj:http://econompicdata.blogspot.com/2010/05/chinese-real-estate-prices-jump-most-in.html

Čo na to povieš ? To majú za hrsť ryže, ako píše zaostalá verejnosť.
duves
11.05.10,13:33
Chcel som tým len dať na javo, (poukázať na fakt) že tu nemáme žiadnu banku, ktorá by mi bola solídnym partnerom.
.................................................. .....
Nie len mne, ale nikomu. Naše banky tú schopnosť byť bankou stále nemajú.

Skus aj ine banky. Nie iba jednu.
Sčasti súhlasím. Banky chcu robiť vela a všetko a nemaju na to ludi. Zaplatenych.
jar88
11.05.10,14:26
to jar 88 :

Nie je žiadny problem, akurát to že sa VYMYKÁŠ predstave bežného klienta pre banky a ich "služby".

Jednoducho zo svojimi požiadavkami voči banke nie si štandardny klient a oni nemaju pre teba riešenie v rámci svojich vypracovaných postupov.
Majú vypracovaný systém. Každý v troch bankách predložil svoj vyskladaný produkt:
1. 110.000 € - nakúpte si produkty podľa doporučenej štruktúry. (diverzifikujete si tým riziko) inak ponúkali aj výhodné Grécke, len ich treba vyvážiť niečim menej ziskovým. (asi z obáv, aby som s nezadrhol ziskom)
-------------------
úrok 000,00prd
-----------------
2. Založte podľa nehnuteľnosť (v cene podľa ich odhadu) niečo na spôsob americkej hypotéky
3. Založte druhú nehnuteľnosť a tak ďalej (žiadne jednanie, či dohadovanie)
-------------------------
zdokladovať príjem, alebo zdaniteľný príjem (úrok 11 až 16 %) história firmy plus kontrola nad projektom
-------------------------
jar88
11.05.10,14:33
Skus aj ine banky. Nie iba jednu.
Sčasti súhlasím. Banky chcu robiť vela a všetko a nemaju na to ludi. Zaplatenych.
Duves ja som obehol tri banky.
------------------------------
Naozaj som si myslel (naivne) že doba pokročila a že treba začať niečo vytvárať. Že sa banky začnú prispôsobovať potrebám trhu. Asi je na nich priskoro.
-----------------------------
Rozbehnúť hospodársku činnosť v takomto prostredí je priskoro. Treba ešte počkať. Treba na 2 - 3 mesiace prejsť z eura do zlata a zvážiť situáciu po prázdninách.
buchač
11.05.10,18:40
Tak rátaj:
...
Som zvedavý, ako dlho vám to bude trvať, kým to zožujete a strávite. To platí pre Búúchača a aj duvesa. Možno zistí na ústredí odpoveď, čo je banka za podnikateľa, a prečo nevie žiadna banka podnikať.

...hm , aký požičaj taký vráť ...nezvyknem niekomu ostávať niečo dĺžny...

Mne to tak vychádza ...to keď koňjar sa do ekonomiky púšťa ...to potom aj s tým omylom našej doby tak vychádza ...

Balada o ničom ...jak stará LP , púšťaná na 78 ot....žiadna kvalita , ani materiál , ani zvuk ...len šum a praskot ...

že ..búú...ale za vola nie som ...;)...ale býk hej ...a poriadny !!!
jar88
11.05.10,18:48
...hm , aký požičaj taký vráť ...nezvyknem niekomu ostávať niečo dĺžny...

Mne to tak vychádza ...to keď koňjar sa do ekonomiky púšťa ...to potom aj s tým omylom našej doby tak vychádza ...

Balada o ničom ...jak stará LP , púšťaná na 78 ot....žiadna kvalita , ani materiál , ani zvuk ...len šum a praskot ...

že ..búú...ale za vola nie som ...;)...ale býk hej ...a poriadny !!!
A čo tak niečo k veci ? nič?
Veď už dianie za posledný rok preukázalo, že nemáš ani šajn čo sa deje.
Ty aj keď sadneš do lajna budeš tvrdiť, že to sú aj tak len staré gate.
jar88
12.05.10,09:51
Duves ja som obehol tri banky.
------------------------------
Naozaj som si myslel (naivne) že doba pokročila a že treba začať niečo vytvárať. Že sa banky začnú prispôsobovať potrebám trhu. Asi je na nich priskoro.
-----------------------------
Rozbehnúť hospodársku činnosť v takomto prostredí je priskoro. Treba ešte počkať. Treba na 2 - 3 mesiace prejsť z eura do zlata a zvážiť situáciu po prázdninách.

Čo na to povieš duves, budeme po prázdninách v Grécku múdrejší?
Bude 25.augusta 2010 zlato za 1250 € unca ? (nie dolárov)
duves
12.05.10,10:21
Čo na to povieš duves, budeme po prázdninách v Grécku múdrejší?
Bude 25.augusta 2010 zlato za 1250 € unca ? (nie dolárov)
Tak vieš čo napísal Chazin? Ze za chvíli budu davať po papuli. Tak to aj vyzera.
Prave dnes som na obede listoval v Sme z pondelka. Bol tam nejaky pokec s nejakym ekonomom. V podstate by EU vyslala jasny signal a pozitivny, teda grecko vylučiť z EU zony a nech si devalvuju drachmu. O 4 roky by sa im malo zacať dariť. Takto sa problemy odsunu. Kto kedy skontroluje, či tie zmeny su skutočne a dostatočné. Nikto.
No myslim si, že to este neskoncilo. Posledne slovo bude mat nemecko.
To zlato je istota. Len keby clovek nebol zožierany nepokojom, aby niekto na trh nedal kvanta zlata.
Danila
12.05.10,12:14
No začínaš dedukovať kde je časť problému.
Ja nechcem ten ich produkt ("vraj bankový produkt") lebo mu neverím.
-------------------------------------------------------------------
Ešte doplním:
Moju banku trápilo, že mi ležia peniaze na účte, a tak mi posielali vyrozumenie, že by bolo vhodné si ich nechať zhodnotiť.
Rozdelil som sumu do troch bánk, lebo som si myslel, že ich trápi suma.
Čuduj sa, ale po troch mesiacoch to začalo trápiť každú z nich a tak s každým výpisom chodí aspoň reklamný letáčik na ich bohovské bankové produkty. (jasné že každý z nich mimo ochrany vkladu)Vidíš Jardo,kým ty si nevieš rady, čo s toľkými prachmi, iní sa obávajú, či neprídu o úspory na tú šarádu, po ktorej ich vysypú do urničky.....Až to sú, ti poviem, problémy. Tvoje starosti na našu hlavu, a výrobcovia farieb na vlasy skrachujú.....Vieš, v čom je Omyl našej doby, okrem ekonomiky?;)
duves
12.05.10,17:15
Na českom osude strašia, že nemecko to urobi teraz cez víkend. Su to platene clanky, takze iba titulky sa daju prečitať.
duves
12.05.10,18:07
Kedy si pravicový volič uvedomí, že je úplne jedno, kto je pri moci, že kto nás zadlžuje, že kto zdaňuje našu prácu, naše jedlo, kto predáva náš spoločný majetok, len aby splatil dlhy a úroky vypatlaným nenažraným bankárom??? Kto to prežiera našu budúcnosť udržiavaním tohto vymletého peňažného systému
Sulík! dobrý článok, ale…
http://krija.blog.pravda.sk/2010/05/11/sulik-dobry-clanok-ale/
Laco-monter
12.05.10,18:53
Ja nemam strach, že pridem o nejake uspory.

Prave som si prešiel vypisy z KK a zistil som,že aktualne dlhujem banke niečo okolo 850 €.

takže klídek...
jar88
13.05.10,05:09
Vidíš Jardo,kým ty si nevieš rady, čo s toľkými prachmi, iní sa obávajú, či neprídu o úspory na tú šarádu, po ktorej ich vysypú do urničky.....Až to sú, ti poviem, problémy. Tvoje starosti na našu hlavu, a výrobcovia farieb na vlasy skrachujú.....Vieš, v čom je Omyl našej doby, okrem ekonomiky?;)
No že prezraď v čom je problém našej doby.
Treba chápať to tvoje "okrem ekonomiky", že problém v ekonomike je nesporný a ty vieš aj o ďalšom ?
jar88
13.05.10,05:31
Duves, najskôr som nechcel reagovať na tvoje posledné dva príspevky, ale nedá mi, lebo znova smerujú k utópii v peniazoch.
.................................................. ............
Ak má niekto aspoň základnú predstavu, ako funguje dvojstupňový bankový systém, nemôže propagovať také bludy, na aké tu sústavne upozorňuješ.
---------------------------------------------
V EU funguje systém centrálnych bánk a ECB. Jasne určuje, aké postavenie majú ostatné banky na trhu EU a nie je možné ho oddeľovať od ostatného (celosvetového) trhu.
---------------------------------------------
Jednoducho trh a peniaze nepustia. Nedá sa.
jar88
13.05.10,05:41
Ja nemam strach, že pridem o nejake uspory.

Prave som si prešiel vypisy z KK a zistil som,že aktualne dlhujem banke niečo okolo 850 €.

takže klídek...
Máš pravdu Laco. Klídek. Nemáš čo stratiť.
Banka nemá rozum, lebo je neživá. Jednoducho nemôže myslieť a kombinovať možnosti. To znamená nemá inteligenciu.
.................................................. .....
Dám ti radu a skús sa nad ňou aj zamyslieť.
Prečerpaj si kredit koľko sa len dá.
Následne zruš kartu a navrhni si splátkový kalendár. (aspoň 36 až 48 mesiacov)
.................................................. ....
Na úroku nezáleží, vždy budeš pred bankou vo výhode a bude klídek.
buchač
13.05.10,10:51
A čo tak niečo k veci ? nič?
Veď už dianie za posledný rok preukázalo, že nemáš ani šajn čo sa deje.
Ty aj keď sadneš do lajna budeš tvrdiť, že to sú aj tak len staré gate.

K veci ...?
K akej , pre boha ...alaha a všetkých ostatných ...!!!!!

Tak Ti poviem , nepasujem sa za nejakého odborníka - ekonóma ...

Nemám žiaden problém priznať si to , ani ostatné omyly , ak sa ich dopustím ...ale to , čo viem , nik mi nezoberie a blbosti / kliny / iných si do hlavy si nenechám vrážať ...
Ak by som odborníka na ekonomiku potreboval , vedz , že Ty by si medzi oslovenými nepatril ...
Neber osobne , nepoznáme sa osobne , net je virtuálny , ale aj v ňom sa dá odhadnúť , postrehnúť vlastnosti jednotlivca , proste je to fakt . Ide o to , že každý máme svoj názor , to je ľudské , proste jasné . No ako som si všimol , ostatní vedia ten svoj aj zmeniť , u Teba mi táto schopnosť chýba ...:rolleyes:
Nie som neomylný , na rozdiel od Teba ...
Je pekné , že si za svojimi názorom stojíš , všetká česť ....
AJ JA ...
ALE nie je dobré takýto postoj mať vždy , všade a aj za každých okolností ...príkladne som si všimol príspevky typu ekonomického v témach , ktoré ale spolu vonkoncom nesúvisia ...

Keď sa tak vrátim k úvahám o bankách , úvere a podobne , tak je predsa jasné od počiatku vzniku týchto inštitúcií , že tieto nie sú žiadne CHARITATÍVNE ORGANIZÁCIE ...
Tie sú , boli vytvorené za účelom vyhotovenia , produkovania zisku za každú cenu !!!
Alebo sa snáď mýlim ???
Ak áno , nech ma niekto opraví , vyvráti tento môj názor , oponentúru rád privítam ...

K téme ?
Z môjho skromného pohľadu už nič , asi už fakt nič ...
Myslím si , že sú inakšie problémy , ktorými sa budem zapodievať ...
A tie sú oveľa príjemnejšie , to mi ver ...

P.S.:
Keď už to lajno spomínaš , hm , poviem Ti , už aj v sračkách som bol...
Ajhľa , tu som , žijem ...teším sa zo života , rodiny , vnučky ...zveľaďujem majetok , kontá ...;):rolleyes::cool:

A OMYL NAŠEJ EKONOMIKY je mi totálne ukradnutý ...tam ho mám , kde si myslím , aj väčšina obyvateľov tohoto európskeho HAVAJA ...lebo nie je v ľudských silách bežného človeka to zmeniť ...
duves
13.05.10,11:40
Duves, najskôr som nechcel reagovať na tvoje posledné dva príspevky, ale nedá mi, lebo znova smerujú k utópii v peniazoch.
.................................................. ............
Ak má niekto aspoň základnú predstavu, ako funguje dvojstupňový bankový systém, ................

Toto:

Hlavnou a jedinou príčinou lavínovitej krízy svetovej ekonomiky je nadvyroba hlavnej svetovej valuty – dolára USA.
Nastane nevyhnutné – krach dolára. To je neodvratné. Je to otázka
niekoľkych mesiacov. Buďte si istí, že sa to udeje na 100% nečakane pre
všetkych, okrem tych, čo riadia tento proces. Do poslednej chvíle dolár bude silny a všetko bude vyzerať celkom dobre. Potom sa všetko za jeden deň obráti na prach. Ako povedal jeden múdry človek: „Teraz za dolár dávajú 27 rubľov a čoskoro budú dávať po papuli.“
zdroj: http://www.nazorne.cz/gabor-czalba/clanky/michail-chazin-skutocne-priciny-svetovej-financnej-krizy-cast-1

Si prosim ta vytlač a daj si to niekde pred seba k pracovnemu stolu. To sa treba učiť ako malu nasobilku. Denne
jar88
14.05.10,06:18
Toto:

Si prosim ta vytlač a daj si to niekde pred seba k pracovnemu stolu. To sa treba učiť ako malu nasobilku. Denne

Duves, duves.
Už sa to dostalo až pod Lampu. Boli tam traja kvázi experti. Liali a nalievali peniaze všade kam sa len dalo. (teoreticky)
Zabudli si však preštudovať, ako funguje bankovníctvo a čo sú vlastne peniaze. (mali ísť radšej za Hermanom do Lampárne)
--------------------------------------------------------
A čo k tomu Buchačovi?
Búchač, robíš si z vlastnej chlebárne havaj. Dokonca sám.
--------------------------------------------------------
Bolo by už na čase založiť si samostatnú tému o bezúročných peniazoch
buchač
14.05.10,06:37
Duves, duves.
Už sa to dostalo až pod Lampu. Boli tam traja kvázi experti. Liali a nalievali peniaze všade kam sa len dalo. (teoreticky)
Zabudli si však preštudovať, ako funguje bankovníctvo a čo sú vlastne peniaze. (mali ísť radšej za Hermanom do Lampárne)
--------------------------------------------------------
A čo k tomu Buchačovi?
Búchač, robíš si z vlastnej chlebárne havaj. Dokonca sám.
--------------------------------------------------------
Bolo by už na čase založiť si samostatnú tému o bezúročných peniazoch

mimotemy
Hm ...a teraz dilema :confused:...slušne , alebo nie ???:rolleyes:

Dnes som za slušného , takže po prvé

Boh sa stará len o deti a bláznov .
Decko nie si a na Teba asi zabudol !

...a po druhé ???

Počul som / videl / už aj lepšie argumenty ako sú tie Tvoje – v písmenkovej polievke !

Mne daj pokoj , nevieš totiž , o čom rozprávam ...myslím tie sračky ...
To vie len pár ľudí , ostatným nemienim vešať na nos .

Zvyšok neriešim , počasie sa trochu pokazilo , nedám si pokaziť ešte aj náladu ...
Realizuj sa v tých svojich úvahách - omyloch aj naďalej ...založ si tú novú tému ...vypravduj sa naďalej ...
Denda
14.05.10,06:46
A OMYL NAŠEJ EKONOMIKY je mi totálne ukradnutý ...tam ho mám , kde si myslím , aj väčšina obyvateľov tohoto európskeho HAVAJA ...lebo nie je v ľudských silách bežného človeka to zmeniť ...

Sa pýtam. Kto tie omyly vytvára? A nemyslím tým len ekonomiku. Ja za všetkým vidím len človeka, vy nie?
Problém je v tom, že dnes nevie nikto sám seba ohodnotiť a povedať toto neviem, na toto nemám , toto som pokazil. Dnes každý všetko vie, všade bol, všetko zvládne a keď niečo pokazí tak ticho odkráča len, aby ZLE NEBOLO!!! Proste žiadna zodpovednosť. Veď dáko bolo a bude...
jar88
02.07.10,03:22
K veci ...?
K akej , pre boha ...alaha a všetkých ostatných ...!!!!!

Tak Ti poviem , nepasujem sa za nejakého odborníka - ekonóma ...

Nemám žiaden problém priznať si to , ani ostatné omyly , ak sa ich dopustím ...ale to , čo viem , nik mi nezoberie a blbosti / kliny / iných si do hlavy si nenechám vrážať ...
Ak by som odborníka na ekonomiku potreboval , vedz , že Ty by si medzi oslovenými nepatril ...
Neber osobne , nepoznáme sa osobne , net je virtuálny , ale aj v ňom sa dá odhadnúť , postrehnúť vlastnosti jednotlivca , proste je to fakt . Ide o to , že každý máme svoj názor , to je ľudské , proste jasné . No ako som si všimol , ostatní vedia ten svoj aj zmeniť , u Teba mi táto schopnosť chýba ...:rolleyes:
Nie som neomylný , na rozdiel od Teba ...
Je pekné , že si za svojimi názorom stojíš , všetká česť ....
AJ JA ...
ALE nie je dobré takýto postoj mať vždy , všade a aj za každých okolností ...príkladne som si všimol príspevky typu ekonomického v témach , ktoré ale spolu vonkoncom nesúvisia ....
Buchač ja sa v zásadných veciach nemýlim a názor nikdy nemením.
Vidím že ťa trochu štve, že mám pravdu v posudzovaní ekonomiky. Tak či tak, nie je dôležité, či tu pravdu niekto uzná.
Dôležité je, a to je fakt, že takto to fungovať nebude. Ak nebude fungovať ekonomika, nebudeš mať ani ty čo zveľaďovať a zakapeš.
---------------------------------------------------------------
To že už ani obce nemajú na prevádzku peniaze je fakt a má to svoje príčiny.
duves
02.07.10,04:26
Buchač ja sa v zásadných veciach nemýlim a názor nikdy nemením.
Vidím že ťa trochu štve, že mám pravdu v posudzovaní ekonomiky. Tak či tak, nie je dôležité, či tu pravdu niekto uzná.
Dôležité je, a to je fakt, že takto to fungovať nebude. Ak nebude fungovať ekonomika, nebudeš mať ani ty čo zveľaďovať a zakapeš.
---------------------------------------------------------------
To že už ani obce nemajú na prevádzku peniaze je fakt a má to svoje príčiny.
To su tvoje najväčšie omyly.

1. mýly sa každý, aj ja, aj ty, aj buchač, aj admin tohoto fora.....každy.
2. je chybou nepristiť svoj vývoj. Iny nazor si mal 14-ročny, iny 20-ročny a iný teraz. Iny ho budeš mať ako dedo.
jar88
02.07.10,05:56
To su tvoje najväčšie omyly.

1. mýly sa každý, aj ja, aj ty, aj buchač, aj admin tohoto fora.....každy.
2. je chybou nepristiť svoj vývoj. Iny nazor si mal 14-ročny, iny 20-ročny a iný teraz. Iny ho budeš mať ako dedo.
Možno si prehliadol to slovíčko "zásadných".
No a k tomu inému názoru v 14stich a 20tich a tak ďalej, tak to tiež si mýliš pojmy s dojmami. Ak má niekto názor a charakter, tak ho má a nemení ho. Ten kto ho mení, vlastne len príma iný názor, lebo prišiel na to, že ten pôvodný bol hlúpy.
--------------------------------------------------
To čo sa vekom mení, nie je názor, ani charakter. To čo sa časom mení, sú priority - záujmy.
No a v tom máš zjavne chaos. Nevieš sa s tým vysporiadať a tak hľadáš nové riešenia. Vymýšľaš nové (nefunkčné), lebo o starých zabehaných a odskúšaných spôsoboch ešte stále nič nevieš. A to je problém celej, socializmom zadubenej spoločnosti.
jar88
12.07.10,06:36
Buchač ja sa v zásadných veciach nemýlim a názor nikdy nemením.
Vidím že ťa trochu štve, že mám pravdu v posudzovaní ekonomiky. Tak či tak, nie je dôležité, či tu pravdu niekto uzná.
Dôležité je, a to je fakt, že takto to fungovať nebude. Ak nebude fungovať ekonomika, nebudeš mať ani ty čo zveľaďovať a zakapeš.
---------------------------------------------------------------
To že už ani obce nemajú na prevádzku peniaze je fakt a má to svoje príčiny.
Už sa potvrdzuje moja pravda, že socialisti ľúbia peniaze, ale peniaze ich neľúbia. Peniažky ľúbia kapitalistov a ako láske nerozkážeš, tak ani trhu a peniazom nerozkážeš.
jar88
21.07.10,18:37
Toto:

Si prosim ta vytlač a daj si to niekde pred seba k pracovnemu stolu. To sa treba učiť ako malu nasobilku. Denne
Duves tu som ti našiel vhodnejšie čítanie (je to niekde z roku 2007)
Tvrdé pristátie globálnej ekonomiky je neodvratné.
Globálny nedostatok likvidity a úverovej schopnosti, ktorý sa začal vlani v auguste, sa v posledných týždňoch vyostril. To možno ľahko
(javascript:void(0)) dokázať: v Spojených štátoch, eurozóne a vo Veľkej Británii sú rozpätia medzi úrokovými sadzbami LIBOR (za ktoré si banky požičiavajú navzájom) a úrokovými sadzbami centrálnych bánk – ako aj štátnych dlhopisov – mimoriadne vysoké a od začiatku krízy vzrástli. To signalizuje napätie a nedôveru medzi jednotlivými stranami.

Zlyhanie významných bánk
Samozrejme, významné centrálne banky naliali do komerčného bankového sektora desiatky miliárd likvidity a Federálny rezervný úrad USA, Bank of England a Bank of Canada znížili úrokové sadzby. Zhoršujúce sa finančné pomery však ukazujú, že táto politická reakcia zlyhala.
Nie div, že centrálne banky sú zoči-voči najvážnejšej kríze od nástupu finančnej globalizácie čoraz zúfalejšie. Nedávne ohlásenie koordinovaných injekcií likvidity zo strany Fedu a štyroch ďalších významných centrálnych bánk je, úprimne povedané, príliš málo príliš neskoro.
-------------------------------------------------------------
Nouriel Roubini, profesor ekonómie na Sternovej fakulte obchodu Newyorskej univerzity
http://hnonline.sk/nazory/c1-22692720-tvrde-pristatie-globalnej-ekonomiky-je-neodvratne
duves
22.07.10,05:01
Je čas sa prebudiť!
http://moje.hnonline.sk/node/2715
jar88
22.07.10,06:14
Je čas sa prebudiť!
A z čoho sa to vlastne chceš prebudiť?
Stačí len chápať a vnímať základné fakty. Keď je svetlo, vidím a keď je tma nevidím a tak spím. A čo ak nie je svetlo a ani tma? Tak sa asi zmráka, alebo rozvidnieva a každý by mal vedieť, či treba ísť spať, alebo vstávať.
jaros5
22.07.10,06:55
Už viac ako rok, nič nerobím.
Je kríza a nikto nič odomňa nechce. Tak vegetujem.
Ráno sa zobudím, dám si kávičku a cigaretku a tak ďalej. Zobudím psa a šup von. Vrátim sa o desiatej, zapálim si, uvarím ďalšiu kávičku, prečítam čo sa deje a je obed. Skočím na obed, cestou z obeda nakúpim a tak ďalej. Proste veget.
Večer telka, trochu červeného vínka, večerná vychádzka so psom......
Vo svete sa nič nové nedeje a všetko prebieha podľa mojich predpokladov. Niektorí bojovníci ešte bojujú za väčší dlh, niektorí už dobojovali a už nesplácajú a politici inovujú svoje táraniny. Je to proste veget, ale ako mi predpovedal misomiso, je to nuda.
Ale to je jediné v čom mu môžem dať za pravdu. Stále si myslím, že byť bojovníkom proti kríze je hlúposť.
.................................................. .........
Danila, pred tromi týždňami som bol v banke, že sa nudím a že by som rád niečo podnikol. Dal som im svoj návrh, oni vypleštili oči, dali mi jednoduchú odpoveď, na to som zas vypleštil oči ja a tak vegetujem ďalej.

Super sebareflexia .... fakt nie je čo dodať ...

(Iba ak ..., že tvoj najväčší problém jardo je NUDA, ... ešteže existuje PORADA ...;))
jaros5
22.07.10,06:58
Je čas sa prebudiť!

Duves ti dobre radí ....;)
Danila
22.07.10,07:01
A z čoho sa to vlastne chceš prebudiť?
Stačí len chápať a vnímať základné fakty. Keď je svetlo, vidím a keď je tma nevidím a tak spím. A čo ak nie je svetlo a ani tma? Tak sa asi zmráka, alebo rozvidnieva a každý by mal vedieť, či treba ísť spať, alebo vstávať.Mne ide o to, aby si si ako zakladateľ témy nešlapal po jazyku. Vieš veľmi dobre, a sme to tu rozobrali, že ekonomika ide ruka v ruke s politikou. Politik určuje, kam bude smerovať ekonomika. Súhlasím s Tebou v jednom, že štát je najhorším podnikateľom a správcom majetku podnikania. Je to závislé od toho, aká garnitúra akých nominantov posadí na rozhodovacie stoličky. A ako veľmi oni túžia nabaliť svoje kontá. Ale to je všetko, s čím s Tebou môžem súhlasiť. Tak ak nechceš politizovať, založ tému o Mandarinke Darinke, a budeme si spievať........;):rolleyes:.
duves
22.07.10,07:01
Super sebareflexia .... fakt nie je čo dodať ...

(Iba ak ..., že tvoj najväčší problém jardo je NUDA, ... ešteže existuje PORADA ...;))
Pritom autor tvrdi, že kto nepracuje, nech ani neje!
Jardo, je tak?
Si hladny?
jar88
22.07.10,07:54
Duves ti dobre radí ....;)
čo by som mal, ako že podľa teba robiť?
Prispievať na štátnu charitu? (tak akosi zo solidarity)
Veď tu má každý prázdne.....doplň si čo len chceš. Vždy to bude pravdivé.
------------------------------------------------------------------------
Možno nemáš šajn, čo sa deje a prečo sa to deje, ale vieš sa vyjadriť k cene zemného plynu.
(všimni si že je regulovaná) rovnako, ako tvoje myslenie.
jar88
22.07.10,08:10
Mne ide o to, aby si si ako zakladateľ témy nešlapal po jazyku. Vieš veľmi dobre, a sme to tu rozobrali, že ekonomika ide ruka v ruke s politikou. Politik určuje, kam bude smerovať ekonomika. Súhlasím s Tebou v jednom, že štát je najhorším podnikateľom a správcom majetku podnikania. Je to závislé od toho, aká garnitúra akých nominantov posadí na rozhodovacie stoličky. A ako veľmi oni túžia nabaliť svoje kontá. Ale to je všetko, s čím s Tebou môžem súhlasiť. Tak ak nechceš politizovať, založ tému o Mandarinke Darinke, a budeme si spievať........;):rolleyes:.
Danilka, ešte raz ti to napíšem.
Nezáleží kto šéfuje kurínu. Kurín funguje bez ohľadu na príkazy zhora.
Nie je možné to zmeniť (sliepka kotkodáka a znáša vajcia) a preto ti to nechcem komplikovať kohútom. Až pochopíš tu slepačiu logiku, prepojenie na kohúta ti docvakne aj samo.
Danila
22.07.10,08:45
Danilka, ešte raz ti to napíšem.
Nezáleží kto šéfuje kurínu. Kurín funguje bez ohľadu na príkazy zhora.
Nie je možné to zmeniť (sliepka kotkodáka a znáša vajcia) a preto ti to nechcem komplikovať kohútom. Až pochopíš tu slepačiu logiku, prepojenie na kohúta ti docvakne aj samo.Milý Jardo, už som Ti raz napísala, aký je rozdiel medzi mužským a ženským mozgom. Hemisféry toho ženského sú navzájom prepojené. U Vás je to tá pravá, čo funguje sólo. Tak nechci mať posledné slovo.:) Máš pravdu, sú sliepky, čo vajcia znášajú. Sú aj také, čo znášať nechcú, či nemôžu. Potom si všimnú, že kdesi na hnojisku sa hrabe kohút. Zvyčajne vtedy, ak vyschne nejaký prameň.;)Kurín nefunguje. Keď sliepka absentuje. Ty mi stojíš za to, aby som Ti funkčnosť mojich hemisfér ponúkla......Lebo pre Teba pochopiť slepačiu logiku by bolo nad rámec Tvojich možností.....:D
duves
22.07.10,08:52
Danilka, ešte raz ti to napíšem.
Nezáleží kto šéfuje kurínu. Kurín funguje bez ohľadu na príkazy zhora.
Nie je možné to zmeniť (sliepka kotkodáka a znáša vajcia) a preto ti to nechcem komplikovať kohútom. Až pochopíš tu slepačiu logiku, prepojenie na kohúta ti docvakne aj samo.
To (mi) potom vysvetli, že prečo teda, ak politicke ladenie nerozhoduje, že prečo nemaju podobnú životnú úroveň ako europa aj africke krajiny, juhoamericke, mnohe azijske...a pod.
jar88
22.07.10,09:21
Milý Jardo, už som Ti raz napísala, aký je rozdiel medzi mužským a ženským mozgom. Hemisféry toho ženského sú navzájom prepojené. U Vás je to tá pravá, čo funguje sólo. Tak nechci mať posledné slovo.:) Máš pravdu, sú sliepky, čo vajcia znášajú. Sú aj také, čo znášať nechcú, či nemôžu. Potom si všimnú, že kdesi na hnojisku sa hrabe kohút. Zvyčajne vtedy, ak vyschne nejaký prameň.;)Kurín nefunguje. Keď sliepka absentuje. Ty mi stojíš za to, aby som Ti funkčnosť mojich hemisfér ponúkla......Lebo pre Teba pochopiť slepačiu logiku by bolo nad rámec Tvojich možností.....:D
Konečne sme sa dopracovali k jednoducho pochopiteľnému príkladu.
Tak že pokračujme.
Rozumný hospodár oddelí sliepky a snaží sa namnožiť tie znášajuce a vie, že bez kohúta, aj keď neznáša vajcia, to určite nepôjde.
Rozumný farmár nebude špekulovať a komandovať kohúta, ako to má správne robiť a zároveň nebude predpisovať sliepke, koľko má ešte pobehnúť, aby si kohút nemyslel, že je...neviem čo.
Rozumný farmár nebude špekulovať nad sobášnym listom a ani nad registrovaným partnerstvom kohútov. Jednoducho to nechá na kohútov.
---------------------------------------------------------------------
No a ty s tvojimi hemisférami špekuluješ, kto tým kohútom určí lepšie pravidlá. Netvrdím, že kohút je chytrejší, ako ty, alebo minister, ale som si istý, že to najpodstatnejšie o naháňaní sliepok, pozná lepšie.
jar88
22.07.10,09:31
To (mi) potom vysvetli, že prečo teda, ak politicke ladenie nerozhoduje, že prečo nemaju podobnú životnú úroveň ako europa aj africke krajiny, juhoamericke, mnohe azijske...a pod.
To chce čas. Veď než sa prejaví naplno dohoda o voľnom obchode (WTO) a charta OSN o ľudských právach, bude na svete nerovnosť vo všetkom.
Tá rovnosť sa už začína prejavovať napríklad v tom, že aj Číňan má právo na trh USA a EU. Len my a Američania sa s tým nevieme finančne vyrovnať, lebo sme sa dohodli, že nebudeme nikomu brániť napríklad colnými poplatkami.
Danila
22.07.10,10:52
Konečne sme sa dopracovali k jednoducho pochopiteľnému príkladu.
Tak že pokračujme.
Rozumný hospodár oddelí sliepky a snaží sa namnožiť tie znášajuce a vie, že bez kohúta, aj keď neznáša vajcia, to určite nepôjde.
Rozumný farmár nebude špekulovať a komandovať kohúta, ako to má správne robiť a zároveň nebude predpisovať sliepke, koľko má ešte pobehnúť, aby si kohút nemyslel, že je...neviem čo.
Rozumný farmár nebude špekulovať nad sobášnym listom a ani nad registrovaným partnerstvom kohútov. Jednoducho to nechá na kohútov.
---------------------------------------------------------------------
No a ty s tvojimi hemisférami špekuluješ, kto tým kohútom určí lepšie pravidlá. Netvrdím, že kohút je chytrejší, ako ty, alebo minister, ale som si istý, že to najpodstatnejšie o naháňaní sliepok, pozná lepšie.Ja s mojimi hemisférami neskúmam, čo kohút vie o naháňaní sliepok. Lebo jedno a to najpodstatnejšie je isté....nechce, neskočí.....;)
jar88
22.07.10,10:56
To (mi) potom vysvetli, že prečo teda, ak politicke ladenie nerozhoduje, že prečo nemaju podobnú životnú úroveň ako europa aj africke krajiny, juhoamericke, mnohe azijske...a pod.
To vieš duves, veľké korporácie nepozerajú na malé nicotné záujmy. Oni predpokladajú že tí nicotní tu veľkú korporáciu zbadajú.
No a tak, ako nás pripravili o problémy, tak aj tých zostávajúcich pripravia o problémy. Uvedomuješ si ty vôbec o koľko zbytočnej roboty, nás tie korporácie za posledných 20 rokov obrali? Čo všetko už nemusíme vďaka ním robiť?
jar88
22.07.10,11:05
Ja s mojimi hemisférami neskúmam, čo kohút vie o naháňaní sliepok. Lebo jedno a to najpodstatnejšie je isté....nechce, neskočí.....;)
No vidíš Danila a s ľuďmi je to rovnaké, ale tam už sa ti žiada poradiť, odporučiť, alebo dokonca im nariadiť.
-----------------------------------------------------------------
Konečne chápeme, že kohútovo behanie je jeho súkromná záležitosť, aj keď potreba dostatku vajec, je verejný záujem.
------------------------------------------------------------------------
Postupne sa dostaneme na primeranú intelektuálnu vlnu a budeme si rozumieť.
danushka
22.07.10,11:28
No ja sa tu občas zamotám, zatúlam na toto smetisko, ani neviem ako...
Chvíľku som si myslela, že keď už tak o sliepočkách a kohútikoch tu ide reč, že by som aj hádam trošku tomu rozumieť mohla, ale ako vidím, tu sa zachádza do prílišnej intelektuality.

Danilka, ja len opäť a zas podčiarknem, že čítať Ťa je pre mňa hotový zážitok a raz z Tvojich viet na Porade poskladám knihu a bude z toho trhák, namôjdušu :D.


A keď sme už pri tých sliepkach a kurínoch...
Celkom dobrý príklad . Len pripomeniem, že sliepky znášajú, aj neznášajú, ale sú aj také, čo si vlastné vajcia v kuríne poďobú a je po verejnom záujme, ostanú len prázdne škrupinky a kohút môže krútiť hlavou koľko chce.
jar88
22.07.10,11:40
Ešte musím doplniť, lebo danushka mi pripomenula, že moja babka hneď vedela ktorá sliepka zanáša a ktorá ďobe vajcia.
Následne vedela, že v nedeľu bude dobrá slepačia polievka a vôbec nešpekulovala, či je ta sliepka stará, mladá, kropenatá, alebo biela.
jar88
22.07.10,11:51
Danilka, ja len opäť a zas podčiarknem, že čítať Ťa je pre mňa hotový zážitok a raz z Tvojich viet na Porade poskladám knihu a bude z toho trhák, namôjdušu :D.


A keď sme už pri tých sliepkach a kurínoch...
Celkom dobrý príklad . Len pripomeniem, že sliepky znášajú, aj neznášajú, ale sú aj také, čo si vlastné vajcia v kuríne poďobú a je po verejnom záujme, ostanú len prázdne škrupinky a kohút môže krútiť hlavou koľko chce.
Neviem či sa pamätáš, danushka, kedysi boli také skladacie knižky pre malé deti. Bolo to z tvrdého kartónu a dalo sa to celé rozložiť, ale aj listovať.
Možno by stačilo pár rozprávok do škôlok a detičky by následne mohli poúčať babičky, že tie bájky o socializme sú už staré a neplatné.
Tweety
22.07.10,11:54
Neviem či sa pamätáš, danushka, kedysi boli také skladacie knižky pre malé deti. Bolo to z tvrdého kartónu a dalo sa to celé rozložiť, ale aj listovať.
.
Takéto knižky sú aj v dnešných moderných časoch:---, volali a volajú sa leporelá.:)
Petra Nová
22.07.10,11:55
Ešte musím doplniť, lebo danushka mi pripomenula, že moja babka hneď vedela ktorá sliepka zanáša a ktorá ďobe vajcia.
Následne vedela, že v nedeľu bude dobrá slepačia polievka a vôbec nešpekulovala, či je ta sliepka stará, mladá, kropenatá, alebo biela.

Teda tiež "sliepka". Nie kohút.:--- A ešte aj všetkých pekne nachovala.
duves
22.07.10,12:50
To vieš duves, veľké korporácie nepozerajú na malé nicotné záujmy. Oni predpokladajú že tí nicotní tu veľkú korporáciu zbadajú.
No a tak, ako nás pripravili o problémy, tak aj tých zostávajúcich pripravia o problémy. Uvedomuješ si ty vôbec o koľko zbytočnej roboty, nás tie korporácie za posledných 20 rokov obrali? Čo všetko už nemusíme vďaka ním robiť?
Kto my? Ty, alebo ty a tvoj sused? Kto je to my a čo vlastní tí "my" vtedy robili a teraz už nemusia (valaju si brucha).
jar88
22.07.10,13:56
Kto my? Ty, alebo ty a tvoj sused? Kto je to my a čo vlastní tí "my" vtedy robili a teraz už nemusia (valaju si brucha).
Možno si neváľajú bruchá, ale len tak námatkou ti pár vecí vymenujem, čo nemusíme.
Napríklad nemusíme vymýšľať, ako vyrobiť štartujúce a jazdiace autá, nemusíme vymýšľať, ako vyrobiť počítač pre železnice, jadrovú elektráreň či letové zabezpečenie a podobné, pre nás neriešiteľné problémy.
Nemusíme zháňať ľudí do fabrík a neustále nariekať, že nejsou lidi a to aj bez pracovnej povinnosti. Nemusíme špekulovať, ako zásobiť obyvateľstvo potravinami, šatstvom a spotrebným tovarom.
Nemusíme špekulovať, ako vyrobíme moderné lekárske prístroje, ako vyrobiť dostatok moderných liekov, nemusíme špekulovať nad dávkovaním pesticídov a iných rakovinotvorných látok a dokonca ich už nemusíme ani žrať. Nemusíme dýchať olovnaté zlúčeniny z výfukových plynov. Obrali nás aj o Eternit a všadeprítomný azbest.
Nemusia to dýchať a žrať, už ani naše deti a ani naši vnuci. Tie kapitalistické korporácie nás naozaj pripravili o veľké výdobytky socializmu.
duves
22.07.10,14:15
Možno si neváľajú bruchá, ale len tak námatkou ti pár vecí vymenujem, čo nemusíme.
Napríklad nemusíme vymýšľať, ako vyrobiť štartujúce a jazdiace autá, nemusíme vymýšľať, ako vyrobiť počítač pre železnice, jadrovú elektráreň či letové zabezpečenie a podobné, pre nás neriešiteľné problémy.
Nemusíme zháňať ľudí do fabrík a neustále nariekať, že nejsou lidi a to aj bez pracovnej povinnosti. Nemusíme špekulovať, ako zásobiť obyvateľstvo potravinami, šatstvom a spotrebným tovarom.
Nemusíme špekulovať, ako vyrobíme moderné lekárske prístroje, ako vyrobiť dostatok moderných liekov, nemusíme špekulovať nad dávkovaním pesticídov a iných rakovinotvorných látok a dokonca ich už nemusíme ani žrať. Nemusíme dýchať olovnaté zlúčeniny z výfukových plynov. Obrali nás aj o Eternit a všadeprítomný azbest.
Nemusia to dýchať a žrať, už ani naše deti a ani naši vnuci. Tie kapitalistické korporácie nás naozaj pripravili o veľké výdobytky socializmu.
Ty si chlapče mimo realitu!

Realita je taká, že vo Francúzsku do krmív pre zvieratá pridávali kaly z čističiek odpadových vôd a v Belgicku kŕmili kurčatá odpadkami dochutenými opotrebovaným automobilovým olejom. Môžeme si pripiť na krásnu budúcnosť. Barman, doneste "debušé"!
celý článok: http://www.noveslovo.sk/archiv/2001-11/ocivilizacii.html

Nechce sa mi hladať x dalsich podvodov kapitalistickej súťaže znižovania nákladov. Kludne sa môžeme pobaviť o tej západnej medicíne.
Danila
22.07.10,14:57
No vidíš Danila a s ľuďmi je to rovnaké, ale tam už sa ti žiada poradiť, odporučiť, alebo dokonca im nariadiť.
-----------------------------------------------------------------
Konečne chápeme, že kohútovo behanie je jeho súkromná záležitosť, aj keď potreba dostatku vajec, je verejný záujem.
------------------------------------------------------------------------
Postupne sa dostaneme na primeranú intelektuálnu vlnu a budeme si rozumieť.
Jardo, ja o tom nepochybujem. Ja som dostatočne trpezlivá, a zdá sa, že robíš pokroky. Aj keď len mini, ale dobré je ponáhľať sa pomaly.;)
Ja mám dnes vydarený deň.
Preferencie Smeru - 42%
Obama podpísal zákon pre finančných žralokov.
A ja som konečne schudla dve kilá.
Vieš, čo je omylom tejto doby? Nie ekonomika. Ale pocit kohúta, že predbehne sliepku......:---
Danila
22.07.10,15:05
Možno si neváľajú bruchá, ale len tak námatkou ti pár vecí vymenujem, čo nemusíme.
Napríklad nemusíme vymýšľať, ako vyrobiť štartujúce a jazdiace autá, nemusíme vymýšľať, ako vyrobiť počítač pre železnice, jadrovú elektráreň či letové zabezpečenie a podobné, pre nás neriešiteľné problémy.
Nemusíme zháňať ľudí do fabrík a neustále nariekať, že nejsou lidi a to aj bez pracovnej povinnosti. Nemusíme špekulovať, ako zásobiť obyvateľstvo potravinami, šatstvom a spotrebným tovarom.
Nemusíme špekulovať, ako vyrobíme moderné lekárske prístroje, ako vyrobiť dostatok moderných liekov, nemusíme špekulovať nad dávkovaním pesticídov a iných rakovinotvorných látok a dokonca ich už nemusíme ani žrať. Nemusíme dýchať olovnaté zlúčeniny z výfukových plynov. Obrali nás aj o Eternit a všadeprítomný azbest.
Nemusia to dýchať a žrať, už ani naše deti a ani naši vnuci. Tie kapitalistické korporácie nás naozaj pripravili o veľké výdobytky socializmu.
Jardo, konečne máš pravdu. Pre železnice nič vymýšľať už nemusíme. Pán minister Mihál dnes povedali, že ich predáme zahraničnému dobrodincovi a fertig Mariška, prikry sa! Treba do sociálky lóve. Alebo z druhého piliéra odvody šup do prvého, alebo hore dane. A dole už asi len pyžamo.Teraz už len rozmýšľam, že to som tam mohla byť aj ja externe a urobiť to z domu. Keď šetriť, tak šetriť.;):D:)
jar88
22.07.10,15:34
Jardo, ja o tom nepochybujem. Ja som dostatočne trpezlivá, a zdá sa, že robíš pokroky. Aj keď len mini, ale dobré je ponáhľať sa pomaly.;)
Ja mám dnes vydarený deň.
Preferencie Smeru - 42%
Obama podpísal zákon pre finančných žralokov.
A ja som konečne schudla dve kilá.
Vieš, čo je omylom tejto doby? Nie ekonomika. Ale pocit kohúta, že predbehne sliepku......:---
Danilka, zas čítaš medzi riadkami.
To kde si videla, aby kohút závodil so sliepkou. On sa ti na závodenie môže vieš čo. On má pocit len ak ju dobehne a podarí sa mu naskočiť. On nešpekuluje nad preferenciami smeru.
jar88
22.07.10,15:43
Jardo, konečne máš pravdu. Pre železnice nič vymýšľať už nemusíme. Pán minister Mihál dnes povedali, že ich predáme zahraničnému dobrodincovi a fertig Mariška, prikry sa! Treba do sociálky lóve. Alebo z druhého piliéra odvody šup do prvého, alebo hore dane. A dole už asi len pyžamo.Teraz už len rozmýšľam, že to som tam mohla byť aj ja externe a urobiť to z domu. Keď šetriť, tak šetriť.;):D:)
Danilka, z druhého do prvého jedine ak papiere. No ale s tými papiermi si ľudia vedia len tak najviac vieš čo vytrieť.
No a s tou železnicou môžeš robiť to isté, ako s Mariškou. Džubať na ňu, aj tak je ojazdená a nikto sa už na nej voziť nechce.
O tom, ako je to keď má vrana odlétané, ti písať nemusím. Však.
jar88
22.07.10,15:55
Ty si chlapče mimo realitu!

Nechce sa mi hladať x dalsich podvodov kapitalistickej súťaže znižovania nákladov. Kludne sa môžeme pobaviť o tej západnej medicíne.
duvesko nehľadaj,
ja viem že tam fajčia trávu, v kostoloch majú pedofilov, v Amerike strieľajú deti v školách a dokonca legálne držanými zbraňami, policajti berú úplatky, starostovia kradnú a podvádzajú.
No Sodoma, peklo na svete.
(dúfam, že si nechcel navodiť dojem, že je to tam legálne)
Tu na hraniciach za socializmu, bolo legálne strieľať neposlušných občanov, alebo si myslíš, že vtedy sme neboli občania.???
danushka
22.07.10,15:56
Neviem, neviem či sa budú lóve presúvať cez piliere...
Bo po vrchnosti sa šušká, že produkty z dvora za 6% už dlho nebudú.
Kohút si teraz bude musieť čo nevidieť polietať po dvore za 19% a možno aj za viac. Tak nech ten kohútisko maká :D ;).
jaros5
22.07.10,16:04
čo by som mal, ako že podľa teba robiť?
Prispievať na štátnu charitu? (tak akosi zo solidarity)
Veď tu má každý prázdne.....doplň si čo len chceš. Vždy to bude pravdivé.
------------------------------------------------------------------------
Možno nemáš šajn, čo sa deje a prečo sa to deje, ale vieš sa vyjadriť k cene zemného plynu.
(všimni si že je regulovaná) rovnako, ako tvoje myslenie.

Myslenie je veľmi zložitý proces a ja si uvedomujem svoje obmedzenia - na rozdiel od teba.

Podobne ako danushka, sa sem občas zamotám a prečítam čo nového. Tvoje slovné ekvilibristické cvičenia, prešpikované snahou byť za každú cenu vtipný, jasne naznačujú tvoje limity.

A čo by si mal robiť ? To ja fakt neviem ... , ale možno by si mohol zaháňať nudu efektívnejšie a nie sa tu len virtuálne naparovať, aký si ty ekonomický kohút. Treba vybehnúť do ulíc a trošku ponaháňať a po-ohurovať reálne sliepky - možno o nejaké promile vylepšíš našu demografickú krivku.

Ale je to len a len na tebe.
danushka
22.07.10,16:18
Myslenie je veľmi zložitý proces a ja si uvedomujem svoje obmedzenia - na rozdiel od teba.

Podobne ako danushka, sa sem občas zamotám a prečítam čo nového. Tvoje slovné ekvilibristické cvičenia, prešpikované snahou byť za každú cenu vtipný, jasne naznačujú tvoje limity.

A čo by si mal robiť ? To ja fakt neviem ... , ale možno by si mohol zaháňať nudu efektívnejšie a nie sa tu len virtuálne naparovať, aký si ty ekonomický kohút. Treba vybehnúť do ulíc a trošku ponaháňať a po-ohurovať reálne sliepky - možno o nejaké promile vylepšíš našu demografickú krivku.

Ale je to len a len na tebe.

A tu by sme hádam aj mohli začať...
Lebo táto téma nemá konca kraja a zdá sa mi, že som sa opäť dočítala normálny zdravý sedliacky názor :)
Danila
22.07.10,16:46
Danilka, zas čítaš medzi riadkami.
To kde si videla, aby kohút závodil so sliepkou. On sa ti na závodenie môže vieš čo. On má pocit len ak ju dobehne a podarí sa mu naskočiť. On nešpekuluje nad preferenciami smeru.He,he, nekecaj, nekecaj. Len nedávno som sledovala, koľko kohútov naskočilo......a na jednu....ledvaj dýchala, a neviem, či čoskoro aj nedodýcha.....;). Teda neobolo to rovno na mojom dvore, ale u susedov.....:---
Danila
22.07.10,16:49
Neviem, neviem či sa budú lóve presúvať cez piliere...
Bo po vrchnosti sa šušká, že produkty z dvora za 6% už dlho nebudú.
Kohút si teraz bude musieť čo nevidieť polietať po dvore za 19% a možno aj za viac. Tak nech ten kohútisko maká :D ;).Kohúti makajú o dušu spasenú.....Už majú na stole zvýšenie plynu pre domácnosti...Fico šyri roky nemusel, oni sa ešte nezohriali už musia.....a 500 nových hladných krkov v Žiline.....Tak nám Pán Boh pomáhaj.....:)
Danila
22.07.10,16:53
Danilka, z druhého do prvého jedine ak papiere. No ale s tými papiermi si ľudia vedia len tak najviac vieš čo vytrieť.
No a s tou železnicou môžeš robiť to isté, ako s Mariškou. Džubať na ňu, aj tak je ojazdená a nikto sa už na nej voziť nechce.
O tom, ako je to keď má vrana odlétané, ti písať nemusím. Však.Jój, zlatý môj, nemáš pravdu. Náš pán minister obrany bol dnes u kolegu v bratskej zemi susednej. A bez papiera ani nepípol. Ešte aj pri tom čítaní koktal....kde ich pošleš, samý prúser.....aj to je o ekonomike našej, o prachoch vyhodených za ostudu....:---
Tweety
22.07.10,16:59
[QUOTE=Danila;1460694, samý prúser.....aj to je o ekonomike našej, o prachoch vyhodených za ostudu....:---[/QUOTE]

Dovolila som si vyrhnúť z kontextu, verím, že mi prepáčiš. A toto nie je prúser, že my všetci daňovníci zaplatíme 18 tis. € za zabudnutú bombušku v batožine za ministrovania ministra zločinu, ako ho volali? :mad: A tak by sme mohli pokračovať.....
duves
22.07.10,17:56
Tu na hraniciach za socializmu, bolo legálne strieľať neposlušných občanov, alebo si myslíš, že vtedy sme neboli občania.???
A teba postrelili? Lebo sa mi vidi, že ano.
buchač
22.07.10,18:01
A teba postrelili? Lebo sa mi vidi, že ano.

Hm , keby som tam vtedy ja bol ...asi by bolo teraz na Porade o jedného menej ...:rolleyes: